Andrej Babiš a Miroslav Motejlek - prednáška o podnikaní Ako-investovat.sk .


Andrej Babiš a Miroslav Motejlek prednášali o podnikaní v Česku aj na Slovensku na investičnej konferencii Klubu Investoru. Prednáška sa konala 12.3.2013 na VŠE v Prahe. 

Po úvodných prednáškach Andreja Babiša a Miroslava Motejlka prebiehala rozsiahla diskusia so študentami VŠE a návštevníkmi konferencie.

Andrej Babiš je úspešným podnikateľom a majiteľom spoločnosti AGROFERT Holding, jednej z najväčších firiem v Českej republike, ktorej pôsobenie siaha tiež do Nemecka, Poľska, Maďarska či na Slovensko.

Miroslav Motejlek je prevádzkovateľom stánky motejlek.com, portálom uznávaným v širokej ekonomickej, novinárskej či podnikateľskej spoločnosti (viac o pánovi Motejlekovi nájdete v našom článku Miroslav Motejlek: video rozhovor).

Celú prednášku a dikusiu si môžete pozrieť v tomto videu:

Pri charakteristike podnikateľského prostredia sa pán Motejlek snažil hľadať pozitíva súčasného vývoja v Českej republike. Vyzdvihol internacionalizáciu firiem, ich medzinárodné ambície. Dôležitá je regionálna expanzia, kde holdingy kupujú spoločnosti napríklad v Nemecku. Významnou udalosťou je presadenie sa spoločnosti AVG na burze v New Yorku, čo označuje za splnenie akéhosi „českého sna“. S vysokými očakávaniami tiež hovorí o zamýšľanom IPO spoločnosti HomeCredit, významným a úspešným zástupcom českého podnikateľského sektoru.

Pán Babiš naopak poukazuje na problémy, s ktorými sa ako podnikateľ stále osobne stretáva. Medzi závažné nedostatky radí vymáhateľnosť práva či stále fungujúce „konkurzné mafie“. Podnikateľ musí čeliť prehnanej byrokracii, kedy „územné rozhodnutie trvá večnosť“, všetky úradné procesy trpia značnou ťažkopádnosťou. Chýba väčšia podpora štátu pre podnikateľov, Česká republika má zlú exportnú politiku. Riešenie je podľa jeho slov pritom pomerne jednoduché:

„... je potrebné vymeniť všetkých, ktorí riadia ČR, potom to bude jednoduché. Ide o kvalitu ľudí, ktorí vedú štát. Mali by to byť ľudia, ktorí v danom obore vedia všetko ...“

Osobne sa tiež stretáva s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v podobne učňov. Pán Babiš nepovažuje pri zamestnávaní titul z vysokej školy za zásadné kritérium. Každý totiž preferuje vysokú školu často bez toho aby vedel, čo chce v budúcnosti robiť. Výsledkom sú titulovaní študenti bez potrebných praktických znalosti. Návrhom riešenia pána Motejleka je nutnosť pritiahnuť do školstva odborníkov z praxe. V tomto majú väčšiu šancu súkromné školy.

Aktuálnou je pre mnohých absolvujúcich študentov otázka vlastnej podnikateľskej činnosti. Potenciál pre začínajúcich podnikateľov vidia obaja v službách, kde je stále možnosť presadiť sa, no problémom môže byť počiatočný kapitál. Názor pána Babiša ohľadom podnikania je prostý ale výstižný:

„... keď je človek pracovitý, má ciele, je urputný a má kus šťastia, tak sa to dá. Zdravý rozum je vždy najlepší ...“

Obaja páni však boli zamestnancami mnoho rokov predtým, ako sa pustili do podnikania. Ako spoločnosť AGROFERT, tak aj motejlek.com ponúka príležitosti mladým ľuďom s dobrými nápadmi, nič však nie je zadarmo. Záverečný výzva pre študentov od pána Motejleka znie:

„... nesedieť na škole, nečakať až niekto príde, ale aktívne sa snažiť oslovovať spoločnosti. To je úplný základ ...“

Konferenciu organizoval Klubinvestoru.com

Záznam a video technicky a finančne zabezpečil ako-investovat.sk

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Michael Sonenshine zo Symfonie Capital

thursday
25.04.2013
Dlhopisy | Marián H. | VIDEO

Miroslav Motejlek, rozhovor o podnikaní v Česku

thursday
21.03.2013
Podnikanie | Filip Glasa | VIDEO

Najnovšie články

Videorozhovor s Petrom Bálintom o fonde IC Enhanced Equity Fund

monday
27.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Koniec WSM robotov? Kubíčka si odviedli policajti. Pred podvodom sme varovali.

friday
24.03.2017
Investície | Redakčný článok

Rozhovor o fonde Infinity Enhanced Equity

thursday
23.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

To najlepšie z rozhovoru s Petrom Bálintom

sunday
19.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

FED zvýšil sadzby

wednesday
15.03.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)