ECB ponechá nízku úrokovú sadzu dlhší čas Ako-investovat.sk .


Európska centrálna banka minulý týždeň po prvý krát v histórii upustila z tradičného postoja, ktorým sa nezaväzovala k  ďalšiemu rozhodnutiu o úrokových sadzbách. Namiesto toho naznačila, že jej oficiálne sadzby zostanú na terajších alebo ešte nižších úrovniach „dlhší čas“.

Napriek značnej diskusii napokon ECB ponechala svoje sadzby nateraz nezmenené (kľúčová sadzba zostala na úrovni 0,50 %). ECB použila nové usmernenie o budúcom vývoji úrokov po vzore americkej centrálnej banky najmä preto, že v ostatných týždňoch značne stúpli výnosy európskych vládnych dlhopisov. ECB tak chcela korigovať tento vývoj, ktorý predražuje európskym vládam financovanie dlhu. Rast výnosov na finančných trhoch odštartovala americká centrálna banka vyjadreniami o možnom skorom ukončení kvantitatívneho uvoľovania v USA.
Úrokové Sadzby ECB a 3 mesačný Euribor

ECB bude o prípadnom budúcom sprísnení menovej politiky rozhodovať na základe vývoja inflačných očakávaní, vývoja menových agregátov a objemu úverov v ekonomike a po novom aj na základe makroekonomického vývoja. Hoci ECB bližšie nešpecifikovala časový úsek dokedy chce nechať sadzby na historických minimách, predpokladáme, že to bude minimálne do konca budúceho roku. Ďalšie zníženie sadzieb ECB by pripadalo do úvahy v prípade zhoršenia ekonomickej situácie v eurozóne.

Posledné výsledky indikátorov dôvery ako napr. PMI a IFO naznačujú, že situácia by sa mohla postupne zlepšovať, preto zostáva našim hlavným očakávaným scenárom stabilita sadzieb ECB. Šance na zhoršenie dát a teda na  ďalšie zníženie sadzieb však nepokladáme za zanedbateľné, nie sú však našim hlavným očakávaným scenárom. Euro na vyhlásenia reagovalo oslabením, nakoľ ko výhľ ad nízkych úrokových sadzieb po dlhšie obdobie znižuje jeho atraktivitu. Úrokové sadzby na trhoch sa však pohli nadol iba veľmi mierne.

Martin Baláž a Mária Valachyová - analytici SLSP
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Grécko bude potrebovať ďalšie peniaze

monday
26.08.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)