ČNB prestala udržiavať kurz koruny Ako-investovat.sk .


Česká centrálna banka po štyroch rokoch opäť uvoľnila kurz českej národnej meny. Urobila tak po viacerých upozorneniach investorom a predišla tým tak šokovému stavu, ktorý nastal keď podobnú vec urobila švajčiarska centrálna banka. Švajčiarsky frank vtedy okamžite posilnil o 41 %. Česká koruna tento moment zvládla oveľa pokojnejšie, aj keď prudký pohyb zaznamenala. Ku koncu obchodného dňa v Českej republike sa kurz eura voči korune zastabilizoval na 26,57 EUR/CZK, čo predstavovalo pokles asi 1,8 percenta.

 

 

Česká národná banka držala od roku 2013 kurz koruny voči euru nad hladinou 27 korún za 1 euro. Nákupmi eur na devízovom trhu tak udržiavala kurz koruny nízky, aby tak pomáhala českej ekonomike najmä pri exporte svojich výrobkov. Najnovšie dáta ukázali, že česká národná banka pri týchto operáciách dokopy nakúpila približne 50 miliárd eur. Podľa analytika českej pobočky KBC Group N.V. Jana Bureša, sa špekulatívna pozícia Českej republiky v rámci platobnej bilancie pohybovala v marci práve na úrovni 50 až 60 miliárd eur.

 

Dá sa povedať, že ČNB zvládla prechod naspäť do režimu voľných kurzov excelentne. Svojimi vyhláseniami už dopredu pripravila investorov a špekulantov, že k tejto situácii čoskoro príde. Výpredaj na trhu tak nebol taký masívny, ako pri vyššie zmienenom švajčiarskom franku. Česká centrálna banka varovala špekulantov, že keď k tomu dôjde, nemusí byť na trhu dostatok nakupujúcich protistrán. Veľa trhových účastníkov, ktorí dlhodobo držali „bezrizikové“ dlhé pozície na EUR/CZK tak pravdepodobne pre istotu svoje pozície uzavreli. Guvernér ČNB Jiří Rusnok zároveň dodal, že národná banka bude aj teraz na trhu prítomná a pripravená zasiahnuť v prípade nevyhnutných udalostí.

 

V súvislosti s posilnením českej koruny reagovali aj ďalšie stredoeurópske meny. Posilnili tak poľský zlotý ako aj maďarský forint. České dvojročné dlhopisy zaznamenali rast o 27 bázických bodov na mínus 0,11 %.

 

Jiří Rusnok vo svojom vyhlásení uviedol, že prvoradým cieľom českej národnej banky bolo bojovať proti hroziacej deflácii v Česku. Ak by koruna posilňovala, zvýraznilo by to tlak na defláciu. Momentálne sa však zdá, že riziko deflácie je už minulosťou a národná banka sa môže vrátiť k štandardnej menovej politike. Jedným zo základných mechanizmov je samozrejme voľne sa pohybujúci menový kurz.

 

Zrušením pevného kurzu koruny, česká národná banka takisto signalizuje investorom, že českej ekonomike verí a že sa jej darí. Export tak nie je ďalej potrebné umelo podporovať lacnou domácou menou. Inflácia vyzerá byť takisto v poriadku. Inflačné očakávania sa pohybujú na úrovni optimálnych 2 % a rast hrubého domáceho produktu sa podľa najnovších dát odhaduje na 2,6 %.

 

Analytici bánk sa momentálne predbiehajú v predpovediach, kde bude kurz koruny po stabilizovaní situácie. Rozptyl odhadov sa pohybuje medzi 25 až 28 korunami za 1 euro. Akokoľvek to bude, je určite správne, že česká koruna sa opäť hýbe smerom, akým ho určí ponuka a dopyt.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Bitcoin na historických maximách

monday
16.10.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Lítiové ETF stále na vzostupe

sunday
08.10.2017
Hedge fondy | Juraj Kišák

Prichádza najúspešnejší štvrťrok v roku

tuesday
03.10.2017
Akcie | Ing. Marek Šimo

Je Nordstrom ďalším predmetom záujmu Amazonu a Wal-Martu?

monday
25.09.2017
Akcie | Juraj Kišák

Máte zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce? Zbystrite pozornosť – práve prebieha ďalšia akcia ŠKRTIČ.

tuesday
19.09.2017
Vzdelanie | Ing. Silvia Dutková