Uvažovanie ziskového obchodníka - prioritu má riadenie rizika, nie zisk Ako-investovat.sk .


Dnes si ukážeme, aké myšlienkové procesy prebiehajú v hlave ziskových obchodníkov na burze, ktoré je často odlišné od uvažovania väčšiny účastníkov trhu.

 

Väčšina obchodníkov nezarobí, musíte myslieť inak

Väčšina nemôže nikdy zarobiť. Vyplýva to z podstaty fungovania finančných trhov, pretože by nemal kto ich zisky zaplatiť. Ziskový obchodník tak musí nevyhnutne myslieť inak ako prerábajúca masa ľudí. Ak by uvažoval rovnako, dosahoval by rovnaké výsledky, čo sa rovná mínusu na účte.

Bežný spôsob uvažovania je, že väčšina ľudí pred vstupom do obchodu vidí predovšetkým zisky. Skúsený trader je však pripravený akceptovať, že sa môže mýliť a ktorýkoľvek obchod môže skončiť stratou. Celý obchod vníma z pohľadu, aký je pomer medzi podstúpeným rizikom a potenciálom zisku. Pred vstupom do obchodu si zhodnotí maximálne možné riziko, ktoré je pri danom obchode ochotný podstúpiť a kde uzná, že obchod nevyšiel a je čas ho zatvoriť s limitovanou stratou. Pred exekúciou obchodu sa sústredí na to, ako bude manažovať obchod a eliminovať riziko v prípade, že sa trh nebude chovať podľa jeho očakávaní.

"Myseľ ziskového tradera je zameraná prioritne na manažment rizika a pomer medzi podstúpeným rizikom a potenciálom zisku."

 

Risk manažment vs. orientácia na zisk

Dôvod, prečo má riadenie rizika prioritu, je veľmi jednoduchý. Obchod, ktorý ide do zisku nevyžaduje krízový manažment. Nepredstavuje hrozbu pre váš účet. Ak ide obchod od vstupu po zisk, tak môžete ostať nečinný. Treba len sledovať trh a podľa pravidiel uťahovať stoploss. Eliminácia rizika v ziskovom obchode je skôr príjemnou záležitosťou. So ziskovými obchodmi sa teda vysporiada väčšina traderov pomerne ľahko.

 

 

Opačnou stranou mince sú obchody, ktoré do zisku nejdú a tu nastávajú pre komplikácie. Hlavný problém je v nepripravenosti na možný negatívny vývoj obchodu. V stratovom obchode nesmiete ostať nečinní a mnoho obchodníkov nemá pripravený žiaden konkrétny obchodný plán, čo budú robiť, ak obchod nepôjde podľa plánu a začne generovať stratu. Dopredu nevedia ako sa zachovajú, ani aký je limit na maximálnu stratu. Majú pocit, že to "nejak" zmanažujú a každú situáciu nejak vyriešia. A tu je kameň úrazu, na ktorom sa vymazávajú celé účty alebo inkasujú privysoké straty vzhľadom na výšku obchodného účtu.

 

Veľké straty nie sú v bezpečnom tradingu akceptovateľné

Kľúčovou pointou bezpečného tradingu je, že nesmiete nikdy - za žiadnych okolností dopustiť tak vysoké straty, ktoré nedokážete pár ziskovými obchodmi bežne naspäť zarobiť a vrátiť sa tak späť do hry. Ak dopustíte neadekvátne veľké straty, vo väčšine prípadov to obchodník už len ťažko zarobí späť bez ďaľšieho zvyšovania rizika a jeho psychické rozpoloženie po veľkej strate stráca súdnosť a zásady. Namiesto racionálneho myslenia tradera sa podobá skôr mentalite gamblera, ktorý chce získať naspäť to, čo stratil a tak často príde úplne o všetko.

 

Málo účtov pomaly vykrváca. Fatálne straty zvyknú prísť náhle

Všimnite si zaujímavú vec. Len málo ľudí vyhladilo svoj obchodný účet tak, že by postupne a dlhodobo inkasovali mnoho malých strát po sebe. V takej situácii vás už rozum prinúti zastaviť sa. Po dlhšej sérii strát sa racionálny trader zamyslí, prehodnotí svoj obchodný prístup a popremýšľa, kde leží problém a čo by mal robiť inak. Väčšina obchodníkov však prerobí svoj obchodný účet v priebehu krátkeho času a niekoľkých neadekvátne stratových obchodov.

 

Preto je tak dôležité myslieť najprv na riadenie rizika. Na zisk sa pripravovať nemusíte, ale na krízový manažment obchodu áno. Ak totiž podceníte ochranu svojho obchodného účtu, tak nie je otázka "či" si po vaše peniaze trh príde, ale otázkou ostáva iba "kedy" si po ne príde. A v tradingu príde na každého. Skôr, či neskôr trh váš risk-management veľmi dôsledne preverí. A ak mu dáte na to príležitosť rád si zoberie vaše peniaze. Veľa traderov sa tak dostane do deštruktívnej psychickej špirály, pri ktorej robia riskantné rozhodnutia, ktoré väčšinou vedú k úplnému vymazaniu účtu.

 

Preto je absolútne nevyhnutné mať jasný plán, čo budete robiť s obchodom v prípade nepriaznivého vývoja, aby ste to dokázali prežiť bez veľkej finančnej aj psychickej ujmy a mohli ďalej pokračovať v obchodovaní. 

 

Keď sa v tradingu začínate modliť, prekročili ste bezpečnú zónu

Veľmi dobrým signálom toho, že trader nad obchodom stráca kontrolu je, že sa často začína tzv. "modliť", aby sa trh otočil alebo produkovať veselé slovné hračky typu:

 

  • to som ešte nevidel...
  • toto sa ešte nikdy nestalo...
  • to predsa nemôže ísť donekonečna...

Slovné spojenie To sa predsa musí niekde otočiť! - sú tzv. posledné slová tradera. Podobné vyjadrenia často vypovedajú o tom, že obchodovanie sa vymklo spod kontroly a jedná sa skôr o gambling ako trading.

 

Preto pamätajte, že:

O zisky sa v tradingu veľmi trápiť nemusíte. Tie prídu ako vedľajší produkt racionálnych rozhodnutí a disciplinoveného risk-manažmentu. Čas uvažovať je hlavne pred vstupom do obchodu. Po vstupe zamerajte svoju myseľ na konzistentné riadenie rizika, pretože to v najväčšej miere rozhodne o tom, či budete mať s čím obchodovať aj v budúcnosti

 


 

Autor: Štefan Šimík

Trader projektu www.burzovyobchodnik.sk

 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (22)

Čo hovoria indikátory recesie o stave US ekonomiky? (2)

friday
15.06.2018
Trhy a makro | Dominik Hajdúch

Ceny bytov sa vyšplhali na najvyššie úrovne v celej histórii SR

wednesday
13.06.2018
Reality | Redakčný článok

VIX: Totálna panika trvá 2 mesiace, potom je najlepší čas nakupovať

tuesday
12.06.2018
Akcie | Redakčný článok

Týždenný komentár: Čo nového v crypto svete? (21)

Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)