Investovanie v "malom"

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Chcel by som sa opýtať, či je počiatočný vklad nejako obmedzený na tisíce, alebo "len" na stovky. Som ešte na strednej škole a zaujímalo by ma, či stačí na investičné začiatky len výplata z dobrej brigády. O akcie sa zaujímam len krátko, tak sa ospravedlňujem, keď bude moja otázka hlúpa :roll:
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa kiikino »

ak sa bavime o stovkach tak na akcie je to malo, no ale da sa s tym pohrat na forexe pripadne obchodovat CFD ale to uz je obchodovanie a nie investovanie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako sa hovori na Wall Streete, iba neopytana otazka je hlupa, takze...
Rozne financne organizacie maju rozne minima investovania. Mozno nejake dokonca 1 cent.
Ja doporucujem najskor setrit v banke a ziskavat vedomostny kapital ohladne financii a ekonomiky, comu sa volakedy hovorilo gazdovanie. Absolutne prva vec je naucit sa gazdovat so svojim majetkom.
Do akcii sa pustit je zabavne, ale pre verejnost statisticky odkazane na neuspech. Takze ponahlat sa nemusis. Az nasetris 75,000 znovu sa prihlas. A nezabudni na vysoku skolu. Hocijaky odbor kde sa naucis matematiku a logiku pomoze pri gazdovani.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Ja len nechcem skončiť ako 99% Slovákov. Nechcem chodiť každé ráno o 5:00 na vlak do práce. Asi som si investovanie predstavoval veľmi jednoducho :)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa Istiach »

Predstavoval si si ho ako 99% slovakov :)
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Myslím, že väčšina Slovákov ani neuvažovala o investovaní do akcií. Len chodiť do práce, v lete ísť na dovolenku a to je všetko.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa Istiach »

Kazdy uvazuje o investovani. Idealne 40% vynos bez rizika. Prave preto sme tu mali a mame aj tolko uspesnych podvodov a podvodnikov.
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

No tak plán B, budem spisovateľ :D
Tomtom
Active Member
Príspevky: 133
Dátum registrácie: St 01 05, 2013 10:52 pm
Bydlisko: Čadca , Bratislava

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa Tomtom »

GoldKing napísal:Myslím, že väčšina Slovákov ani neuvažovala o investovaní do akcií. Len chodiť do práce, v lete ísť na dovolenku a to je všetko.
Podľa mna je to trošku inak, asi takto: chodit do prace, v lete zobrat pozicku na dovolenku, ist na dovolenku, do vianoc splatit pozicku na dovolenku, na vianoce zobrat pozicku na darceky lebo sa nic nenasetrilo lebo sa splacala pozicka do leta zas splacat pozicku na darceky a furt dookola, tak potom neni cas ani uvazovat nat niecim takym ako je burza, podla mna je to aj sposobene nizkou urovnou financnej gramotnosti...a minuly vplyv socializmu tomu napomohol :(
TomTom - vaša navigácia :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa rmaly »

Tomtom napísal: Podľa mna je to trošku inak, asi takto: chodit do prace, v lete zobrat pozicku na dovolenku, ist na dovolenku, do vianoc splatit pozicku na dovolenku, na vianoce zobrat pozicku na darceky lebo sa nic nenasetrilo lebo sa splacala pozicka do leta zas splacat pozicku na darceky a furt dookola, tak potom neni cas ani uvazovat nat niecim takym ako je burza, podla mna je to aj sposobene nizkou urovnou financnej gramotnosti...a minuly vplyv socializmu tomu napomohol :(

No, ale na to by ti povedali, ze oni maju pravo ist na dovolenku a maju pravo na darceky a maju pravo na iphone a na sirokouhlu telku apod... A mozu oni za to, ze po uplatneni tychto priam svatych prav im uz neostane nic ani na rezervu, nie to este na investovanie?
Akurat sa este obcas podari vyplakat narodu v nejakej lapmarni na markize alebo v modrom z neba...
goldman_sachs
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 18 07, 2014 5:27 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa goldman_sachs »

Suhlasim so vsetkym horeuvedenym, ale pridam aj dva svoje postrehy:

1. Čo sa týka akcií, pre úspech sú (okrem iného) potrebné najmä 2 veci: dosť peňazí a trpezlivosť
Komu chýba jedno, alebo druhé, má seriózny problém.

2. Ja osobne nemusím demo účty. Človek sa tam hrajká s akciami, menovými pármi, komoditami, .... ... , ale keďže o nič nejde, nezažíva tam skutočné emócie, aké zažíva človek, ktorý tieto aktíva REÁLNE nakúpil za REÁLNE peniaze.
Preto si myslím, že je lepšie si na burzu hodiť nejaký nikl (100 - 500 eur), nakúpiť za to buď jeden titul, alebo aj viac a učiť sa v praxi. Aj keby človek o tie peniaze prišiel, povedzme si to na rovinu - v dnešnej dobe to nie je žiadny kapitál.
Navyše: stále bude platiť: "Lepšie prísť na burze o pár sto eur, ako tie peniaze dať na cigarety."

Je mi jedno, ako sa autor témy rozhodne, napísal som len svoj pohľad.
Ja som ale úplne iný prípad - o akcie sa nezaujímam preto, že by som očakával "rýchly prachy", ale preto, lebo už ako malý chlapec som chcel vlastniť akcie podnikov (byť akcionár,dostávať dividendy atď...) takže dá sa povedať, že ma akcie ako také fascinujú.
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Takže dá sa to aj s pár stovkami? :)
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa kiikino »

neda
zober si to len z pohladu poplatkov - nakupis - poplatok 8 EUR, predas - poplatok zase 8 EUR spolu 16 EUR a ked mas 500EUR kapital tak len na poplatkoch das dole viac ako 3% co je ozaj moc, preto na zobchodovanie jedneho titulu potrebujes minimalne 2000 EUR ale idealne je este viac aby ta tie poplatky proste neruinovali
este je tu moznost akcie drzat naozaj dlhodobo kde tie poplatky nemaju az taky vyrazny vplyv na ziskovost, kedze nakupujes iba maximalne dvakrat do roka
goldman_sachs
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 18 07, 2014 5:27 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa goldman_sachs »

no je to cele o cislach.

Ak by si nakupil napr. twitter pred par mesiacmi, ked sa prepadol az pod 30 usd a predal ho teraz za 50, (a dal by si do toho napr. 300 USD) tak mas zisk 10 akcii x 20= 200 minus poplatok 16 USD (7,95 nakup akcii, 7,95 predaj) cize v tomto pripade by to bolo celkom OK, lebo poplatok by ti zožral len niečo vyše 10% zisku.

Ale keby si napr. nakupil za 300 USD nejake ine akcie, ktore by si predal dajme tomu o10 % drahsie, tak mas zisk 30 USD a 16 USD (Teda takmer polovicu profitu) ti zožerie poplatok. A ostane ti smiešnych 14 USD. Chapeme sa?

Riesenim by mohol byt aj nízkonákladový broker (napr. nedávno spomínaný DEGIRO) ale aj tak platí,že kto chce ísť do akcií, nemal by do toho ísť s pár eurami (aj keď môže).

Ja som len napisal, ze lepsie ako sa baviť na demo účte je nakupiť realne akcie (hoci sa to az tak neoplati), ale na to aby sa clovek naucil tomu celemu rozumiet je to OK.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa Ladis »

Investování na burze je jednoduché a pro úspěch stačí mít rozum 11-letých dětí.
Je však nutné najít tu jednu rozumnou knihu mezi tisícem hloupých knih.
Nebo najít a přečíst jeden rozumný článek mezi tisícem hloupých článků.
Za 500 euro je lepší nekupovat nic a ušetřit 1000 euro.
Otevřít konto u http://www.brokerjet.cz" onclick="window.open(this.href);return false; nebo http://www.brokerjet.com" onclick="window.open(this.href);return false; , dát na konto 1000 euro a koupit akcie na Xetra v Německu s poplatkem 9 euro, i kdyby to byly akcie z USA.
Pak je nutno vědet, že akcie musí být levná a podnik musí zvyšovat dlouhodobě zisky, protože mu neškodí konkurence. Musí být placena z akcií dividenda 3% až 8%.
Levné akcie jsou ty s nízkými hodnotami P/E, P/B, PS, německy KGV, KBV, KUV.
Neni dobré kupovat populární akcie jak Apple.
Neni dobré kupovat akcie podniků, kterým škodí konkurence = nekupovat akcie Nokia, General Motors, Tesco.
Po nákupu nepoužívat stop loss order a neprodávat akcie při poklesu kurzu, ale radovat se z dividend každý rok 4x 1/4 z jedné akcie USA, nebo jedenkrát ročně u akcie z Německa.
Aby se člověk vyhnul riziku, je dobré koupit jen akcie starých a velkých podniků
z indexu :arrow: DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a nebo akcie podobně velikých podniků.
Vhodné akcie, které jsou dnes levné, jsou BMW, Shell, AT&T, Banco Santander.
Tyto akcie by se neměly prodávat s výnosem 10%, ale nechat si je mnoho let nebo až do smrti jen pro dividendy, které budou z dnešních 3% stále stoupat a výnos dividendy 3% z dnešní hodnoty investovaného kapitálu může za 40 až 50 let vyrůst na 100% z dnešní hodnoty investovaného kapitálu.
:idea: P/E = KGV by mělo být pod 15, P/B = KBV pod 2.5, PS = KUV pod 2.5.
Nejlepší je P/E pod 10, P/B pod 1, PS pod 1, to jsou extrémně levné akcie.
A aby tyto akcie nezustaly stále levné, je nutné, aby podnik či banka letos a většinu let zvyšovaly zisky a tržby.
:shock: Nedívat se na plus nebo minus u akcie každý den, ale jen jednou ročně - na Silvestra. Pokud je akcie v minus, neni to žádná ztráta, když se akcie neprodává. Pokud se akcie koupila levně a zisk a tržby podniku dlouhodobě rostou, snadno se každá akcie dostane do plus a později zůstane už stále v plus.
:arrow: Tabulka s fundamenty akcií P/E, P/B, PS, německy KGV, KBV, KUV je zde:
PDF :arrow: http://forum.nr1a.com/files.php?pid=8959&aid=3553" onclick="window.open(this.href);return false;
Riziko je pouze daytrading, kdy se každá spekulace musí během jednoho dne ukončit.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal:Investování na burze je jednoduché a pro úspěch stačí mít rozum 11-letých dětí.
Total return, including reinvested dividends... Celkový výnos zahrňujúci reinvestované dividendy.
21. storočie je storočím ,,buy and hold,, investorov :wink:
Prílohy
SPX-total-returns-since-2000-peak.gif
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Keby to v roku 2003 a 2009 klesalo asi by som sa vyľakal a predával a predával. Potom vy som toho dnes ľutoval a ľutoval :D
saimon256
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 28 11, 2013 9:14 am

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa saimon256 »

nemam ovela viac rokov ako ty a tiez som mal velku chut skusit svet investovania/obchodovania ...
tak som nejaky cas pozoroval trhy, cerpal z netu tolko informacii kolko sa dalo a snazil sa nieco naucit.
a tak som zaciatkom tohto roka dal tri stovky do markets.com (CFD) a nakupil tak asi 5titulov po jednej akcii. Premyslam aj o degire ...
zatial sa darí z coho som happy, avsak nenahovaram si ze som nejaky dalsi buffet, trhy rastu, a mozno som mal len stastie ...
nech sa dari !
GoldKing
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 19 10, 2014 1:04 pm

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa GoldKing »

Dobrý deň :) Mám dve otázky: Koľko sa ti podarilo zarobiť? a Aké máš zamestnanie? Vopred ďakujem za odpoveď.
saimon256
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 28 11, 2013 9:14 am

Re: Investovanie v "malom"

Príspevok od používateľa saimon256 »

nazdar. som student VŠ. ten zisk sa pohybuje niekde medzi 10-15% od februara
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"