Súdruh prezident, už je čas Ako-investovat.sk .


Menový pár USDRUB sa nedávno vyhupol nad 40,00. Stalo sa tak prvýkrát od revalvácie rubľa v roku 1998. Aj voči euru rubeľ od polovice roka slabne, aj keď ešte nedosiahol svoje moderné historické minimum z počiatočnej fázy tohtoročnej ukrajinskej krízy, kedy sa pár EURRUB obchodoval až na 51,15, pretože euro bolo v posledných týždňoch výnimočne slabé. Aktuálne sa menový pár EURRUB obchoduje okolo 50,00.

 

Ruský rubeľ je ovplyvnený tromi faktormi, ktoré spôsobujú, že v týchto mesiacoch oslabuje voči hlavným menám. Hlavným faktorom je sila amerického dolára, ktorú posilňuje skoré ukončenie programu nákupov aktív QE3. To sa javí ako hrozba globálnej likvidite, obzvlášť v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Tie zvýšili sadzby, aby chránili svoje meny, a sú dvojnásobne ohrozené obrími pôžičkami denominovanými v amerických dolároch, ktoré si bral privátny sektor v čase, keď bola likvidita dolára tak štedrá.

 

Druhým faktorom je fakt, že cena ropy v posledných týždňoch úplne kolabuje. Ropa typu Brent klesla od začiatku septembra o cca 10% a obchoduje sa pod 95 dolárov za barel. Ruský štátny rozpočet je výrazne závislý na výnosoch z vývozu ropy a všeobecne sa verí, že fiškálny "bod zlomu" pre ropu je nad 110 dolárov za barel. A nakoniec, napriek všeobecnému vyhláseniu akéhosi pokoja zbraní na Ukrajine, je jeho dlhodobý výsledok neznámy a finančné sankcie a neistota naďalej sužujú Rusko. Čo sa týka toku kapitálu, priame investície Západu v Rusku sa skoro zastavili a odliv kapitálu z Ruska je zjavne tak výrazný, že sa ruská centrálna banka začala zaoberať myšlienkou kontroly kapitálu. Aspoň podľa dôveryhodných zdrojov sa tak deje, aj keď ruská vláda zvažovanie takéhoto kroku poprela. Tento posledný faktor ukazuje, že Rusko bude mať obrovský problém vyplniť vo svojom rozpočte rizikovú medzeru spôsobenú nižšími výnosmi z ropy, pretože externé kapitálové zdroje sú efektívne uzavreté, kým neskončí konfrontácia týkajúca sa Ukrajiny a investori nebudú mať vyhliadku na ukončenie finančných a obchodných sankcií.

 

Je ťažké určiť, ako by mohol tlak na ruský rubeľ v páre s americkým dolárom povoliť inak ako dvoma spôsobmi. Po prvé celkovým vyrovnaním a uvoľnením napätia v oblasti finančnej, obchodnej aj vojenskej. Po druhé, keďže prvý bod možná nemusí stačiť, musí dôjsť k oslabeniu dolára, čo je pravdepodobné iba ak Fed niekedy zistí, že sa sila meny stala hrozbou americkej ekonomike či hrozí deflácia, a preto Fed ustúpi od aktuálne predpokladaného režimu zvyšovania sadzieb. To je síce v určitej chvíli riziko, ale možno je na takýto vývoj príliš skoro.

 

Dovtedy by mohli ceny ropy na súčasnej úrovni (či skôr nižšej), a prípadné rozšírenie tohto poklesu na svetové akciové burzy, udržovať rubeľ v najbližšej budúcnosti v negatívnej špirále a menový pár USDRUB by mohol v nasledujúcich šiestich mesiacoch smerovať k 45 alebo aj vyššie. Teda ak sa ruská vláda s centrálnou bankou nerozhodnú vykonať nákladnú intervenciu alebo režim kontroly kapitálu.

 

Autor: John J. Hardy, forex analytik Saxo Bank

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Súvisiace články

Zlato nadobudlo opäť svoj lesk, zatiaľ čo krajiny z kartelu OPEC majú problém s nadbytkom ropných zásob

monday
20.10.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Koniec americkej nadvlády?

wednesday
15.10.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Ceny energií sa pod tlakom dodávok rútia dole

wednesday
15.10.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Euro malo zlý tretí kvartál, ale vo štvrtom nečakajte repete

sunday
05.10.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Komodity sa prepadli na päťročné minimum

wednesday
24.09.2014
Trhy a makro | Saxo Bank

Najnovšie články

Lacné riadené portfólia indexových ETF konečne aj na Slovensku - Finax

friday
18.05.2018
Investície | Redakčný článok

Ako spoznať, že býčí trh skončil?

wednesday
16.05.2018
Akcie | Redakčný článok

Rast HDP eurozóny v prvom štvrťroku spomalil

wednesday
16.05.2018
Akcie | Juraj Kišák

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (18)

tuesday
15.05.2018
Kryptomeny a ICO | Redakčný článok

Pozor na výnosové krivky dlhopisov (2)

tuesday
15.05.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch