Akcie Twitteru na súčasnej cene nie sú investíciou, ale lotériou Ako-investovat.sk .


IPO Twitteru bolo viac než úspešné. Twitter predal 70 mil. akcií po 26 dolárov za kus. Hodnota spoločnosti tak bola v IPO určená na 14,2 mld. dolárov a z IPO získali 1,82 mld. dolárov. Záujem v primárnom úpise bol údajne 30-krát väčší ako ponuka akcií.

 

Dalo sa teda očakávať, že po primárnom úpise sa akcie začnú po otvorení na burze obchodovať vyššie. No otváracia cena 45,10 dolára bola vyššia ako najoptimistickejšie odhady. V priebehu dňa sa ale akcia už veľmi nehýbala a oproti otvoreniu zavrela mierne nižšie (44,90 USD). Zobchodovalo sa až 117,7 mil. akcií, čo je viac ako celý free float.

 

Cena akcií v druhom dni obchodovania na burze klesla na 41,65 USD:

Na trhu pozorujeme IPO ošiaľ. Jednak všeobecný (dopyt je od krízy najsilnejší) a špeciálne dopyt po technologických akciách súvisiacich so sociálnymi sieťami a mobilnými zariadeniami. Ten nadobúda parametre technologickej .com bubble zo začiatku tisícročia. IPO Twitteru bola primárne emočná udalosť.

Charakter biznisu Twitteru je odlišný od Facebooku, čiže ich nemožno považovať za úplne čistých priamych konkurentov. Vízie riaditeľov firmy sú optimistické a značne povzbudzujúce. Práve z prostriedkov chcú financovať expanziu do reklamného biznisu a medzinárodne. Profil činnosti podľa môjho názoru má priestor na zvýšenie príjmov a následne dosiahnutie ziskovosti. CFO očakáva až 40 % EBITDA oproti súčasným 6 % a hrubé marže blízko 80 %, čo sú opäť lepšie čísla oproti Facebooku. Analytici však ziskovosť očakávajú najskôr v roku 2015, čo treba mať na pamäti. 

 

Do primárneho úpisu za cenu 26 USD sa nebolo možné bežnému smrteľníkovi sa dostať. Na burze by som zase akcie za 45,10 dolárov nekupoval. Vývoj hospodárenia Twitteru bude určite rastúci, ale cena má toho v sebe oveľa viac. Netvrdím, že nemôže rásť, ale investícia do Twitteru na súčasnej cene nie je investovaním, ale lotériou. Ocenenie je úplne odstrelené. Pomer ceny voči súčasným tržbám v ostatných štyroch kvartáloch je 44,4, čo doslova kričí bublinou. Skôr sa prikláňam k názoru, že do pol roka bude akcia nižšie. Musí poklesnúť pred tým, ako začne opäť rásť. Ja by som ju určite momentálne predával, ak by som mal akcie z úpisu.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)