FED zvýšil sadzby Ako-investovat.sk .


Americká centrálna banka FED zvýšila podľa všeobecného očakávania základnú úrokovú sadzbu o štvrť bázického bodu. Úroková sadzba sa tak zvýšila z úrovne 0,5 – 0,75 % na 0,75 – 1 %. Názor väčšiny predstaviteľov FEDu je jasný. Ekonomický výhľad je pozitívny, trh práce je v poriadku, inflačné očakávania sa pohybujú okolo magickej hranice 2 %. Krátkodobé riziká nehrozia žiadne.

 

Investori všeobecne očakávali, že FED dnes zvýši úrokové sadzby a tak tento fakt bol v podstate úplne započítaný do ceny amerického doláru už pred samotným vyhlásením. Aj preto nie je až tak prekvapujúce, že americký dolár krátko po zverejnení informácie o zvýšení sadzby a na to nadväzujúcej zápisnice prudko poklesol. Štandardne, pokiaľ centrálna banka zvýši úrokové sadzby, národná mena by mala posilniť.

 

Po zverejnení a následnej tlačovej besede Janet Yellen však dolár reagoval poklesom. Je to z toho dôvodu, že zo zápisnice a ani z následných vyjadrení nebolo možné vybadať ďalšie razantné zvyšovanie úrokových sadzieb. Áno, dve zvýšenia ešte v roku 2017 sa stále očakávajú, ale trh čakal o niečo väčší býčí tón. Správa Janet Yellen tak padla vhod skôr medveďom, ktorí so svojimi predajnými príkazmi neboli ďaleko.

 

Americký dolár reagoval v páre s jenom okamžitým poklesom o viac ako 100 pipov a podobne reagoval aj na ďalších menových pároch. Naprieč trhom tak došlo k výpredajom doláru, ktorý bol ešte umocnený aj prepadom na amerických štátnych dlhopisoch. Americké 10-ročné štátne dlhopisy sa odrazili od vrcholu a zamierili prudko nadol. Ak budú dlhopisy klesať aj v najbližších dňoch, môžeme sa dočkať toho, že dolár pôjde ešte nižšie. Ja osobne mám otvorenú malú pozíciu na ďalší pokles USD/JPY. Trh čakal jednoducho viac. Aj keď sa predstavitelia FEDu vyjadrili, že situácia je v poriadku a ďalšie zvýšenia sadzieb prídu, nebolo to ono. Medvede budú mať v najbližších dňoch pravdepodobne prevahu.

 

 

Z vyjadrení Janet Yallen je vidno, že v americkej centrálnej banke panuje optimizmus. Oveľa viac ľudí sa podľa nej cíti veľmi isto v aktuálnom zamestnaní, pričom riziko zvyšovania nezamestnanosti je veľmi nízke. Veľa ľudí dokonca dáva v súčasnom zamestnaní výpoveď, pretože sa cítia, že na trhu sú lepšie príležitosti. Inflácia sa približuje k stanovenému cieľu – 2 %. Tieto optimistické vyjadrenia sú okrem toho umocnené aj nedávnymi pozitívnymi dátami z trhu práce a takisto z vývoja spotrebiteľských a produkčných cien.

 

Jedinou možnou výstrahou do najbližšej budúcnosti je momentálne inflačný vývoj. Inflácia v posledných mesiacoch pomerne prudko stúpa a preto je potrebné sledovať aktuálne projekcie a inflačné dáta v ekonomike. V prípade prudšie sa zvyšujúcej inflácie by FED pravdepodobne musel pristúpiť aj k razantnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)

Wells Fargo sa pridáva do boja kreditných kariet

tuesday
26.06.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ani sme si nevšimli a Indexové dôchodkové fondy sa zväčšili takmer o 4200%

ETF zamerané na elektrické vozidlá

friday
22.06.2018
Fondy a ETF | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)