Priemyselná produkcia v decembri pokračovala v solídnom raste Ako-investovat.sk .


Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie v decembri mierne spomalilo, keď dosiahlo 12,2 % (v porovnaní s 12,6 % v novembri). Priemysel tak rástol pomalšie než sme očakávali my aj trh. Stále sa však jedná o pomerne solídne tempo rastu. Samotná priemyselná výroba pritom rástla tempom až 16,5 % - avšak dodávka energií, ktorá je tiež súčasťou indexu priemyselnej produkcie, zaznamenala pokles o 7,8 %. Medzimesačne podľa sezónneho očistenia štatistického úradu však priemyselná produkcia klesla o 1,2 %. Nižší než očakávaný rast priemyselnej produkcie však môže súvisieť aj s revíziami časového radu, resp. zmenou sezónneho očistenia.  
 
K rastu aj v decembri najviac prispela výroba automobilov, ktorá bola medziročne vyššia až o 25 %. Sčasti sa jedná o vplyv bázického efektu – keďže koncom minulého roka automobilová produkcia výrazne klesla. K rastu prispievala aj výroba elektrických zariadení, výroba kovov a gumárenská výroba. Naopak, klesla produkcia v oblasti ropných produktov. 
 
Za celý rok rástla priemyselná produkcia tempom 5,2 %, pričom priemerný rast vo 4. kvartáli dosiahol 10,6 %. To by sa malo pozitívne prejaviť aj na vývoji HDP. Jeho rast by sa tak mohol zrýchliť a dosiahnuť okolo 1,1 % medziročne.
 
Dobrý výsledok zaznamenala aj stavebná produkcia, ktorá druhý mesiac po sebe rástla. V decembri bola medziročne vyššia o 10,1 % - k čomu však zrejme sčasti prispelo aj teplé počasie. Pod jej rast sa podpísalo najmä zvýšenie novej stavebnej produkcie v tuzemsku. Sentiment v stavebníctve sa pritom v januári ďalej zlepšil, čo naznačuje, že odvetvie už zrejme dosiahlo dno. 
 
Priemyselný sentiment v januári mierne vzrástol, a to najmä pre vyššie očakávania produkcie v najbližších 3 mesiacoch. Tie zrejme súvisia so zlepšovaním sentimentu v priemysle v krajinách eurozóny (najmä Nemecku), ktoré naznačuje najmä indikátor nálady nákupných manažérov PMI. Napriek tomu je pravdepodobné, že  rast priemyselnej produkcie v januári klesne v dôsledku dlhších celozávodných dovoleniek v automobilkách. Stále by sa mal však udržať v kladných číslach.
 
Rast premyselnej produkcie v SR:
 
 
 
Martin Baláž, analytik Slovenskej Sporiteľne
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Priame zahraničné investície narástli

monday
15.04.2013
Trhy a makro | Martin Balaz

Priemyselná produkcia spomalila

tuesday
11.12.2012
Trhy a makro | Martin Balaz

Automobilky - čo sa zmenilo za poslednú dekádu

monday
26.11.2012
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (22)

Čo hovoria indikátory recesie o stave US ekonomiky? (2)

friday
15.06.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ceny bytov sa vyšplhali na najvyššie úrovne v celej histórii SR

wednesday
13.06.2018
Reality | Redakčný článok

VIX: Totálna panika trvá 2 mesiace, potom je najlepší čas nakupovať

tuesday
12.06.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (21)