Investovanie do akcií zo sektoru energetiky a utilities – časť 2 Ako-investovat.sk .


Utilities – ako sa pozeráme na investičné príležitosti (2. časť)

 

V minulom článku som opisoval sub-sektor electric-integrated. Teraz sa pozrieme na ďalší sub-sektor, a to Independent Power Producer.

 

Independent-Power Producer (IPP)

Verejne obchodované firmy, na ktoré sa dá v tomto sektore zamerať, sú len štyri, čo je malo a čo trochu sťažuje možnosti porovnávania sub-sektorov medzi sebou, nakoľko výsledky z takto malej vzorky budú veľmi skreslené.

 

Na rozdiel od spoločností klasifikovaných ako electric-integrated, nepatria IPP medzi electric public utilities. IPP sú tzv. non-utility generator. Non-utility generator vlastní a prevádzkuje zariadenia na výrobu energie, ktorú predáva ďalším „utilities“, vláde, alebo koncovým zákazníkom. Zameriava sa teda iba na produkciu elektrickej energie. Oproti tomu electric public utilities sa okrem produkcie elektrickej energie zameriavajú aj na jej transmísiu.

 

Charakteristika

Tento subsektor sa rovnako ako electric-integrated vyznačuje sezónnosťou (vyššie tržby v lete a v zime, nižšie tržby na jar a na jeseň). Aj pre IPP platí, že pre ich ziskovosť sú kľúčové štátom nastavované sadzby. Biznis je kapitálovo náročný, čo znamená vysoké kapitálové výdavky, a „asset heavy“, čo implikuje nízke návratnosti aktív. Tieto charakteristiky majú spoločné s electic-integrated sub-sektorom. Na druhú stranu majú tieto spoločnosti výhodu v tom, že nemusia investovať do transmisnej sústavy, ktorá je pomerne stará a v budúcnosti bude potrebovať nemalé opravy.

 

Pre firmy v IPP sub-sektore je dôležitá skladba portfólií zákazníkov. Vo veľkoobchode si konkuruje veľa firiem a trh je veľmi fragmentovaný. Konkurencia prebieha najmä v rovine lokality (čím bližšie zákazníkovi, tým lepšie) a portfólia tovární. Retailový trh deregulovaný a konkurencia intenzívna. V ponuke produktu retailovým klientom si firmy konkurujú cenou, službami, značkou, výberom produktov, balíčkami apod. Pri retailových zákazníkoch veľkú váhu vzdialenosť od husto osídlených oblastí.

 

Odhadované nové kapacity:

Zdroj: Autor na základe dát U.S. Energy Information Agency

 

Na budúcnosť firiem v sub-sektore bude mať vplyv štruktúra portfólia tovární, ktorá môže zásadne ovplyvniť marže. Ako bolo popísané v minulom článku, elektrárne na zemný plyn s kombinovaným cyklom sú oproti ostatným typom elektrární menej kapitálovo náročné (zhruba o štyrikrát až päťkrát). Navyše narastajúca ťažba zemného plynu tlačí jeho ceny nadol, a keďže zemný plyn je najvýznamnejšia nákladová položka, odrazí sa tento fakt aj v rentabilite a maržiach.

 

Nákaldy na novú elektráreň:

Zdroj: Autor na základe dát U.S. Energy Information Agency

 

Súhrn výhod a nevýhod

 

Autor pracuje ako analytik Infinity Capital, o.c.p., a.s.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

Investovanie do akcií zo sektoru energetiky a utilities

monday
14.07.2014
Akcie | Josef Pohorský

Dividendové štruktúry - REITs, MLPs a BDCs

friday
07.06.2013
Akcie | Filip Glasa

Najnovšie články

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (22)

Čo hovoria indikátory recesie o stave US ekonomiky? (2)

friday
15.06.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ceny bytov sa vyšplhali na najvyššie úrovne v celej histórii SR

wednesday
13.06.2018
Reality | Redakčný článok

VIX: Totálna panika trvá 2 mesiace, potom je najlepší čas nakupovať

tuesday
12.06.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (21)