Smartbanking je bezpečnejší než si myslíte Ako-investovat.sk .


Smartbanking už nie je novinkou, ale skôr vyžadovanou nutnosťou súčasnosti. Od príchodu tejto chytrej aplikácie ubehlo už niekoľko rokov a jej funkcie sa počas tohto obdobia stále zlepšovali. Postupne sa dostala na úroveň vysoko využívaného a bezpečného doplnku operačných systémoch smartfónov.

 

Do príchodu smartbankingu sa k svojmu účtu mohli klienti svojich bánk prihlasovať online len prostredníctvom internetbankingu. So smartfónmi sa všetko zmenilo a hlavne, zjednodušilo. Prvé aplikácie smartbankingu fungovali spočiatku na Androidoch a systémoch iOS. V súčasnosti ho už môžu ľudia využívať aj v mobilných zariadeniach s operačným systémom Windows Phone. Mnohé systémové zlepšenia prichádzali postupne a v súčasnosti už prináša táto služba sofistikované možnosti ovládania účtu cez chytrý telefón. Od určovania platieb inkás či trvalých príkazov, cez zisťovanie najbližšieho bankomatu, ponúkajú dokonca platbu pomocou QR kódov. Pre mnohých už sú tieto služby je samozrejmosťou, no pred zavedením smartbankingu patrili podobné možnosti stále do ríše sci-fi.

 

Človek je však od prírody k novým veciam nedôverčivý a aj smartbanking do tejto skupiny chvíľu patril. Mnohí užívatelia sa obávali straty chúlostivých údajov a prístupových hesiel a reálne existujú rôzne spôsoby, ako sa k nim dostať. Prístup k heslám je možné hádať alebo k nim prídete použitím hrubej sily. Pri hádaní môže ísť o hľadanie v databáze užívateľov alebo útočník pozná postupy, ako sa prihlasovacie mená a heslá vytvárajú. Dostať sa k nim môže aj vďaka insidera (užívateľa zvnútra systému).

 

Neznalý útočník však môže použiť aj hrubú silu. Hovoríme o tzv. prelamovačoch hesiel, ktorí sami skúšajú ich rôzne varianty. „Proti podobným útokom sa banky úspešne bránia tým, že používajú časový interval pre zadávanie hesiel a s tým aj obmedzenie počtu pokusov pre zadávanie hesla. Pokiaľ užívateľ prekročí povolený počet pokusov, prístup sa dočasne zablokuje a zadávanie je možné opakovať po uplynutí časového intervalu. Pokiaľ užívateľ heslo zabudol, jednoducho si nastaví nové vo svojom Internetbankingu. Smartbanking je dnes využívaným nástrojom riadenia financií, ktorý je navyše veľmi dobre chránený proti zneužitiu,“ vraví Ján Franek, tlačový hovorca Fio banky.

 

Smartbanking tak ponúka užívateľom bezpečné možnosti využívania svojho účtu cez mobilné telefóny kdekoľvek na svete ak budú pripojení na internet. Postupom času sa rozširovali a dnes už môžete využívať v rámci tejto aplikácie aj napríklad správu platobných kariet, informačné služby, kalkulačky poplatkov či kurzové lístky. Smartbanking je výborným doplnkom pre ľudí, ktorí si chcú uľahčiť život prostredníctvom smratfónu. Žijeme v digitálnej dobe, tak prečo ju nevyužiť naplno. Napriek všetkým úskaliam je bezpečnou, ako nikdy predtým.

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Podnikateľský účet sprehľadní váš biznis

monday
08.12.2014
Podnikanie | Tlačová správa

Najnovšie články

Koniec WSM robotov? Kubíčka si odviedli policajti. Pred podvodom sme varovali.

friday
24.03.2017
Investície | Redakčný článok

Rozhovor o fonde Infinity Enhanced Equity

thursday
23.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

To najlepšie z rozhovoru s Petrom Bálintom

sunday
19.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

FED zvýšil sadzby

wednesday
15.03.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

Warren Buffett – list akcionárom 2

friday
10.03.2017
Akcie | Dávid Súkeník