Najväčší hedžový fond nahrádza manažérov umelou inteligenciou Ako-investovat.sk .


Najväčším hedžovým fondom na svete je Bridgewater Associates, ktorého vedenie sa rozhodlo, že už nechce byť závislé na rozhodovacích schopnostiach manažérov. Namiesto nich dalo za úlohu skupine inžinierov nastaviť systém, ktorý bude všetky dôležité rozhodnutia fondu robiť automaticky a bez vplyvu emócií.

 

Celý proces by mal byť nastavený tak, aby v prípade neúčasti zakladateľa fondu Raya Dalia, mohli byť všetky procesy vykonané bez dosahu manažérov. Týka sa to takisto činností, ako sú prijímanie zamestnancov a ich prepúšťanie, či ďalšie strategické rozhodovanie ohľadom vývoja fondu.

 

Cieľom nie je úplne vylúčiť akýkoľvek ľudský faktor. Úloha ľudí bude najmä v nastavení kritérií, na základe ktorých budú systémy vykonávať svoju činnosť. Takisto budú zasahovať v prípade, že dôjde k poruche, prípadne sa vyskytne nejaká neočakávaná situácia.

 

Zamestnanci na hokejových kartičkách

Spoločnosť, ktorá spravuje viac ako 160 miliárd dolárov už teraz funguje s viacerými zaujímavými technologickými procesmi. Za všetky jeden príklad. Počas porád vo vedení, ale aj na nižších stupňoch, sa zamestnanci navzájom hodnotia v reálnom čase. Na základe týchto dát majú potom zamestnanci pridelené niečo podobné ako hokejové kartičky so svojimi schopnosťami. Špeciálna aplikácia okrem toho vyhodnocuje ciele zamestnancov a úroveň ich dosahovania. Podľa slov zakladateľa fondu sú tak ľudia viac motivovaní a takisto ich nadriadení majú väčšiu možnosť kontroly.

 

Zodpovednosť na zavedenie umelej inteligencie v rozhodovacích procesoch bola daná bývalému zamestnancovi IBM Davidovi Ferruccimu. Ten počas pôsobenia v IBM viedol vývoj superpočítača Watson. Má tak bohaté skúsenosti, ktoré ak zúročí, Ray Dalio mu určite bohato oplatí. Pri svojej práci bude mať k dispozícii dvojnásobný tím programátorov a ďalších technikov.

 

Čo je vlastne hlavným cieľom týchto zmien? Podľa Raya Dalia ide predovšetkým o elimináciu ľudských emócií pri investičnom a podnikateľskom rozhodovaní. S tým sa pravdepodobne dá súhlasiť, nakoľko každý kto reálne obchoduje na burze vie, aké náročné je v niektorých momentoch udržať emócie a obchodovať podľa vopred nastaveného systému. Otázkou je, či automatizácia bude rovnako prospešná pri ďalších procesoch, akými sú napríklad výber pracovníkov.

 

Najdôležitejšie bude správne nastavenie kritérií, za akých budú systémy umelej inteligencie pracovať. Pravdou je, a na tom sa zhodne väčšina odborníkov, že budúcnosť bude patriť práve spoločnostiam, ktoré sa najlepšie chopia technologického trendu a budú ho nasledovať. 


Co znamena:Pri svojej práci bude mať k dispozícii dvojnásobný tím? Pridal: Rokosák dňa 24.01.2017 o 01:23
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Pozor na výnosové krivky dlhopisov

sunday
22.04.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ropa: komodita, na ktorú netreba zabúdať - stúpa na trojročné maximá

friday
20.04.2018
Investície | Juraj Kišák

Osobné údaje zamestnancov, ich získavanie a spracúvanie zamestnávateľom podľa GDPR

thursday
19.04.2018
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

VIX hovorí: akciový trh ešte pôjde hore – na nové maximá

wednesday
18.04.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (14)

Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)