10 000% zhodnotenie? 90 000 českých korún z dividend? Ide to. Ako-investovat.sk .


Cola a Pepsi. Exxon a Johnson. Visa a Toyota. Tri typy akcií, tri typy investičných postupov. A všetky vykazujú veľmi dobré výsledky. Ing. Jan Dvořák, investor a finančný  žurnalista, ukazuje na troch skupinách akcií rôzne investičné prístupy.

 

Na prípadovej štúdii Cola a Pepsi vidíme, ako možno aj na veľmi konzervatívnej firme získať výnos vo výške niekoľko tisíc percent. Firmy, ktoré si budujú prakticky monopolné postavenie na určitom segmente trhu, môžu - ak im dáme čas - veľmi výrazne vyrásť. „Ak si firma dokáže obsadiť veľký podiel na trhu, môže sa stať synonymom v svojom obore. Tak je to aj v prípade nealkoholických nápojov firiem Cola a Pepsi, hovorí Dvořák.

 

Exxon a Johnson komentuje Dvořák ako „sliepočky so zlatými vajcami.“ Tento typ akcií investori držia kvôli výnosom z dividend. Prípadová štúdia Exxon a Johnson ukazuje, aký je u tohto typu akcií rast dividendových výnosov. Podľa Jana Dvořáka dividendové akcie môžu smelo konkurovať penzijným fondom. „Dôchodky nebudú, s tým sa musí každý zmieriť. Rozumný človek preto hľadá zabezpečenie v starobe. Ukázal som na firmách z môjho vlastného portfólia, že dividendy vynesú viac, ako najlepší penzijný fond.“ uzatvára autor prípadovej štúdie.

 

Tretím typom investície sú rastové akcie. Dvořák správne uvádza, že tzv. rakety majú tvoriť len dynamickú časť osobného portfólia investora. Na prípadovej štúdii Monster, VISA a Toyota dokladuje, ako môžu správne vybrané rastové akcie nadopovať celkovú hodnotu investičného portfólia. „Rastové akcie sú čerešničkou na torte nášho portfólia. Ale môžu priniesť extrémne zaujímavé zisky,“ komentuje rastové akcie Ing. Dvořák.

 

Tri prípadové štúdie sú doplnené video komentárom. Jan Dvořák vo videách opisuje dôvody a postupy pri výbere a alokácii investícii. Prípadové štúdie rovnako vychádzajú z osobných skúseností autora, resp. z jeho vlastného investičného portfólia. Pokiaľ hľadáte zlatú sliepku alebo zabezpečenie na penziu, máte pred sebou zaujímavú inšpiráciu. Online kurz Jána Dvořáka nájdete tu.


Dvořák by neměl mluvit o sobě ve 3. osobě "on" anebo by se pod článek měl podepsat někdo jiný.
Ta firma se nejmenuje Johnson, ale Johnson & Johnson. Coca-Cola neni a asi nikdy nebude akcie vhodná k nákupu, protože zisk firmy roste dlouhodobě jen průměrně 4% ročně a to se jen tak brzy nezlepší, protože každá země světa si vyrábí svou vlastní levnou kolu, nikdo nemusí mít drahý original. A akcie Coca Cola je už 50 let nesnesitelně předražená s PB, PS a PE. Jestli Dvořák ztratil letos zájem o zlato a stříbro a začal studovat akcie a value investing a došel k tomu, že akcie je vhodná na nákup s PE 8 až 10, pak téměř všechny jeho zde jmenované akcie nejsou pro něj vhodné, jsou většinou 2x předražené. Pridal: Ben dňa 07.10.2015 o 09:07
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Najnovšie články

Čo hovoria indikátory recesie o stave US ekonomiky? (2)

friday
15.06.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ceny bytov sa vyšplhali na najvyššie úrovne v celej histórii SR

wednesday
13.06.2018
Reality | Redakčný článok

VIX: Totálna panika trvá 2 mesiace, potom je najlepší čas nakupovať

tuesday
12.06.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (21)

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (máj 2018)