Investovanie postavene na dividendovych akciach

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Priemerný dividendový výnos pre SPX 500 by mal byť cca. 2,5%. Postaviť investing na dividendách a byť pasívny investor je podľa mňa najnižší level šikovnosti. Ono to teraz vyzerá super, ked sa tu Ladis chváli a Honzajs kričí ,,rozdávají se miliardy - budte u toho !,, Ale zaujímalo by vás nejakých pár % ešte nedávno, keď boli úroky na termiňákoch 4% p.a.?
A zaujímalo by vás 4% p.a. teraz, ked ste totálne pasívny investor do akcií a riskujete stratu 30-50% keď sa prevalí ďalšia kríza?

Čiže dividendy možno vyzerajú ružovo, ale len preto, že práve teraz sú extrémne nízke úroky v bankách.

Treba sa však pozrieť na druhú stranu mince. Kto vypláca napriemerné dividendy? Zoberte si, že Ladis mal v pred 7 rokmi väčšinu majetku v bankách a akcie bánk sú aj po 7 rokoch na polovičnej cene. Niektoré skoro skrachovali, iné dividendy prestali vyplácať. To je super? OK. Dalsí velkí dividendoví hráči: OIL. Kde idú ich ceny s klesajúcou ropou? Zase len dole.

Proste úrok na termíňáku je v priemere malý výnos bez rizika, ale dividenda je malý výnos z rizikom. To riziko pri dividendách bolo možno historicky menšie, lebo ceny akcií dlhodobo rástli, ale bude tomu tak i v budúcnosti?
Šikovný investor nie je ten, čo sa chváli pasívnym príjmom, ale taký čo dokáže investovať s nadpriemerným dlhodobým výnosom.

Hocijaký bulo s ulice s tučným kontom v banke sa tu pred piatimi rokmi mohol prísť chváliť, že mu banka pripísala na úrokoch 4000 € ( na každých 100 K ) a bol by lepší investor než Ladis, lebo nestratil nič na poklese cien akcií. Čiže by mal možno aj teraz väčší výnos ako Ladis, a ešte k tomu výnos bez rizika.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Priemerný dividendový výnos pre SPX 500 by mal byť cca. 2,5%. Postaviť investing na dividendách a byť pasívny investor je podľa mňa najnižší level šikovnosti. Ale zaujímalo by vás nejakých pár % ešte nedávno, keď boli úroky na termiňákoch 4% p.a.?
A zaujímalo by vás 4% p.a. teraz, ked ste totálne pasívny investor do akcií a riskujete stratu 30-50% keď sa prevalí ďalšia kríza?
Suhlasim s tebou, ze postavit investovanie na dividendovych akciach podobne ako Ladis neni velmi rozumne, lebo na vlastne oci sme sa presvedcili, ako sa mu z jeho vysnivanych dividendovych akcii, ktore mal nakupene stali braky.
(C,BAC,RBS, HBOS-po prebrati terajsia Lloyds, Tesco, teraz komoditne akcie, ktore vlastni znizuju dividendy a padaju na cene)

Ale budem ti oponovat, co sa tyka pasivneho investovania do indexov USA.
Nebudeme sa tu bavit o nerozumnom pasivnom investorovi, ktory roky setril na terminaku a potom sa v roku 2000 "zobudil" a vsetky peniaze zainvestoval do SPY.
Bavme sa o beznom pasivnom investorovi, ktory sa zobudil tiez v roku 2000 a zacal kazdy mesiac rovnaku ciastku z vyplaty ukladat do SPY. Ten bude mat teraz priemernu nakupnu cenu o dost nizsiu ako 133$. Presne sa mi to nechce pocitat, ale 133$ je 184-mesacny klzavy priemer SPY cize od januara 2000.
Kedze za nizsiu cenu nakupujem viac SPY a realna priemerna nakupna cena bude este nizsie, mozno 120$.
Teraz je SPY na 200 ale to este nemame zapocitane dividendy.
Tuna je calculator, ktory zapocitava dividendy.: http://dqydj.net/sp-500-return-calculator/" onclick="window.open(this.href);return false;
Od januara 2000 do dnes udava vynos SP500 s reinvestovanim dividend 92%, ak by sa vlozila naraz cela suma v januari 2000. To by bol vynos nerozumneho pasivneho investora.(4.18% p.a.)
Co ale nas "obycajny" pasivny investor. Priemerna nakupka 120$ terajsia cena vratane reinvestovanych dividend 148x1.92= 284.16$. Zisk je 284/120= 2.366 tj. 136% tj. 5.53% p.a.. Vysledok ma lepsi ako nerozumny investor, hoci roku 2000 nemal ani korunu a nerozumny investor uz mal nasporenu celu sumu. A nezazil take drawdowny.
Kedze nam zrusili dan z prijmu, ak drzim akciu dlhsie ako rok, tento vysledok uz je cisty zisk oproti terminaku, ktory sa zdani este 19%.
Napriek tomu, ze zacal investovat v najhorsom case na vrchole technologickej bubliny,v dalsich rokoch sme mali stagnaciu a najhorsiu krizu po 2.sv.vojne, jeho vynos je 5.53% p.a.
Pises, ze pasivnemu investorovi hrozi pokles 30-50%. Ano hrozi, ale to bude v pripade 50% poklesu prepad na uroven 180$(dividendu uz mu nikto nezoberie), cize realne sa nas investor uz do straty nedostane.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:
Ale budem ti oponovat, co sa tyka pasivneho investovania do indexov USA.
Nebudeme sa tu bavit o nerozumnom pasivnom investorovi, ktory roky setril na terminaku a potom sa v roku 2000 "zobudil" a vsetky peniaze zainvestoval do SPY.
Bavme sa o beznom pasivnom investorovi, ktory sa zobudil tiez v roku 2000 a zacal kazdy mesiac rovnaku ciastku z vyplaty ukladat do SPY. Ten bude mat teraz priemernu nakupnu cenu o dost nizsiu ako 133$. Presne sa mi to nechce pocitat, ale 133$ je 184-mesacny klzavy priemer SPY cize od januara 2000.
Kedze za nizsiu cenu nakupujem viac SPY a realna priemerna nakupna cena bude este nizsie, mozno 120$.
Teraz je SPY na 200 ale to este nemame zapocitane dividendy.
Tuna je calculator, ktory zapocitava dividendy.: http://dqydj.net/sp-500-return-calculator/" onclick="window.open(this.href);return false;
Od januara 2000 do dnes udava vynos SP500 s reinvestovanim dividend 92%, ak by sa vlozila naraz cela suma v januari 2000. To by bol vynos nerozumneho pasivneho investora.(4.18% p.a.)
Co ale nas "obycajny" pasivny investor. Priemerna nakupka 120$ terajsia cena vratane reinvestovanych dividend 148x1.92= 284.16$. Zisk je 284/120= 2.366 tj. 136% tj. 5.53% p.a.. Vysledok ma lepsi ako nerozumny investor, hoci roku 2000 nemal ani korunu a nerozumny investor uz mal nasporenu celu sumu. A nezazil take drawdowny.
Kedze nam zrusili dan z prijmu, ak drzim akciu dlhsie ako rok, tento vysledok uz je cisty zisk oproti terminaku, ktory sa zdani este 19%.
Napriek tomu, ze zacal investovat v najhorsom case na vrchole technologickej bubliny,v dalsich rokoch sme mali stagnaciu a najhorsiu krizu po 2.sv.vojne, jeho vynos je 5.53% p.a.
Pises, ze pasivnemu investorovi hrozi pokles 30-50%. Ano hrozi, ale to bude v pripade 50% poklesu prepad na uroven 180$(dividendu uz mu nikto nezoberie), cize realne sa nas investor uz do straty nedostane.
Nestotožňujem sa s tvojím objavom, že šetriaci investor je vo výhode pred jednorazovým. Presne tým argumentujú finanční poradcovia, ale podľa mňa to nesedí. Podľa mňa nie je ani jeden ani druhý v nijakej výhode. Šetriaci riskuje spočiatku málo, ale nominálne zarobí pri finálnom zúčtovaní menej. Jednorazový riskuje v každej fáze rovnako, ale pri vyrovnanom zhodnocovaní v priebehu celej investície zarobí nominálne viac. U oboch rozhodne záver, teda stav, ked budú potrebovať vybrať peniaze. Vtedy budú mať obaja na účte 100% svojích vložených + zisk/stratu a môžu urobiť finálne zúčtovanie.

Tebe vyšlo tých 5,53% percentuálne viac len preto, lebo v druhej polovici investičnej doby trhy stúpali. Ak by to bolo naopak, vyšlo by ti viac u jednorazového (nerozumného ). Ak by trhy stúpali v 2000-2008 a v 2009 -2015 by klesali (alebo stagnovali), jednorazový (nerozumný) investor by zarobil nominálne i percentuálne viac.

Ináč, ja nevravím, že pasívny investing NIE. Je to lepšie ako päsťou do oka , aj ako dlhodobé sporenie v bankách, aj ako všetky finančné produkty dokopy. Vravím len, že je to najnižšia a najprimitívnejšia forma investingu.
A z hľadiska risk/rewardu musíš hrať na veľmi, opakujem VEĽMI dlhodobý horizont, aby si eliminoval riziko straty.
A tu si treba uvedomiť, že oháňať sa číslom 10-20 rokov sa už nedá.

Ked si vypočítal tých 4-5% p.a. za posledných 15 rokov, tak ťa ešte podpichnem:

- odpočítaj infláciu cca 33% a odpočítaj dane a kolko ti vyjde?
- v prvej polovici, teda 2000-2008 dávali trojročné termiňáky bežne 4-5% p.a.takže človek termiňákový bol aspoň bez rizika na nule aj po započítaní inflácie...kým každý pasívny investor (rozumný, či nerozumný)riskoval, prerábal a mal na konci 2008 na účte len polovicu svojích úspor.

To samozrejme nemôžeme na začiatku vedieť dopredu. Takže to nemôžeme ani pasívnym investorom vyčítať. Ja len predkladám fakty, že ten pasívny investing nie je taký super ako sa zdá...

Ked už o tom debatujeme. Skús modifikovať primitívne pasívneho investora na mierne aktivneho, ktorý by sa za tých 15 rokov dokázal 2 x zdekovať z trhu, dajme tomu pri 15-20% strate. Potom by znova na tej istej hranici vstúpil.
Pridaj k tomu jeden-jediný zázrak, že by aspoň raz po 40-50% páde nabral odvahu a vstúpil skôr. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Nestotožňujem sa s tvojím objavom, že šetriaci investor je vo výhode pred jednorazovým. Presne tým argumentujú finanční poradcovia, ale podľa mňa to nesedí. Podľa mňa nie je ani jeden ani druhý v nijakej výhode. Šetriaci riskuje spočiatku málo, ale nominálne zarobí pri finálnom zúčtovaní menej. Jednorazový riskuje v každej fáze rovnako, ale pri vyrovnanom zhodnocovaní v priebehu celej investície zarobí nominálne viac. U oboch rozhodne záver, teda stav, ked budú potrebovať vybrať peniaze. Vtedy budú mať obaja na účte 100% svojích vložených + zisk/stratu a môžu urobiť finálne zúčtovanie.
Tebe vyšlo tých 5,53% percentuálne viac len preto, lebo v druhej polovici investičnej doby trhy stúpali. Ak by to bolo naopak, vyšlo by ti viac u jednorazového (nerozumného ). Ak by trhy stúpali v 2000-2008 a v 2009 -2015 by klesali (alebo stagnovali), jednorazový (nerozumný) investor by zarobil nominálne i percentuálne viac.
Ano su varianty(napriklad trh po nakupe uz len rastie), kedy zarobi jednorazovy investor viac ako postupny,(nahradzujem slova nerozumny a rozumny slovami jednorazovy a postupny, lebo v urcitych situaciach je vsetko relativne) ale nakupit naraz a riskovat cely drawdown (60% v 2009 roku), to by sa mi nechcelo. Nakup v krize vysvetlim neskor.
Postupny investor by riskoval len 30% drawdown.

Ináč, ja nevravím, že pasívny investing NIE. Je to lepšie ako päsťou do oka , aj ako dlhodobé sporenie v bankách, aj ako všetky finančné produkty dokopy. Vravím len, že je to najnižšia a najprimitívnejšia forma investingu.
A z hľadiska risk/rewardu musíš hrať na veľmi, opakujem VEĽMI dlhodobý horizont, aby si eliminoval riziko straty.
A tu si treba uvedomiť, že oháňať sa číslom 10-20 rokov sa už nedá.
Je to sice najlahsia forma investingu, ale dovolim si tvrdit, ze v 95% pripadoch dlhodobo najucinnejsia. Ved aj Buffett odporuca svojim dedicom investovat do indexu, hoci vela po nom nezdedia, nakolko drvivu vacsinu majetku da alebo-dava na charitu.Cize obmedzenie z velkosti u nich neplati.
Kolko ludi poznas, ktori od roku 2000 urobili zhodnotenie 5.3% p.a. po zdaneni pocitane na ich vsetky volne peniaze, nie len na peniaze na brokerskom ucte. Ty si jeden, ale ty nie si dlhodoby investor ale "poker-trader". Tuna na fore neviem o nikom dalsom.
Chodis na rozne stretnutia, poznas aspon 10 takych ludi, co uz boli na trhu roku 2000 a porazili index SP500 ratane na vsetky volne peniaze?
Ked si vypočítal tých 4-5% p.a. za posledných 15 rokov, tak ťa ešte podpichnem:
- odpočítaj infláciu cca 33% a odpočítaj dane a kolko ti vyjde?
- v prvej polovici, teda 2000-2008 dávali trojročné termiňáky bežne 4-5% p.a.takže človek termiňákový bol aspoň bez rizika na nule aj po započítaní inflácie...kým každý pasívny investor (rozumný, či nerozumný)riskoval, prerábal a mal na konci 2008 na účte len polovicu svojích úspor.
Ktovie, ako by sa zmenilo tych 5.3% p.a. pocitane v USD, keby sme zapocitali aj kurzovy zisk a ratali to v Eurach, ak to porovnavame s terminakmi v Eurach. Priemerna kurz EURUSD bude odhadujem niekde na 1.30 od roku 2000.
Dane neodpocitavaj, od buduceho roka akcie drzane viac ako rok nezdanujeme na rozdiel od vynosov na terminakoch.
Ak neni inflacia, neni rast indexov. Jedno bez druheho nefunguje.Ale inflacia je pre kazdeho ina. Mna bavi technika, pocitace, auta a tu nastala deflacia(auta, elektricke spotrebice...) alebo tazka deflacia(pocitace, mobily).Cize to, po com som vzdy tuzil a myslel som, ze to nikdy nebudem mat(pocitac 286-ka stal v 1987 roku 200 000Kcs, skodovka vtedy stala 64000 Kcs a priemerna mzda bola 3000 Kcs ), si dnes kupujem velmi lacno.
Tazka inflacia bola na byvani(to uz mam nastastie poriesene), energiach(proti tomu sa tiez uspesne branim-kurim drevom, potravinach..)
Polovicu uspor v krize 2008 by prerabal jednorazovy investor, postupny tak 30%.

Ked už o tom debatujeme. Skús modifikovať primitívne pasívneho investora na mierne aktivneho, ktorý by sa za tých 15 rokov dokázal 2 x zdekovať z trhu, dajme tomu pri 15-20% strate. Potom by znova na tej istej hranici vstúpil.
Pridaj k tomu jeden-jediný zázrak, že by aspoň raz po 40-50% páde nabral odvahu a vstúpil skôr. :wink:
Odist z trhu v 15%-20% strate a znova na tej istej urovni nastupit nema vyznam. Zhdnotenie bude to iste a ani drawdownu sa neubranis, lebo po opetovnom nastupe moze prist dalsia faza krizy. (vid august 2008, september 2001).

Ten zazrak s nastupom v 50% prepade- poznam iba jedneho cloveka, ktory to dokazal- ICE809.
Do oktobra 2008 stratovo tradingoval, cize udrzal cash, potom trading vzdal, nakupil spadnute akcie a zarobil stovky percent. Pamatam si, ze ako jediny mi vtedy radil: Jogo, mas cash, nakup kvaltne akcie a drz ich. Nepocuvol som ho...(Cash som mal, lebo som tradingoval hoci stratovo, ale nebol som pripraveny na takyto bezstoplosovy nakup)
Ani ty, hoci si mal nakupene 3 kontrakty ES-ka v 2009 roku s nakupkou okolo 800 si to nedokazal podrzat, ale predal si ich v okoli 1000. A to si na burze bol uz vtedy 8-rokov, tak ako ja teraz. :)
Ty si to vsak zarobil na poker-tradingu(hras proti zopar poker-traderom v pre-after markete a prichadzaju medzi vas amateri, ktorych ohrate(tak ako to bolo v kasine v Las-Vegas na pokri). Preto ta volam poker-trader. :wink:

p.s: Mali sme teraz pokles SP500 skoro 15%. Povedzme, ze vtedy aktivny investor uzavrel pozicie, lebo 15% pokles. Skus tu urobit paper, ako by si dalej pokracoval v ulohe aktivneho investora. Ja v mojom vlakne real-time ohlasujem moje obchody na DAXE systemom postupneho pasivneho investora. Po rokoch (ak dozijeme a neujdeme z tohto fora :) ) vyhodnotime vysledky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Je to sice najlahsia forma investingu, ale dovolim si tvrdit, ze v 95% pripadoch dlhodobo najucinnejsia.
Súhlasím. Úspešnosť dlhodobého pasívneho investora je historicky 100% a teraz sa takisto blíži k 100%. Na tom sú postavené dôchodkové fondy a investičné produkty.
Chodis na rozne stretnutia, poznas aspon 10 takych ludi, co uz boli na trhu roku 2000 a porazili index SP500 ratane na vsetky volne peniaze?
Nedá sa posúdiť. V roku 2000 takmer nikto nevedel, že vôbec niečo také existuje. Banková reforma prebehla až po páde Mečiara v 1998 a prakticky od r.2000 sa vôbec prvýkrát v histórii Slovenska začali predávať zahraničné akciové fondy, investičné certifikáty + vznikol hypotekárny trh.

Bolo by však zaujímavé, keby niekto vyhodnotil, či nejaké akciové fondy od. r. 2000 priniesli za tú dobu vôbec nejaký čistý zisk. Možno pri tejto otázke dvihneš obočie, ale u nás bola vtedy dosť vysoká inflácia, možno aj devalvácia...
Na euro sme nabehli až v 2009.
Ktovie, ako by sa zmenilo tych 5.3% p.a. pocitane v USD, keby sme zapocitali aj kurzovy zisk a ratali to v Eurach, ak to porovnavame s terminakmi v Eurach.
Od toho treba abstrahovať. Od r.2000 euro posiľňovalo a len posledné roky oslabovalo. Celkovo je to však okolo nuly.
Dane neodpocitavaj, od buduceho roka akcie drzane viac ako rok nezdanujeme na rozdiel od vynosov na terminakoch.
Bavíme sa o minulých výnosoch a už nemám započítavať to, čo ešte len príde? :wink:
Do r. 2004 boli dane vysoké. Od r. 2004 boli 19% a posledné roky k tomu pridali aj 14% zdravotný odvod. Čiže aktuálne je to cca 34%. Zhruba tolko bolo aj prvé štyri roky.

Ozaj. Ak na akcie držané nad 1 rok od 2016 nebudú dane, ale 14% zdravotný odvod ostane, nie?
Ak neni inflacia, neni rast indexov.
Infláciu treba brať ako nutné zlo, ktoré ti žerie časť výnosov. Posledné roky sú však výnimočné tým, že inflácia bola velmi nízka a výnosy trhu vysoké.
Odist z trhu v 15%-20% strate a znova na tej istej urovni nastupit nema vyznam.
Ale má. To si sa za 8 rokov nič nenaučil? SL je zložitá vec, ale správna vec. Minimálne kvôli tomu, že eliminuješ riziko. Predstav si, že SPY by šiel tak ako Nikkei. V roku 1990 bol Nikkei na hodnote 38 000 a teraz po 25 rokoch je na 20 000.
Ja nevravím, že to zrovna tak musíš urobiť. Ale predstav si, že ani raz by si neriskoval viac ako 20% a to by ti otvorilo dvere zaknihovať +200% keby si sa vďaka tomu odhodlal nastúpiť po -50% poklese. Kým ostatní ešte doťahovali straty, ty by si už generoval zisky.

Ono to práve v tom ,,zloženom úročení,, dá hodne. Predstav si kolko mne pridal trading, ked som ani jeden z tých krízových rokov nezarobil menej ako 50%. Miesto doťahovania strát som si užíval nové a nové highs.
Ten zazrak s nastupom v 50% prepade- poznam iba jedneho cloveka, ktory to dokazal- ICE809. Ani ty, hoci si mal nakupene 3 kontrakty ES-ka v 2009 roku s nakupkou okolo 800 si to nedokazal podrzat, ale predal si ich v okoli 1000.
Ja viem, že po boji je každý generál. Ale v roku 2009 bola príležitosť dosť veľká a využilo ju dosť ľudí. Aj ja som vtedy urobil výnimku a zahral som sa na investora. Pametám sa, že priemer nákupu som mal 750 a vystúpil som pri 1000.
Nástup bol investičný, výstup bol predčasný - trejderský a zisk bol iba cca 30%. Lenže vďaka futures som na tú investíciu potreboval len cca 10 000 a skončila ziskom nad 25 000. Myslím, že som mal úhrne +550 bodov ES.

V roku 2009 dokupovali všetci loseri a vsádzali všetko na to, aby dotiahli straty. Vieš si predstaviť, čo by bolo ak by sa to vtedy ešte raz obrátilo a zletelo dajme tomu k 350? Mnohí by zkrachovali, ale pasívny investor by vdaka SL znova zaknihoval len -20%.
Skus tu urobit paper, ako by si dalej pokracoval v ulohe aktivneho investora. Ja v mojom vlakne real-time ohlasujem moje obchody na DAXE systemom postupneho pasivneho investora. Po rokoch (ak dozijeme a neujdeme z tohto fora :) ) vyhodnotime vysledky.
Nevidím problém. Ak si ochotný to vyhodnocovať, tak môžem od Nového Roku založiť také vlákno.
Moje investičné vlákno pohorelo, lebo som si nenašiel dosť ,,paper,, času na stock picking. So SPY by to hádam šlo.

Pametám sa, že v roku 2008 bolo dosť dôvodov zdekovať sa z trhu aj bez SL.
Tu musím pripomenúť, že Honzajs bol jeden z mála, ktorí predkladali argumenty, že banky sú vo veľkých problémoch.
Po krachu Bear Stearn prešlo ešte pol roka kým došlo na Lehman Brothers. Varovaní bolo dosť.
V práve platí: ,,in dubio pro reo,, ..v pochybnostiach v prospech obžalovaného. U mňa v tradingu, ked idem kúpiť akciu na vysoký risk, platí ,, pri pochybnostiach radšej neber,,. A v investingu by malo platiť: v pochybnostiach sa radšej hoď do cashu. Myslím si, že pre malých investorov je možnosť hodiť sa do cashu obrovská výhoda.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ozaj. Ak na akcie držané nad 1 rok od 2016 nebudú dane, ale 14% zdravotný odvod ostane, nie?
Dana minule pisala, ze sa asi nebudu platit ani zdravotne odvody.

Odist z trhu v 15%-20% strate a znova na tej istej urovni nastupit nema vyznam.

Ale má. To si sa za 8 rokov nič nenaučil? SL je zložitá vec, ale správna vec. Minimálne kvôli tomu, že eliminuješ riziko. Predstav si, že SPY by šiel tak ako Nikkei. V roku 1990 bol Nikkei na hodnote 38 000 a teraz po 25 rokoch je na 20 000.
Ja nevravím, že to zrovna tak musíš urobiť. Ale predstav si, že ani raz by si neriskoval viac ako 20% a to by ti otvorilo dvere zaknihovať +200% keby si sa vďaka tomu odhodlal nastúpiť po -50% poklese. Kým ostatní ešte doťahovali straty, ty by si už generoval zisky.
Pozri si graf SP500 v 2008 roku. Ja mam ES-kovy graf, ale bude to plus/minus to iste. Vrchol v 2007 roku je 1586.
20% korekcia je 1268. Velmi dolezita uroven, pozrime sa, co sa dalej dialo.
Prerazili sme ju 22.1.2008 az po uroven 1255. Cize pozicny trader mal zasiahnuty SL, strata 20%. Vecer sme zavreli na 1309 cize vysoko nad 1268. Znova nastupit? Ak nastupis, na druhy den mas zase zasiahnuty SL, strata 3%.Ak nenastupis, kedy nastupis?
Do konca januara sme vyrastli na 1400.Nastupit-nenastupit? A v Marci sme znova pod 1268.
Do maja rastieme nastupit-nenastupit a v juli zase prerazame 1268 v juli. V auguste sme zase nad 1268 a v septembri a 3x prerazame tuto uroven hore-dole. Este aj v 8. septembra nas bull-trap dostava do pozicie. Potom uz mame pokoj az do roku 2011, kde nas zase hodi do pozicie v januari, parkrat hore-dole preletime 1268(davat SL, nedavat na 1268?) az v oktobri 2011 sme zase pod 1100. V novembri decembri sme zase prefackany a este v maji 2012 nam zasiahne SL 1268.
Toto, co som tu popisal, je tvrdy trading a nie dlhodobe pozicne investovanie.Je tam jeden 20% SL a kopec mensich 1-5% SL, ak dam SL na celu sviecku dna.
Jasne,tradingove pravidla mozme danemu grafu prisposobit, aby to sedelo, ale budu tie pravidla fungovat do buducna?

Ja viem, že po boji je každý generál. Ale v roku 2009 bola príležitosť dosť veľká a využilo ju dosť ľudí.
O tom silne pochybujem. Investori boli davno plne zainvestovany, lebo predtym husto dokupovali a traderi na to nemaju povahu, aby to roky drzali.


Nevidím problém. Ak si ochotný to vyhodnocovať, tak môžem od Nového Roku založiť také vlákno.
Moje investičné vlákno pohorelo, lebo som si nenašiel dosť ,,paper,, času na stock picking. So SPY by to hádam šlo.
Ok, taketo pozicne vlakno zvladnem a budem sa moct inspirovat.Totizto cast penazi budem mat vzdy v cashi a tia je vyhodne spravovat cez paku a trading.
Pametám sa, že v roku 2008 bolo dosť dôvodov zdekovať sa z trhu aj bez SL.
Tu musím pripomenúť, že Honzajs bol jeden z mála, ktorí predkladali argumenty, že banky sú vo veľkých problémoch.
Po krachu Bear Stearn prešlo ešte pol roka kým došlo na Lehman Brothers. Varovaní bolo dosť.
V práve platí: ,,in dubio pro reo,, ..v pochybnostiach v prospech obžalovaného. U mňa v tradingu, ked idem kúpiť akciu na vysoký risk, platí ,, pri pochybnostiach radšej neber,,. A v investingu by malo platiť: v pochybnostiach sa radšej hoď do cashu. Myslím si, že pre malých investorov je možnosť hodiť sa do cashu obrovská výhoda.
Aj po 2008 roku az doteraz sme mali kopec pochybnosti, preco nebudeme rast a Honzajs nas nimi doteraz hojne zasobuje a furt rastieme. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dividendy a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

No.. základným pravidlom v investingu by malo byť, že neurobíš z toho trading.
No nebudeme teoretizovať, skúsim to v praxi.

Porozmýšlam o tom ako zrealizovať ,,paper,, aktívny investing a možno paralelne aj pozičný trading.

P.S. S tým Honzajsom máš pravdu. Na svojom webe sa chváli, že predpovedal krízu. To by mal doplniť, že predpovedal aj pád dolára, vzostup zlatých akcií, rast striebra atd. Proste kopu vecí z ktorých sa nič neudialo. To, že investuje svoje peniaze na základe svojích predikcií by mal radšej vymazať. Lebo ja mám predstavu že je pasívny investor a podľa tých predpovedí nerobí nič. :wink:

Uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Předpověděl bankovní krizi v USA.Oproti zástupu ostatních ekonomů na základě svých predikcí investuje vlastní peníze – zaměřuje se hlavně na akcie středních firem, včetně komoditních.

Ono tie veci stačí čítať a zbierať fakty. Ked sa ich spojí mnoho, tak ako vtedy sa začal otriasať trh a začali padať investičné banky, tak už človek na základe toho urobí vlastné rozhodnutie.

Nikto z nás vtedy nepredpovedal taký pád. Keby sme predpovedali, asi by sme na tom extra zarobili. Na to sa nepametám. Ale pametám si na to, že som si dával pozor aby som nedržal nič na long. To je dosť velký impulz, aby som sa v investingu prehodil do cashu, alebo nechal vystopkovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa Peter Em »

Ja si myslím, že aj investovanie postavené na dividendových akciách má aký-taký zmysel.
Ak by mi išlo o dividendy, fajn, prečo nie... Ale rozhodne by som to nerobil tak, ako to robí Ladis.

Môj setup by vyzeral asi takto:
Veľmi dôležité by bolo načasovanie. Ak dividendové akcie, tak nakupovať lacno. Kríza v 2008 bola celkom pekná možnosť. Mnohí vtedy argumentovali, že "no dobre, akcie sú teraz lacné, ale mnohé firmy môžu skrachovať".
Preto by som vyberal také firmy, kde je aj zaujímavá dividenda aj nízka pravdepodobnosť krachu firmy.

Narýchlo vymyslený príklad.
Kto kúpil akcie Phillip Morris (PM) v kríze za 30 (teraz stoja 90), má cca 200 %- né zhodnotenie (z rastu ceny akcie) a vzhľadom k nákupnej cene (30 USD) takmer 15 %- nú dividendu.

Z firiem "ktoré by nemali skrachovať" by som si zostavil svoj "dividendový index". Okrem tabakových firiem by som tam šupol napr. taký Pfizer, či AT&T) Myslím si, že v kríze spotrebiteľ skôr škrtne nákup nového BMW ako zrušenie poplatku za internet za dajme tomu 20 USD mesačne... Spotreba tovarov ako ibalgin, inkontinenčné vložky, alebo inzulín asi taktiež nedostáva počas krízy na frak.

Samozrejme toto je len taká narýchlo zbúchaná rádoby-analýza. Počas krízy by som tomu asi venoval ďaleko viac času. :)

Samozrejme, že by sa mi nepodarilo dané tituly kúpiť na samom dne. Taktiež treba od výnosov odrátať spomenutú infláciu, či výpalné vyberané štátom pod hrozbou basy, ale aj napriek tomu si myslím, že sa dajú spraviť ako-tak zaujímavé čísla
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa Rokosák »

Lepsi investor je ten s vyssim vynosom. Bez ohladu na narocnost typu investovania.

Ten isty jednotlivec ci uz investuje aktivne, ci pasivne bude mat rovnake vysledky (ak ignorujeme transakcne naklady a cas).
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Priemerný dividendový výnos pre SPX 500 by mal byť cca. 2,5%. Postaviť investing na dividendách a byť pasívny investor je podľa mňa najnižší level šikovnosti.'''

Jedině na inteligenci omezený daytrader může vyslovit takovou obrovskou hloupost.
Žádný investor nekoupí index S&P500 a nedostává každoročně z toho 2,5% profit.
Ale rozumný investor koupí levně až průměrně oceněné bluechips akcie z indexů DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones (+ Wells Fargo, AT&T) a má z toho dividendu 3% jen v roce nákupu akcií. On kupuje jen akcie podniků, které před finanční krizí zvyšovaly dividendy 10% ročně a pár let po krizi mohou zvyšovat zas dividendy 10% ročně. A timto způsobem se mu :!: každých 7 let dividenda zdvojnásobí. :!: Za 7 let má jednoroční výnos dividendy 6%, za 14 let má 12%, za 21 let má 24% za 28 let má 48%. Za 36 až 38 let může mít on nebo jeho děti, které akcie zdědí, výnos dividendy 100% (jen během jediného roku 38 let daleko ode dnes) z hodnoty kapitálu v roce nákupu akcií.
:( A ten hloupý daytrader by si myslel, že ten hloupý investor má dividendu 2,5% z hodnoty dnešního portfolia ještě za 20 let. :(
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa Ladis »

Sem je nutno připojit taky graf nějaké solidní bluechips akcie. Pár lidí tento graf nezná, když se začli zajímat o akcie až dnes. Pár lidí zase straší lidi s velkým krachem akcií a chce lidi obelhat, že akcie není možno držet 50 let.
Pravda ale je a z grafu je to vidět, že lidi by měli koupit solidní západní bluechips akcie už za první mzdu, když je jim 20 let a držet ty akcie až do smrti = přes všechny rally a přes všechny velké krachy.
Pokud někdo má nedostačující důchod, tak jako já, pak musí držet 10 až 20 různých dividendových akcií až do smrti, neboť jejich dividendy mu daji vyšší příjem než ten důchod od státu. On tedy nemůže akcie prodat v nebezpečí krachu, bez dividend by měl měsíční příjem třetinový.
I když při nesnesitelném předražení akcií koncem roku 1999 se mohly všechny akcie prodat a za 2 roky, koncem 2002 nebo počátkem 2003 koupit 2x levněji zase zpátky. Však z toho výdělku koncem roku 1999 by se musela platit v mnohých zemích daň. Jestli však nějaké akcie od velkých bank USA a Británie od 2008 do března 2009 klesly na 1/95, pak nezbylo nic jiného, než někdy od 2009 do dnes je levně přikoupit a zlevnit průměrnou nákupní cenu. Akcie Royal Bank of Scotland má ještě dnes potencial růstu 200%. Dnešní hodnota mých akcií RBS je 10.000 euro.
RBS má dnes asi 6x více akcií než roku 2007 a proto se nikdy víc nedostanou zpátky na maximum před krizí. Ten kdo je má od roku 2007 nebo dříve, dostane se do plus jen, když po krachu levně akcie přikoupil a zlevnil průměrnou nákupní cenu. Pak už nemusí čekat na minulé maximum, aby byl v plus. Jak víme ze školy: ''Akcie kleslé na 1/95 jsou po přikoupení za stejnou sumu (za jakou byly koupeny před krachem) kleslé jen na 1/2 a potřebují zpátky na kurz před krachem růst jen 100%.''
Samozřejmě akcie jako BHP Billiton, Royal Dutch Shell a Banco Santander mají mnohem horší grafy než zde ten Procter a Gamble, ale jejich kurzy se za několik let zas vrátí na maxima. A hlavně, že platí každý rok dividendy.
Moje akcie na dividendy jako důchod: BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.
Prílohy
ProcterGamble.png
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa jogo »

Ladis napísal: Jestli však nějaké akcie od velkých bank USA a Británie od 2008 do března 2009 klesly na 1/95, pak nezbylo nic jiného než někdy od 2009 do dnes je levně přikoupit a zlevnit průměrnou nákupní cenu. Akcie Royal Bank of Scotland má ještě dnes potencial růstu 200%. Dnešní hodnota mých akcií RBS je 10.000 euro.
RBS má dnes asi 6x více akcií než roku 2007 a proto se nikdy víc nedostanou zpátky na maximum před krizí. Ten kdo je má od roku 2007 nebo dříve, dostane se do plus jen, když po krachu levně akcie přikoupil.
Ladis, my tu berieme len real-time ohlasene investicie a to plati aj pre teba. Kde si od roku 2009 doteraz zahlasil, ze dokupujes RBS? Ja si to nepametam, dokonca si RBS ani neuvadzal vo svojom portfoliu, lebo si sa za nu hanbil.
Real-time si v roku 2007 ohlasil, ze mas nakupene RBS povedzme za 20 000 Euro, real time si ohlasil, ze si dokupil akcie RBS, ked RBS ponukla prednostne akcie drzitelom svojich akcii za tusim 2 Eura za tusim dalsich 20 000 Euro.Mal si RBS nakupene za 40 000 Euro a nakupku niekde v rozmedzi 2.5-3 teraz po splite 1:10 mas nakupku 25-30 Euro).RBS dnes stoji 4 Euro.A ty sa tu ides chvalit, ze si dalej dokupoval a aj po tom dokupe si stale v 75% strate? :?

to Pepe1: Aspon vidis, co vsetko sa nam tu niektori investori snazia nahovorit bez real-time ohlasenia a preco pozadujeme real-time ohlasenia. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
thigle
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 11:08 pm

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa thigle »

no Ladis jak to citam tak to citam,
zo vsetkych tvojich prispevkov mi vychadza,
ze asi fetuje HOPIUM !)

DAVAJ SI POZOR,
aby si nebol prekvapeny.
haleluah
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 04 01, 2015 9:15 pm

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa haleluah »

Dividendové investovanie ktoré keď osekáš o infláciu tak ti zarobí ako termínovaný vklad a niečo poriadne až vtedy keď budeš na smrtelnej posteli good. Vôbec tu ale nevidím príspevky okolo venture a angel capitale. Už len napr. taká slovenská firma pixel federation kde zainvestovali dvaja investori tak sa im to vrátilo viac násobne a bezpečne. Namiesto študovania grafov niekedy rozmýšlam či by nebolo lepšie hladať dobrých start uperov ak by človek praxou prišiel ako vybrať z tých 10 jedného úspešného start upera bolo by to fajn a nemyslím len softwérové vychytávky a it. Len v mojom okolí známi spravil z úspor vtedy asi 1 000 000 korún za 10 rokov vyše milióna eur z domom a dobrým autom , alebo kamarátka čo si otvorila kaviareň a namiesto ďalších mojich známich ktorí zkrachovali jej to vyšlo a jej počiatočná investicia sa vždy vráti za tri mesiace . Ak chcete predpovedať burzu tak to pravdepodobne nezvládnete aspoň ja nepoznám osobne nikoho široko ďaleko čo by sa dokázal zaistiť na obchodovaní v burze vždy ludia na tom len strácajú ak niekto tak jeden zo sto ale podnikanie mi príde omnoho istejšie . Myslel som si že je to fórum ako investovat a nie ako investovat do akcii za úmyslom špekulácie na pokles alebo rast ceny.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa JUGGLER »

haleluah napísal:Ak chcete predpovedať burzu tak to pravdepodobne nezvládnete aspoň ja nepoznám osobne nikoho široko ďaleko čo by sa dokázal zaistiť na obchodovaní v burze vždy ludia na tom len strácajú ak niekto tak jeden zo sto ale podnikanie mi príde omnoho istejšie
- to je tak trochu mimo misu...
- podnikanie sa rozoberá tu: http://ako-investovat.sk/podnikanie/" onclick="window.open(this.href);return false;
- mas tam aj diskusiu, čo je prepojená s našou témou o podnikaní

- portálov o podnikaní je veľa...u nás sa táto téma moc nechytá
- toto je dobrý portál o finančnom investovaní, burzových špekuláciách a nevýhodných finančných produktoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie postavene na dividendovych akciach

Príspevok od používateľa jogo »

Robim si archivaciu zaujimavych veci z mojho fora a narazil som na tuto strategiu. Juggler, mozno by bolo dobre ju zakomponovat do tohto vlakna na porovnanie. Do portfolio-simulatora by som dal pomer SPY:TLT:GLD = 1/3 : 1/3 : 1/3 pripadne pouzit len akciovo-dlhopisovy model SPY:TLT = 1/2 : 1/2


jogo napísal:Kedze som v tom anglickom prispevku nenasiel popis strategie, tak tu aspon zacnem simulaciu strategie uvedenej na Patrii.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Budem uvazovat fiktivny ucet velkosti 100 000$.

Cize na ucte sa nachadza:

128xSPY = 128x194.13$ = 24848.64$

222xTLT = 222x112.15$ = 24897.30$

203xGLD = 203x122.96$ = 24960.88$

hotovost na 1r terminaku = 25293.18$


Poplatkami, danami atd. sa zatial nebudem zapodievat a dividendy pripisem po roku alebo pri nejakej rebalancii portfolia.
Myslim, ze s touto simulaciou nebudem mat vela roboty, tak sa nechajme prekvapit, ako sa to bude vyvijat.
Popis strategie:
Zdá se vám otázka uvedená v nadpisu příliš návodná a sugestivní? Mně taky a přesto nejde o nijak nereálnou představu. Koncept tzv. „permanentního portfolia“ představili v roce 1981 pánové Harry Browne a Terry Coxon ve své knize „Inflation Proofing your investments“ a jednalo se o pravděpodobně první koncept alokace aktiv, založené na analýze ekonomického cyklu. Myšlenka, která se za celým portfoliem skrývala, byla resp. je velmi triviální – každá ekonomika se v tom kterém okamžiku nachází v jedné ze čtyř fází: a) prosperita/růst, b) inflace, c) deflace a d) recese. Cílem uvedené investiční strategie není snaha předpovídat, kdy která fáze cyklu nastane, či jak dlouho bude trvat – právě naopak, žádná z těchto otázek dané portfolio příliš netrápí. Jeho záměrem je totiž držet čtyři rovnocenné třídy aktiv, kde v každé fázi ekonomického cyklu se bude více dařit jedné z nich.

V roce 1987 Harry Browne svůj koncept přepracoval a představil konkrétnější verzi, která byla pro obyčejného investora mnohem lépe implementovatelná a která sestávala z následujících tříd aktiv:

1) 25% - akcie (tj. indexový fond navázaný na výnos indexu S&P500)
2) 25% - dluhopisy s dlouhou splatností (např. 30leté dluhopisy Treasuries)
3) 25% - zlato (ve fyzické formě)
4) 25% - hotovost (ve formě fondu peněžního trhu)

Uvedené třídy aktiv byly v portfoliu přítomny neustále a jediné, co musel investor udělat, je udržovat jejich váhy na 25% (tj. např. jednou ročně odprodat tu třídu aktiv, která se dostala na 30% a dokoupit tu, která byla na 20%). Proč zrovna tyto čtyři skupiny? Protože každá z nich přináší výnosy v jiné fázi ekonomického cyklu.

1) Akcie – daří se jim v období prosperity, kdy indexové fondy zachytí maximum růstové dynamiky akciových trhů.

2) Dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti – jsou vítaným zdrojem příjmu v okamžiku deflace. Daří se jim však relativně slušně i během období prosperity.

3) Zlato – nenahraditelné aktivum v okamžiku vysoké inflace a poklesu hodnoty měny.

4) Hotovost – během recese se žádné z uvedených tříd nedaří příliš dobře, hotovost však působí jako jakýsi nárazník a pomáhá stabilizovat a vyhlazovat volatilitu ostatních tříd aktiv.

Zcela namístě je otázka, jaká je výkonnost takového portfolia. Vzhledem k potřebě zpětného testování (angl. „backtesting“) probíhaly ověřovací výpočty již od roku 1972. Největší pokles takto sestavené portfolio zaznamenalo v roce 1981 (-5%), ale pokud ze zkoumaného vzorku vyjmeme uvedený rok, pohybuje se jeho průměrná výkonnost od roku 1972 mezi 9-10% p.a. (v měně USD).

Kriticky uznávám, že koncept permanentního portfolia lze poměrně snadno zpochybnit porovnáním s výkonností čistě akciového indexu S&P 500, zejména v posledních několika letech. Na horizontu let 1972 – 2013 byla průměrná výkonnost S&P 500 cca 10,5% p.a. při standardní odchylce nějakých 18%. V případě permanentního portfolia H. Brownea je standardní odchylka nějakých 9-10% a vy tak dostáváte podobný nebo vyšší výnos než čistě akciový index při nižší volatilitě. A to samo o sobě není úplně špatná nabídka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"