Dokáže Mikloš ovplyvniť rast HDP? Ako-investovat.sk .


Dnes som čítal na SME rozhovor s Petrom Vajdom kde sa okrem iného zmienil, že Slovensku sa darilo vždy vtedy, keď bol Mikloš Ministrom:  "Vždy, keď bol vo funkcii ministra financií pán Mikloš, Slovensko mimoriadne prosperovalo. Vždy, keď odišiel, tak to šlo dolu vodou a tak to bude aj teraz."

Napadlo ma či Peter Vajda, v inak veľmi dobrom rozhovore, nedáva Miklošovi až príliš veľkú váhu. Tak ako nemohol Fico za nízku mieru inflácie v roku 2009, napriek tomu že si privlastňoval túto zásluhu. Tak ani Mikloš nedokáže ovplyvniť globálne udalosti a ekonomiku vo svete. Je pravda, že v období rokov 2002 - 2006 keď bol Mikloš ministrom financií, tak sa Slovensku veľmi dobre darilo ak to meriame rastom HDP:

Treba si však uvedomiť, že roky 2002-2006 boli zlatým vekom pre Strednú Európu a Emerging markets vôbec. Rozvíjajúce trhy sa pozviechali z azíjských, mexických, juhoamerických, ruských a českých kríz z rokov deväťdesiatych. Po technologickej bubline a 11. septembri sa pomaličky začal zotavovať aj "západný" svet a globálna ekonomika. To pozitívne ovplyvnilo aj krajiny závislé na exporte ako je Slovensko. Ostatné krajiny v regióne rástli tiež. A to napriek tomu, že ich vlády boli skôr ľavicové a nereformné:

Slovensko však bolo favoritom rastu od roku 2002 až po krízu. Zásluha druhej Dzurindovej vlády a jej Ministra financií bude skôr v tom, že sme rástli rýchlejšie. Minister financií ani celá vláda nedokáže ovplyvniť ako sa bude dariť Nemecku a aký bude náš export do tejto krajiny. Hlavný trend vývoja ekonomiky je teda mimo našeho vplyvu a kontroly. Domáci politici však dokážu ovplyvniť mieru rastu, alebo poklesu ekonomiky v rámci tohoto trendu.

V grafe je zaujímavé porovnať so Slovenskom hlavne Česko, ktorého HDP tiež rástlo veľmi slušne. Aj keď nie tak rýchlo ako nám. Lenže zatiaľ čo u nás vládla reformná a pravicová vláda, tak v Česku bačovali postupne traja socialisti - Špidla, Gross a Paroubek. Až od roku 2006, teda na sklonku krízy, prevzala moc pravica - v postupnosti premiérov Topolánek, Fischer a Nečas.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

3 dôležité otázky, ktoré vám o virtuálnom sídle prezradia všetko

monday
24.07.2017
Podnikanie | Redakčný článok

Tesla IPO: 7 rokov na zdroji

friday
21.07.2017
Investície | Juraj Kišák

Aké firmy boli najviac kontrolované v roku 2016 zo strany orgánov inšpekcie práce?

monday
17.07.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Bude Frankfurt novým svetovým finančným centrom?

tuesday
11.07.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

Zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov - koho sa týka a aké sú výnimky

tuesday
04.07.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková