Trhy: Zhrnutie dňa (14.8.2013) Ako-investovat.sk .


Obsah: Trhy sú na dôležitej križovatke. Plán: Sledujte predovšetkým DX, GC, SI, HG. Na neskôr: S&P 500, EURUSD, USDJPY spolu s plánom. Otvorené pozície: EURUSD, USDJPY, SI.

Hlavné

  • Príspevky pripravujeme do 22:00
  • Svetové akciové indexy: Nikkei 225 +1,32 %, Shanghai Composite -0,29%, Nifty +0,75%, DAX +0,27%, FTSE 100 -0,37%, CAC 40 +0,53%, S&P500 -0,52%, DJIA -0,73%, Nasdaq -0,41%.
  • Európa: HDP v eurozóne za 2Q vzrástol viac ako sa očakávalo, keď medzikvartálne posilnil o +0,3% (očak. +0,2%) a medziročne bol údaj tiež silnejší -0,7%, očak. -0,8%. HDP v európskych krajinách: Nemecká ekonomika v 2Q posilnila viac ako sa očakávalo (výsl. +0,7%, očak. +0,6%), ale za 1Q došlo k revízii z +0,1% na 0,0%. Francúzsky HDP výsl. +0,5% zo štvrťroku na štvrťrok (očak. +0,2%). Portugalsko +1,1% q/q, očak. +0,1%).
  • Veľká Británia: Dnes zverejnený zápis z posledného zasadania BOE ukázal, že všetci 9 hlasujúci boli za ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni 0,5%. Výbor sa uzniesol, že úrokové sadzby ponechajú na nízkych úrovniach bez zmeny až dokiaľ sa miera nezamestnanosti nedostane pod 7% (Dnes vyšiel aktuálny údaj za 2Q na 7,8%). Monetárny výbor je pripravený zvýšiť objem nákupu aktív, ak si to situácia vyžiada. Pokračovanie v časti Zaujímavé čítanie.
  • USA: PPI - index veľkoobchodných cien za júl nečakane poklesol na 0,0%, očak. 0,4%. Jadrový PPI (mimo volatilných cien potravín a paliva) bol tiež slabší 0,1%, očak. 0,2%. PPI je jedným z hlavných indikátorov inflácie. Iinflačné tlaky v Amerike sú slabé.
  • Ropa: Záspoby ropy v USA klesli o 2,8 miliónov barelov (očak. -1,4-mil. barelov). V Egypre bol vyhlásený výnimočný stav zatiaľ na obdobie 1 mesiaca. Armáda bojuje proti stúpencom zosadeného prezidenta Mursího. Ropa dnes po tejto správe začala posilňovať na denné maximá 107,050 (v čase písania).

Zdroje: Bloomberg, Business Week, Bank of England.

Zaujímavé čítanie

Výber zo zápisnice BOE z posledného zasadania monetárneho výboru. Celé verejné vyhlásenie nájdete tu: Minutes of the Monetary Policy Committee Meeting held on 31 July and 1 August 2013. Odkaz

Dnes zverejnený zápis z posledného zasadania BOE ukázal, že všetci 9 hlasujúci boli za ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni 0,5%. Monetárny výbor (MPC) sa uzniesol, že úrokové sadzby ponechajú na nízkych úrovniach bez zmeny až dokiaľ sa miera nezamestnanosti nedostane pod 7% (aktuálny stav je 7,8% v 2Q). Monetárny výbor je pripravený zvýšiť objem nákupu aktív, ak si to situácia vyžiada.

Situácia by sa mohla zmeniť a MPC by zmenil politiku bez ohľadu na to, čo sa deje s nezamestnanosťou:

  • ak by sa CPI inflácia v 18 až 24 mesiacoch dostala nad 2% cieľ o 0,5 percentuálneho bodu a viac.
  • ak nebude strednedový inflačný výhľad dostatočne predikovateľný.
  • ak Financial Policy Committee (FPC, Výbor pre finančnú politiku, alebo tiež Finančný výbor) prehodnotí, že postoje monetárnej politiky predstavujú značnú hrozbu finančnej stabilite.

Proti tejto politike "forward guidance" hlasoval len jeden člen z 9. Novému guvernérovi sa nepodarilo zjednotiť názory členov výboru. Rozdielnosť sa týka v otázke, či tento plán je dostatočne silný proti inflácii. Za ponechanie úrokových sadzieb a výšky objemu stimulov hlasovali všetci členovia jednohlasne.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Veľké porovnanie: Investičné sporenia sú pre Slovensko skvelá novinka a investičná príležitosť

monday
06.08.2018
Fondy a ETF | Redakčný článok

Výnosy z cloudu narástli v druhom štvrťroku o 50%

thursday
02.08.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ťažba Zcash je 4 krát výnosnejšia ako ťažba Bitcoinu

wednesday
25.07.2018
Kryptomeny a ICO | Juraj Kišák

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)

Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)