Investovanie do najlepších globálnych značiek Ako-investovat.sk .


Alfou a omegou investičného procesu je nájsť kvalitnú firmu, ktorej akcie je možné kúpiť za primeranú cenu. Investori generujú investičné nápady rôzne. Jednou z možností ako nájsť top firmu s dostatočnou konkurenčnou výhodou, je pátrať po takomto type spoločnosti medzi firmami s najsilnejšiou značkou. V prípade komoditných typoch produktov a služieb je to práve 'brand', ktorý diferencuje produkty, resp. služby firmy od konkurencie. Ako uvádza prieskum spoločnosti Nielsen, až 59% spotrebiteľov preferuje nákup nového tovaru od známeho výrobcu pred nákupom od neznámeho producenta. Nákupné rozhodnutie je ovplyvnené mnohými faktormi, pričom samotná značka má až 21%-nú váhu v rozhodovacom procese spotrebiteľa. Aj to je dôkazom, že značka je skutočne výrazným faktorom tvoriacim tzv. 'moat' spoločnosti.

 

Na internete je dostupných niekoľko štatistík najhodnotnejších svetových značiek. Pravdepodobne najlepšie spracované údaje sú na webe interbrand.com. Rebríček firiem '100 Best Global Brands 2016' uvádza na prvom mieste firmu Apple (hodnota značky 178mld. USD), nasleduje Google (133mld. USD), na treťom mieste je Coca-Cola (73mld. USD). Prvú desiatku uzatvára Amazon (50,3mld. USD), Mercedes-Benz (43,4mld. USD) a GE (43,1mld. USD).

 

Hodnota značky v mld. USD za rok 2016

Zdroj: Vlastné spracovanie na základe údajov z interbrand.com & finance.yahoo.com

 

Úspech jednotlivých firiem vyjadrených hodnotou značky najlepšie dokumentuje komparácia s predchádzajúcim obdobím. Najvyšší percentuálny nárast v porovnaní s rokom 2015 zaznamenal Facebook (+48%), nasledovaný firmou Amazon (+33%) a Legom (+25%). Prvú dvadsiatku uzatvára Allianz (+12%), BMW (+12%) a Land Rover (+11%).

 

Zmena hodnota značky v % YOY

Zdroj:  Vlastné spracovanie na základe údajov z www.interbrand.com

 

Na druhej strane spektra máme firmy, ktoré v predchádzajúcom roku zaznamenali prepad hodnoty značky. Najviac poklesla hodnota IBM (-19%). Firmy Prada, XeroxRalph Lauren utrpeli rovnaký prepad -12%. Do dvojciferných červených čísel sa zaradil GilletteHSBC (-10%). Siedmim v poradí je nemecký výrobca automobilov Volkswagen (-9%), ktorého citeľne zasiahol škandál s emisiami. Prevalenie tejto kauzy v septembri 2015 malo negatívny dopad na hodnotu značky v rokoch 2015 a 2016.

 

Zmena hodnota značky v % YOY 

 Zdroj: Vlastné spracovanie na základe údajov z www.interbrand.com

 

Netreba zabúdať, že firmy s hodnotnou značkou nie sú automaticky dobrou investíciou. Nárast hodnoty 'brandu' by mal viesť k nárastu tržieb, marží a celkovej rentability firmy. Cena akcie je ďalšia premenná, ktorá vstupuje do investičného rozhodnutia. V každom prípade platí, že vybudovanie tak silnej značky ako majú firmy Apple, Google či Coca-Cola je takmer nemožné. Aj to je jedným z dôvodov, prečo by mali investori hľadať investičné príležitosti medzi týmito firmami.

 


''Apple, Google či Coca-Cola ... by mali investori hľadať investičné príležitosti medzi týmito firmami.''
Zde je nutno dbát na ocenění akcií, dividendy, růst zisku a tržby a jaké je vedení podniku. Když akcie Coca-Cola bude 80 let předražená tak jako dnes, tak ji rozumný člověk nikdy v životě nekoupí. Když zisk Coca-Coly poslední léta málo roste, není dobré akcii kupovat. Když zisk Apple roste 30% ročně, je to akcie jen na několika denní až měsíční spekulace. Protože růst zisku 30% ročně bude jednou u konce a s akcií bude zle. Za další: firma podvádí s daněmi a vydává dluhopisy, aby získala pár miliard na dividendy, ale má 150 miliard ukryto v daňovém ráji. Šéf firmy je lhář, zlý člověk a idiot. Proto žádné akcie Apple nekupovat! Akcie Google je předražená a nemá dividendu jako i Amazon. A proto se raději rozhodneme, zda koupit levné akcie od dobře fungujících firem BMW, BASF, AT&T, Shell a Sanofi. Pridal: Ladis dňa 03.04.2017 o 09:57
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Videorozhovor s Petrom Bálintom. Časť druhá.

saturday
22.04.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Libra najvyššie za posledného pol roka

wednesday
19.04.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

S Petrom Bálintom o Euro Hedge Awards a hedge fond biznise. Časť tretia.

friday
14.04.2017
Akcie | Redakčný článok

Fond redukujúci straty aj zisk

wednesday
12.04.2017
Akcie | Juraj Kišák

ČNB prestala udržiavať kurz koruny

thursday
06.04.2017
Financie a poistenie | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)