Ukončí FED kvantitatívne uvoľňovanie do konca roka? Ako-investovat.sk .


Jednou z najsledovanejších udalostí na finančných trhoch v tomto roku bude očakávané znižovanie, resp. ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v Spojených štátoch. Jeho tempo bude ovplyvňovať nielen ceny akcií, ale aj výšku výnosov (vrátane európskych) či kurz amerického dolára.
 
Prvé zníženie objemu QE oznámil Fed ešte na svojom, decembrovom zasadnutí. Od januára tak nakupuje aktíva za 75 miliárd USD mesačne (predtým 85 miliárd). Zníženie bolo rozdelené rovnomerne medzi štátne dlhopisy a hypotekárne cenné papiere (MBS). Podľa minulotýždňovej zápisnice zo zasadnutia pristúpili guvernéri k zníženiu QE najmä pre zlepšujúcu sa makroekonomickú situáciu (vyšší rast HDP v Q3, dobré dáta z trhu práce) a pokles fiškálnych rizík (dosiahnutie dohody o financovaní vlády, navýšenie dlhového stropu).
 
Jedným z faktorov bola aj podľa guvernérov klesajúca účinnosť QE pri podpore ekonomiky. Guvernéri pritom očakávajú aj ďalšie zníženia, ktoré majú prebiehať v postupných krokoch (zrejme podobne ako v decembri o 10 mld. USD na každom stretnutí FOMC). Ich realizácia však bude závisieť od vývoja ekonomiky – najmä trhu práce. Očakávame, že QE by mohlo byť definitívne ukončené na prelome rokov 2014/2015.
 
Pôvodne pritom Fed plánoval ukončiť nákupy už v polovici roka 2014 – avšak v dôsledku neistoty ohľadom fiškálnej politiky a rastu úrokových sadzieb od tohto plánu upustil. Okrem toho Fed na decembrovom zasadnutí upravil znenie svojho výhľadu pre úrokové sadzby („forward guidance“). Kým predtým očakával, že bude udržiavať úrokové sadzby na súčasných úrovniach pokým nezamestnanosť neklesne na 6,5 %, zápisnica z posledného zasadnutia hovorí, že „sadzby zostanú na súčasných úrovniach ešte dlho potom, čo nezamestnanosť klesne na 6,5 %“.
 
Dôvodom zmeny postoja je, že výrazný pokles miery nezamestnanosti dosiahnutý v posledných mesiacoch je z veľkej miery dôsledkom nižšej participácie obyvateľstva na trhu práce. To je zrejme súvisí s tým, že ľudia, ktorí si dlhšie nenašli prácu, si ju prestanú hľadať – a teda vypadnú z evidencie nezamestnaných.
 
Znižovanie objemu QE by malo postupne viesť k rastu úrokových sadzieb na trhoch a posilňovaniu dolára. Rast sadzieb však bude pomerne mierny a predstavuje len určitú korekciu smerom k bežným úrovniam (sadzby sú v súčasnosti na historických minimách). Bilancia Fed-u sa aj naďalej bude zväčšovať - keďže Fed stále nakupuje nové dlhopisy, iba v o niečo menšom objeme. Taktiež reinvestuje prostriedky zo splatných dlhopisov späť na trh.
 
 
Fed začiatkom roka čaká ešte jedna významná zmena. Jeho predsedovi Benovi Bernankemu končí funkčné obdobie a od 1. februára ho na čele Fed-u nahradí Janet Yellenová (jej menovanie potvrdil aj senát). Tá je známa skôr holubičími postojmi, takže zrejme bude pokračovať v nastúpenej politike B. Bernankeho.
 
Martin Baláž, Analytik SLSP - z týždenného komentáru Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Fed zaraďuje spiatočku – robí dva kroky vpred a jeden krok vzad

friday
20.09.2013
Trhy a makro | Tlačová správa

Kvantitatívne uvoľňovanie už na komodity neúčinkuje

saturday
25.05.2013
Trhy a makro | Saxo Bank

FED naznačil možnosť skoršieho ukončenia QE

monday
25.02.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

American Outdoor Brands Corporation (AOBC) analýza firmy - I. časť

wednesday
26.04.2017
Akcie | Dávid Súkeník

Videorozhovor s Petrom Bálintom. Časť druhá.

saturday
22.04.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Libra najvyššie za posledného pol roka

wednesday
19.04.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

S Petrom Bálintom o Euro Hedge Awards a hedge fond biznise. Časť tretia.

friday
14.04.2017
Akcie | Redakčný článok

Fond redukujúci straty aj zisk

wednesday
12.04.2017
Akcie | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)