Slovensko si požičiava rekordne lacno, ako na tom zarobiť? Ako-investovat.sk .


Nové emisie štátne dlhu vyšli Slovensko veľmi lacno, ako o tom informoval denník SME. V Japonsku sme si požičali Jeny za 0,72-0,99%p.a.. Eurá sme si nedávno požičali za 1,24-2,49% p.a. ako sa píše v tomto článku.

Zaujíma ma, prečo si práve v tomto roku Slovensko požičiava tak lacno, keď sa hospodárenie štátu oproti minulým rokom nezlepšilo. Martin Baláž, analytik SLSP sa nám vyjadril, že nízke sadzby sú odrazom ukľudnenia nervozity v euro-zóne:

Výnosy na slovenských vládnych dlhopisoch v roku 2012 výrazne klesli vďaka likvidite dodanej na trh prostredníctvom ECB (LTRO), zlepšeniu sentimentu na trhu voči európskym vládnym dlhopisom ako aj vďaka zníženiu sadzieb zo strany ECB. Výnosy slovenských vládnych bondov sa aktuálne pohybujú v blízkosti historických miním, pričom podobný trend je viditeľný aj na ostatných vládnych dlhopisoch v rámci regiónu. Tento vývoj je pomerne prekvapivý - zvlášť potom, čo sa výnosy ešte koncom roku 2011 pohybovali v okolí 6 %. Hoci sa situácia na finančných trhoch odvtedy výrazne zlepšila, dlhová kríza aj naďalej predstavuje riziko pre dlhopisové trhy – a to až pokým sa nenájde jej udržateľné riešenie. 

Výnosy vládnych dlhopisov v našom regióne v posledných týždňoch zaznamenali mierny rast, ktorý súvisel s obavami zo skoršieho ukončenia QE v Spojených štátoch. To by malo za následok rast výnosov dlhopisov USA, ktorý by sa premietol aj do výnosov dlhopisov krajín EÚ. Slovensko však bolo týmto vývojom zasiahnuté menej výrazne než okolité krajiny. Aj preto očakávame do konca roka mierny rast výnosov na našich bondoch. 

Za koľko si Slovensko požičiava v porovnaní s Nemeckom ukazuje graf:

Výnosy slovenských štátnych dlhopisov v porovnaní s Nemeckom

Okrem európskych štátov a Ameriky si štát požičiava už aj v Japonku. Ako ARDAL (agentúra riadenia dlhu a likvidity) rieši menové riziko, keď je pôžička v japonských Jenoch píše Martin Baláž:

Pri predchádzajúcich emisiách v cudzej mene si ARDAL menové aj úrokové riziko spojené s týmito transakciami vždy zaisťoval prostredníctvom  menových swapov. Očakávame, že podobne bude postupovať aj pri aktuálnej emisii.

Ako by sa táto situácia dala zobchodovať? Ako zmienil v prednáške na konferencii Kapitálový trh 2013 Tomáš Martinec z Metatronu, ale aj Peter Bálint z Infinity, jedna z pozícií v ich portfóliách je short nemeckých dlhopisov cez futures kontrakty - Schatz Futures.

Kto do pozície short Euro-Schatz Futures nastúpil v máji, tak už slušne zarobil:

Euro-Schatz Futures


Nevidno obrazky. Pridal: Martin dňa 18.06.2013 o 18:33

ďakujem za upozornenie. Grafy som opravil. Pridal: filip glasa dňa 18.06.2013 o 19:39
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (2)

Súvisiace články

Bermudský trojuholník ekonomiky

tuesday
18.06.2013
Trhy a makro | Saxo Bank

Metatron Capital - ako zobchodujeme makro udalosti

monday
10.06.2013
Hedge fondy | Filip Glasa

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)