ECB prekvapivo znížila úrokové sadzby Ako-investovat.sk .


Európska centrálna banka dnes prekvapivo znížila úrokové sadzby o 10 bázických bodov.

 

Kľúčová sadzba klesla z 0,15% na 0,05%, jednodňová depozitná sadzba klesna na -0,20% a jednodňová refinančná sadzba, za ktorú si môžu finančné inštitúcie na jeden deň vypožičať zdroje, klesla na 0,30%.

 

Obava o ďalší pokles inflácie, inflačných očakávaní a o ďalšie spomalenie hospodárskeho rastu viedli ECB k prekvapivému zníženiu úrokov o symbolických 10 bodov. 

 

Prekvapivým preto, že pri viacerých príležitostiach predstavitelia ECB naznačovali, že chcú počkať na vplyv kôl cielených dlhodobých pôžičiek, tzv. L-LTRO, na úverovú aktivitu a infláciu v Eurozóne. Prvé dve kolá sa uskutočnia 18. septembra a 11. decembra 2014.

 

Opatrenie sleduje cieľ podporiť požičiavanie v eurozóne, vytvoriť väčší dopyt po úveroch a zvýšiť tak infláciu, ktorá je momentálne veľmi nízka. V auguste podľa predbežného odhadu európskeho štatistického úradu poklesla inflácia v eurozóne na 0,3% r/r z júlových 0,4%. V strednodobom horizonte by inflácia mala postupne zrýchľovať, toto tempo je však veľmi pomalé, a podľa najnovšieho odhadu ECB by inflácia aj v roku 2015 mala dosiahnuť len 1,1%, a v roku 2016 mierne vzrásť na 1,4%. Cieľom ECB je pritom mať infláciu pod, avšak blízko k 2%. Inflačné odhady na roky 2015 a 2016 z dielne ECB sa však nezmenili, znížil sa len odhad na rok 2014 na 0,6%. To je v rozpore s tým, že šéf ECB Draghi uviedol pokles inflačných očakávaní ako hlavný dôvod zníženia sazdieb práve teraz a nie skôr. 

 

Prezident ECB M. Draghi nazval terajšiu úroveň sazdieb dnom a dnešný krok "technickou úpravou" sadzieb. Predpokladáme preto, že nás už nečakajú ďalšie zníženia sadzieb. V prípade ďalšieho zníženia inflácie by sme skôr čakali kvantitatívne uvoľňovanie prípne iné opatrenia na zvýšenia likvidity a úverovania v eurozóne.

 

 

Mária Valachyová je analytička SLSP

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Európska centrálna banka dnes znížila úrokové sadzby

thursday
05.06.2014
Trhy a makro | Mária Valachyová

ECB ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni úrovni 0,25 %

friday
04.04.2014
Trhy a makro | Martin Balaz

Najnovšie články

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (6)

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (5)

Komoditné ETF

sunday
11.02.2018
Fondy a ETF | Juraj Kišák

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (4)

Tabu téma: ako je to so zdanením príjmu z kryptomien?

wednesday
31.01.2018
Kryptomeny a ICO | Redakčný článok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)