Ktoré komodity sú hot a ktoré nie? Ako-investovat.sk .


Index relatívnej sily (Relative Strength Index, RSI) je indikátor technickej dynamiky trhu, ktorého účelom je určiť, kedy sa trh nachádza v stave prekúpenosti či naopak prepredanosti. Trh považujeme za prekúpený, ak presahuje hodnota RSI hranicu 70. Ak hodnota RSI klesne pod 30, hovoríme o prepredanosti trhu. Jednotliví investori sa však vo svojich preferenciách často líšia a podľa toho si tiež stanovujú svoje vlastné kritériá. Najlepšie je, ak index RSI používajú ako užitočný doplnok k svojim ostatným obľúbeným technickým nástrojom.

 

Energetickému sektoru sa v posledných dvoch týždňoch darilo veľmi dobre. Produkcia ropy v Líbyi sa totiž opäť takmer zastavila. Rýchlosť, s akou doteraz rástli americké zásoby, sa zvoľnila, zatiaľ čo v Cushingu zásoby naďalej klesajú. K tomu sa navyše očakáva sezónne oživenie dopytu. Všetky tieto faktory viedli k prudkému navyšovaniu čistých dlhých pozícií držaných špekulatívnymi investormi, ako sú napríklad hedgeové fondy.

 

Prudký vzostup, akého sme boli v máji svedkami, sa v niekoľkých posledných dňoch spomalil a hodnoty krátkodobých indikátorov, ako napríklad päťdňových kĺzavých priemerov, môžu indikovať ďalšie oslabenie. Kľúčovou udalosťou bude štvrtková správa o stave zásob, ktorá kvôli pondelkovému štátnemu sviatku v USA vyjde o deň neskôr. Cena severomorskej ropy Brent sa aj naďalej drží v blízkosti hranice 110 dolárov za barel, zatiaľ čo americká WTI narazila na silnú hranicu odporu pri dvojitom vrchole a jej cena sa pohybuje tesne pod hranicou 105 dolárov za barel.

 

 

Vzácne kovy na čele so zlatom zaznamenali pokles po tom, čo včera technicky prelomili hranicu kľúčovej podpory. Žltý kov začína vykazovať prvé známky prepredanosti. Zatiaľ sme však zaznamenali iba dnešné, len veľmi nesmelé poskočenia ceny, čo znamená, že môžeme očakávať ďalší pokles smerom k hranici 1 245 dolárov za uncu.

 

Palladium sa vyšplhalo na doteraz najvyššiu hodnotu od augusta 2011 a predbehlo tak ostatné kovy vrátane platiny. Súčasnú rally podporujú špekulatívne fondy, ktoré pri každom ďalšom navýšení tento kov nakupujú. Viezť sa na vlne rally je síce skvelé, avšak konkrétne paládium sužujú rovnaké problémy ako pred časom nikel, ktorý kvôli nízkej likvidite zažil prudký pád. Takže jedna rada pre tých šťastlivcov, ktorí sa práve vezú: užite si jazdu, ale nezabudnite, kedy máte vystúpiť.

 

Nízke hodnoty indexu RSI zaznamenal celý poľnohospodársky sektor s jedinou výnimkou - kakaom. To zažívalo najsilnejšiu rally za posledného 2, 5 roka, a to vďaka sporným fundamentom. Silné zrážky na Pobreží Slonoviny poškodili niekoľko pestovateľských oblastí. Preprava čerstvej úrody do prístavov na Pobreží Slonoviny a Ghane je však oproti vlaňajšku vo veľkom predstihu. To znamená, že ak opäť nastane suchšie počasie, môže dôjsť k cenovej korekcii.

 

Bohaté celosvetové zásoby pšenice a nedávne zvýšenie konkurencieschopnosti jej čiernomorského a európskeho variantu v dôsledku posilňujúceho dolára tlačia aj naďalej cenu v dvoch hlavných obchodných centrách v Paríži a Chicagu dole. K medvedej povahe trhu, ktorý zaznamenal pokles cien pšenice, prispela tiež správa amerického ministerstva poľnohospodárstva. Tá poukazuje na to, že jarný výsev prebieha oveľa rýchlejšie, ako bolo pôvodne plánované. A Rusko medzitým zvýšilo svoje očakávania týkajúce sa vývozu - v sezóne 2014/15 očakáva, že sa objem vývozu zvýši o 3 milióny ton na celkových 25 miliónov ton.

 

Autor: Ole S. Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Ropa je na ústupe

thursday
03.07.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Napätá situácia v Iraku vyvoláva obavy, že ceny ropy vyletia opäť hore

wednesday
18.06.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Komoditní investori v máji predávali. Bude jún vhodnou dobou pre nákup?

wednesday
11.06.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Zlato je stále ako na hojdačke

monday
26.05.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Komoditný prehľad: cena kávy typu arabica opäť prudko stúpa

tuesday
20.05.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Najnovšie články

Máte zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce? Zbystrite pozornosť – práve prebieha ďalšia akcia ŠKRTIČ.

tuesday
19.09.2017
Vzdelanie | Ing. Silvia Dutková

Je Nordstrom ďalším predmetom záujmu Amazonu a Wal-Martu?

saturday
09.09.2017
Akcie | Juraj Kišák

Čo si na nás pripravili centrálne banky do konca roka

thursday
07.09.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

Shortovanie trhu pomocou ETF

wednesday
06.09.2017
Fondy a ETF | Juraj Kišák

Ako generovať investičné nápady?

monday
04.09.2017
Investície | Dávid Súkeník
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)