Price action - obchodovanie cenových úrovní Ako-investovat.sk .


V minulých článkoch sme si v krátkosti povedali niečo o technickej analýze a indikátore RSI. V tomto článku sa zameriame na price action, definujeme si ju úplne inak ako sa dočítate inde. Naším cieľom je priniesť, čo najviac praktických a hlavne užitočných informácií a preto sa prísne nedržíme poučiek, ale prinášame vlastný pohľad na trhy a špekulácie.

 

Price action sa spája s obchodovaním bez indikátorov. Osobne by som to definoval ako obchodovanie ceny, resp. cenových úrovní. Povedzme si niečo málo o dopyte a ponuke. Ak je veľká ponuka a malý dopyt cena ide zákonite dole. Ak je dopyt vysoký a ponuka malá tak ten, čo ponúka si môžem účtovať vyššie sumy za výrobok. Teraz ma napadol príklad s notebookmi. Keď ich bolo na trhu málo tak stály veľmi veľa. Postupne na trh prichádza viac a viac výrobcov a aby vám svoj notebook predali tak znižujú všetci ceny. Tento istý princíp platí aj pri analyzovaní trhov.

 

 

Úroveň, od ktorej sa cena odráža je úroveň dopytu. Všetci chcú kupovať lebo cena veľmi nízka. Ľudia začnú rýchlo kupovať a cena stúpa. Cena sa dostane na úroveň, kde je ponuka veľmi vysoká a cena začne ísť znova dole až kým sa nedostane na úroveň, kde je dopyt omnoho vyšší ako ponuka.  Všetci chcú kupovať lacno a predávať draho. Prečo by sme mali kupovať draho?.

 

Pozrime sa teraz spolu na akciový index S&P 500:

 

Ak nájdeme úroveň dopytu tak môžeme očakávať rast ceny a ak sa ocitneme v pásme ponuky tak cena bude pravdepodobne klesať.

 

Ďalšími dôležitými pojmami pre price action sú trend a konsolidácia. Veľmi jednoducho povedané, ak sa cena pohybuje jedným smerom ide o trend, ako v prípade indexu S&P 500. Ďalším príkladom trendu a konsolidácie je EURNZD. Tieto dve fázy sa zvyknú striedať. Po veľkých pohyboch prichádzajú tie malé a po malých tie veľké. 

 

 

Price action neznamená, že nepoužívate nič iné okrem grafov. Price action je vyhodnocovanie ceny. Cena je pre nás to najdôležitejšie. Niektoré indikátory nám môžu  pomôcť pri obchodovaní.

 

Je dôležité podotknúť, že žiadny prístup nie je ten jediný správny. Každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje. Price action a ani žiadna iná metóda vám nezabezpečí isté zisky. Ak chcete uspieť, musíte na sebe makať. 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

RSI - jeden z najpoužívanejších indikátorov technickej analýzy

thursday
27.03.2014
Trading a brokeri | Adam Ondrejička

Technická analýza a indikátory v tradingu

tuesday
18.03.2014
Trading a brokeri | Adam Ondrejička

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)