Slovensko si požičiava rekordne lacno, ako na tom zarobiť? Ako-investovat.sk .


Nové emisie štátne dlhu vyšli Slovensko veľmi lacno, ako o tom informoval denník SME. V Japonsku sme si požičali Jeny za 0,72-0,99%p.a.. Eurá sme si nedávno požičali za 1,24-2,49% p.a. ako sa píše v tomto článku.

Zaujíma ma, prečo si práve v tomto roku Slovensko požičiava tak lacno, keď sa hospodárenie štátu oproti minulým rokom nezlepšilo. Martin Baláž, analytik SLSP sa nám vyjadril, že nízke sadzby sú odrazom ukľudnenia nervozity v euro-zóne:

Výnosy na slovenských vládnych dlhopisoch v roku 2012 výrazne klesli vďaka likvidite dodanej na trh prostredníctvom ECB (LTRO), zlepšeniu sentimentu na trhu voči európskym vládnym dlhopisom ako aj vďaka zníženiu sadzieb zo strany ECB. Výnosy slovenských vládnych bondov sa aktuálne pohybujú v blízkosti historických miním, pričom podobný trend je viditeľný aj na ostatných vládnych dlhopisoch v rámci regiónu. Tento vývoj je pomerne prekvapivý - zvlášť potom, čo sa výnosy ešte koncom roku 2011 pohybovali v okolí 6 %. Hoci sa situácia na finančných trhoch odvtedy výrazne zlepšila, dlhová kríza aj naďalej predstavuje riziko pre dlhopisové trhy – a to až pokým sa nenájde jej udržateľné riešenie. 

Výnosy vládnych dlhopisov v našom regióne v posledných týždňoch zaznamenali mierny rast, ktorý súvisel s obavami zo skoršieho ukončenia QE v Spojených štátoch. To by malo za následok rast výnosov dlhopisov USA, ktorý by sa premietol aj do výnosov dlhopisov krajín EÚ. Slovensko však bolo týmto vývojom zasiahnuté menej výrazne než okolité krajiny. Aj preto očakávame do konca roka mierny rast výnosov na našich bondoch. 

Za koľko si Slovensko požičiava v porovnaní s Nemeckom ukazuje graf:

Výnosy slovenských štátnych dlhopisov v porovnaní s Nemeckom

Okrem európskych štátov a Ameriky si štát požičiava už aj v Japonku. Ako ARDAL (agentúra riadenia dlhu a likvidity) rieši menové riziko, keď je pôžička v japonských Jenoch píše Martin Baláž:

Pri predchádzajúcich emisiách v cudzej mene si ARDAL menové aj úrokové riziko spojené s týmito transakciami vždy zaisťoval prostredníctvom  menových swapov. Očakávame, že podobne bude postupovať aj pri aktuálnej emisii.

Ako by sa táto situácia dala zobchodovať? Ako zmienil v prednáške na konferencii Kapitálový trh 2013 Tomáš Martinec z Metatronu, ale aj Peter Bálint z Infinity, jedna z pozícií v ich portfóliách je short nemeckých dlhopisov cez futures kontrakty - Schatz Futures.

Kto do pozície short Euro-Schatz Futures nastúpil v máji, tak už slušne zarobil:

Euro-Schatz Futures


Nevidno obrazky. Pridal: Martin dňa 18.06.2013 o 18:33

ďakujem za upozornenie. Grafy som opravil. Pridal: filip glasa dňa 18.06.2013 o 19:39
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Bermudský trojuholník ekonomiky

tuesday
18.06.2013
Trhy a makro | Saxo Bank

Metatron Capital - ako zobchodujeme makro udalosti

monday
10.06.2013
Hedge fondy | Filip Glasa

Najnovšie články

Forex účet s bonusom €350 od Brokera Roku LYNX

saturday
20.05.2017
Trading a brokeri | Redakčný článok

American Outdoor Brands Corporation (AOBC) analýza firmy - II. časť

sunday
14.05.2017
Akcie | Dávid Súkeník

Dividendové ETF

thursday
11.05.2017
Fondy a ETF | Juraj Kišák

Začne zlato a striebro konečne rásť?

friday
05.05.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Ako spoznať recesiu a kedy začať shortovať? Posledná časť rozhovoru s Petrom Bálintom.

sunday
30.04.2017
Hedge fondy | Redakčný článok