Sú historicky nízke zisky v USA predzvesťou recesie? Ako-investovat.sk .


Minulý týždeň nezaznamenali akcie žiadny výrazný posun. Dow Jones Index mierne narástol  cez hranicu 18 000, neskôr opäť mierne oslabil. V čase písania článku je index na hranici 17 674. Šéfka FEDu Janet Yellen dala jasne najavo, že nemieni robiť nič, čo by mohlo narušiť spánok investorov. Ale to neznamená, že nebudú mať nočné mory.

 

Tím analytikov na čele s Nickom Rokke a Chadom Champion vydali správu podľa ktorej investori v amerických kapitálových trhoch aktuálne dostávajú  menej za svoje peniaze ako kedykoľvek v histórii. A medzitým ekonomika Spojených štátov naďalej spomaľuje. Z najvyššej úrovne vo výške 3,9% ročného rastu HDP, ktorý bol zaznamenaný v druhom štvrťroku roku 2015 klesla jeho hodnota na úroveň 0,8% rastu HDP (údaj za prvý štvrťrok tohto roka). Ďalšou negatívnou správou bolo zverejnenie o tvorbe pracovných miest v USA, ktorý výrazne podliezol očakávania. Kým predpoklady Wall Street hovorili o očakávanom počte 162 000 nových pracovných miest, reálne bolo vytvorených iba 38 000 nových pozícii. Išlo o najhoršie čísla za posledných 6 rokov.

 

Na základe týchto indikátorov je možné predpokladať, že ekonomika v USA už dnes nie je práve najstabilnejšia. Možno už dnes hovoríme o začiatku významnej recesie. A ak recesia nezačala už v týchto dňoch, s najväčšou pravdepodobnosťou k nej dôjde v priebehu najbližších 12 mesiacov.

 

Ukazovateľ EV/EBITDA, index Russell 2000 - ktorý sleduje zásoby malých amerických spoločností - je vôbec najvyšší za posledné obdobie. Pokiaľ je tento ukazovateľ nízky, spoločnosť sa stáva zaujímavou pre investorov. To vytvára stabilitu a predpoklad udržania ceny, prípadne rastu. Príliš vysoké hodnoty naopak napovedajú o nestabilite a o možnom poklese hodnoty spoločnosti.

 

EV je skratka pre hodnotu podniku. Sleduje hodnotu všetkých akcií po pripočítaní všetkých dlhov. EBITDA je hospodársky výsledok pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou. Ten je považovaný za najrelevantnejší ukazovateľ zisku spoločnosti.

 

Pomer EV/EBITDA pre Russell 2000 je približne 19. To je len mierne pod jeho maximom z hodnoty 21., ktorý bol zaznamenaný na začiatku roka. Typicky index sa obchoduje na pomere asi 12. To naznačuje pokles o 38% pre USA SmallCaps, čo predstavuje skok rovno do piateho najhoršieho medvedieho trhu za posledných 90 rokov. Nechceme teraz robiť žiadne predpovede ani poskytovať prognózy, iba upriamiť pozornosť na skutočnosť, že je nepravdepodobné, že by čokoľvek nahrávalo v prospech zvýšenia angažovanosti investorov na amerických trhoch.

 

Momentálne sú akcie v USA drahé. S najväčšou pravdepodobnosťou však možno očakávať pokles ich hodnoty v nadchádzajúcom období, čo môže byť práve vhodným obdobím pre investíciu. Potom však ich hodnota opäť narastie. Je však nutné podotknúť, že jednotlivé cykly sú extrémne dlhé. Akciový trh USA dosiahol vrchol v roku 1929. Odvtedy nedosiahli tak vysoké hodnoty až do roku 1954. Následne bolo zaznamenaných niekoľko maxím v rokoch 2000 a 2007. Pre výrazné zhodnotenie investície je preto životne dôležité správne načasovanie. Prvá príležitosť možno nastane už v najbližšom období.


""Sú historicky nízke zisky v USA predzvesťou recesie?""
Nie, niesú. Pridal: Karásek dňa 17.06.2016 o 01:00
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Najnovšie články

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)

Wells Fargo sa pridáva do boja kreditných kariet

tuesday
26.06.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ani sme si nevšimli a Indexové dôchodkové fondy sa zväčšili takmer o 4200%

ETF zamerané na elektrické vozidlá

friday
22.06.2018
Fondy a ETF | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)