Objem nových úverov na bývanie je na historickom maxime Ako-investovat.sk .


Podľa štatistických údajov NBS sa v júni 2014 poskytli úvery na nehnuteľnosti vo výške 634 614 tis. EUR, čo je historické maximum. Doteraz bolo najviac novo poskytnutých úverov na nehnuteľnosti poskytnutých v máji 2014, no minulý mesiac bol rekord v úverovaní prekonaný.

 

 

Novo poskytnuté úvery sú definované ako v peňažnom vyjadrení nové úverové zmluvy uzavreté medzi bankou a klientom. To znamená, že tieto objemy neznamenajú nutne len nové zadlženie obyvateľstva, ale môže ísť aj o refinancovanie starších úverov, čo znamená, že klient v čase skončenia fixácie splatí starší drahší úver novým a lacnejším. To, v akom rozsahu sa na novo poskytnutých úveroch podieľa refinancovanie a v akom rozsahu sa na novo poskytnutých úverov podieľa nový dlh, zistíme z vývoja stavov úverov na nehnuteľnosti.

 

Vývoj stavov úverov na nehnuteľnosti a medzimesačné zmeny v stavoch:

 

Stav úverov predstavuje hodnotu všetkých úverov k určitému dátumu (v našom prípade ku koncu mesiaca), ktoré boli poskytnuté a nie sú ešte splatené. Medzimesačná zmena v stave úverov na nehnuteľnosti vyjadruje skutočný nárast nového dlhu. Ako môžeme z grafov vidieť, v júni 2014 boli novo poskytnuté úvery na nehnuteľnosti vo výške 634 614 tis. EUR, ale stav úverov na nehnuteľnosti medzimesačne narástol iba o 117 243 tis. EUR. To znamená, že až 517 371 tis. EUR (634 614 – 117 243) z novo poskytnutých úverov na nehnuteľnosti bolo použitých na refinancovanie. A presne takúto situáciu vidíme v každom jednom mesiaci v roku 2014 a na základe toho môžeme konštatovať, že banky v súčasnosti poskytujú veľké objemy úverov na nehnuteľnosti, no veľká časť z týchto poskytnutých úverov sa použije na splatenie starších a drahších úverov a nový dlh narastá len malým tempom. Ľudia (aj firmy) jednoducho využívajú súčasné nízke úrokové sadzby k znižovaniu si svojich nákladov na dlh.

 

V júni 2014 si klienti bánk požičiavali na nehnuteľnosti pri priemernej úrokovej sadzbe 3,45%, zatiaľ čo v januári 2013 si klienti bánk požičiavali na nehnuteľnosti pri priemernej úrokovej sadzbe 4,39%. To znamená, že za 18 mesiacov klesli priemerné úrokové sadzby úverov na nehnuteľnosti skoro o 1%. Tento trend klesajúcich priemerných úrokových sadzieb úverov na nehnuteľnosti zobrazuje nasledujúci graf:


Urocenie je historicky najnizsie, stari dlznici sa refinancuju a novy pribudaju len mierne. Kam vieme s urokami este klesnut, ked este ani toto nenastartovalo nakupy? Potom uz len "zhadzovanie penazi z vrtulnika" :-) Pridal: Matulkoo dňa 31.07.2014 o 14:18
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:1 Komentáre Galéria (3)

Súvisiace články

Analýza - úvery na nehnuteľnosti opäť rastú

wednesday
20.05.2015
Trhy a makro | Martin Gulka

Ceny nehnuteľností na Slovensku mierne klesajú, objem hypoték stále rastie

wednesday
12.02.2014
Reality | Martin Gulka

Objem nových hypoték rástol aj vďaka refinancovaniu starých úverov

wednesday
26.06.2013
Reality | Martin Gulka

Objem hypoték na Slovensku a ich úrokové sadzby

monday
24.06.2013
Reality | Martin Gulka

Najnovšie články

Videorozhovor s Petrom Bálintom. Časť druhá.

saturday
22.04.2017
Hedge fondy | Redakčný článok

Libra najvyššie za posledného pol roka

wednesday
19.04.2017
Trhy a makro | Ing. Marek Šimo

S Petrom Bálintom o Euro Hedge Awards a hedge fond biznise. Časť tretia.

friday
14.04.2017
Akcie | Redakčný článok

Fond redukujúci straty aj zisk

wednesday
12.04.2017
Akcie | Juraj Kišák

ČNB prestala udržiavať kurz koruny

thursday
06.04.2017
Financie a poistenie | Ing. Marek Šimo
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)