A zase ten Bitcoin Ako-investovat.sk .

A zase ten Bitcoin

monday
10.03.2014
Blogy | Ing. Libor Stoklásek Komentáre: 1


Autor: Lukáš Gánoczy, 10.3.2014

Po krátkom odmlčaní virtuálna mena Bitcoin opäť v Marci zapĺňa stránky najčítanejších webov.

 

Na začiatok je treba uviesť niekoľko základných faktov. Bitcoin je internetová open-source mena fungujúca prostredníctvom plne decentralizovanej p2p siete. Ide o tzv. kryptomenu, pretože overovanie transakcií aj tvorba meny závisia na komplikovaných matematických výpočtoch. Jedinečnosť tejto meny spočíva práve v jej plnej decentralizácii a anonymite. Mena je navrhnutá tak aby ju nikto, a tým myslím ani autor ani vláda, nemohla ovplyvňovať, ničiť, falšovať, zabavovať účty alebo kontrolovať peňažné toky. Transakcie sú síce verejne dostupné no užívateľské účty sú plne anonymné. Približne každých 10 minút je do sieti pridaný 1 Bitcoin pomocou tzv. minerov. Konečný počet Bitcoinov je vopred známy a jedná sa o tzv. deflačnú menu. Rýchlosť rastu popularity a hodnoty tejto meny nepredstavuje bezpečnostnú ale skôr mocenskú hrozbu. V prípade že by mena po prekonanie akutních problémov pokračovala v tomto trende, mohla by znamenať vážny problém pre veľké svetové ekonomiky. Napriek snahám o regulovanie alebo zákaz ,napríklad v Thajsku, je možnosť regulovať a potrestať obchodovanie asi taká ako pri sťahovaní pesničiek z internetu. Navyše čo môže byť protiprávne na tom objednať si u niekoho akýsi internetový žetón, ktorý fyzicky ani neexistuje ? Tak či onak , Bitcoin môže byť začiatkom niečoho veľkého . Otázkou ale ostáva ,či to bude nový spôsob fungovania sveta alebo druhá tulipánová horúčka.

 

Hlučná menšina, ktorá zanietene obhajuje Bitcoin argumentuje hlavne konečným počtom týchto elektronických peňazí, vykazujúcich deflačný charakter. Oproti iným menám, ktorých bežným znakom je inflácia, predstavuje teda vynikajúci spôsob uchovania hodnoty. Rastúca celková hodnota tohto trhu by sa teda mohla stať vhodným investičným produktom pri komoditách ako zlato a drahé kovy. Predpoklad je teda, že súčasný rast je len približovanie ku konečnej hodnote Bitcointu, ktorá podľa rôznych zdrojov môže byt medzi 0 až 100 000 dolárov za 1 Bitcoint.

 

Na druhej strane barikády stoja tí, ktorí tvrdia že Bitcoin je bublina odsúdenia na prasknutie. Výhodou no i nevýhodou Bitcointu je, že sa jedná o digitálnu menu, ktorú nevieme reálne oceniť. Jej tržná hodnota je závislá iba na dopyte a ponuke. Hodnota akcie môže byť 1000 , 100 000 alebo aj 1 000 000 dolárov za jeden Bitcoin a stále nebude existovať spôsob ako spoznať, že ceny sú prehnané. Je preto nemožné povedať , či je súčasné extrémne zhodnotenie posledný vzdor pred zrútením tejto meny, alebo sme len na začiatku dlhoročného rastu. Hodnota Bitcointu nie je viazaná na žiadny reálny statok, nie je garantovaná žiadnou inštitúciou ako pri štátnych bankovkách ani nemá skutočnú hodnotu ako napríklad zlato či platina. V extrémnou prípade absolútneho zákazu Bitcointov, by obsah elektronickej peňaženky nebol vhodný ani ako palivo do krbu. V predošlom článku sme popísali , prečo sa Bitcoint nemôže stať menou za ktorú si kúpime auto alebo chleba. Nová mena prirodzene láka špekulantov , ktorých nakúpi pri takmer nemennom počte Bitcointov tlačia cenu nahor.

 

Nech už je pravda akákoľvek, skorí investori majú dôvoď na radosť. Pravdepodobné je že i cez súčasné propady je cena vytlačená nahor špekulantmi, ktorí očakávajú vysoké zisky, no táto bublina skôr či neskôr praskne. Či to bude za týždeň, mesiac alebo dekádu, dopredu nikto nevie. Kým sa tak stane veľa zábavy pri špekulovaní.


Mena je navrhnutá tak aby ju nikto, a tým myslím ani autor ani vláda, nemohla ovplyvňovať, ničiť, falšovať, zabavovať účty alebo kontrolovať peňažné toky.

tak tato veta je sice ideologicky ciel, ale je to samozrejme uplne inak. Bitcoin je totiz systematicky niceny, manipulovany a po Mt.Goxe sa da povedat ze aj to aj fraud.

a to nehovorim ako odporca, ani supporter tejto meny. len sa staci pozriet na ponuku a dopyt v systemoch a kazdemu to musi byt jasne Pridal: Mika dňa 12.03.2014 o 17:38
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


1 Komentáre

Súvisiace články

Krach bitcoinovej burzy MtGox? Čo bude s Bitcoinom ďalej?

thursday
27.02.2014
Investície | Jakub Straka

Podvody a krádeže na bitcoinových burzách

tuesday
18.02.2014
Investície | Jakub Straka

฿ - najdôležitejšie udalosti Bitcoin sveta v roku 2013

tuesday
07.01.2014
Investície | Jakub Straka

Najnovšie články

Veľké porovnanie: Investičné sporenia sú pre Slovensko skvelá novinka a investičná príležitosť

monday
06.08.2018
Fondy a ETF | Redakčný článok

Výnosy z cloudu narástli v druhom štvrťroku o 50%

thursday
02.08.2018
Akcie | Juraj Kišák

Ťažba Zcash je 4 krát výnosnejšia ako ťažba Bitcoinu

wednesday
25.07.2018
Kryptomeny a ICO | Juraj Kišák

Sú u nás ceny nehnuteľností v bubline?

friday
13.07.2018
Reality | Redakčný článok

Mesačný reporting fondov II. a III. piliera (jún 2018)


Rubriky autora
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)