Shortovanie akcií

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa filip glasa »

popis shortovania akcií pre začiatočníkov:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... -na-pokles" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Lobista »

Je nejaky broker, cez ktoreho sa daju shortovat japonske akcie? Lebo napr. cez IB to nejde.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa filip glasa »

Máte SAXO v robote. Tam to nejde?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Lobista »

Nie, tam to ide len cez CFD, co je ale na dlhsie casove obdobie neefektivne.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa jpeg »

Dobrý deň.

Mohli by ste mi prosím vysvetliť čo sa deje na trhu s akciou , ak počas obchodovania (RTH) po nejakom čase sa v riadku , kde je ticker akcie "rozsvieti" (omedzenie pre krátky prodej je v platnosti napr. od 5.11.2015 od 16.07 hod do 7.11.2015 02.00hod.
Čo sa deje , prečo to burza alebo broker obmedzí.

ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Peter Em »

V IB aplikácii tiež niekedy vidím pri nejakej akcii "short restriction" - tak zrejme myslíš toto.
Neviem, či to nie je preto, lebo danú akciu chce shortovať veľa traderov a broker nemá toľko akcií k dispozícii.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa jpeg »

Áno presne toto som myslel. Ak je to tak , a ak vystihneš ten pravý moment , že akcia poklesne napr. o 10% a príde "short restriction" , tak teoreticky by už cena akcie nemala poklesnúť? Ak ju v ten daný moment kúpiš, už by mala začať iba rasť ?
Mohol by to prosím niekto vysvetliť.

ďakujem.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nemozes to shortnut za bid,ale len ask. Je to pravidlo,aby intenzitu poklesu nezvysovali shorteri.
Cize shortovat mozes,len za vyssiu cenu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
ERA
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 27 08, 2015 10:32 am

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa ERA »

tilbur napísal:Nemozes to shortnut za bid,ale len ask. ...
Cize shortovat mozes,len za vyssiu cenu.
Toto mi nejako nedava logiku, moze este niekto vysvetlit ako je to teda s tym "short sale restriction"? tiez by ma to zaujimalo. Dik
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Tilbur »

Z tohoto to urcite lepsie pochopis. Hlavne studuj.

https://en.wikipedia.org/wiki/Uptick_rule" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa už uptick rule dávno neplatí. Shortuje sa za bid ceny. Rozhoduje iba to, či je shortable a či broker má akcie na short.

P.S. Pametám sa ako sme sa z tým trápili. Potom to tuším fungovalo už iba na NYSE. A teraz o ničom takom neviem. Proste príde kupec a ja ho shortnem na bide.

Asi to v 2010 zrušili a platí to iba pre akcie po halte na circuit breaker.

On February 24, 2010 the SEC adopted the alternative uptick rule.[4] The new rule does not apply to all securities. It is triggered when a security's price decreases by 10% or more from the previous day's closing price and is effective until the close of the next day
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa Peter Em »

Už keď sa tu spomína SEC... Včera som narazil na toto:

http://finance.yahoo.com/news/proposed- ... 12946.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nepáči sa mi, že sa SEC chystá regulovať leveraged ETFs, nakoľko práve tam som sa najviac našiel a najviac ich v poslednom čase využívam...
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
ERA
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 27 08, 2015 10:32 am

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa ERA »

vyzera to tak ze uptick rule stale plati, na moju ziadost o vysvetlenie Short sale restriction IB odpovedalo takto:

"A short sale restriction is implemented whenever that security has had a 10% or more decline in any one trading day, during regular trading hours, and stays in place for the remainder of that day and the next.
A short sale restriction just means that you are only able to sell that stock short on an upwards price tick."
ERA
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 27 08, 2015 10:32 am

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa ERA »

Ahojte, zaujimalo by ma co sa stane v pripade shortovania akcii firmy ktora zbankrotuje a je stiahnuta z burzy. Znamena to ze tym padom nebudem mat protistranu a pridem o investovanu sumu?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ERA napísal:vyzera to tak ze uptick rule stale plati, na moju ziadost o vysvetlenie Short sale restriction IB odpovedalo takto:

"A short sale restriction is implemented whenever that security has had a 10% or more decline in any one trading day, during regular trading hours, and stays in place for the remainder of that day and the next.
A short sale restriction just means that you are only able to sell that stock short on an upwards price tick."
Áno. Ale platí iba keď to aktivujú po 10% a väčšom poklese v daný deň. Čiže v takom prípade nemôžeš shortnúť bid, ale musíš čakať kým niekto kúpi tvoj ask.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Shortovanie akcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ERA napísal:Ahojte, zaujimalo by ma co sa stane v pripade shortovania akcii firmy ktora zbankrotuje a je stiahnuta z burzy. Znamena to ze tym padom nebudem mat protistranu a pridem o investovanu sumu?
Short ukončuješ príkazom BUY. Takže podľa mňa každý kupec nad cenou nula musí skončiť v zisku a akcie sú vrátené. Nestretol som sa ešte s takým prípadom, ale myslím si, že by ťa broker včas upozornil, že akcie budú k nejakému dátumu stiahnuté z burzy a že musia byť dovtedy vrátené. Akcie na short sú totiž len akcie požičané.
Myslím si, že ak by si to neukončil ty, tak by to zavrel tvoj broker a vysporiadal tesne pred dátumom stiahnutia z burzy.

Stretol som sa s takým prípadom, že kamarát mal nakúpené akcie v Kanade a nestaral sa o nich. Niektoré firmy skrachovali a iné boli stiahnuté z burzy. Tie bezcenné mu na jeho žiadosť stornovali a tie, čo boli stiahnuté z burzy mu na jeho žiadosť predal broker cez OTC. Ten predaj cez OTC bol však za dosť mastný poplatok, lebo to museli makléri ručne vybaviť. On však nebol short, ale LONG, čiže majiteľ akcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"