Inflácia pomaly klesá k nule Ako-investovat.sk .


Spotrebiteľské ceny v decembri zaznamenali ďalší pokles a pokračovali tak v trende z predchádzajúcich mesiacov, pričom sa v medzimesačnom porovnaní znížili o 0,1 %. Medziročná miera inflácie tak klesla z novembrových 0,5% na 0,4 %. Náš odhad aj konsenzus trhu pritom počítal s miernym zrýchlením tempa inflácie na 0,6 % r/r. K poklesu inflácie opäť prispievalo najmä zníženie cien potravín. Tie boli dokonca o 0,9 % nižšie než pred rokom.
 
V rámci tejto kategórie zaznamenali pokles najmä ceny olejov a cukru. Ceny zeleniny a ovocia síce po poklesoch v predchádzajúcich mesiacoch mierne rástli, avšak stále výrazne pomalšie než naznačovala sezóna. V dôsledku bázického efektu spomalil aj cenový rast v kategórii doprava. V ostatných kategóriách bola medziročná inflácia podobná ako v predchádzajúcom mesiaci.
 
Graf inflácie, rastu cien potravín, energií a odhad SLSP na rok 2014:
 
 
 
Za celý rok 2013 dosiahla inflácia v priemere 1,4 %, a bola tak výrazne nižšia než v roku 2012 (3,6 %). Dôvodom bol najmä pokles cien energií a pomalší rast cien potravín. Medzi jednotlivými kategóriami rástli najrýchlejšie ceny vo vzdelávaní (6,5 %). To môže súvisieť s postupným dobiehaním cenovej úrovne v EÚ (keďže rozdiely cien v službách sú výrazne vyššie než v tovaroch). Napriek spomaleniu v závere roka bol stále pomerne vysoký aj nárast cien potravín (3,5 %). Naopak, ceny boli tento rok nižšie v kategórii doprava (-1,1 %) – čo súvisí najmä s nižšími cenami palív v dôsledku vývoja na svetových trhoch. 
 
Dnešné dáta naznačujú, že harmonizovaná inflácia za december by mohla dosiahnuť 0,4 – 0,5 %, čo predstavuje ďalšie spomalenie. Podobne spomalila aj inflácia v eurozóne, ktorá v decembri dosiahla 0,8 % r/r. Plánované zníženie regulovaných cien (hlavne elektriny) začiatkom budúceho roka by pritom mohlo v januári infláciu dočasne stlačiť k blízkosti nuly – pričom vylúčiť sa nedá ani medziročný pokles cien.
 
Martin Baláž, Analytik SLSP
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Úroky v bankách a inflácia - história od roku 1998

tuesday
09.07.2013
Financie a poistenie | Martin Gulka

Najnovšie články

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)

Wells Fargo sa pridáva do boja kreditných kariet

tuesday
26.06.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ani sme si nevšimli a Indexové dôchodkové fondy sa zväčšili takmer o 4200%

ETF zamerané na elektrické vozidlá

friday
22.06.2018
Fondy a ETF | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)