Oživuje vojna hospodárstvo? Ako-investovat.sk .

Oživuje vojna hospodárstvo?

wednesday
02.09.2015
Trhy a makro | Karol Hochschorner Komentáre: 2


Na prvý pohľad vyzerá vojna ako veľmi účinný spôsob ako môže vláda vytvoriť ekonomický rast. Veď predsa nezamestnaní ľudia budú vyrábať zbrane, za svoju prácu budú dostávať plat, ktorý minú v hospodárstve čím vytvoria väčší dopyt. Tým pádom môžu všetci viacej produkovať čo bude mať za následok rast HDP a všetci budú bohatší.

 

Tento názor prerástol v USA po vojne v roku 1945 do takých rozmerov, že veľa ekonómov chcelo, aby vláda naďalej vyrábala zbrane a tým podporila ekonomiku. Tie zbrane síce nemali žiadne využitie ale ich výroba by zamestnala ľudí a naštartovala vyššie popísaný kolobeh.  

 

Z môjho pohľadu sa jedná o najabsurdnejší názor v ekonómii. Keď sa krajina zapojí do vojny a musí vyrábať zbrane tak v prvom rade musí použiť výrobné faktory (práca, pôda, kapitál) v ekonomike na ich výrobu. To znamená, že ľudia, ktorí vyrábali automobily teraz musia v tej istej fabrike vyrábať tanky. To má za následok menej vyrobených automobilov a tým pádom stúpne cena ostatných automobilov (menej áut pri rovnakom dopyte má za následok rast cien). Menej a drahších automobilov k vyššej životnej úrovni istotne neprispeje. Rovnaké to je so všetkými výrobkami. Vojna prináša so sebou len zvyšovanie cien a znižovanie životnej úrovne obyvateľstva (aj keď sa samotná vojna neodohráva na území takto produkujúcej a bojujúcej krajiny – teda ako napríklad v USA počas 2. sv. vojny)

 

Ak by sme zobrali do úvahy extrémny prípad, že do vojny a do výroby zbraní by sa zapojili len nezamestnaní, tak to rovnako nemá pozitívny vplyv na životnú úroveň ostatných ľudí. Keďže tanky sa nedajú jesť tak všetka vojenská produkcia je zbytočná (z ekonomického hľadiska). Tým pádom nie je rozdiel medzi tým či nezamestnaným ľudom dávame sociálne dávky alebo ich necháme vyrábať tanky. V oboch prípadoch to platia produktívne zamestnaní ľudia.

 

Tento blog sa týka najmä krajín, ktoré sú do vojny priamo zapojené. V prípade, že krajina len vyváža zbrane do vojnou zasiahnutých oblastí, a tie im za tento tovar platia, tak takáto vojna určite zvyšuje životnú úroveň produkujúcej krajiny. Na druhej strane vojna vždy zasiahne aj iné časti ekonomiky (napr. bude sa menej vyvážať spotrebný tovar), čiže si myslím, že vojna ekonomickú prosperitu ničí aj krajinám, ktoré do konfliktu nie sú priamo zapojené. 


Zaujímavé, že svetové HDP rástlo najväčším tempom práve po vojne.
Počas vojny sa zničili budovy, cesty, mosty atď atď. Všetko bolo potrebné nanovo vybudovať, takže ja osobne si myslím, že vojna, resp. obdobie po vojne zvyšuje HDP. žiaľ Pridal: Peter dňa 03.09.2015 o 20:04

S tym sa da len suhlasit. Ja len tvrdim ze taky rast HDP nespravi nikoho bohatsim. Pridal: Karol Hochschorner dňa 10.09.2015 o 11:34
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


2 Komentáre

Súvisiace články

Nová vlna tlačenia peňazí je za dverami

wednesday
26.08.2015
Trhy a makro | Karol Hochschorner

Prečo panikárime kvôli Číne?

wednesday
19.08.2015
Trhy a makro | Karol Hochschorner

Je kríza v Portugalsku zažehnaná?

monday
17.08.2015
Trhy a makro | Karol Hochschorner

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo