Najväčší hedžový fond nahrádza manažérov umelou inteligenciou Ako-investovat.sk .


Najväčším hedžovým fondom na svete je Bridgewater Associates, ktorého vedenie sa rozhodlo, že už nechce byť závislé na rozhodovacích schopnostiach manažérov. Namiesto nich dalo za úlohu skupine inžinierov nastaviť systém, ktorý bude všetky dôležité rozhodnutia fondu robiť automaticky a bez vplyvu emócií.

 

Celý proces by mal byť nastavený tak, aby v prípade neúčasti zakladateľa fondu Raya Dalia, mohli byť všetky procesy vykonané bez dosahu manažérov. Týka sa to takisto činností, ako sú prijímanie zamestnancov a ich prepúšťanie, či ďalšie strategické rozhodovanie ohľadom vývoja fondu.

 

Cieľom nie je úplne vylúčiť akýkoľvek ľudský faktor. Úloha ľudí bude najmä v nastavení kritérií, na základe ktorých budú systémy vykonávať svoju činnosť. Takisto budú zasahovať v prípade, že dôjde k poruche, prípadne sa vyskytne nejaká neočakávaná situácia.

 

Zamestnanci na hokejových kartičkách

Spoločnosť, ktorá spravuje viac ako 160 miliárd dolárov už teraz funguje s viacerými zaujímavými technologickými procesmi. Za všetky jeden príklad. Počas porád vo vedení, ale aj na nižších stupňoch, sa zamestnanci navzájom hodnotia v reálnom čase. Na základe týchto dát majú potom zamestnanci pridelené niečo podobné ako hokejové kartičky so svojimi schopnosťami. Špeciálna aplikácia okrem toho vyhodnocuje ciele zamestnancov a úroveň ich dosahovania. Podľa slov zakladateľa fondu sú tak ľudia viac motivovaní a takisto ich nadriadení majú väčšiu možnosť kontroly.

 

Zodpovednosť na zavedenie umelej inteligencie v rozhodovacích procesoch bola daná bývalému zamestnancovi IBM Davidovi Ferruccimu. Ten počas pôsobenia v IBM viedol vývoj superpočítača Watson. Má tak bohaté skúsenosti, ktoré ak zúročí, Ray Dalio mu určite bohato oplatí. Pri svojej práci bude mať k dispozícii dvojnásobný tím programátorov a ďalších technikov.

 

Čo je vlastne hlavným cieľom týchto zmien? Podľa Raya Dalia ide predovšetkým o elimináciu ľudských emócií pri investičnom a podnikateľskom rozhodovaní. S tým sa pravdepodobne dá súhlasiť, nakoľko každý kto reálne obchoduje na burze vie, aké náročné je v niektorých momentoch udržať emócie a obchodovať podľa vopred nastaveného systému. Otázkou je, či automatizácia bude rovnako prospešná pri ďalších procesoch, akými sú napríklad výber pracovníkov.

 

Najdôležitejšie bude správne nastavenie kritérií, za akých budú systémy umelej inteligencie pracovať. Pravdou je, a na tom sa zhodne väčšina odborníkov, že budúcnosť bude patriť práve spoločnostiam, ktoré sa najlepšie chopia technologického trendu a budú ho nasledovať. 


Co znamena:Pri svojej práci bude mať k dispozícii dvojnásobný tím? Pridal: Rokosák dňa 24.01.2017 o 01:23
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Reálny výnos z predaja bratislavského bytu po 13 rokoch. Ako rátať infláciu.

thursday
25.05.2017
Trhy a makro | Redakčný článok

Opatrne s nákupmi na dne

tuesday
23.05.2017
Akcie | Juraj Kišák

Forex účet s bonusom €350 od Brokera Roku LYNX

saturday
20.05.2017
Trading a brokeri | Redakčný článok

American Outdoor Brands Corporation (AOBC) analýza firmy - II. časť

sunday
14.05.2017
Akcie | Dávid Súkeník

Dividendové ETF

thursday
11.05.2017
Fondy a ETF | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)