Rozhýbu lenivý devízový trh očakávané makroúdaje? Ako-investovat.sk .


Americký dolár je v súčasnosti natoľko silný, že trh sa zdráha urobiť čokoľvek, čo by narušilo jeho stabilitu. Včera sa menový pár EURUSD pokúsil znížiť svoju stratu, avšak opäť nedokázal zmazať predchádzajúce poklesy a neskôr počas dňa sa vrátil na svoju otváraciu úroveň.

 

Aj akcie ostatných menových párov neboli nijak výrazné, až na švédsku korunu, ktorá poskytla na pár okamihov krásny ohňostroj. Po prvé, švédske ekonomické údaje boli sľubné a hrubý domáci produkt vo štvrtom kvartáli zahviezdil. Po druhé, guvernér centrálnej banky - Riksbank včera naznačil, že existujú príznaky o  odrážení inflácieod svojho dna. Zároveň počas rozhovoru s iným guvernérom uviedol že v prípade potreby sú na rade ďalšie nekonvečné monetárne opatrenia. V kontexte silnej švédskej koruny je každé zníženie obáv z deflácie pre SEK hnacím motorom.

 

Graf: EURSEK

Kým nedávne cenové pohyby predpokladali návrat k úrovni 9,27, momentumje naďalej impozantné. Výpredajová vlna je okrem toho teraz tak masívna, že skoro prelomila dlhotrvajúci rastový trend, ktorý trvá už od roku 2013. Tento menový pár može byť krátkodobo podhodnotený, nosila predajná vlna ho môže v nasledujúcich týžňoch až mesiacoch posunúť na hodnotu 9,00.

 

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

 

Dúfajme, že dnes získame dostatok vstupov na to, aby sa volatilita na trhoch rozhýbala.

 

Meny vybraných krajín:

 

USD: Americký dolár točí svoje kolesá, avšak nie je v súčasnosti schopný získať jasné smerovanie, aj keď včera bolo zopár pokusov na jeho predaj, všetky pokusy boli neúspešné (napríklad páru EURUSD sa včera nepodarilo prelomiť hranicu 1,12). Ak dnes neuvidíme extrémne prekvapivé čísla z ADP/ISM, k výraznejšiemu posunupravdepodobne dôjde až v piatok po zverejnení čísel o mzdách.

 

EUR: Nemožno hovoriť o rely a je dokonca ťažké i rozhodnúť, či reagovať na európske dáta, ako sú výsledky PMI. Politika Európskej centrálnej banky a prietok jej menovými kohútikmi totiž nie je na dosť dlhý čas vopred žiadnym tajomstvom. Tri nevýrazné (doji) dni v rade naznačujú maximálnu mieru neistoty.

 

JPY: Včerajší rizikový apetít snáď jen posilní. Môžeme sa upínať na záver roka, čo je v Japonsku koniec marca a jeho efekty na jen? Exportéri sa budú snažiť hedžovať svoje riziká na budúci rok a jen by mohol posilniť. Oblasť EURJPY okolo 133,50 vyzerá zaujímavo i vzhľadom k tomu, že pár nedokázal tento mesiac takmer nič. Pár USDJPY zostáva nevýrazný.

 

GBP: Menový pár GBPUSD vyzerá byť náchylný na pokles na úroveň 1,5350 až 1,5200 ak dnes uvidíme slabé výsledky britského PMI. Rovnako tak menový pár EURGBP spomalil a pár sa môže skonsolidovať, ak prelomí hranicu 0,7300.

 

CHF: Pre trh je zaujímavý len menový pár EURCHF ktorý môže prelomiť hranicu nad 1,0810, alebo pod 1,0610. Zaujímavo ešte vyzerá oblasť okolo 124,50 páru CHFJPY.

 

AUD: Austrálsky dolár sa po zlyhaní Reserve Bank of Australia znížiť úrokové sadzby nikam neposunul - predpokladám väčšie riziko oslabovania. Keď klesne späť po takticky dôležitú úroveň 0,7750, môže naďalej klesať. Horné pásmo je definované na 0,7900

 

CAD: Včerajšie výsledky HDP boli silnejšie než sa očakávalo na základe čoho sme videli jednorázový pokles páru USDCAD, avšak spôsob ako sa vrátil na úroveň 1,25 naznačuje silné tlaky na posilnenie.

 

NOK: Nórska koruna je teraz zraniteľná, nakoľko nemáme dostatok čerstvých dát.

 

Autor: John J. Hardy, menový stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Zlato padá a padá, volatilita dáva obchodníkom šancu na zisky

monday
16.03.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Rok 2015 sa zaradí medzi ďalšie stratené roky

thursday
12.03.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Nasdaq prvýkrát po 15tich rokoch vyliezol nad päť tisíc

thursday
05.03.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Americký býčí trh narazil na prejav guvernérky Fedu

thursday
26.02.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Menové vojny: keď aj nula je príliš

monday
23.02.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Najnovšie články

Veľké porovnanie: Investičné sporenia sú pre Slovensko skvelá novinka a investičná príležitosť

monday
06.08.2018
Fondy a ETF | Redakčný článok

Výnosy z cloudu narástli v druhom štvrťroku o 50%

thursday
02.08.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ťažba Zcash je 4 krát výnosnejšia ako ťažba Bitcoinu

wednesday
25.07.2018
Kryptomeny a ICO | Juraj Kišák

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)

Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)