Index nálady manažérov PMI je na dvojročnom maxime Ako-investovat.sk .


Mierne zlepšenie vo výkone európskej ekonomiky, s ktorým sa počítalo v druhej polovici tohto roku, sa pod ľa všetkého napĺňa. Predstihové indikátory, ktoré hovoria o nálade podnikateov, sa v júli výrazne zlepšili. Takzvaný Index nálady nákupných manažérov (PMI) v eurozóne v júli stúpol na takmer dvojročné maximá a prvýkrát od začiatku roka prekonal úroveň 50 bodov. Tá oddeľuje rast aktivity od poklesu.

PMI - index vs. HDP

K lepšiemu výsledku prispelo najmä zlepšenie nálady v Nemecku a Francúzsku. Celkový indikátor PMI za eurozónu dosiahol v júli hodnotu 50,5 bodu – čo predstavuje oproti júnovým 48,7 bodom výrazné zlepšenie. Nálada sa zlepšila v priemysle aj v službách. Medzi jednotlivými krajinami je najvyššia dôvera v Nemecku (52,1 bodu), avšak výrazné zlepšenie zaznamenalo aj Francúzsko (49,1 bodov). Nálada sa zlepšila aj v krajinách periférie.

Index PMI vyjadruje dôveru manažérov v ekonomiku. Manažéri v dotazníku odpovedajú na otázky týkajúce sa súčasnej ako aj očakávanej produkcie a aktivity vo svojom odvetví. Lepšia nálada sa ešte bude musieť potvrdiť v reálnych číslach. Vývoj indexu však naznačuje, že mierny medzikvartálny rast ekonomiky eurozóny by sme mohli vidieť už v 3. štvrťroku 2013. Zlepšenie vo vnímaní ekonomickej situácie potvrdil aj iný prieskum - index nemeckého podnikateľského sentimentu IFO. V rámci tohto ukazovateľa sa v posledných mesiacoch zlepšilo najmä hodnotenie aktuálnej ekonomickej situácie – hlavne v priemysle.

Rast ekonomického sentimentu sme videli aj na Slovensku. Pod júlový rast ekonomického sentimentu sa podpísalo zlepšenie dôvery spotrebiteľov a mierne zlepšenie vnímania aktuálneho dopytu v priemysle. Spotrebiteská dôvera sa opatrne zlepšuje od začiatku roku a vrátila sa na úrovne z jari minulého roku. Tento vývoj sa však zatiaľ nepremietol do spotreby domácností, ktorá v 1. štvrťroku medziročne klesla o 1 %.

Predpokladáme, že spotreba domácností sa výraznejšie nezlepší ani v druhom polroku, keďže nezamestnanosť stúpla za posledný rok o percentuálny bod a rast príjmov akurát vykrýva rast cien.
Na celý rok naďalej očakávame rast slovenskej ekonomiky o 0,5 %.

Mária Valachyová a Martin Baláž- analytické oddelenie Slovenskej spooriteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Veľké porovnanie: Investičné sporenia sú pre Slovensko skvelá novinka a investičná príležitosť

monday
06.08.2018
Fondy a ETF | Redakčný článok

Výnosy z cloudu narástli v druhom štvrťroku o 50%

thursday
02.08.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ťažba Zcash je 4 krát výnosnejšia ako ťažba Bitcoinu

wednesday
25.07.2018
Kryptomeny a ICO | Juraj Kišák

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)