Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, nie je to gembling? Co by si robil, keby o mesiac pride krach? Ako stare mas deti? Ako dlho by si ich uzivil ?
Keby to bolo take ruzove, tak by som 1.05^30 = 432% za 30 rokov. a teda keby zacnem tak, ze dnes tam dam 10K tak o 30 rokov mam dividendy 2160E rocne plus hodnota akcii (moze kolisat)
Ale za 40 rokov (20tnik do 60tky) by som mal 700% co je 70K a teda 3500E rocne
takze ak 20tnik da 100K o tohto kolotocu, nejak sa dokope do dochodku a je za vodou ne? 21-35K na dochodku...
Dam synovi 100K cash, poslem ho robit remeslo ktore ho bavi, len aby prezil a nastavim mu na ucte automaticke dokupovanie akcii za dividendy a v 60tke ma plat takmer 3000EUR/mesiac.
perpetum mobile

alebo, zacne podikat so 100K a otoci to do 1M za 40 rokov (to by bola hanba keby nie), len potom uz nema cas na tu robotu remeslo ktore ho uzivia, to je ten problem. ale keby mu daju 6% namiesto 5% tak 1.06^40 = 1000% - aka to nahoda :D

PS: zas nedokazem uverit, ze by zbohatnut bolo az tak jednoduche. to by robil kazdy, a okrem toho, tazko predpokladat, ci uciti totalny kolaps, ktory moze prist v 75% jeho cesty. cize stavit vsetko na 1 kartu, ci uz akcie, alebo podnikanie, na taky long haul long range cestu je podla mna extremne riziko, tak ci onak.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ladis ty ideš tento rok do dôchodku však? Len sa modli aby sa trhy nezosypali tento rok.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Alebo o 2 roky :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Moje 21 akcie na stálo nejsou na prodej. Jesli maji některé z nich dnes jen 3% dividendu a během velikého krachu klesnou kurzy na polovinu, bude ten výnos dividendy 6%.
No a kdyby klesly na polovinu ty, co jsem včera koupil s 5% dividendou, pak by měly dividendu 10% z kurzu.

Po velkém krachu akcií bych byl rád, že mohu levně přikoupit na kredit akcie Procter a Gamble, Johnson a Johnson, Pfizer. Nebrečel bych, že mi klesly na polovinu. Kredit na akcie by mi pak platily dividendy, které jsou letos víc jak 4.000 euro, snad už 5.000 euro.

Kapitalisti se nebojí akcií a zanechají je dětem. Komunisti anebo slušní lidé z jejich zemí, ty zanechají jen smrtelní (životní) pojištění dětem.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Brať si pôžičku aby si mohol dokupiťť akcie? Ladis ak príde kríza a tvoje úžasné banky pozastavia vyplacanie dividend tak z čoho budeš splácať úver?
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal:Koupil jsem dnes akcie. Žádné ''Sell in May and go away!''
Jenže jsem nevydržel mít na kontě 5.600 euro bez užitku a dnes ve 14 hodin jsem všechny peníze utratil za akcie. Po jednom tisíci eur jsem přikoupil ty z mých akcií, kde se slibuje výnos dividendy vyšší jak 5%:
:cool: AT&T, BHP Billiton, HSBC, Munich Re, Royal Dutch Shell. :cool:
To ma upokojuje. Počet retailových účtov stúpol na maximum, Ladis vsadil posledné peniaze na rast akcií a George Soroš vsadil 750 mil. na pokles :)

Ladis asi zabudol, čo nasledovalo, keď v 1996 - 1997 vrazil všetky svoje peniaze do bánk.... V 1996 sa objavil tento článok, ktorý pripomínal rovnakú situáciu z 1929..aj vtedy taxikári, čističi bot a kuchárky vrážali svoje úspory do akcií:

JOE KENNEDY, a famous rich guy in his day, exited the stock market in timely fashion after a shoeshine boy gave him some stock tips. He figured that when the shoeshine boys have tips, the market is too popular for its own good, a theory also advanced by Bernard Baruch, another vested interest who described the scene before the big Crash:

"Taxi drivers told you what to buy. The shoeshine boy could give you a summary of the day's financial news as he worked with rag and polish. An old beggar who regularly patrolled the street in front of my office now gave me tips and, I suppose, spent the money I and others gave him in the market. My cook had a brokerage account and followed the ticker closely. Her paper profits were quickly blown away in the gale of 1929."

Ladis napísal:A obávám se, že budu ty peníze potřebovat, když přestanu 1.11.2017 pracovat a můj důchod bude nižší než nájemné z bytu.
Mám taký tušák, že sa tvoj odchod do dúchodu predĺži... Nič v zlom, ale investovať do akcií 10 rokov pred dôchodkom nie je velmi rozumné... :roll: :roll: :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak investujes iba kvoli dividendam, tak pokles ceny akcie by nemal zavazit, lebo dividendy sa obycajne urcuju v mene za akciu. Pokles dokonca matematicky zvysi mieru vynosu dividendy.

Drzanie akcii v dochodku sa tiez da zvladnut predajom akcii pri poklese. Potom vsak dividendy nepotecu. Predaj pri poklese dlhodobej investicie vsak vyzaduje disciplinu.

Ja uz pol roka cakam na prepad burzy a ako na potvoru nic sa nedeje. Zajtra sa asi zbavim stvrtiny portfolia. Presuniem do inej investicie. Vdaka rastucemu trhu som mal zrazu prilis velku vahu v akciach.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize ak Ladis nakupi akciu za 100 eur, ktora dava dividendu 5 eur, pri poklese na 50 eur mu to stale bude davat 5 eur? Ak niekto kupi tento prepad uz za novu cenu 50 eur, bude mat dividendu tiez 5 eur ? alebo 2.5eur ?


PS: ma tu niekto okrem Ladisa akcie len cisto pre dividendy ? nemyslim na dochodok, ale skor na take "kupim akcie za 5K, zarobi mi to 200eur rocne, z toho si platim telefon, tym padom volam zadarmo"
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

iceberg8 napísal:Cize ak Ladis nakupi akciu za 100 eur, ktora dava dividendu 5 eur, pri poklese na 50 eur mu to stale bude davat 5 eur? Ak niekto kupi tento prepad uz za novu cenu 50 eur, bude mat dividendu tiez 5 eur ? alebo 2.5eur ?


PS: ma tu niekto okrem Ladisa akcie len cisto pre dividendy ? nemyslim na dochodok, ale skor na take "kupim akcie za 5K, zarobi mi to 200eur rocne, z toho si platim telefon, tym padom volam zadarmo"
No mal by mať 5 EUR 10% dividenda. Len to bude zavisieť či pokles nespôsobilo zhoršenie ekonomických fundamentov danej spoločnosti(sektora) alebo niečo iné čo by mohlo vieť aj k poklesu vyplacanej dividendy

Ja nad niečím podobným uvažujem peniaze čo mám u brokera mam na daytrade a z výplaty tak ročne 1000 eur vždy v januari by som investoval (Dollar cost average) cez 2 dividendové ETFka (SPYD a KBWY) .
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, lenze ked on do toho dal 100 eur, a akcia klesne na 50 eur, ale dividenda zostane na 5eur, tak on ma ROI tak ci tak vzdy 5% a nie 10%, nie ? lebo on tam nalial realne 100Eur, tak z toho by som vzdy pocital, ak by sm chcel byt k sebe ferovy. lebo keby pocitam s 10%, tak by som musel pri poklese razom odpocitat 50eur ako strati, odpisat to, potom ano, potom je to 10%
cize je to 10%, ale s malymi pismenami, ze strata polovice majetku :D
alebo to zotane na 5% s tym, ze ak to nikdy nepredam, tak dividendy nestupli neklesli ale su stale 5%
je to len uhol pohladu?

no ja som akurat pocital, ze dajme tomu, pretelefonujem mesacne 10eur , aj s internetom (realne menej, ale dajme tomu), cize rocne je to 120eur. takze aby som mal telefon zadarmo, tak potrebujem 120/0.03 = 4000eur. znamena to, ze keby investujem do ETF/ackii spolocnosti blizkej k mojmu operatorovi, a zbieral dividendy, tak telefonujem zadarmo? 4k by stal moj "unlimited*" balicek ?
* unlimited v tom slova zmysle, ze by som pokryl len svoju triezvu priemernu spotrebu, keby chcem pausal za 60eur aby som si urobil mikrofon z mobilu do japonska, tak potom 4*6 tisic, ale to je pre mna nepotrebne, preto as drzim tej priemernej spotreby 10eur mesacne.
* unlimited vramci 10eur mesacne len za predpokladu, ze akciu/etf kupim za dobru cenu a zaroven nepadne na polovicu a zaroven neprestane platit dividendy, cize otazne je, ake je riziko, ze by ludia prestali telefonovat, aby im klesli zisky, alebo co by mohlo sposobit krach/riziko, toto netusim este teraz.

samozrejme, da sa tych 4k pouzit uplne inak (podnikanie) a zarobit daleko viac ako 3% rocne. Otazne je, ci aj v praxi.
Pretoze takto to vyzera ako jednoduche perpetum mobile, ale ked si dam rocne naklady 10K do kalkulacky, hned by som potreboval rozne dividendy z ackii o hodnote 333K - a to je uz suma, ktora pri podnikani postaci na zisk daleko daleko vyssi, ako 10K rocne. Aj ked s pracovanim, ale skor manazerskym.

A aj preto sa divim, ze Ladis ide 100% na akcie a dividendy, pretoze sice neviem aky ma v tom aktualne majetok a kolko tam za ten cas nalial, ale s kapitalom 200-300K a viac, aspon podla mojho laickeho nazoru, sa otvaraju slusne dvere do sveta podikania, spekulovania (legalneho samozrejme). Aj ked riziko je aj tam, mozno aj porovnatelne - ak padnu akcie - upadne aj podnikanie v roznych sektoroch, firma strati zakazky, stroje stoja, stracaju na hodnote, teoreticky faktury sa nevyplatia ale su podnikania kde to hrozi menej a podobne. Takze neviem..

Take to, ze dam 4k do ATT a pod, to je potom skor hobby (pre pracujuceho, kedze ten nema cas s tymi 4K hybat a podnikat aktivne), ked ma clovek privela penazi, kedze s tymi 4K sa da robit ine, ale aj nemusi. neviem... ako to vidite vy ostatni? :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Cize ak Ladis nakupi akciu za 100 eur, ktora dava dividendu 5 eur, pri poklese na 50 eur mu to stale bude davat 5 eur? Ak niekto kupi tento prepad uz za novu cenu 50 eur, bude mat dividendu tiez 5 eur ? alebo 2.5eur ?''' Iceberg Osmý

Když se prodá 60 akcií kurzu 100 euro s dividendou 5 euro pro akcii = výnos dividendy 5% (celkem 300 euro roční dividenda) za 6.000 euro před propadem na polovinu a kurz 50 euro,
po krachu akcie na polovinu se koupí za těch získaných 6.000 euro od té samé akcie 120 kusů kurzu 50 euro s dividendou 5 euro na akcii = výnos dividendy 10% (celkem 600 euro roční dividenda).


Moje portfolio ze 21 akcií se neskládá ze 21 bank, jak se věřilo a věří na Slovensku.
Moje portfolio je krásně diverzifikované a obsahuje také akcie:

BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Cisco Systems, Iberdrola, Telefonica SA, Royal Dutch Shell A, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.

Za každou akcii z těchto jmenovaných jsem dal stejně peněz (6.000 euro) jako za akcii Wells Fargo, HSBC, Banco Bilbao, Banco Santander.
A předvčírem jsem zvýšil vklad o 1.000 euro u akcie Munich Re, ATaT, Shell, HSBC, BHP Billiton.
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 25 05, 2017 10:01 am, upravené celkom 3 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Zle som to napísal nový investor čo by nakupil po poklese za 50 mal by dividendu 10% on ak by dokupil tak za tu istu sumu ako prvotny nakup za 50 tak by mal prierenu 6,66% dividendu , ale ak by sa zhoršili fundamenty tak ako v 2009 kedy banky zrezali dividenda on teraz dostava 0,6% dividendu z BAC tak by musel urobiť dokup aby znižil stratu z otvorenej pozícci a mal dividendu na akutalnej urovni pri včerajšej zatvaračke 1,2% tak za 10nasobok prvotnej investície
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ladis,

A ked kupim za 6000 EUR tesne pred krachom, lebo som laik a mal som smolu ? tak zfleku stratim polovicu, ne ? Aspon v tej financnej hodnote, aj ked pocet akcii zostane rovnaky.

priklad:
25.05.2017 kupim 60 akcii po 100 eur, s prislubenou dividendou 5 eur/akcia
25.05.2018 som zarobil celkovo 300 eur na dividendoch, a cena akcie je dajme tomu 120eur , ale! :
28.05.2018 (pondelok) sa prepadny akcie na 50eur/akcia a dividendy budu platit nadalej po 5eur/akcia

tak aky vynos mam ja ? 5% ? podla mna ano, lebo som tam dal 6000 EUR a utrzim kazdy rok 300 EUR a to je 300/6000 = 5%
10% ziskam jedine tak, ak si priznam, ze som stratil 3000 EUR, odpisem to, a potom otvorim novu uctovnu dobu, kde pocitam, ze mam 3000 EUR v akciach a tie mi davaju 300EUR rocne co je = 10%

tak ci tak, nemozem mat viac % po krachu bez priznanej straty. a kedze akciu som kupil jednorazovo, za 6000 EUR< kedze viac nemam, tak potom uz nemam z coho dokupovat.

pokial pocitam s 12K investiciou, a rozdelim si to na 6K dnes pred krachom a 6K si necham ako spekulativny kapital na kupu PO krachu, tak potom ANO, potom mam 6K a 5% a 6k a 10% cize mam 12K za 7,5% --- kedze by som mal 300+600 = 900/12000

ale ak raz kupim nieco masivne pred krachom, tak som chytil cerneho petra...

EDIT, takze Ladis, mas 6 tisic EUR * 21 akcii, dokopy 126 tisic eur v akciach, ktore s najvyssou pravdepodobnostou nikdy nepredas (nechas ich detom) a len chces inkasovat dividendy.. (aktualna cena akcii nas asi vobec nezaujima v takom pripade, ze ? )
vies z toho predpokladat priemerny cisty zdaneny dividendovy vynos? 4% ? viac ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Ale s kapitalom 200-300K a viac sa otvaraju slusne dvere do sveta podikania. Aj ked riziko je aj tam, mozno aj porovnatelne.'''
Iceberg Osmý

Když nezkušený člověk dá 200.000 euro do své založené firmy, pravděpodobně zkrachuje a ztratí všechny peníze.
Když člověk rozloží 200.000 euro na 21 různých akcií z různých oborů, podniky vedou vysoce studovaní odborníci s dlouhou praxí, pak může ztratit jen 1/21 peněz, když jedna firma zkrachuje. Např. zkrachuje AIG nebo Enron nebo Nokia nebo General Motors nebo Tesla.


Já mám na prodej s výdělkem akcie ČEZ, Vale, Barclays a část akcií Lloyds Banking Group.
A za získané peníze zvýším investici do každé z mých 21 akcií na 10.000 euro, tam kde jich mám méně. Telefonica, Iberdrola, Bilbao a Santander mi několik let posílali akcie namísto dividend, takže investice do těchto akcií jakoby byla zvýšena. V akcii Lloyds a Bank of America mám už tolik peněz, že nebudu nikdy přikupovat.
Takže nemám akcie získané jen za 21 x 6.000 euro.
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 25 05, 2017 10:21 am, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ladis ty by si mal mať penaize bud už iba cash alebo v nejakom dlhopisovom ETfku duraciou do 3 rokov,ale ak by si chcel vyšší výnos čo by si chcel tak bud etf corporatne s duraciou 15 rokov alebo investuj do baby bonds (Exchange traded debt) obchodujú sa ako akcie pair value je 25 USD, ked sa emituju a každe 3 mesiace vyplacuju úrokový výnos a maju splatnosť 40-50 rokov duracia (17 rokov) vynosy su tam 4,8-7 p.a.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

S dluhopisy a ETF mi jděte do háje!
Dluhopis z vlasti nemá měnové riziko, ale pokud by se držel celou dobu platnosti, měl by konstantní cenu, hodnota by se však každý rok snižovala s inflací, kterou by dnes nevyrovnal ani ten úrok s dluhopisu.
U levně koupených akcií dobře fungujících podniků se cena akcie dlouhodobě zvyšuje a zvyšuje se i dividenda. Takže každých asi 8 let může být dividenda dvojnásobná a dnešní výnos dividendy 3% se ti za 8 let zvýší na 6%, za 16 let na 12%, za 24 let na 24%, za 40 let na 100%. Z dnešní investice 100.000 euro do několika různých akcií může mít mladý investor, nebo děti starého investora ve 40. roce dividendy 100.000 euro, jen během toho jediného roku.

S ETF získáš celý index se 30 akciemi, kde se ti 25 akcií nelíbí a několik akcií má dividendu 1% nebo žádnou.
Lepší když koupíš bez ETF z toho indexu jen těch 5 akcií, které se ti líbí a každá má dividendu nad 3%.
Proč tedy kupovat s ETF na DAX 30 akcií i s nesympatickými Deutsche Bank, E.ON, RWE, Bayer, Commerzbank, Continental, Daimler, Volkswagen, SAP, Linde, Pro7, Siemens, Vonovia, když můžeš tyto nesympatické firmy a nemocnou Lufthansu vynechat a koupit z DAXu jen solidní firmy BASF, BMW, Munich Re.

Nejlepší je dostávat každý měsíc několik stovek euro dividendy a později víc jak tisíc euro měsíčně, za několik dekád už tisíce euro měsíčně dividendy a to s ETF nejde. To jde jen s akciemi. Přičemž se musí vynechat firmy snižující dividendy jak ČEZ a koupit akcie s rostoucími dividendami jak Procter a Gamble, Johnson a Johnson.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ČEZ by som nikdy nekupil, uz len z dovodu, ze neverim postkomunistickym krajinam... Aj ked ani na zapade nie je vsetko transparentne..

Ladis, mas nejake konkretne pripady, ked investor pred 40 rokmi kupil akcie za 100xyz eur , tak ma dnes dividendy 100xyz plus minus ? alebo aspon 80%.. zaujima ma to ciste zo statistickeho hladiska.. aj ked je to dost onicom, kedze za 40 rokov sa svet dost zmenil a sme akurat na mozno vrchole. ktovie ako sa zmeni od dnes za 40 rokov. tie trhy BOLI podla mna este take dost v baby faze v 1990-2000 a to z dovodu ze tearz uz sa svet prepojil internetom, investuje uz kazdy student, vid rozne haluze ako bitcoin, altercoin..

bitcoin - pred 5 rokmi niekto nakupil pizzu za 10 tisic BTC, dnes je tych istych 10 tisic BTC v hodnote cez 26 milionov USD. draha to pizza...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Alo Bunda napísal:Ladis ty by si mal mať penaize bud už iba cash alebo v nejakom dlhopisovom ETfku duraciou do 3 rokov,ale ak by si chcel vyšší výnos čo by si chcel tak bud etf corporatne s duraciou 15 rokov alebo investuj do baby bonds (Exchange traded debt) obchodujú sa ako akcie pair value je 25 USD, ked sa emituju a každe 3 mesiace vyplacuju úrokový výnos a maju splatnosť 40-50 rokov duracia (17 rokov) vynosy su tam 4,8-7 p.a.

Súhlas.

Ladis teoretizuje krásne..Vyberá tituly z indexov a sníva, že jeho stockpicking prekoná indexy.
Pozrel som na výnos portfólia jeho akcií za 2006-2017 a výsledok je bez dividend za 11 rokov žalostný: +1%
SPY z reinvestovanými dividendami za rovnakú dobu: +130%, bez dividend okolo +100%
Ale pozor. Je tu teta Inflácia, ktorá znehodnocuje úspory. Inflácia za ten čas: 21%

Aj s tými dividendami to nie je také ružové. Posledné roky nie je vysoká inflácia, sú nízké úroky, takže dividend yield vyzerá lákavo. Historicky priemer by mal byť okolo +4% p.a.

Ale skúste sa pozrieť na historický dividendový výnos očistený o infláciu (inflation adjusted dividend yield, alebo return). Nemám čísla zahrňajúce posledných 10 rokov, ale dám graf, kde od roku 1936 bol priemerný dividendový výnos očistený o infláciu iba cca +0,2% ! A je tam kopa rokov, kedy vám inflácia znehodnocovala kapitál i napriek vyplácaným dividendám.

P.S. Obrázok sa nedá dať, lebo PDF. Tak linka:
https://www.aaii.com/journal/article/st ... to-reality" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

. However, an increase in inflation of 1.2% or more would make current market levels extremely overvalued, based on current real dividend yield valuation.
Odoslané z počítača
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

Moje 21 akcie na stálo nejsou na prodej. Jesli maji některé z nich dnes jen 3% dividendu a během velikého krachu klesnou kurzy na polovinu, bude ten výnos dividendy 6%.
No a kdyby klesly na polovinu ty, co jsem včera koupil s 5% dividendou, pak by měly dividendu 10% z kurzu.
ladis ale ved ked ti akcie bank o 90%, tak znizili bud uplne zrusili dividendu alebo ju znizili o 99% (citibank ktoru si isto mal). takze opatrne s tvrdenim, ze pri poklese sa ti zvysuje dividendovy vynos, nemusi to tak byt vzdy ...
shoeshine boy gave him some stock tips
ten shoeshine boy lestil boty na wall street najvacsim financnikom svojej doby a vzdy s nimi mlel o ich praci ... mal lepsi prehlad o financiach ako 50% tohto fora (a to uz je narodny vysoky nadpriemer)
Cize ak Ladis nakupi akciu za 100 eur, ktora dava dividendu 5 eur, pri poklese na 50 eur mu to stale bude davat 5 eur? Ak niekto kupi tento prepad uz za novu cenu 50 eur, bude mat dividendu tiez 5 eur ? alebo 2.5eur ?
to kolko mu bude davat pri poklese je rozhodnutim manazmentu kazdy rok. cize ked kupi za 100 eur a dnes dava 5 eur, tak to je jedine co vie. dalsi rok to moze byt 5.5€, 5.1€ ale aj 2.5€ alebo rovna nula. nedavnym velmi znamym prikladom kedy zavedena silna stabilna firma klesla o polovicu a znizila aj dividendu je volkswagen s vyfukovym skandalom z 08-09/2015, kedy cena sla dole o 50% a dividenda snad o viac ako 90%.

ak by dividenda zostala aj dalsi rok 5eur, tak na dalsi rok bude mat vynos vzdy iba 5%, lebo investoval 100. vsetci co budu kupovat za tych 50 budu mat dividendovy vynos 10%.
samozrejme, da sa tych 4k pouzit uplne inak (podnikanie) a zarobit daleko viac ako 3% rocne.
lenze jeho aj mojou pointou je pasivny prijem. podnikanie ma sice vyssi vynos (iba to uspesne podnikanie, cize 1 z 10, neprezentuj to pls ako samozrejmost), ale musis si ho odmakat. na dochodku znamena byt na dochodku - mat prijem, ale nemat starosti ako podnikanie alebo zamestnanie. inak z tejto nepresnej logiky by bolo najvynosnejsie zamestnanie - netreba ani tych 4000€ co chces dat do podnikania a mas stovky % rocne, kde bez rizika ma clovek garantovany kazdy mesiac prijem radovo v stovkach eur. jedine "investicne" vydaje su cestovne, saty do prace, cize ROI este vyssie ako u podnikania. a uplny extrem: najvynosnejsie su socialne davky.

u dividendoveho investora sa hraje na SILU PENAZI. kazdy jeden dollar je tvoj otrok, ktory pre teba maka non-stop aj ked spis. potom mas tych otrokov tolko, ze kazdy mesiac vygeneruju 2000€ a mozes dat vypoved. preco to nerobi kazdy? lebo je to beh na veeeeeeeeeeeeeeeeeelmi dlhu trat. desiatky rokov.
ale s kapitalom 200-300K a viac, aspon podla mojho laickeho nazoru, sa otvaraju slusne dvere do sveta podikania
neradis mu na dochodku 200-300k v akciach, ale radil by si mu to vrazit do podnikania? (smajlik-trieskajuci-si-pastou-o-hlavu)
A ked kupim za 6000 EUR tesne pred krachom, lebo som laik a mal som smolu ? tak zfleku stratim polovicu, ne ?
lenze to je cena akcii, za ktoru by si ich v tom momente mohol predat. lenze ty ich nechces predat. ty chces kazdy kvartal dividendu. a pokial ta neklesne, tak pre mna za mna moze byt cena akcii napisana aj v cinskej abecede. tu ale treba podotknut, ze ked rachne kurz akcie o tolko, tak je dost mozne, ze je to kvoli zhorsenym fundamentom spolocnosti a pojdu dole aj dividendy (general electric v 2009 napriklad alebo banky v 2009). na druhu stranu to vobec tak nemusi byt a dividendy mozu rast aj ked kurz siel dole - procter & gamble siel dole z 73 v 09/2008 na 45 v 03/2009 a dividenda sla hore o 10% zo 40c na 44c. pointa je vyberat silne dividendove akcie ako PG, MCD, MMM, JNJ atd.
ale ak raz kupim nieco masivne pred krachom, tak som chytil cerneho petra...
dividendovy investor investuje priebezne a zaroven priebezne dostava dividendy, ktore reinvestuje. neexistuje ,,kupim nieco pred krachom". ja som mlady a zacal iba nedavno, ale ladis kupuje akcie cele roky. najlepsie nakupy mal v obdobi 2009-11, myslim ze kriza mu mozno i prospela, lebo ma brutal vynosy na niektorych akciach. u neho je problem, ze je preexponovany do bank. keby mal trochu lepsie vyskladane portfolio, tak je nechutne za vodou...
EDIT, takze Ladis, mas 6 tisic EUR * 21 akcii, dokopy 126 tisic eur v akciach,
lenze on to tam nedal DNES. on tam dal 6k*21 v rozpati mnoho rokov. tych 6k ked dal do Pfizeru v 2011, tak odvtedy mu pritieklo hafo dividend a tie reinvestoval - ako vlastne tvrdil aj v tom prispevku, ze sa mu tam nazbierali dividendy a ich zase zainvestoval
Když nezkušený člověk dá 200.000 euro do své založené firmy, pravděpodobně zkrachuje a ztratí všechny peníze.
Když člověk rozloží 200.000 euro na 21 různých akcií z různých oborů, podniky vedou vysoce studovaní odborníci s dlouhou praxí, pak může ztratit jen 1/21 peněz, když jedna firma zkrachuje. Např. zkrachuje AIG nebo Enron nebo Nokia nebo General Motors nebo Tesla.
svata pravda. navyse u toho podnikania sa clovek namaka jak slon. podnikam a mam aj dividendy - z dividend su tie prachy omnoho bezbolestnejsie.
Ladis ty by si mal mať penaize bud už iba cash alebo v nejakom dlhopisovom ETfku
naco? ked nakupoval za 50usd 100 akcii procter & gamble a dnes mu sypu 69c*100= 69$, cize ma rocne 276$ (5,52% hruby vynos z investicie) a dividenda bude kazdy rok rast? bol by blby... ak by aj PG padli zase o 50% a zvysili dividendu o 10% jak v poslednej krize, tak furt sa nic nemeni ...
kedze za 40 rokov sa svet dost zmenil a sme akurat na mozno vrchole
precitaj si knizku z KTOREHOKOLVEK obdobia. vzdy kazdy povazoval svoje obdobie za vrchol - pisal to jules verne vo svojich knihach, ked jeho postavy dokazali preplavat cestu medzi amerikou a europou za 5 tyzdnov (hahah, dnes lietadlom za 5 hodin), tvrdili to pred 100 rokmi, ked vzniklo radio, lietadla a auta, tvrdilo sa to v 90 rokoch s rozmachom internetu, tvrdi sa to dnes a bude aj o 30 rokov. stale sme 100 rokov za opicami a nicomu okolo nas nerozumieme, ved nevieme ani len vyliecit rakovinu...
Aj s tými dividendami to nie je také ružové. Posledné roky nie je vysoká inflácia, sú nízké úroky, takže dividend yield vyzerá lákavo. Historicky priemer by mal byť okolo +4% p.a.
dividendoveho investora nezaujima dividendovy yield, ale yield on cost. tzn nakupim za 100 a dividenda je 5, cize 5%, drzim tu akciu 10 rokov, akcia stupne na 150 a vyplaca dividendu 7,5, cize stale je dividend yield 5% ale yield on cost je 7,5% (7,5 deleno povodnych 100). toto ti nikdy ziadny graf neukaze. podotykam, ze ked reinvestujes dividendy, tak je to MASAKER stroj na prachy.
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

preco to nerobi kazdy?

keby to robi kazdy, kto by pracoval a generoval zisy, tie dividendy? to by potom podla mna svet skolaboval.

200-300k a jeden telefon, 1 schopny clovek, ktore manazujem, aby manazoval dalsich a mas vystarano.. ale OK, je tam riziko, ale neverim ze vyssie ako v akciach. asi je to otazka preferencie jednotlivca, ci chce na dochodku robit uplne nic, alebo par krat telefonovat :) ale beriem, nehadam sa, forum je o pasivnom prijme, tiez sa mi paci pasivny, ako stres s telefonatov a manazovania a kontrolovania, ci ma niekto neokrada (co v akcii je takmer nemozne)


PG, MCD, MMM, JNJ atd. sa pacia aj mne, aj ked, ja som laik, nemam to nastudovane, ale ked u to firmy, ktorych sluzby ludia asi neprestanu vyuzivat.. asi by to boli prve, co by som kupil po korekcii.. al nechcem zacahdzat do tej temy, lebo mozu sa fudamenty zmenit..

a ano, cokolvek kde clovek reinvestuje vsetko je masaker a tlaciaren na prachy. ale zas stale je all in, icze aj riziko je stale 100% - aj ked, pokial dobre diverrzifikovany, ak je to riziko asi nepodstatne, lebo totalny krach by znamenal,ze asi aj cash/podnikanie by malo rovnaky zaver.


Inak nepozna niekto nejaky simulator, kde zadam datum nakupu, pripadne dokupov na tu ktoru akciu/portofolio a vyhodi mi to rozne cisla (dividendy, rast, graf)... ?
nasiel som zopar, ako napr.. https://dqydj.com/stock-return-calculat ... ment-drip/" onclick="window.open(this.href);return false;
ale chyba mi tam ten udaj, ze napr za X cas, kolko dividendov bolo vyplatenych, je to skor dobre na reinvestovanie, to dokaze.

ale je to asi rozbite, elbo dal som PG, nakup 10Y doazdu za 61k a dnes to ma hodnotu 83k, co sedi, kedze tolko stala akcia predtym 61$ a dnes 86$ - lenze dividendy nereinvestovala ta kalkulacka, inak by to muselo byt zarucenee nad 83k
aj ked som dal kvartalny nakup za 500, som len na 24k co je nejak podozrivo malo. alebo neviem kde v tom robim chybu.
Odoslané z počítača
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

iceberg8 napísal:preco to nerobi kazdy?

keby to robi kazdy, kto by pracoval a generoval zisy, tie dividendy? to by potom podla mna svet skolaboval.
no ja netusim preco to nerobi kazdy. ale myslim si ze kvoli tomu, ze ide o dlhodoby horizont. velmi dlhodoby. ja to robim, takze za seba dovod povedat nemozem a do hlav inych ludi nevidim. skus nam vysvetlit preco to nerobis ty? vies o tom uz niekolko mesiacov, zacal si uz?

---------------------
co sa tyka tej simulacie, tak neviem o nicom tak presnom. si normalne vezmi excel, historicke ceny a nasyp si to tam sam.
---------------------
co sa tyka tych kecov okolo podnikania, tak ano jasne, par telefonatov a manazovanie ludi je podnikanie, nvm ci si niekedy podnikal - myslim uspesne podnikal. z inej temy kde fnukate jak by ste mali dostat od statu byt/pozemok mi pride, ze nepatris medzi uspesnych podnikatelov, inak by si patril k tej stvrtine, co si to vlastne byvanie dovolit mozu... oprav ma ak sa mylim
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

preco to nerobim ja - mal som ine aktivity pred 10 rokmi, nevidel som do toho, zhodnocoval som uspory lepsie ako by som to robil na trhu, kedze som laik (mozno) (ale nie lepsie ako BRK) a preco nie dnes - cakam na prepad, potom mozno ano. Zaroven nemam volny cash, nie az tak volny, aby som si to mohol dovolit.
Neviem ako definovat uspesne podnikanie. Je to nieco, ked mam 4K naradie, 8 hod denne, 5 dni v tyzdni. A s nim urobim 1K tyzdenne? Alebo ked mam 100K kapital, dva krat do roka nieco kupim/predam a urobim 20K za ten rok, s tym ze som kumulativne pracoval asi 100 hodin. (prvy pripad 25e/hod a druhy pripad 200e/hod, ale ten prvy zarobi za rok 48k, druhy len 20k). cisla su fiktivne, ale stretol som sa zhruba a priblizne s takymto pripadom.
Byvanie si mozem dovolit, take priemerne (panelakove). - ale ze by som sa citil v TOP 25% bohacov, ani nie. Aj ked nevidim do hlav inych, ani do ich penazeniek. Ale pride mi, ze byvanie je proste len 1/4 z toho, co by clove mal mat vyriesenie, aby sa citil bezpecne (za vodou, zahojeny, v klude, na dochodku, alebo ako by som to povedal.. relativne bez stresu)

ono to mozno kazdy aj robi, len o tom nevie - dodhockove sporenia a podobne..
ale vlastne, teraz si uvedomujem, nie takto som to myslel, ale tak, ze keby uplne kazdy lial vsetko co ma (taham to do extremu, ale to nie je umysel), alebo vzdy pravidelne nejaku cast uspor, a zil by normalne.
Tak o 40 rokov tu mame trh, kde kazdy jedinec ma tolko naskladane do akcii/etf/fondov a celkovo "pasivnych investicii" ze by si mohli dovolit dat vypoved a nepracovat. lenze kto by potom pracoval, kto by tym svetom hybal, kto by ma obsluzil v drogerii?
chapes ako to myslim ? ak priemerny clovek (ktory ale este asi aj brigaduje, alebo ma obrovsku disciplinu) nasetri za 30-40 rokov dost na dividendovy zivot. A zaroven by to robil kazdy - to by neslo podla mna. nedava to logiku, nemal by kto vynasat smeti, roznasat postu.
ale ako vieme, svet nie je o tom ze kazdy je rovnaky, niekto rad mina, nesetri - to dava piestor tomu, kto setri. davamu to moznost setrit.
aspon teda takto to vidim ja, z pohlau logiky, aj ked som nikdy neexceloval z matematiky.
ale urcite je to aj z dovodu, ze malokto pocita tych 40 ci kolko rokov dopredu, dlhodoby horizont. to je neuveritelne vela odopierania..nepoznam vela ludi, ale nepoznam asi ani jedneho, kto by mal taku ocelovu disciplinu.

ale este spat k tomu, preco to nerobim ja.
priblizne okolo roku 2010 som vahal, ci neist do SP500, reps niecoho velmi velmi jednoducheho, prosteho, kupit a drzat a dokupovat a drzat. mal som v plane tak 200eur mesacne, resp 1000 polrocne cca. nechybalo by mi to az tak, keby optimalizujem ine vydavky. a zial, neurobil som to. skoda.. klasicka chyba pre nevnimanie okolia do hlbky. napr, ked som si kupoval byvanie, vobec som nerozmyslal nad tym, ze by som kupoval nieco, co by mohlo rast, proste som kupil nieco lacne, lebo som nechcel davat viac do toho. chcel som byvat lacno, v lokalite nie daleko od rodiny. co sa aj podairlo, lenze o 5 rokov som to predal za uplne rovnaku sumu, kdezto keby to kupim v BA, sice obstaravacie nakaldy by boli asi o 40-50% vyssie, ale zaroven by sa za 5 rokov zhodnotili minimalne o 20-25%, aj keby je to uplne bezna petrzalka.
to su 2 chyby, ktore keby urobim inak, tak na tom SPY by som mal +15K asi za obdobie 10 rokov, minus nejake dane, neviem. a na tom byte tipujem ze tiez, aspon tych 15K a mozno aj viac. neviem kolko by stala kupa 2i koncom roku 2010 v petrzalke napr, a za kolko by som ho predal v 2015. ak si dobre pamatam, najlacnejsie isli okolo 85-90. v TT o tretinu menej. ale je mozne, ze by nerastol z 85 na 100. ale zda sa mi, ze kamos co tam kupoval, tak dost machroval, ako mu stupla hodnota o 20k odkedy kupil, za rovnake obdobie. kazdopadne od 2015 do 2017 stuali ceny urcite omnoho rychlejsie, kedze 1 specificka lokalita co sledujem, tak v 2015 bol 2i za 80. a dnes je za 80 len 1i, o celych 15m2 menej. aj ked stale je to len 80 ktore len PYTAJU, a nemusia dostat. ale v 2015 bol ten isty 1i v okoli 63k, cize tam je mozno narast az 10k na tento byt. pisem presne o obdobi marec-april 2015, ked boli posledne tyzdne 100% hypo. aspon niekto mi to tak hovoril. takze celkom sranda, keby niekto kupi ten 63k 1i v dezolatnom stave (podovny 40rocny), tak dnes ho preda za 73 bez problemov. to je +10k za 2 roky co je cca 16% (ale samozrejme, pokial kupujei ny byt v BA, nezarobil ani cent, lebo stupaju vsade, to jedine ak by to mal ako spekulaciu)
ale do toho SPY, mozno skor zo zabavy, by som tych 2K rocne tam dal. za 30 rokov to moze mat zaujimau hodnotu, lenze
ked beries SPY od 1997do2017, mas zdvojnasobenie hodnoty, tak isto ako od 2007 po 2017, cim chcem povedat, ze je to z mojho laickeho pohladu riskantne. ale mozno som trafil len velmi blbe mesiace, cize toto nebrat vazne, tuto vetu.

otazne je, ci sa SPY nedotkne skor 4000, nez zacne padat. a moje investovanie sa odlozi o dalsiu dekadu.. ktovie..
Odoslané z počítača
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

preco to nerobim ja - mal som ine aktivity pred 10 rokmi, nevidel som do toho, zhodnocoval som uspory lepsie ako by som to robil na trhu, kedze som laik (mozno) (ale nie lepsie ako BRK) a preco nie dnes - cakam na prepad, potom mozno ano. Zaroven nemam volny cash, nie az tak volny, aby som si to mohol dovolit.
no asi presne preto to nerobi vacsina ludi... 1. nevidia do toho, 2. nemaju cash. z rovnakych dovodov som ani ja nerozbehol dividendove investovanie, nemal som cash, bol som student a nevidel som do toho. akonahle som zacal pracovat a mat cash, tak som sa zacal zaujimat najprv o fondy, potom o akcie, potom o opcie az som skoncil u vypisovania opcii na dividnedove tituly.

inak na korekciu caka od 2010 strasne vela ludi. medzitym SPY vyliezol zo 110 na 240 a pri slusnej korekcii o 50% nakupia za 120, vyssie ako pred 7 rokmi a to este nedostali haldu dividend co sa odvtedy pripisalo na ucet. ono len mam taky citak, ze SPY kludne moze vyliezt este aj na tych 300 kym sa doziju tej svojej korekcie a budu nakupovat za 150 :D kvalitne dividendove tituly pocas korekcie klesaju ale podstatne menej ako trh, takze sa to aj tak neoplati ... daj potom vediet jak tvoje cakanie dopadlo, kedze kde je dno dokazes identifikovat az spatne a nie do buducna.
Neviem ako definovat uspesne podnikanie.
teda podnikas vobec? v kazdom druhom prispevku ody na lahky zarobok podnikanim a take reci maju iba ludia na pive co to nikdy neskusili alebo predajcovia kurzov o podnikani, co urcite nie si
Je to nieco, ked mam 4K naradie, 8 hod denne, 5 dni v tyzdni. A s nim urobim 1K tyzdenne?
ne, to si mylis s dobre platenym zamestnanim. v tomto pripade zivnostnik, ktory bud maka na seba /hlada si zakazky sam/, alebo maka pre nejaku firmu, ktora mu zakazky dohadzuje. v tom 1k tyzdnenne su skryte vsetky naklady, nie iba 4k za naradie. po takomto ,,uspesnom" ,,podnikani" pocas 10 rokov takuto ,,uspesnu" ,,firmu" takyto ,,podnikatel" nikdy nepreda.
Alebo ked mam 100K kapital, dva krat do roka nieco kupim/predam a urobim 20K za ten rok, s tym ze som kumulativne pracoval asi 100 hodin. (prvy pripad 25e/hod a druhy pripad 200e/hod, ale ten prvy zarobi za rok 48k, druhy len 20k). cisla su fiktivne, ale stretol som sa zhruba a priblizne s takymto pripadom.
fakt? 100 hodin za rok? :-DD podnikanie, ano? tak nech sa paci, vezmi si len blbych 10k ktore predpokladam mas a vyrob si dodatocnych 2000€ zisku za rok vo volnom case za 100 hodin. sice budes mat len trapnych 20€ na hodinu, ale mna ako uplneho amatera v podnikani by to urcite velmi potesilo.

iceberg, dobra rada (a je jedno, ci si ju vezmes alebo nie): pises tu uz takmer rok haldu pikatchovin (pamatam si perlu ako by si predavanim ponoziek dokazal vygenerovat lepsie zisky ako podnikatel, ktory sa pocas 20r udrzal vo Fortune 500 a pod. nezmysly). skus trochu porozmyslat predtym nez nieco napises, ci to dava zmysel, ci s tym mas fakt realne skusenosti a iba netrepes a ci tvoj prispevok moze byt fakt prinosny pre niekoho. ja velakrat tie nezmysly ignorujem, ale niekedy sa neda. ked tu budes hladat pomoc a radu, tak ti kazdy rad napise, ale ked si vybudujes renome, ze vidim nick iceberg a rovno preskakujem prispevok, tak to budes mat tazsie. taktiez by som ocenil keby si nepisal dristy jak si mal kupit bitcoin po 5$, pretoze co ti teda dnes brani nakupit investicie, ktore za 10 rokov narastu 400 nasobne? verim, ze ich je prave dnes na trhu aspon 5, tak nech sa paci ... potom nam mozes napisat jak si nakupil nieco za 5$ a nepredal pri 20, ani 100, ani 1000 a uz to ma hodnotu 2000 a stale drzis. tesim sa na to. inspiruj sa temou o AMD, kde Martin nakupil za 1-2$ a zhodnotil za rok 5 nasobne na 10$, jeho tema ma stavu. rozhodne ale tvoja bude bombastickejsia, lebo ty zhodnotis 400 nasobne a budes drzat dalej...

aby tu nebol iba off-topic, tak k teme dividendoveho investovania:
ja som zacal koncom leta 2016. z opcii na dividendove akcie mi prislo nieco par stovak usd. smola ale je, ze som mal priradenu jednu akciu za 100ks*35$ a jej hodnota sa prepadla na 26, takze som v "strate". pokial ta akcia ale bude nadalej vyplacat dividendu (29$ kvartalne po zdaneni), tak ma to ani netrapi, lebo ma zaujima ten prijem a nie hodnota za aku by som tie akcie mohol predat, kedze predavat neplanujem. pre mna je yield on cost 3.31% (29*4/3500), za rok snad bude 3.5%, za 10r snad 5%+. investor, kt. by kupil dnes by mal yield on cost ale uplne iny 29*4/2600 = 4.46%. pri pokese ceny akcii o 40% na 21$ budem dokupovat, aby som si yield navysil (to je to , co robil ladis v rokoch 2009-11).

tato akcia je zatial jedina, ktoru vlastnim, zvysok vypisovanych opcii vyprsal out of money
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Jedina vec ktora mi vadi na "dividendovom investovani" je ze je to nuda. Investor vykona fundamentalnu analyzu a nakupi dividendove akcie ktore splnaju jeho kriteria o podhodnotenej akcii- a potom uz nic, iba ich drzi a raz zacas skontroluje dane fundamenty ci sa prilis nezmenili v jeho neprospech. Zatial co aktivny trading je silny adrenalin a zabava. Tento rok som povodne chcel iba akcie pasivne drzat a predat az o rok ako investor. Nevydrzal som. Je vzrusujuce hrat sa so slusnym balikom penazi ,studovat grafy,hladat trend a potom spekulovat kedy vystupit. Dividendy su vzdy jasne, clovek vie kolko ich v priebehu roka dostane ale pri aktivnom tradingu nie su straty ani zisky jasne vobec, vsetko je mozne a clovek ma moznost sa niekam posuvat-zlepsovat.A ten prijemny pocit ked clovek nieco zarobi-on sam a nie ze mu niekto automaticky pridelil nejake dividendy/nic proti nim/ Ale zavisi to asi od povahy, pretoze 99percent ludi co som sa rozpraval nevidi nic zaujimave v technickej analyze a nemaju k tomu vztah.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

Trumpeta1978 napísal:Jedina vec ktora mi vadi na "dividendovom investovani" je ze je to nuda. Investor vykona fundamentalnu analyzu a nakupi dividendove akcie ktore splnaju jeho kriteria o podhodnotenej akcii- a potom uz nic, iba ich drzi a raz zacas skontroluje dane fundamenty ci sa prilis nezmenili v jeho neprospech. Zatial co aktivny trading je silny adrenalin a zabava. Tento rok som povodne chcel iba akcie pasivne drzat a predat az o rok ako investor. Nevydrzal som. Je vzrusujuce hrat sa so slusnym balikom penazi ,studovat grafy,hladat trend a potom spekulovat kedy vystupit. Dividendy su vzdy jasne, clovek vie kolko ich v priebehu roka dostane ale pri aktivnom tradingu nie su straty ani zisky jasne vobec, vsetko je mozne a clovek ma moznost sa niekam posuvat-zlepsovat.A ten prijemny pocit ked clovek nieco zarobi-on sam a nie ze mu niekto automaticky pridelil nejake dividendy/nic proti nim/ Ale zavisi to asi od povahy, pretoze 99percent ludi co som sa rozpraval nevidi nic zaujimave v technickej analyze a nemaju k tomu vztah.
je to neskutocna nuda a beh na dlhu trat, suhlasim. ja som na dividendove tituly presiel po tom, co som sa neskutocne spalil na biotechnologickych firmach. ale aj vtedy som robil to iste co teraz, vypisoval naked put opcie na akcie. dalej okrem velmi maleho poctu tradov (jeden 6.3 a dva teraz 24.5) sa tu hrame na veeeelmi male cisielka. napr ako som spominal pri zainvestovanych 3500$ mi chodi 29$ raz za tri mesiace. to je zalostne malo :D ja tam ale tie dividendy nechavam, nechcem ich na spotrebu ale na reinvestovanie, kedy sa v dlhodobom horizonte prejavi ten compounding efekt. napr teraz mozem z kazdej dividendy dokupit 1ks akcie, cize 4 akcie za rok. dalsim rokom teda budem mat o 4% vyssiu dividendu len vdaka dokupom (30.28$ namiesto 29.11$), nehovoriac o tom, ze firma pravdepodobne dividendu navysi aj ked strasne malo, kedze kurz akcie klesol. (samozrejme nebudem dokupovat 4 akcie, poplatky by mi to cele posrali, len chcem poukazat na ten compounding ... chcem dokupovat dalsich 100ks az pri 21$)
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Frosy

ked do toho clovek vrazi desiatky tisic tak tie emocie pri tradingu su velmi vysoko lebo uz ide o sumu ktora pre bezneho cloveka nie je nizka. A zaroven pri takej sume uz clovek dokaze zarabat sumy ktore uz maju aj nejaky ten vyznam. Ja to beriem hlavne ako psychicke cvicenie na udrzanie chladnej hlavy a emocii pod kontrolou,clovek potrebuje nadhlad aby bol pokojny aj ked je napr aktualne niekolko tisic € v minuse. Je to skoro ako Zenova meditacia ..
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

compounding efekt = ano, toto je velmi silny nastroj, mne sa tento nastroj paci na tom celom najviac.

PS: tie kecy o BTC, to bol samozrejme len zart, aj ked uznavam, zbytocny OFFTOPIC. inak beriem si k srdcu, co si napisal, cely prispevok.
Odoslané z počítača
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

Frosy

ked do toho clovek vrazi desiatky tisic tak tie emocie pri tradingu su velmi vysoko lebo uz ide o sumu ktora pre bezneho cloveka nie je nizka. A zaroven pri takej sume uz clovek dokaze zarabat sumy ktore uz maju aj nejaky ten vyznam. Ja to beriem hlavne ako psychicke cvicenie na udrzanie chladnej hlavy a emocii pod kontrolou,clovek potrebuje nadhlad aby bol pokojny aj ked je napr aktualne niekolko tisic € v minuse. Je to skoro ako Zenova meditacia ..
ja mam na trading slabu psychiku a nemam na to ani cas ani schopnosti byt uspesnym traderom, ale kvitujem, ze to moze byt velmi zaujimave vzruso do zivota. inak mame spolocne to, ze ja investovanie beriem tiez za taky psychologicky trening, len u mna je ciel to, aby som posilnoval svoju imunitu voci stratam (a zaroven odstranoval slepotu pri ziskoch a vedel kedy vystupit z pozicie). zacinal som s 200$ prvou investiciou, pri nej prezil hned prepad o 40% a bol som v pohode. ale keby to bolo s 20 000$ tak to so mnou svihne. a tam sa potrebujem dopracovat, aby som bol schopny triezvo manazovat i pozicie v objeme 20000$. zatial tam nie som a mozno ani to tam nikdy nedotiahnem, ale trenovat treba :)
compounding efekt = ano, toto je velmi silny nastroj, mne sa tento nastroj paci na tom celom najviac.
ten ale ma silu iba v pripade, ze fakt vyuzijes tie dividendy na reinvestovanie. ziadne telefonovanie kvazi zadarmo. pretoze tie dividendy nemozes pouzit na spotrebu. idealne je este do toho sypat zdroje, ktore plynu zo zamestnania/biznisu, to cely proces mega urychluje. ja mam ciel aspon 10k CZK mesacne vpalit do investicii. mozem tie prachy spotrebovat, ale ja to radsej dam do akcii a snad mi raz bude plynut 10k mesacne pasivny prijem a mozem si uzivat uplne inu spotrebu - podla modelovania co som si robil by to mohlo byt uz v 2032. modeloval som to podla tohto, skus si to http://www.dividendgrowthinvestor.com/2 ... idend.html" onclick="window.open(this.href);return false;

realny priklad, ziadne modelovanie: niekde som cital, ze Buffett nakupil Coca Colu niekedy v 1992 za 3$ kus. dnes mu kazda jedna akcia donesie 37c kvartalne, co mu robi astronomickych 49,3% (0,37*4/3) hruby rocny vynos! pocitane ako jednorazova investicia bez reinvestovania. teraz si predstavme dnesnu investiciu 3000$ do Pepsi, ktora za 25r bude kvapkat 1500$ pasivneho prijmu kazdy rok. a tie este reinvestovat do dalsich nakupov. a este prilievat nieco z vyplaty. mnam!
inak beriem si k srdcu, co si napisal, cely prispevok.
klobuk dole, si ma prekvapil :) vacsinou som zvyknuty, ze ludia maju opacnu reakciu, pretoze sa vyjadrujem velmi konfrontacne. tesim sa na zmenu a budem drzat palce v dalsom prenikani do sveta investicii
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Špecializovaný blog pre dividendových investorov

http://pasivny-prijem.com/" onclick="window.open(this.href);return false;


'''Volajte ma Shard! Mám 30 rokov a som zamestnaný ako väčšina z vás. O akcie som prvý krát zakopol v roku 2008.'''
'''Stanete sa oveľa bohatším investorom tým, že sa vyhnete poplatkom investujucich profesionálov! Investovanie do firiem ktore platia dividendy je najlepší spôsob, ako to urobiť.'''
Shard
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Frosy, ano, chapem ten compounding.. ten mocninovy efekt zsikava na sile po velmi dlhom case.. preto je lepsie zacat cim skor.. idealne v 15tich :D

inak zaujimave je toto
Re-investing dividends in an overvalued stock is a much worse offense than simply patiently accumulating cash in my book, and deploying it in the best values at the moment.

al aj toto

Let’s assume that our individual manages to save $1,000/month for the next 120 months...our investor will generate approximately $659/month after 10 years.

to mi pripomenulo nas dochdokovy system, kde clovek setri 40 rokov - a porovnat tieto dva sposoby setrenia si na dochodok, aky by tam bol rozdiel :)

nepodarilo sa mi zistit, ako ta kalkulacka funguje, ale pokial ju predlzim na 21 rokov, tak by tam mal mat clovek okolo 500K, ale tych 194 mesaicov je tam asi, preto, ze v tom momente by clovek mal mat 10% rocne. ale keby pokracoval do tych 21 rokov. mal by 11.33% priblizne, co by bolo cca 55K rocne,
sranda je, ze keby teraz setrim na beznom ucte tych 2K mesacne, tak za 21 rokov mam 2*12*21 = 504K ale keby to vrazim ihned do trhov, mal by som len 20K rocne dividendy, pri 4% (takze ta kalkulacka je zlozitejsia nez sa zda :D )
ale v skratke, za 13 rokov setrenia mam dividendy 1:1 , keby 13 rokov setrim 200eur mesacne, dnes by som mal 200 mesacne z tejto strategie. ( a este prisetroval, dalsi double up by potom mal prist za 6.5 roka? 400e/mesaic len z dividend?)

sice neviem nakolko by sa to v praxi podarilo, ale znie to zaujiamvo, aj keby am priratam badluck factor a z 13 rokov je 16 rokov.

inak ta coca cola z 1992 za $3 na akciu a dnes mat $1.5 dividendu.. keby dnes dam priemerny rocny plat , dajme tomu 10K, tak o 25 rokov mam 5K rocne. ale kupna sila k dnesnemu dnu pri inflacii 3% by bola okolo 2.5K, takze neviem ci sa da ratat s tym, ze ma z toho 50%, alebo skor 25%. aj ked, samozrejme, tak ci tak famozne a klobuk dolu hodne.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

treba brat do uvahy ze 5K dnes ma uplne inu hodnotu ako bude mat o 20 ci 30rokov. A tiez nikto netusi to ca sa tu dobu stane s trhmi: mozno urobia obrovsky narast a mozno sa zosypu a pojdu celu dobu viacmenej iba do strany. Nie som zastanca tragickych konspiracii, len chcem poukazat ze nikto skutocne nevie co prinesie buducnost. Ale mat akcie je urcite lepsie ako mat iba cash.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Aurelio »

nepodarilo sa mi zistit, ako ta kalkulacka funguje,
tu si pozri, prikladam v prilohe - urobil som si to kedysi na zaklade toho clanku. hore si mozes menit vstupy do modelovania - rast dividend, ceny akcii, mesacna investicia a vynos. ja to mam na 10000 mesacne, kedze som chcel simulovat czk

samozrejme ziadna simulacia nikdy nevystihne realitu presne. staci ze prestane dlhe roky etablovana firma vyplacat dividendu a je to v haji - napriklad general electric v 2009 - proste nemyslitelne sa stalo skutocnostou a treba s tym pocitat, ze sa to moze stat zas

alebo pozitivna odchylka: pride kriza v prvych rokoch dividendoveho investovania a clovek prikupuje na dne akcie za nizke ceny, ktore potom maju nechutnu vynosnost /e.g. investovat niekto zacal v 2005 a v 2008-9 dokupoval vo vypredajoch - dnes je za vodou za podstatne kratsi cas/
dalsi double up by potom mal prist za 6.5 roka?
ano, k dalsiemu zdvojnasobovaniu dochadza stale za kratsi a kratsi cas, mnam! :)
inak ta coca cola z 1992 za $3 na akciu a dnes mat $1.5 dividendu.. keby dnes dam priemerny rocny plat , dajme tomu 10K, tak o 25 rokov mam 5K rocne. ale kupna sila k dnesnemu dnu pri inflacii 3% by bola okolo 2.5K, takze neviem ci sa da ratat s tym, ze ma z toho 50%, alebo skor 25%. aj ked, samozrejme, tak ci tak famozne a klobuk dolu hodne.
dik za postreh, je pravda, ze som nikdy ten rocny vynos neocistoval o inflaciu a to je velka skolacka chyba!
Power of Knowledge
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kupovat dividendy platiace akcie za ucelom ziskania prijmu je jednym z mnohych systemov, ktore sa snazia o systematicke konanie v akciovom trhu, ktory sa chova iracionalne, nevyspytatelne a ak nie ste zamestnancom Goldman Sachs aj zahadne.

To vsak neznamena, ze tento system, ci uz na dochodok, alebo ine ciele, nie je v urcitych obdobiach vynosny. Vynosny, ale ako obycajne vynosnejsi ako menej vynosne a menej vynosny ako vynosnejsie. Momentalne su dividendy atraktivnejsie ako firemne dlhopisy aj pri mierne vyssom riziku. Je to kvoli nizkym urokovym mieram v poslednom obdobi.

Z hladiska pripravy na dochodok vyzera atraktivny prijem z dividend aj ked nie pravidelny ci rovnaky kazdy mesiac. To vsak nie je dovodom ignorovat aj rast ceny akcie. Existuju pravidelne prijmy z ceny samotnych akcii ako anuity, alebo „pravidlo 4%“ , podla ktoreho rocny vyber 4% by mal vydrzat do konca zivota investora. To znamena, ze extra 100,000 Eur znamena zvyseny mesacny prijem o 333 Eur do smrti a este ostane aj pre dedicov.

Nemecki dochodcovia po dlhe roky „investovali“ do terminovanych uctov vynasajucich desatrocia okolo 6%. To je slusny prijem, ale dnes nedosiahnutelny. Tak ako vsetky ine systemy investovania su obcas na vyslni a obcas v hajzli.

Sporenie na dochodok nie je neustale prehravanie jedneho slagra. Napriek tomu aj menej vynosne sporenie na dochodok je lepsie ako ziadne. Ako pri vsetkom inom treba hlavne stastie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Frosy, dik za kalkulacku, dobra praca...

EDIT, ani ten double up je famozny.
50% income pri 112.-113.tom mesiaci a po 30 rokoch? je to 8.6nasobok povodnej investovanej sumy. prakticky 31 rokov staci na to, aby som mal 10nasobok. 31 rokov dam 200eur, a potom mam 2000 mesacne.
to znie az neuveritelne, kedze zivnostnik ma odvod 200eur, a dostane potom asi 220 :) ak sa dozije.
ano, je to len teoreticka kalkulacka, ale asi sa to da overit pohladom do minulosti, aj ked 31 rokov je uz masaker. no keby som neni blby, uz by som mal TRETINU za sebou, ach sakra... :D

edit2:
inak atto kalkulacka ani neberie do uvahy to, ze po 10 rokoch tam budem asi davat viac, ako na zaciatku? cize v tvojom pripade, ona pocita uplne cely cas, ze tam budes davat 10 000 CZK ? ziadny "predpokladany narast mzdy" ako to robia dochodcovske kalkulacky? v tom priapde je tam este akasi rezerva, podla mna.. (kedze sa predpoklada, ze clovek by mohol kazdy rok odlozit o kusok viac, dajme tomu ten rast mzdy, aj ked, aspon to neguje inflaciu. takze asi nic)
velmi by ma zaujimalo porovnanie, keby nemusim nic platit do DSS, aky by bol rozdiel.
Tipujem ze tak 1/3 z DSS oproti osamelemu investovaniu.. asi by to tak sedelo, co sa poplatkov tyka...
lebo ak dam do toho pripad, ze 20 rocny zacal makat s 800 hrubym, tak po starom 9% odvode by mal necelych 1150eur mesacne, po novom 500eur (1200 z prveho aj druheho spolu) . ale tento investor, keby dava 200eur mesacne, tak by mal po 45 rokoch divedend o hodnote.. 16000 eur (slovom: šestnásťtisíc ) (anglicky : sixteen fucking grand)
alebo pocitam nieco zle?
jasne, ze za tych 45 rokov moze trh padnut, pridu mimozenstania, zmeni sa svet, ale to aj DSS (a ten trhom aj padne, okrem I. piliera mozno)
no ale tak extremny rozdiel, to je sranda. pri portofoliu 1.8 milion
nie je to rozbite?

neviem ako to nasimulovat do minuosti, napr BRK.B ma 20 rokov, podla kalkulacky by som mal mat portofolio 110K , podla reality 120K, ale tak BRK bol asi najelspi zo vsetkych. nevie niekto nejaky uplne priemerne akcie, ktore sa daju tato simulovat?
https://dqydj.com/stock-return-calculat ... ment-drip/" onclick="window.open(this.href);return false;
aj ked asi to velmi uzitocne nebude, to skor pre predstavu.
aj keby dam dividend growth z 1.06 na 1.03 , potom po 45 rokoch setrenia dvestovky mesacne, mam 1342eur.
neviem no, asi je tam extremne dolezite vyberat si akcie a firmy, ktore maju perfektne parametre, a za lacno.. potom ano :)
velmi velmi zaujimave je to nad 20 rokov, konkretne aspon 25 rokov. potom 30 je dalsi double up. ale to som vlastne uz pisal :D
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No nic, zbytocne som sa rozpisal, ale SP500 ma 5.8% priemerne narast dividend, cize to 1.06 celkom aj sedi, aj ked asi na hrane...
aj podla tohto, https://seekingalpha.com/article/439171 ... -inflation" onclick="window.open(this.href);return false; , to celkmo sedi
keby si dnes 10 rocny chalan odklada 100 eur mesacne do 60tky, mal by dochodok 9 a pol tisic :D keby 100eur, tak 19 tisic. mesacne. pricom kumulativne zo svojho by tam dal smiesnych 30-60 tisic (50-100*12*50).
Ak by to teda zacal robit v 1967. ked to zacne v 2017, ktovie, ako to dopadne :)

ale tie grafy co maju takmer kazdy historicke maximum, zle sa na ne pozera, lebo ked pride pokles, mohol by som kupit o 30% viac akcii. ale zas, priemer priemer priemer.. mozem aj potom kupit, resp aj budem, mesacne namiesto 100 akcii, pri prepade 33% kupim 150 akcii. takze je to zbytocne polemizovat..

uz len potom taka otazka, neoplati sa ist skor cestou ETF ktore reinvestuju dividendy? Pretoze ked si odratam 15% dan z dividend alebo kolko to broker zoberie, a potom rozne socialne odvody, ci to neukusne z double up planov polovicu zisku...
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

U americkych ETF platis dan aj z reinvestovanych dividend.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ok, beriem, takze to len uzky druh ETF potom... resp nonUSA, dik za update :)

Ladis,a co tak KMI, CPB, LOW, PEP mas aj to ?

A este by ma zaujimalo, ci mas aj Saint - Gobain - kedze normy pri novostavbach sa sprisnuju, budu predavat viac materialu, mozno budu mat viac zisku. Pokial nepride realitny krach. V 2007 to islo z 75 na 20, teraz je to pri 50, nedavno bolo 35. dividendu ma 1.26 a vypacaju len raz rocne,takze to asi dobry kandidat neni co ?
Odoslané z počítača
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Shard »

Ahojte.

zisky z dividendovych akcii zacinaju byt zaujimave ak clovek dostava min. 10tis eur rocne. Vtedy sa roztaca spirala a potom to uz ide stale rychlejsie.
Ciste teoreticky ak pocitame ze firmy zvysia dividendy v priemere o 5% kazdy rok a celu dividendu reinvestujeme (napr: 4%) tak:
1 rok: prijem z dividend 10.000 eur
+ 5% zvysenie dividend (500eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 400eur)
2 rok: prijem z dividend 10.900 eur
+ 5% zvysenie dividend (545eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 436eur)
3 rok: prijem z dividend 11.881 eur
+ 5% zvysenie dividend (594eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 475eur)
4 rok: prijem z dividend 12.950 eur
+ 5% zvysenie dividend (647eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 518eur)
5 rok: prijem z dividend 14.115 eur

atd...

Mozte zavitat na moj blog: http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Shard
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Shard napísal:Ahojte.

Ciste teoreticky ak pocitame ze firmy zvysia dividendy v priemere o 5% kazdy rok

Shard
Ciste prakticky, ak si investoval 200,000 do CITI pred desiatimi rokmi tak mozes dnes pri predaji dostat 22,000 . :(
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"