Podielové listy prvej penzijnej nedarujte do FNM Ako-investovat.sk .


Podielové listy Prvej Penzijnej sú ďalšie z naozaj cenných papierov darovaných Fondu národného majetku. Na to ako to s nimi v minulosti bolo a ako sa dostali do centrálneho depozitára nás upozornil náš čitateľ, ktorému za to ďakujeme.

V zozname darovaných CP k 31.12.2013 sa okrem akcií objavilo aj veľké množstvo darovaných podielových listov. Ide o podielové listy bývalých uzavretých fondov Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti  Poštovej banky, ktoré museli byť evidované u centrálnymo depozitári - CDCP SR.

Uzavretý podielový fond je taký podielový fond, ktorého podielnik nemá právo, aby mu na jeho žiadosť boli vyplatené podielové listy z majetku v tomto podielovom fonde. To znamená, že podielnik má právo na redemáciu (výber peňazí z fondu) až po dobe, na ktorú bol uzavretý podielový fond vytvorený, alebo v dobe, keď sa takýto uzavretý fond pretransformuje na otvorený. Podielové listy uzavretých podielových fondov museli byť verejne obchodovateľné a teda podielové listy boli vedené v CDCP SR.

Podielové listy uzavretých podielových fondov si teda nebolo možné nechať preplatiť, ale ak investor potreboval peňažné prostriedky skôr, mohol svoje podielové listy predať na burze. Lenže po týchto podielových listoch nebol skoro žiadny dopyt a ak sa aj nejaký obchod s podielovými listami uzavrel, tak vo veľmi malom objeme.

Prvá penzijná  mala vytvorených niekoľko desiatok uzavretých podielových fondov (asi 51) a väčšina z nich bola vytvorená v 90-tych rokoch. Tieto uzavreté fondy sa navzájom zlučovali a tie sa postupne pretransformovali na otvorené podielové fondy. Alebo sa pretransformoval uzavretý fond na otvorený a ten sa potom zlúčil s ďalšími otvorenými fondmi. Bolo to teda trochu komplikované. No pre nás sú zaujímavé fond Renta II – 10 o.p.f., z ktorého sa stal dnešný fond Vyvážené portfólio o.p.f. a fond J3R o.p.f., ktorý je predchodcom dnešného fondu Konzervatívne portfólio o.p.f..

Zaujímajú nás Vyvážené portfólio a Konzervatívne portfólio z toho dôvodu, pretože podielové listy práve týchto dvoch fondov sa vyskytujú v zozname darovaných CP.

Aké množstvo podielových listov ľudia darovali si je možné pozrieť v tejto tabuľke:Ľudia teda okrem akcií darovali (pravdepodobne nechcene) aj podielové listy, ktoré mali vedené spolu s akciami na svojich majetkových účtoch v CDCP SR. Tieto podielové listy by si dnes mohli dať vyplatiť u správcu. Hodnota PL vyjadruje, za akú cenu by ste mohli k uvedenému dátumu predať Prvej penzijnej svoj podielový list. Celková hodnota týchto podielových listov k 24.04.2013 predstavuje vyše 31 000 EUR, ktoré sú momentálne „zmrazené“ vo FNM.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Ako sa dostať naspäť k hodnotným akciám z FNM?

monday
07.10.2013
Akcie | Filip Glasa

Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur

tuesday
16.04.2013
Akcie | Martin Gulka

Do FNM ľudia opäť darovali cenné akcie

friday
12.04.2013
Akcie | Martin Gulka

Najnovšie články

Videorozhovor s Petrom Bálintom o fonde IC Enhanced Equity Fund

monday
27.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Koniec WSM robotov? Kubíčka si odviedli policajti. Pred podvodom sme varovali.

friday
24.03.2017
Investície | Redakčný článok

Rozhovor o fonde Infinity Enhanced Equity

thursday
23.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

To najlepšie z rozhovoru s Petrom Bálintom

sunday
19.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

FED zvýšil sadzby

wednesday
15.03.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)