Frosyho celozivotne portfolio

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Frosyho celozivotne portfolio

Príspevok od používateľa Aurelio »

No dobre, vidim, ze Ladisa tu mate za dvorneho saska a moja otazka tu rozprudila diskusiu, ktora smeruje uplne inam ako som chcel.

Poradte mi teda ostatni, pretoze chcem postupovat podobne ako Ladis, tak aby som sa nespalil ako on. Budem pokracovat v tomto vlakne, lebo to s drzanim akcii "do smrti" uzko suvisi.

Mam 27, som 3r po skole a svoje osobne financie chcem postavit na dvoch pilieroch: na aktivnom a pasivnom prijme.

Faza I. - budovanie rezervy
Prve dva roky po skole som pracoval a tvoril rezervu, lebo okrem laptopu a asi 1000€ na ucte som zacinal s holou prdelou. Rezervu som si stanovil na 200k CZK (nehodlam o tom diskutovat, toto budem drzat pre krizove situacie v cash). Rezervu som vytvoril za 2 roky prace a dal konecne vypoved a zacal podnikat. Rezerva sluzila na to, aby som v zaciatkoch prezil.

Faza II. - budovanie aktivneho prijmu
Biznis sa rozbieha strasne pomaly, tak este mam jeden part-time a teraz nastupim na druhy. (motivom je nasyslit co najrychlejsie 10k USD na otvorenie uctu u Interactive Brokers). Ako bude casom rast prijem z podnikania, tak budem rusit part-time pracu jednu i druhu. Momentalne sa sustredim na navysovanie mesacneho aktivneho prijmu, tzn expanziu biznisu. Vsetky prebytky, ktore mam nad 200k CZK idu do investovania. Zacinal som s akciovymi fondmi v CZK v 02/2015. V 11/2015 som otvoril ucet u brokera a zacal investovat do US akcii. V 04/2016 po vyplachu od Jugglera a dalsich som sa pustil do studia opcii, od 26.5. ich uz obchodujem. Mojim cielom je mat co najvyssi mesacny prijem z podnikania, prebytky kazdy mesiac nalievat do brokerskeho uctu. Tieto prostriedky aktivne zhodnocovat a predavat so ziskom. Cielom je vybudovanie portfolia 200-500 tis. USD

Faza III. - budovanie pasivneho prijmu
V case, ked budem mat portfolio o velkosti 200-500 tis. USD, tak sa ho budem snazit skonzervovat a spasivnit. Tzn. prejst z rizikovych akcii do blue chips s dividendami a kupa nehnutelnosti. Rovnako ako nehnutelnost(i), tak i akcie budu kupene za jedinym ucelom - pasivny prijem. Tzn bude ma zaujimat dividendovy vynos a vynos z najmu. Nebude ma absolutne zaujimat ako trh ocenuje moje akcie a nehnutelnost(i), nebudem mat v plane ich nikdy predat. V tomto sa uplne zhodujem s Ladisovou filozofiou investovania. V jeho filozofii vidim ale obrovsky problem v tom, ze jeho dividendovy vynos nezaujima. Zaujima ho len samotna existencia dividendy a to, ze sa dvojnasobne zvysuje kazdych x rokov - co mi je na dve veci, ked by som mal dividendovy vynos 0,1% a stupne mi na 0,2% za 5r. Je mi jedno aku cenu maju nehnutelnosti/akcie, zaujimat ma bude vyska najmu/dividendy na rocnej baze. Samozrejme ak nakupim nehnutelnosti/akcie a za 2r budu mat 2 nasobnu hodnotu, tak velmi rad predam a budem hladat podhodnotene nehnutelnosti/akcie, co si myslim, ze sa opat zhoduje s Ladisovou filozofiou.

Faza IV. - rusenie aktivneho prijmu = predcasny dochodok
Za 15-20 rokov je mojim snom mat vybudovane portfolio z bluechips a nehnutelnosti a pasivny prijem v takej vyske, aby som dokazal pokryt osobnu spotrebu a este generovat prebytky na dalsie investovanie = predcasny dochodok. V tomto momente ukoncim vsetky zdroje aktivneho prijmu, vsetky firmy predam a upevnim pozicie v portfoliu.


Ladis sa dnes nachadza v mojej faze III. Podla toho co tu pisete som pochopil, ze stale pracuje a prebytky dava na budovanie portfolia. Urobit v tejto faze chybu, ze by som zainvesotval do Citi a pod. titulov, ktorym lahne dividenda z 5,4 USD za kvartal na 0,01 USD za kvartal by ma asi zabilo. Takyto titul ani neodpredam, pretoze jeho cena sa prepadla o 95%. To je jedine, z coho by som ja "skocil pod vlak".

Mozete mi teda poradit ako vylepsit moj plan? Co by ste ako skusenejsi borci urobili na mojom mieste inak, keby ste boli mlade stena, co len teraz skoncilo skolu? Ja sa s Ladisovou filozofiou kupy a drzania do smrti plne stotoznujem a planujem cele roky pokracovat v nastolenej strategii, aby som do tej faze III. dosiel. A tam urobit chybu teda nechcem.
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Frosy
Slovenští i čeští hloupí daytraders tě budou lákat na akcie malých mladých firem z USA, ti největší lumpi na opce a zločinci z bank na Forex. Podvodníci poradci na fondy, ale nedej peníze ani na jednu z těchto věcí. Protože nejvíc vyděláš a s nejmenším rizikem, když budeš držet asi 3 roky akcie velkých a starých firem z indexu DAX. Ti hloupí daytraders to nebudou věřit a budou myslet, že jsem tu statistiku zfalšoval.
Ale vždy dbej na to, aby byla dividenda víc jak 3% z kurzu akcie. Protože i akcie s nejlepším potenciálem růstu může být několik let v mínus a bez dividendy to bude nuda jak se zlatem.
Nejlepší však bude prodat s výdělkem akcie, které si ochoten držet až do smrti. Tedy zcela všechny peníze dávat na akcie, které si ochoten držet pro dividendy až do smrti, ale až jich budeš mít moc, nebo ti budou protivné, nebo budou nebezpečně předražené, můžeš prodat. Hloupá by byla tedy akcie bez dividendy nebo s 1% dividendou, nebo akcie, kterou si chtěl prodat za rok s výdělkem a nejsi ochoten ji držet až do smrti. Protože kvůli nějaké nehodě to nepůjde prodat za rok s výdělkem a budeš mít tu nesympatickou akcii 10 let. Protože prodávat akcie se ztrátou může jen hloupý daytrader. Tvoje babička nebo děda by nebyli tak hloupí jako nějaký daytrader a neprodali by žádnou akcii se ztrátou. A známí zločinci z české a slovenské privatizace taky neprodali akcie se ztrátou.
Tedy kupuj jen akcie, které bys byl ochoten držet až do smrti, ale jednou přece jen nějaké prodáš s výdělkem. Nepočítej s tim, že prodáš za rok nebo za 3 roky s výdělkem, ale někdy jistě. Jen akcie z indexu DAX, Eurostoxx50 a Dow Jones. Dbej na to, aby byly levné, to je PE pod 15, PS pod 3, PB pod 3, dividenda nad 3%. A firma musí dlouhodobě zvyšovat zisky, protože jí neškodí konkurence. Tedy vyhýbej se nemocným firmám jak Nokia, E.ON, General Motors, Air Berlin, Siemens, IBM, Intel. Nekupuj ani populární akcie Apple, kde se čeká růst zisku 30% každý rok a bez toho je s akcií zle.

A ta statistika, která úkáže, že na 3 roky jsou lepší bluechips z DAXu než smallcaps z USA:
Nejvýnosnějších 7 akcií indexu DAX od roku 2003 do roku 2007:
Volkswagen ST +3 481 %, roku 2003 bylo P/E 4,2, P/S 0,2, P/B 0,5, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +32 %.
Salzgitter +2 611 %, roku 2003 bylo P/E 5,6, P/S 0,1, P/B 0,4, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +183 %.
MAN +980 %, roku 2003 bylo P/E 12,7, P/S 0,2, P/B 0,7, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +54 %.
K&S Kali und Salz +973 %, roku 2003 bylo P/E 2,4, P/S 0,4, P/B 0,4, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +0 %.
Deutsche Börse +762 %, roku 2003 bylo P/E 7,2, P/S 3,2, P/B 0,8, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +20 %.
Commerzbank +632 %, roku 2003 bylo P/E negativní, P/S 1,6, P/B 0,3, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +45 %.
Thyssen Krupp +585 %, roku 2003 bylo P/E 14,3, P/S 0,2, P/B 0,4, průměrný roční růst zisku 2003–2007 +59 %.
Prílohy
Joke-6.jpg
Joke-6.jpg (76.62 KiB) 4112 zobrazenia
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Casey »

Frosy a nebude pre teba ako zaciatocnika rozumenjsie precitat si Vladimirov web +skombinovat to s tym,ze ma Juggler napisane pod ciarov(In the stock market, timing is everything.)?Tak by si sa mohol dostat k niektorej tvojej vyssej ''naplanovanej faze'' bezpecnejsou cestou.
Ladisova filozofia predstavuje''mozny vynos'' az pre dalsiu jeho generaciu(mozno deti az vnuci).Ty mas v plane aj tie peniaze si uzit.
Myslim,ze Juggler a Jogo v niekolkych prispevkoch zdoraznili v com spociva problem Ladisoveho investovania.
Event ako Brexit mu opat dal mensiu facku(zatial) a aj keby to nedokazal rozoznat,tak Juggler mu to vysvetlil v com ma problem,no bude nadalej hlasat svoje nezmysly(Ego je neskutocna svina).
Preco chces kopirovat nieco co nefunguje?Pripadne funguje to do takej podoby,s cim sa nestotoznujes(proces pri ktorom by si si trhal vlasy a skakal pod vlak).Nekopiruj to,ale vyskladaj si svoju strategiu/filozofiu a zaklad toho postav na Vladimir a Juggler radach.
Ludia tu jasne poukazuju ake chyby urobil a robi.On za to zaplatil a zaplati.Preco chces dobrovolne za to zaplatit aj ty ? :roll: :idea: :idea: :!:
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Frosy, Tvoj postup je logicky a racionalny.
1.Doplnil by som rezervu tvorit aj na krytie vydavkov, ktore rastu s rodinou.
2. Podnikanie prinasa riziko. Kombinovat s rizikom financnej spekulacie je dvojsecna zbran. Poznam jedneho co dotuje straty na burze z podnikania.
3. Financna spekulacia je narocna a v podstate drina. Podla Taleba (Cierna labut) burza je dobra pre zabavu, ale nie budovanie bohatstva. Lepsie je sa sustredit na podnikanie.
4. Po urcitom case mozno pocitat s peknym portfoliom. 200-500k podla mna nemusi stacit. Potrebujes minimalne 25 krat rocne vydavky.
5. Na dochodok, vratane predcasneho je dobre investovat do staleho prijmu rastuceho s inflaciou ako je napriklad prenajom, ale aj tie "slavne" Ladisove dividendy.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jogo »

Frosy napísal:No dobre, vidim, ze Ladisa tu mate za dvorneho saska a moja otazka tu rozprudila diskusiu, ktora smeruje uplne inam ako som chcel.
Vymen Ladisove dividendove akcie za index MSCI-world, pripadne SP500, postupne dokupuj a modli sa, aby neprisla celosvetova deflacna spirala...v pripade deflacie ti pomoze len pozicny trading.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa makx »

Frosy napísal: Faza III. - budovanie pasivneho prijmu
... Je mi jedno aku cenu maju nehnutelnosti/akcie, zaujimat ma bude vyska najmu/dividendy na rocnej baze. Samozrejme ak nakupim nehnutelnosti/akcie a za 2r budu mat 2 nasobnu hodnotu, tak velmi rad predam a budem hladat podhodnotene nehnutelnosti/akcie, co si myslim, ze sa opat zhoduje s Ladisovou filozofiou.
[/b]
Tu sa velmi mylis. Nikdy ti nebude jedno aku cenu ma nehnutelnost/akcia. (Dokym nie si druhy P. Kellner alebo podobna extra trieda, aj ked Mike Tyson dokazal predrbat celozivotne prijmy, tj. cca 400 mega $).

Ferova cena akcie (tj. skor v dlhsom obdobi ako v kratkom (ako tu uz niekto podotkol, ze v kratkodobom su rozne nefundamentalne vplyvy) odzrkadluje diskontovane cash flow - jeden z najhlavnejsich pristupov pri ocenovani akcii (v absolutnom vyjadreni, potom v relativnom vyjadreni su prave P/E, P/S, P/B ratia).
Takze ak firma, ktorej cenu akcie, drzis, ztraca potencial byt v zisku v buducnosti, tak prva velicina, kde sa to premietne bude prave cena akcie!
(Pozor ani to niekedy neplati, niekedy aj cena akcie moze byt super, mozno aj dividenda ale fundamenty budu vesat cervenu vlajku, hovorilo sa o Lehmanov, ze tiez su na pokraji krachu ale cena akcie/rating to neodzrkadloval ale potom uz je pad ceny akcie volny pad)

Modelova situacia:
Firma X je stabilne v profite, vyplaca dividendu 4% (splnuje Ladisove kriterium + dalsie ratia, ktore zmienil) a ty sa ju rozhodnes kupit za 100$. Po 5 rokoch sa znizila cena akcie o 70% na 30$ ale tebe to je jedno, lebo dividenda sa znizila iba na 3%, takze si v klidku, lebo teba zaujima iba dividenda.
Ale co ti prave moze unikat, ze firma X za poslednych 5 rokov prestala utlmila reinvestovanie do vyzkumu a konkurencia je uz min. +5 rokov dopredu ale firma X sa stale snazi udrzat zaujimava pre investorov a teda neznizila dividendu pod 3% ale trh si vsimol drasticke znizenie ocakavanych ziskov a preto cena akcie padla o 70%.

Teraz otazka pre teba a Ladisa:
Co budete robit, ked na 6. rok od vasho investovania padne dividenda na 1.5%? Lebo dividendova politika 3% uz bola neudrzatelna a cena akcie padla uz o 90% na 10$?

Az vtedy sa pozries na fundamenty tej firmy?
Mozno zistis:
a) Firma je pred krachom a budes lutovat, ze si sa nezaujimal o cenu akcie a teraz ju predavas s dalsou 20% ztratou, tj. za 10$.
b) Firma nie je pred krachom ale kedze jej v inovacii produktov usiel vlak, tak musi firma X skoro vsetok zisk reinvestovat a preto nakoniec znizi dividendu na 0.8% a moze trvat dalsich 10 rokov, kym sa dividenda vrati na 3% (ak vobec, mozno iba na 2%).
c) Firma je uplne zdrava, to je len "6 rocna" manipulacia ceny z Wall Street a o 2 roky bude dividenda spat na 3%
(Velmi nepravdepodobne, kedze dividendova politika je malo premenliva a ako tu uz niekto zmienil v dlhsom horizonte vyplava na povrch prave fundamentalna hodnota firmy a nie spekulativna).

Podla mna, ked uz si zostavujes strategiu investovania dokonca zivota, tak urcite si treba stanovit aj exit strategiu z akcii, kde cena akcie, dividendy alebo rozne ratia padnu o x % (znova naviazane na cenu P/E, P/B, P/S).
Proste sledovat firmu, ci jej dividendova politika je udrzatelna, ci ju uz konkurencia nevalcuje alebo uplne ine technologie.
Pretoze moze sa stat, ze Vasim detom potom nechas bud akcie firmy v insolvencii/skrachovanej firmy alebo s dividendou 2%.
Ladis hovori iba polovicnu pravdu, hovori, kedy treba vstupit do pozicie (jeho 3% a rozne ratia) a uplne abstrahuje, ze firma sa moze rutit do krachu alebo, ze sa nikdy uz nevrati na tebou pozadovanu profitabilitu a preto je umenie aj vystupit z pozicie a o tom sa nezmienuje. (Stale sa bavime o investovani na +10 rokov a ziaden daytrading!)

To plati aj pre firmy typu bluechips. Vid Nokia (byvaly gigant v mobiloch), Barings Bank (233 rocna investicna banka v UK (najstarsia) skrachovala v 1995 kvoli 1 traderovi, uplnemu zlyhaniu risk managementu/celkovemu managementu a ciastocne aj BoE), spolocnosti, ktore boli vyhodene z indexov ako S&P, DAX, FTSE, atd. (nemuseli skrachovat ale mozno sa nikdy nedostali uz na uroven divindovej politiky, ktoru tu Ladis vyzdvihuje ako svaty gral).

Podobne je tu aj s nehnutelnostou, kde je akurat zlozitejsie zistit aktualnu cenu. Je fajn, ked ti najom vynasa ale ked nesledujes fundamenty tvojej nehnutelnosti (vybavenost okolia, kvalita susedov, kvalita okoliteho ziv. prostredia, tech. stav budovy) implicitne teda cenu nehnutelnosti, tak sa moze stat, ze okolie tvojej nehnutelnosti sa stava ghetto alebo sa zacne stavat nova zel. trat, praskliny na stenach statik vyhodnoti ako velmi nebezpecne a ty uz budes predavat nehnutelnost za ovela nizsiu cenu akokeby si sa venoval aktivne fundamentom, tj. cene.

Portfolio
U Indexoch ako ti ostatni radia vidim hlavne vyhodu, ze odpadlici ako moja firma X vypadne a nahradi ju dalsia hviezda. Preto sa tvrdi, ze investiciou do indexu celis iba systematickemu riziku (jedinecne je eliminovane, nastuduj si) a teda celis uz iba riziku, ktore by postihlo celu ekonomiku, napr. spominana deflacna spirala.

Ked chces dalej diverzifikovat ako ti odporucaju, tzn. nie all-in akcie ale moze byt aj nehnutelnosti, dlhopisy, vzacne kovy (napr. zlato - nema ziadnu dividendu ale udrzi si hodnotu/rastie aj v pripade vojny, okrem municie, zbrani, jedla a vody).

Nakoniec peniaze/fin./fyz. aktiva nie su vsetko. Treba investovat aj do nehmotnych veci ako volny cas, rodiny, priatelia, nove kontakty, zrucnosti. To ta zaisti a mozno aj tvoje deti do buducna niekedy este ovela viac.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

makx napísal:
Firma X je stabilne v profite, vyplaca dividendu 4% (splnuje Ladisove kriterium + dalsie ratia, ktore zmienil) a ty sa ju rozhodnes kupit za 100$. Po 5 rokoch sa znizila cena akcie o 70% na 30$ ale tebe to je jedno, lebo dividenda sa znizila iba na 3%, takze si v klidku, lebo teba zaujima iba dividenda.
Tie percenta su v nakupnej, alebo trhovej cene?
Naposledy upravil/-a Rokosák v Št 30 06, 2016 1:00 am, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
makx
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 03 05, 2016 11:50 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa makx »

Z nakupnej ceny, jednoduchy vynos -70%. (CAGR -21.4%)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predpokladam, ze ak niekto ignoroval 70% pad tak sa asi nebude prilis trapit s predajom akcie platiacej 10% dividendu.

Ja som sa zvykol drzat pravidla, ze ak akcia klesla 20% tak ju predam. To vsak nerobim teraz, ked 20% poklesy su bezne. V podstate sa s tym netrapim pretoze iba stvrtinu aktiv mam vo verejne obchodovanych akciach.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Frosyho celozivotne portfolio

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no ak by akcia klesla zo 100 na 30, pricom dividendy by islo z 4 na 3, tak to by sa oplatilo kupit viac a viac akcii, lebo ROI dividend by bolo 3/30 tj 10%, nie? :D
samozrejme, myslim to ako vtip, take znovuzrodenia su ojedinele :)

inak super tema, tiez hladam odpoved na tieto otazky, no asi zacnem indexami ako spomenute msci world + usa a sp500 , cize take konzervativne

aj ked, trochu sa obavam toho byka, co je tu 1-2 roky, setko islo velmi zaujimavo hore, az mam strach natupit na tak rozbehnuty vlak.. alebo nastupit len 1 nohou a druhou, ak sa nahodou vlak prepadne.. cize zainvestovat tak zlahka, pritvrdit pri pade.. aj ked, nuz neviem, zaciatocnik som... teda este ani to nie som...
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"