Prinesie zajtrajší míting ECB zmeny v programe kvantitatívneho uvolňovania? Ako-investovat.sk .


Program kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB bol spustený len nedávno, už teraz sa ale objavujú špekulácie o tom, či bude mať centrálna banka na trhu dosť dlhopisov, ktoré by mohla kúpiť a tak splniť svoj záväzok dať na trh nové peniaze v hodnote 60 mld. eur.

 

Údaje z európskej ekonomiky naznačujú, že hospodárstvo začína naberať na rýchlosti, no analytici v súčasnosti upierajú svoj zrak na stredajšiu konferenciu ECB, kde by sme sa mohli dozvedieť, či dokáže banka v budúcnosti splniť svoj plán. Pochybnosti o tom sa stali témou. Dá sa teda očakávať, že k tomu budú smerovať i otázky novinárov na tlačovej konferencii.

 

ECB má v zálohe ešte stále viacero možností, ako naplniť svoje plány i bez zmeny objemu. Jednou z nich je napríklad zníženie kritérií na vykupované dlhopisy pod dnešné dva roky pred maturitou.

 

Objavujú sa však i špekulácie, že celý program, ktorý má trvať do septembra 2016 môže skončiť skôr.

 

Bezpochyby vidíme už v Európe známky oživenia. Indikátor PMI composit index bol v prvom kvartáli poznateľne lepší, ako v poslednom kvartáli vlaňajška a vyzerá to, že smeruje k ďalšiemu posilneniu.

 

Myslím si ale, že ešte predčasné hovoriť o tom, či to bude mať vplyv na plány ECB, pretože sme viac krát počuli prezidenta banky Maria Draghiho povedať, že dôležitejšie je, že inflácia sa stále pohybuje hlboko pod cieľovou hodnotou dvoch percent. Jadrová inflácia (CPI) je dnes 0,6 percenta a myslím, že ešte potrvá dlho, kým uvidíme, že sa vráti do cieľového teritória.

 

Nečakáme od tlačovej konferencie ECB žiadne oslavy, no komentár prezidenta banky môže ovplyvniť kurz eura a španielske akcie. Ak M. Draghi potvrdí zámer pokračovať s kvantitatívnym uvoľňovaním do plánovaného dátumu, ešte viac to zatlačí na už slabé euro k doláru. Uvidíme pravdepodobne atak hranice 1,05 a z dlhodobého hľadiska i útok na paritu.

 

Pri pohľade na európske akciové trhy vidíme masívne posilnenie. Veľký potenciál majú podľa nás španielske akcie. Nie len preto, že ich makroprostredie je veľmi slušné, ale i pre ich stále výhodné ocenenie. Španielsky akciový trh doteraz najviac ťaží zo bežiaceho programu ECB. Tamojší akciový index IBEX rástol spomedzi európskych trhov najviac.

 

Autor: Mads Koefoed, hlavný makro stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Situácia vo Francúzsku nie je dosť zlá nato, aby mohla byť lepšia

thursday
09.04.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

K citeľnému obratu v cene ropy by malo dôjsť až v druhom polroku

friday
03.04.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Zlato padá a padá, volatilita dáva obchodníkom šancu na zisky

monday
16.03.2015
Trhy a makro | Saxo Bank

Najnovšie články

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (22)

Čo hovoria indikátory recesie o stave US ekonomiky? (2)

friday
15.06.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ceny bytov sa vyšplhali na najvyššie úrovne v celej histórii SR

wednesday
13.06.2018
Reality | Redakčný článok

VIX: Totálna panika trvá 2 mesiace, potom je najlepší čas nakupovať

tuesday
12.06.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (21)