Priemyselná produkcia v decembri pokračovala v solídnom raste Ako-investovat.sk .


Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v decembri mierne spomalilo, keď dosiahlo 12,2 % (v porovnaní s 12,6 % v novembri). Priemysel tak rástol pomalšie než sme očakávali my aj trh. Stále sa však jedná o pomerne solídne tempo rastu. Samotná priemyselná výroba pritom rástla tempom až 16,5 % - avšak dodávka energií, ktorá je tiež súčasťou indexu priemyselnej produkcie, zaznamenala pokles o 7,8 %. Medzimesačne podľa sezónneho očistenia štatistického úradu však priemyselná produkcia klesla o 1,2 %. Nižší než očakávaný rast priemyselnej produkcie však môže súvisieť aj s revíziami časového radu, resp. zmenou sezónneho očistenia.  
 
K rastu aj v decembri najviac prispela výroba automobilov, ktorá bola medziročne vyššia až o 25 %. Sčasti sa jedná o vplyv bázického efektu – keďže koncom minulého roka automobilová produkcia výrazne klesla. K rastu prispievala aj výroba elektrických zariadení, výroba kovov a gumárenská výroba. Naopak, klesla produkcia v oblasti ropných produktov. 
 
Za celý rok rástla priemyselná produkcia tempom 5,2 %, pričom priemerný rast vo 4. kvartáli dosiahol 10,6 %. To by sa malo pozitívne prejaviť aj na vývoji HDP. Jeho rast by sa tak mohol zrýchliť a dosiahnuť okolo 1,1 % medziročne.
 
Dobrý výsledok zaznamenala aj stavebná produkcia, ktorá druhý mesiac po sebe rástla. V decembri bola medziročne vyššia o 10,1 % - k čomu však zrejme sčasti prispelo aj teplé počasie. Pod jej rast sa podpísalo najmä zvýšenie novej stavebnej produkcie v tuzemsku. Sentiment v stavebníctve sa pritom v januári ďalej zlepšil, čo naznačuje, že odvetvie už zrejme dosiahlo dno. 
 
Priemyselný sentiment v januári mierne vzrástol, a to najmä pre vyššie očakávania produkcie v najbližších 3 mesiacoch. Tie zrejme súvisia so zlepšovaním sentimentu v priemysle v krajinách eurozóny (najmä Nemecku), ktoré naznačuje najmä indikátor nálady nákupných manažérov PMI. Napriek tomu je pravdepodobné, že  rast priemyselnej produkcie v januári klesne v dôsledku dlhších celozávodných dovoleniek v automobilkách. Stále by sa mal však udržať v kladných číslach.
 
Rast premyselnej produkcie v SR:
 
 
 
Martin Baláž, analytik Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Priame zahraničné investície narástli

monday
15.04.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Priemyselná produkcia spomalila

tuesday
11.12.2012
Trhy a makro | Martin Balaz

Automobilky - čo sa zmenilo za poslednú dekádu

monday
26.11.2012
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

American Outdoor Brands Corporation (AOBC) analýza firmy - I. časť

wednesday
26.04.2017
Akcie | Dávid Súkeník

Videorozhovor s Petrom Bálintom. Časť druhá.

saturday
22.04.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Libra najvyššie za posledného pol roka

wednesday
19.04.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

S Petrom Bálintom o Euro Hedge Awards a hedge fond biznise. Časť tretia.

friday
14.04.2017
Akcie | Redakčný článok

Fond redukujúci straty aj zisk

wednesday
12.04.2017
Akcie | Juraj Kišák
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)