Bezcenné papiere - čas na bezodplatný prevod do FNM sa kráti Ako-investovat.sk .


Pre bezodplatný prevod „bezcenných“ cenných papierov máte už len tri mesiace. Z toho dôvodu by si mal každý povinne overiť existenciu majetkového účtu v CDCP. Možno ste vlastníkom akcií z kupónovej privatizácie a ani o tom neviete. Aj keď  ste doteraz nedostali žiadnu faktúru za vedenie majetkového účtu v CDCP, neznamená to, že nevlastníte cenné papiere! Faktúry za vedenie majetkového účtu vám nemuseli byť doručené či už z dôvodu zmeny adresy alebo priezviska.

 

Overenie si existencie majetkového účtu je možné jednoduchým spôsobom v tomto odkaze. Po zadaní rodného čísla vám systém vypíše, či ste, alebo nie ste vlastníkom cenných papierov. Nič viac nezistíte. To, aké akcie vlastníte a v akom množstve, zistíte až z výpisu z účtu, o ktorý môžete požiadať na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty a pracoviskách RM-S Market. Ak o takýto výpis žiadate prvýkrát, mal by byť zdarma. Následne je dôležité si zistiť, či akcie z výpisu majú hodnotu. To zistíte buď na stránke burzy, u emitenta CP alebo na bezplatnej linke 0800 124 784, ktorú zriadila spoločnosť Dlhopis, o.c.p.. Ja vám však vrelo odporúčam si túto informáciu overiť z viacerých zdrojov.

 

Ak zistíte, že vaše akcie/podielnické listy sú bezcenné, máte možnosť ich do konca tohto roka bezodplatne previesť na FNM SR, ktorý za vás uhradí poplatok za vedenie účtu u CDCP nielen za rok 2013, ale aj za dva predchádzajúce roky.

 

Ak zistíte, že vaše akcie/podielnické listy majú hodnotu, je potrebné si zistiť, resp. si vypočítať, či sa vám ich oplatí predať. Pretože predaj akcií nie je zdarma a obchodníci si za túto transakciu účtujú poplatok cca od 10 EUR. Ak vlastníte napríklad 5 ks OTP Banky, tieto akcie radšej darujte na FNM, pretože ich predajom by ste zinkasovali asi toľko, koľko zaplatíte na poplatku za predaj týchto akcií. Na druhej strane existujú aj také akcie, ktoré sa oplatí predať už od jedného kusu – napríklad VÚB, Slovnaft, Biotika a iné.

 

Ak ste časom zistili, že ste na FNM SR darovali cenné akcie, ktoré sa radšej oplatilo predať, prípadne si ich naďalej ponechať, stále existuje malá šanca, že vám tieto akcie budú vrátené. Nikto síce nič nesľubuje, ale máte možnosť si podať písomnú žiadosť o navrátenie cenných papierov, ktoré ste omylom darovali. Vyjadrenie z Fondu národného majetku:

 

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že má niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“

 

Ľudia na FNM darovali množstvo cenných akcií, ktoré mohli radšej speňažiť, príp. si ich ponechať. Zoznam tých najlikvidnejších uvádzam v nasledujúcej tabuľke. V tabuľke je síce uvedená cena, za ktorú by ste akciu mohli okamžite predať na burze (k danému dátumu), no táto cena je hlboko pod skutočnou hodnotou akcie. Niektoré akcie by sa vám možno podarilo predať aj za vyššie ceny. 

 

Zoznam najčastejšie darovaných likvidných cenných akcií - ich darovanie si dobre premyslite: 

 

Prevod „bezcenných“ cenných papierov na FNM SR od 1.1.2014 už nebude  zdarma, a preto využite tieto posledné tri mesiace na bezodplatné zbavenie sa svojich bezcenných akcií alebo podielnických listov. FNM SR si totiž od januára bude za prevod takýchto „bezcenných“ cenných papierov účtovať poplatok a okrem toho budete musieť "zo svojho" uhradiť aj poplatok za vedenie majetkového účtu v CDCP za posledné 3 roky.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Ako sa dostať naspäť k hodnotným akciám z FNM?

monday
07.10.2013
Akcie | Filip Glasa

Ľudia darovali štátu akcie za 1,3 milióna Eur

tuesday
16.04.2013
Akcie | Martin Gulka

Do FNM ľudia opäť darovali cenné akcie

friday
12.04.2013
Akcie | Martin Gulka

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo