Výhľad na tretí kvartál 2014 od Saxobank Ako-investovat.sk .


Saxobank opäť zverejnili svoj štvrťročný výhľad na budúce tri mesiace. Analytici popisujú najdôležitejšie udalosti a hrozby pre celosvetovú ekonomiku.

 

Súčasnú ekonomiku stále trápia problémy ako je vysoké ocenenie akciových trhov, vysoká nezamestnanosť a nízka produktivita. Spúšťačom ďalších problémov by mohol byť čínsky trh s nehnuteľnosťami a jeho vysoké nároky na refinancovanie, či pád ekonomického rastu Francúzska a/alebo Nemecka v dôsledku spomalenia exportov do ázijských krajín. Ďalším zdrojom potenciálnych problémov by mohli byť vysoké ceny energií. Zvlášť, pokiaľ sa severomorská ropa Brent bude behom tretieho štvrťroku 2014 držať okolo 130 dolárov za barel, tak bude ekonomický rast postupne klesať.

 

Konflikt v Iraku vrhá hrozivý tieň na svetové dodávky ropy. Pokiaľ sa neukončí ofenzíva sunnitských radikálov, môžeme jednoznačne očakávať, že sa zvýšená cena ropy udrží až do roku 2014. (Ole S. HANSEN)

 

Na druhej strane, geopolitická neistota má vplyv na ceny zlata a analytici Saxobank očakávajú, že v ďalšom štvrťroku sa bude cena zlata pohybovať medzi hodnotami 1 185 a 1 420 USD za uncu.

 

Americká ekonomika v prvom kvartáli v dôsledku silnej zimy vykázala pokles ekonomiky o 1%, no podľa všetkého by mal tento rok ekonomický rast zrýchliť na 2,20% a na 3% pre rok budúci. Analytici pritom očakávajú, že rast bude tlačený najmä spotrebou.

 

Pre eurozónu sa na tento rok očakáva rast na úrovni 1% - 1,50%. Začala klesať nezamestnanosť a aktuálne sa nachádza na úrovni 11,70%. V dôsledku dezinflácie mzdy reálne rastú, avšak členovia ECB na júnovom zasadnutí pristúpili k opatreniam, aby sa eurozóna z tejto dezinflácie dostala.

 

Čo sa týka investovania, tak svetové akcie zostávajú i pre tretí kvartál atraktívne. Index svetových akcií MSCI sa momentálne obchoduje na P/E pomeru 18,7, zatiaľčo priemer je 21,3. Historický dividendový výnos je v súčasnosti 2,5% v porovnaní s priemerom vo výške 2,2%. To znamená, že akcie sú v súčasnosti ocenené reálne a nehrozí u nich žiadna bublina. Úrokové sadzby sa budú v nasledujúcom období pomaly normalizovať a akcie budú i naďalej najatraktívnejšou triedou aktív. Podľa analytikov Saxobank sú Rusko, Čína, Južná Korea, Singapur a Rakúsko päť najlacnejších akciových trhov na svete v rámci 44 búrz, ktoré analytici sledujú. Najdrahšie vychádzajú akciové trhy v Indií, Mexiku, Indonézií, Grécku a na Filipínach. 

 

Kompletný štvrťročný výhľad na tretí kvartál 2014 si môžete stiahnuť na tejto adrese.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Nemecko je svetovým šampiónom vo futbale, jeho ekonomika však stráca tempo

monday
21.07.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Saxo Bank investičný výhľad na druhý kvartál 2014

wednesday
09.04.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Saxo bank - výhľad na prvý kvartál 2014

tuesday
14.01.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Saxo bank a jeho výhľad na posledný štvrťrok

thursday
10.10.2013
Trhy a makro | Saxo Bank

Najnovšie články

Vyhliadky spoločnosti AT&T z pohľadu investora

monday
11.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Bitcoin a bublina. Čo by ju mohlo zastaviť?

wednesday
06.12.2017
Investície | Ing. Marek Šimo

Akcie môžu rásť v roku 2018 až o 27%

friday
01.12.2017
Akcie | Juraj Kišák

Povinnosť zamestnávateľa priradiť stupne náročnosti pracovným miestam v spoločnosti a ich vplyv na výšku minimálnej mzdy

thursday
30.11.2017
Podnikanie | Ing. Silvia Dutková

Ako dopadol Black Friday a čo nás čaká ďalej

wednesday
29.11.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)