Čierny pondelok 1987 - deň keď Dow Jones stratil 22 % Ako-investovat.sk .


Black Monday v roku 1987 je nepochybne jeden z nazaujímavejších krachov v histórii Wall Street. Okrem toho, že v ten deň akciový index Dow Jones zaznamenal vôbec najväčší jednodňový pokles nebol počas predchádzajúceho víkendu zverejnený žiadny kľúčový fundament, ktorým by sa tento prepad dal jasne odôvodniť.

 

 

Po roku 1986 ekonomický rast v USA začal spomaľovať. Napriek tomu sa akciovému trhu darilo aj naďalej, za sedem mesiacov Dow Jones vzrástol o takmer 45%. Indexy začali klesať už niekoľko dní pred Black Monday. Vojna s Iránom a dve potopené americké lode spôsobili na trhoch paniku, Dow za týždeň stratil vyše 12 %. Americký minister financií na tlačovej konferencii vyjadril obavy o akciový trh, čo problémy ešte prehĺbilo. Burza sa na víkend zatvorila a začali sa objavovať správy o umelo nadhodnotených aktívach. Paradoxne však len málo z nich poskytlo relevantné dôvody na ich predaj.

 

Po otvorení trhu v pondelok sa Dow prepadol a na trhoch zavládla panika. Zaujímavé je, že tlak na niektoré akcie bol tak enormný, že sa futures na Chicago Board Options Exchange obchodovali za podstatne nižšiu cenu, ako akcie v New Yorku. Program trading bol vtedy už pomerne rozvinutý a obchodníci sa snažili arbitráž využiť. Táto príležitosť poslala ceny strmo nadol. V ten deň index klesol o rekordných 22.61%.To odštartovalo aj prepad zahraničných akciových trhoch, do konca októbra japonský akciový trh klesol o 45%, novozélandský dokonca až o 60%.

 

Graf vývoja ceny akciového indexu S&P 500 spolu s prehľadom udalostí, archív federálních rezerv

 

Určite zaujmú aj opatrenia, ktoré New York Stock Exchange zaviedla, aby do budúcnosti takýmto krachom predišla. Na začiatku každého štvrťroku vypočíta priemernú cenu akciových indexov. Z tejto ceny potom na nasledujúci kvartál určí úrovne, kde sa obchodovanie dočasne zastaví. Pri dennom prepade o viac ako 7% sa obchodovanie zastaví na 15 minút, ak cena klesne pod 13%, burza sa na 15 minút zatvorí znova. V prípade, že nastane viac ako 20 % prepad sa obchodovanie zastaví na zvyšok dňa. Takto chce NYSE predísť panike a dať traderom šancu rozmyslieť si svoje transakcie.

 

V našom staršom článku si prečítajte aj o historických Medvedích trhoch - Bear markets.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Súvisiace články

Krach v roku 1929 - Začiatok Veľkej hospodáskej krízy

wednesday
19.03.2014
Investície | Jakub Straka

Tulipánová bublina - investičná horúčka z roku 1637

sunday
16.03.2014
Investície | Jakub Straka

Najnovšie články

Prečo čínska peroxidová spoločnosť zaplatila 1 miliardu za hovoriacu mačku?

friday
23.06.2017
Investície | Juraj Kišák

Tipy na mesačné dividendové akcie

wednesday
14.06.2017
Akcie | Juraj Kišák

Michael Kors (KORS) update k ročným fiškálnym výsledkom

thursday
08.06.2017
Investície | Dávid Súkeník

Amazon dosiahol magickú hranicu 1000 dolárov

wednesday
31.05.2017
Akcie | Ing. Marek Šimo

Reálny výnos z predaja bratislavského bytu po 13 rokoch. Ako rátať infláciu.

thursday
25.05.2017
Trhy a makro | Redakčný článok