Opatrne s nákupmi na dne Ako-investovat.sk .


Nákup na dne je čoraz populárnejšou stratégiou pre investorov akcií predovšetkým počas posledných 9 rokov od finančnej krízy v roku 2008, čo je spôsob ako profitovať z prechodných obchodov, keďže trh pokračuje v dlhodobom trende. V skutočnosti mnohí investori s týmto prístupom vítajú príležitostné prepuknutie zlých správ alebo dokonca veľmi zlé správy, ktoré často znervózňovali akcie a potom nasledovalo rýchle oživenie.

 

Typickým príkladom je situácia z minulého týždňa. Najnovšia politická kauza prezidenta Trumpa posunula v stredu svetové trhy o 1,8 % nadol, čo je najväčší pokles od septembra minulého roku, no vo štvrtok index S&P 500 (SPX) posilnil a dolár taktiež rástol.

 

Táto stratégia však môže v prípade netrpezlivých investorov znamenať veĺké straty. To, čo sa na prvý pohľad javí ako ďalší dočasný pokles sa môže prejaviť ako oveľa závažnejšia korekcia. Tento fakt navyše podporuje aj skutočnosť, že súčasný rast  je druhý najdlhší v histórii a blíži sa k rekordnému deväť a pol ročnému rastu  v 90. rokoch.  Navyše podľa výskumu Bank of America Corp., americký akciový trh zvyčajne klesá o 5 % približne trikrát za rok. Okrem krátkeho poklesu po brexite, ktoré nastalo vlani v lete, index S&P 500 od začiatku roka 2016 nezaznamenal výrazný pokles, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že pokles nastane v nadchádzajúcom období.

 

Existuje tiež otázka, či sú ekonomické fundamenty, aspoň v USA, dostatočne silné na podporu súčasnej úrovne cien akcií. Nedávne ekonomické údaje v USA všeobecne neboli pôsobivé a podľa analýz sú akcie nadhodnotené vzhľadom na HDP.

 

Takzvaný Trump Trade alebo investičné rozhodnutia založené na očakávaniach týkajúcich sa politických iniciatív v dôsledku administratívy prezidenta Donalda Trumpa, v skutočnosti neboli hlavným hnacím motorom trhov v tomto čase. Napriek tomu vysoký investorský optimizmus v súvislosti s programom prezidenta Trumpa ohľadom zníženia daní, výdavkov na infraštruktúru a deregulácie, nepochybne významným spôsobom prispel k veľkému rastu trhu v prvých týždňoch po voľbách. Tieto očakávania sa premietli do cien akcií. Napriek tomu ďalšie škandály a kontroverzie podkopávajú schopnosť Trumpa uplatniť svoj program, čo spôsobuje pochybnosti v očiach investorov.

 

Je teda potrebné byť pri nakupovaní na dne opatrný, nakoľko ďalšia politická kauza môže priniesť závažnejšiu korekciu na trhoch než len výhodnú príležitosť na krátkodobý obchod. Na druhej strane je ideálnym opatrením pred týmto rizikom pravidelné dlhodobé investovanie, nakoľko je viac než isté, že dlhodobo budú trhy rásť a pravidelným nákupom sa cena priemeruje.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Prečo čínska peroxidová spoločnosť zaplatila 1 miliardu za hovoriacu mačku?

friday
23.06.2017
Investície | Juraj Kišák

Tipy na mesačné dividendové akcie

wednesday
14.06.2017
Akcie | Juraj Kišák

Michael Kors (KORS) update k ročným fiškálnym výsledkom

thursday
08.06.2017
Investície | Dávid Súkeník

Amazon dosiahol magickú hranicu 1000 dolárov

wednesday
31.05.2017
Akcie | Ing. Marek Šimo

Reálny výnos z predaja bratislavského bytu po 13 rokoch. Ako rátať infláciu.

thursday
25.05.2017
Trhy a makro | Redakčný článok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)