Inflácia klesá na Slovensku aj v krajinách V4 Ako-investovat.sk .


Inflácia je hlavnou veličinou, ktorú sledujú centrálne banky pri stanovovaní monetárnej politiky. Za posledné mesiace pritom miera inflácie v eurozóne ako aj v krajinách V4 výrazne spomalila.
 
 
Inflácia v krajinách V4:
Inflácia v krajinách V4
 
Za spomalením miery inflácie od jesene minulého roka sú dva hlavné vplyvy. Prvým je pokles, resp. výrazné zmiernenie tempa rastu cien energií a palív na svetových trhoch, ktorý znižuje nákladové inflačné tlaky v ekonomike. Druhým je spomalenie ekonomík eurozóny z konca minulého roka, ktoré viedlo k rastúcej nezamestnanosti a obmedzeniu dopytových tlakov na rast cien. Navyše, mnohé ekonomiky eurozóny sú stále v recesii.
 
 
Centrálne banky však nereagujú ani tak na zverejnenú infláciu ako skôr na vývoj inflačných očakávaní (ktoré odvodzujú zo svojich prognóz vývoja inflácie na najbližšie roky). Podľa projekcií ECB by pritom tohtoročná inflácia mala dosiahnuť 1,4 %, čo je výrazne pod cieľom ECB (2%). 
Inflácia však nespomaľuje len v eurozóne, ale napríklad aj v USA, kde v máji dosiahla 1,4%. S poklesom inflácie počítajú aj projekcie Fed-u – Čo je hlavný argument pre pokračovanie v kvantitatívnom uvoľňovaní. 
 
Vývoj inflácie tak naznačuje, že ak by centrálne banky chceli v blízkom čase úrokové sadzby meniť, mali by ich skôr znižovať ako zvyšovať. Slovensko pritom tento rok v rámci krajín V4 patrí
ku krajinám s vyššou mierou inflácie – čo je spôsobené najmä výrazným ekonomickým spomalením v Česku a Poľsku koncom minulého roka, ktoré stlačilo ich infláciu nadol. Najvyššiu infláciu má v regióne dlhodobo Maďarsko. 
 
 
Medziročný rast cien na Slovensku v júni opäť mierne klesol na 1,6 % z 1,7 % v máji. Inflácia tak bola o desatinu nižšia než náš odhad ako aj konsenzus trhu (oba na úrovni 1,7 %). Oproti máju sa medzimesačne spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,1 %.
 
 
K nižšej miere inflácie prispel najmä pomalší rast cien obchodovateľných tovarov. Naopak, ceny potravín opäť rástli rýchlejšie než naznačovala sezóna (pričom medziročne boli vyššie o 4,4 %). Rýchlejšie rástli najmä ceny ovocia a zeleniny. Ceny pohonných látok sa po dlhom poklese stabilizovali a zostali medzimesačne nezmenené. Pomerne výrazný rast však zaznamenali výdavky na vzdelávanie.
 
Inflácia sa tak u nás už niekoľko mesiacov pohybuje na najnižších úrovniach od konca roka 2010. Očakávame, že inflácia bude aj v nasledujúcich mesiacoch výrazne nižšia než pred rokom, pričom za celý rok by mohla dosiahnuť hodnotu okolo 1,8 %. Pre porovnanie, minulý rok dosiahla inflácia v priemere 3,6 %. Hlavným rizikom smerom nahor pre vývoj inflácie zostávajú ceny potravín. Nedávne odhady úrody však naznaujú oproti minulému roku zlepšenie – čo by malo tieto riziká tlmiť.
 
 
Martin Baláž je analytik SLSP
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | Martin Balaz

Ako sa meria inflácia?

monday
25.03.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

Koniec WSM robotov? Kubíčka si odviedli policajti. Pred podvodom sme varovali.

friday
24.03.2017
Investície | Redakčný článok

Rozhovor o fonde Infinity Enhanced Equity

thursday
23.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

To najlepšie z rozhovoru s Petrom Bálintom

sunday
19.03.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

FED zvýšil sadzby

wednesday
15.03.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

Warren Buffett – list akcionárom 2

friday
10.03.2017
Akcie | Dávid Súkeník
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)