Lítiové ETF stále na vzostupe Ako-investovat.sk .


Jedným z najpresvedčivejších príbehov medzi ETF tohto roka zameranými na úzke trhové segmenty je Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT), ktorého hodnota narástla o 59 %. To robí z LIT jedno z najvýkonnejších odvetvových a priemyselných ETF, ktoré sa obchodujú bez páky.

 

Nárast je spôsobený predovšetkým dopytom trhu po lítiu, ktoré sa využíva na výrobu batérie do elektromobilov. Elektrickým vozidlám sa predpokladá svetlá budúcnosť a vzhľadom na ich ekologickú prevádzku by mali postupne nahrádzať menej ekologické, predovšetkým dieslové vozidlá. Veľká časť dopytu pochádza z rozvíjajúcich sa trhov, ako napríklad z Číny. Vývoj v roku 2017 v LIT naznačuje, že investori už zohľadňujú očakávaný nárast dopytu.

 

LIT kopíruje Solative Global Lithium Index. S akciami lítia sa však častokrát spája predovšetkým spoločnosť Tesla, Inc. (TSLA), ktorá je najznámejším priekopníkov v oblasti elektromobility. Tesla je však až štvrtý najväčší holding tohto ETF, ktorý predstavuje 5,4 % podiel.

 

Dáta naznačujú, že pre investorov je LIT zaujímavým titulom a od začiatku roka doň investovali viac ako 327 miliónov dolárov. Tento významný nárast nových peňazí v LIT, ktorý predstavuje zhruba trojnásobok aktív spravovaných fondom pred 1. januárom nevykazuje žiadne známky spomalenia, keďže fond zaznamenal prílev 116 miliónov dolárov v prvých dvoch týždňoch septembra.

 

Spoločnosť LIT má spravované aktíva vo výške 651,4 milióna dolárov. Dve najväčšie holdingové spoločnosti sú FMC Corporation (FMC) a Sociedad Química y Minera de Chile S.A. (SQM). FMC a Sociedad Química predstavujú 42,5 % hodnoty LIT.

 

Akcie FMC dosiahli nárast takmer 63 % od začiatku roka, zatiaľ čo Sociedad Química sa od začiatku roka viac ako zdvojnásobil.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Bitcoin na historických maximách

monday
16.10.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Lítiové ETF stále na vzostupe

sunday
08.10.2017
Hedge fondy | Juraj Kišák

Prichádza najúspešnejší štvrťrok v roku

tuesday
03.10.2017
Akcie | Ing. Marek Šimo

Je Nordstrom ďalším predmetom záujmu Amazonu a Wal-Martu?

monday
25.09.2017
Akcie | Juraj Kišák

Máte zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce? Zbystrite pozornosť – práve prebieha ďalšia akcia ŠKRTIČ.

tuesday
19.09.2017
Vzdelanie | Ing. Silvia Dutková