VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To whom it may concerns..predovšetkým Myk, Tilbur a Radvan...

Ako viete od istého času som mierne ,,posadnutý ,,volatilitou a nemôžem si pomôcť, toho času to vidím na long.
Je to však ako chytanie veľkej ryby, kým obrovský dav rybárov sa snaží profitovať na nekonečnom poklese futures VIXu vďaka contangu... Aj táto druhá strana mince je z hladiska market timingu fascinujúca, preto ma zaujíma long i short.

Objavil som nové ETNs, ktoré prišli na trh iba nedávno a sú ešte prakticky nevyužívané a nelikvidné. Čo je však zaujímavé, trackujú podklady (indexy), ktoré majú svoju históriu a preto nie sú takou veľkou neznámou ako sa zdá.

Plánujem tieto etnky zaradiť do tradingu a myslím, že sú vhodné aj na investing a hedžing a preto dávam info do pľacu a som zvedavý na názory.

Začnem od ,,stroja na peniaze,,...

1. VOLATILITA SHORT.

XIVH: Short Volatility Hedged ETN... Hedged short volatility (strong short bias)

The Short Volatility Hedged Securities are intended to provide net short exposure to VIX futures, which exposure is more likely to decrease in value when volatility increases and more likely to increase in value when volatility declines. The leveraged long position provides a hedge as compared to an outright short position in VIX futures.

The Short Volatility Hedged Securities are linked to the total return version of the S&P 500 VIX Futures Short Volatility Hedged Index TR – Short Term (the “Short Volatility Hedged Index”). Each of the 13 sub-portfolios of the Short Volatility Hedged Index has a target exposure of a 10% two times leveraged long position and a 90% unleveraged short position in the Short-Term Futures Index, which is intended to result in a net short position in VIX futures.


A teraz pozorne čítajte akoby vyzerala taká investícia historicky:

100 000 USD investovaných v októbri 2008 by nekleslo pod 80 000 USD počas krízy. Pri XIV by sme klesli až na 20 000 ! Keď potom trhy stúpali, prakticky až do leta 2014 – výnos by vyskočil na +1200% (teda 1 300 000 USD), kým výnos XIV by bol iba +400% !

2. VOLATILITA LONG:

BSWN: Tail Risk (strong long bias)

The Tail Risk Securities are intended to provide net long exposure to VIX futures, which exposure is more likely to increase in value when volatility increases and more likely to decrease in value when volatility declines, partially mitigated through the short exposure to VIX futures.

The Tail Risk Securities are linked to the total return version of the S&P 500 VIX Futures Tail Risk Index TR – Short Term (the “Tail Risk Index”). Each of the 13 sub-portfolios has a target exposure of a 45% two times leveraged long position and a 55% unleveraged short position in the Short-Term Futures Index, which is intended to result in a net long position in VIX futures.


3. VOLATILITA LONG / SHORT s biasom na long pri vysokej volatilite a na short pri nízkej volatilite.

LSVX: The Variable Long/ Short Securities ...Long / Short (long bias)

The Variable Long/Short Securities are intended to provide a net long or net short exposure to VIX futures, depending on conditions in the market, with the goal of having a net long exposure during periods of high volatility and a net short exposure during periods of low volatility.

The Variable Long/Short Securities are linked to the total return version of the S&P 500 VIX Futures Variable Long/Short Index TR – Short Term (the “Variable Long/Short Index”). Each of the 13 sub-portfolios of the Variable Long/Short Index has a target exposure of a 33.33% two times leveraged long position and a 66.67% unleveraged short position in the S&P 500 VIX Short-Term Futures Index (the “Short-Term Futures Index”).


Ako by vyzerala investícia do LSVX pred a po kríze 2008:

100 000 USD investovaných v LSVX tri roky pred krízou by sa nedostalo takmer do straty (naopak...v jeden moment +40%) a to až do októbra 2008. Za tú dobu UVXY klesla až o 90% !. Vďaka tomu by LSVX počas krízy dosiahla krátkodobý výnos až +220%, kým UVXY by sa vyškriabala zo straty do celkového výnosu +50%. V ďalšom priebehu po kríze trhy stúpali: UVXY sa totálne rozpadla behom 1 roka (čiže strata -99,9%), ale LSVX klesla iba o 35% ..a v turbulenciách v lete 2011 dosiahla celkový výnos +400%. Ak by sme LSVX držali doteraz, ešte stále by sme boli v zisku (kým UVXY by nás zruinovalo).

P.S. Zdá sa, že po tretí raz objavujem dôležitý efekt, keď malý DD stojí za vyššími výnosmi ( spomeňte si na BRK a etfká s nízkovolatilnými akciami)

Kým tu hodím obrázky ešte : The Closing Indicative Value for each series of Securities is recalculated each day to reflect the performance of the applicable underlying Index.
For each series of Securities, a Daily Investor Fee calculated at the rate of 1.30% per annum of its Closing Indicative Value on the previous calendar day is deducted each calendar day from its Closing Indicative Value on such calendar day.


Ešte sa tam stahuje nejaký poplatok so spreadu s nákupu/predaja futures..ale zdá sa, že je zahrnutý v cene.

A ešte off topic poznámka...k opciám na index VIX, čo sme sa predtým bavili: settlement v den expirácie, ale RÁNO...a vyplatia len ITM CASH (čiže rozdiel medzi medzi strikom a cenou indexu).
Prílohy
XIVH.jpg
LSVX a BWSN.jpg
LSVX a BWSN.jpg (48.12 KiB) 6682 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Istiach »

Dobre tomu rozumiem?

Ak cakas ze volatilita porastie, teda ze VIX pojde hore tak kupis BSWN. opacne, ak cakas ze volatilita bude klesat kupis XIVH. popripade kupis LSVX a manazeri fondu to rebalancuju za teba?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

JUGGLER dikes za info :D
LSVX idealne pre long-tern investorov podla mojho nazoru 10% z hodnoty portfolia by malo stacit na hedge. Len u Degira sa to LSVX kupit neda :(
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Treba to ešte poštudovať. A som zvedavý na vyjadrenie bystrejších ako som ja, hlavne Myk, Tilbur, Radvan.

V každom prípade, pri kúpe treba sa netreba plašiť..nekupovať za ask ak je to nelikvidné...treba nahodiť vlastnú limit cenu a čakať..a hlavne vždy dopredu skontrolovať, či cena nie je odchýlená od podkladu v neprospech kúpy. Podklady, čiže príslušné indexy sa dajú pozrieť na Yahoo pod symbolmi XIVH-IV, BSWN-IV a LSVX -IV. Ešte lepšie je podľa mňa nahodiť ticker ETNka do Morningstar.com, kde si môžete porovnať cenu ETN, ETF s vnútornou hodnotou podkladu, tzv. NAV ( Net Asset Value ). To trackovanie podkladu treba sledovať, lebo z času na čas sa objaví podstatné vychýlenie od NAV a je dobré o tom vedieť. Mne sa to stalo pred pár rokmi, ked som longoval TVIX ( obdoba UVXY)..TVIX sa vtedy odchýlil od NAV poriadne. Vtedy ma na to upozornil Tilbur, ja som z longu zdrhol a zachránil sa pred stratami. Bola to zároveň velká príležitosť k zisku pre tých, čo stavili na pokles TVIX . Padol desiatky % za pár dní. Také veci sa dajú využiť na arbitrážnu špekuláciu, alebo dodatočný hedže (v danom prípade short TVIX + long UVXY..a rozdiel bol pekný zisk).

Tieto ETNka fungujú zhruba od polovice júla 2016 a vyzerá to tak, že zatial všetky išli hore: XIVH z 25 na 31,70..teda +27%, LSVX z 25 na 27,35...zhruba +9,5% a BWSN i napriek tomu, že trhy išli hore a volatilita klesla je v zisku okolo +3%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Istiach napísal:Dobre tomu rozumiem?

Ak cakas ze volatilita porastie, teda ze VIX pojde hore tak kupis BSWN. opacne, ak cakas ze volatilita bude klesat kupis XIVH. popripade kupis LSVX a manazeri fondu to rebalancuju za teba?
Dobre tomu rozumieš. Z hladiska špekulácie na vysokú volatilitu BSWN alebo LSVX vyzerajú ovela lepšie ako klasické etfka (UVXY a VXX). UVXY a VXX síce rastú rýchlejšie a dajú oveľa väčší zisk , ale musíš sa trafiť do volatilného obdobia. Ak sa netrafíš, tak riziko straty je veľké ...rozpad ich hodnoty smerom k nule je tutovka...teda keď sa nič nedeje.

Z hľadiska špekulácie na pokles volatility sa XIVH hodí k nákupu po turbulenciách, alebo priamo do turbulencií. Teraz v období nízkych úrokových sadzieb,tu takisto máme pomerne dlhé obdobia averzie k riziku, kedy sa trhy temer nehýbu. Toto leto je zatial celé také od Brexitu, ktorý bol koncom júna...

Keďže smer trhu je ťažké predikovať, nákup na LONG možno načasovať vždy ked je volatilita velmi nízko a nákup na SHORT vždy ked vyskočí. Aj ten long/short sa mi páči..vidno, že podklad toho etn sa choval neutrálne v normálnych trhoch, ale chytil pekný bias na long, keď prišli turbulencie. Ono pozadu sa to dobre pozerá, ale vtedy v 2008 nikto nevedel kde to až zájde. No môžem potvrdiť, že timing sa vtedy vytvoril výborný, lebo kríza visela vo vzduchu, len trhy ju ignorovali. Ja veľmi neuznávam hedžovanie, ale tu pri volatilite to vyzerá super.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Myk »

Tyhle ETF jsou pro mě novinka, tak nebudu tvrdit, že k tomu mám nějaký názor, než který jsem si udělal z tohohle jediného článku:

http://sixfigureinvesting.com/2016/08/h ... xivh-work/" onclick="window.open(this.href);return false;

Platí to, co jsme tu už debatovali - jsou to leveraged ETF a pro ně platí trend is friend, naopak choppy je pro ně smrtící.

Zdá se, že na dlouhodobé držení jsou výrazně lepší, ale na spekulaci na spike jsou lepší klasiky UVXY a VXX, viz graf na konci článku, kde LSVX trackuje jednodenní změny hodně slabě. Vypadá to, že je to klasický trade off: pomalejší rozpad kvůli contangu, ale horší tracking spike eventu.

Na druhou stranu, dlouhodobě to dává tu výhodu, kterou psal Juggler - koupit UVXY delší dobu před spikem je smrtící, protože než přijde spike VIXu, tak se UVXY rozpadne na takovou hodnotu, že už bylo lepší koupit LSVX, který i přes to, že spike trackuje velmi mizerně, tak na tom bude lépe, protože se nestačil tolik rozpadnout.

Je to teda o tom, jak moc si kdo věří, že umí načasovat vstup.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ja len tak na prvy pohlad. Paci sa mi LSVX.
Skusim este precitat prospekt a porozmyslat nad tym, ako funfuje mechanizmus v ETNku.

Pisu, ze : ......Variable Long/Short Index has a target exposure of a 33.33% two times leveraged long position and a 66.67% unleveraged short position in the S&P 500 VIX Short-Term Futures Index (the “Short-Term Futures Index”).

Cize ak mas v portfoliu 66,6% short a 2x33,3% long, mas zhruba rovnaku poziciu v oboch smeroch. Mi to pripada, ako keby si drzal opcne straddle na VIX.

Musia robit zrejme aj rebalancing v nejakej danej periode. Vyzera, ze stvrtrocne.
Napriklad teraz ma LSVX podiel shortu 81% a zrejme 2x19% long.

Takto vyzeraju ciste expozicie na Tebou uvedenych ETN:
Prílohy
Clipboard04.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Tilbur »

Inak, toto je sposob, ako by sme mohli konstruktivne fungovat na fore. Ak niekto nieco zaujimave najde, mohli by sme sa na to hromadne pozriet a cez brainstorming sa to pokusit spravne odhadnut.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa radvan »

jugg.:

kuknem to do konca tyzdna ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Myk »

tilbur napísal: Cize ak mas v portfoliu 66,6% short a 2x33,3% long, mas zhruba rovnaku poziciu v oboch smeroch. Mi to pripada, ako keby si drzal opcne straddle na VIX.
Není to opční straddle. Ten vydělává oběma směry. Tohle je teoreticky flat zero pozice, protože by se měly short a long navzájem znegovat. Proto taky v simulaci denního spiku VIX LSVX dosahuje ubohých výsledků a v některých případech vykazuje nulu.

Prakticky ale není ta short a long pozice to samé, protože jedna je leveraged a jedna unleveraged. A obě se chovají trošku jinak, jedna trackuje lépe trend a druhá choppy změny podkladu - leveraged roste lépe v trendu, unleveraged naopak lépe v choppy. A tím vzniká pohyb LSVX. Kdyby se leveraged i unleveradged chovaly v praxi stejně, tak by LSVX bylo konstanta.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa radvan »

http://sixfigureinvesting.com/2016/08/h ... xivh-work/" onclick="window.open(this.href);return false;

davam sem link na clanok z ktoreho cerpal juggler ...

tak som kukol tie etfka ... podla mna to je blbost na trading ... lepsia je pure pozicia v XIV (short vol) alebo VXX (long vol) a naskalovana podla toho, kolko rizika clovek ustoji ...

ked obchodujes XIV/VXX, ak obchodujes pure pohyb volatility ... ked to obchodujes tieto ETF, tak miesas dve veci dokopy - samotny pohyb volatility (to, ci je to etfko net long volatilitu alebo net short) a potom tam mas velky vplyv toho pomeru medzi levered a unlevered castou a tym nakolko zrovna rozhasene su tie levered a unlevered cast voci sebe (lebo sa periodicky rebalancuju/resetuju na tie target vahy, ale zrovna, ked to ty tradujes, tak to moze byt rozhasene) ... cisty bordel ... tie ETF boli vymyslene do portfolii na dlhsie drzanie ako menej rizikova verzia XIV (to je ked mas to XIVH), alebo ako hedge ... ale netrejdil by som to ani za nic ... a do toho este je to male a malo likvidne ... dal by som od toho ruky prec ... a ani v portfoliu by som to nedrzal na dlhe drzanie, lebo nasimulovat to, jak sa to bude chovat je psycho ...

ked mas nazor, ze vol pojde hore, tak kup VXX ... ked myslis, ze pojde vol dole, tak shortni VXX ... budes mat nizke naklady na trading (male spready, super likvidita) ... pri tychto etf nikdy nevies co poriadne spravia, tym ako su komplikovane zlozene ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas. Poštudoval som aj ja a ďalší záver je taký, že na trading sa to veľmi neoplatí, ale na investing, hedžing a vybrané špekulácie áno.

Proste ono to funguje na dlhší timeframe a potrebuje to dlhší trend, ináč to nedáva žiadne výsledky. Iba vtedy má význam tá hedžovacia zložka.

Pekne to vidno na obrázku, ktorý priložím.

Keď bola dlhšia ,,systémová,, kríza v 2008/2009..čiže trh išiel dole niekolko mesiacov...vtedy bol výnos pekný: 200 až 400% pri páde trhov cca -50%. Ten výnos bol porovnatelný s výnosom VXX. Výhoda bola v tom, že sa to dalo držať bez rizika straty, kým UVXY a VXX sa prepadávali do straty...proste UVXY a VXX sa nemôžu držať dlhšie, ked sa na trhu nič nedeje.

V 2011 trvali turbulencie týždne, korekcia bola cca 20%...a vtedy to tiež dalo prijatelný výnos 60-110%.. Podobne vlani v auguste, ale to trvalo kratšie s výnosom 25-50%, kým VXX by dalo dvojnásobok.

No a pri krátkodobých poklesoch sa to vôbec nehýbe...Flash Crash len 10-30%..ale to by nikto nestihol vybrať...museli by sme mať nastavený PT. A Brexit, tam to nedalo žiadny profit. Brexit bol jednodňový pád SPX o 100 bodov a už pri open volatilita klesala. Potom bola ešte pár dní neistota a pokles o 30 bodov ale tým to skončilo. Takže žiadny dowtrend sa nevytvoril a BWSN a LSVX dali zanedbateľných +1až +3% .

XIVH má dlhšie trendové obdobia, preto sa podľa mňa oplatí aj na swingtrading. Minimálne už kvôli tomu, že ochráni pred prudkou stratou z rýchleho nárastu volatility. Toho sa vždy bojím, ked chcem dlhšie držať XIV...

Takže môj záver: BSWN a LSVX sa hodí k dlhodobým portfóliam, ale len vtedy, ked hrozí väčší a dlhší pokles.
XIVH je použitelný na investing i swingtrading... hlavne po krízach a turbulenciách...a takisto, ked predpokladáme že bude na trhu kľud minimálne pár týždňov až mesiacov...

Ja to zaradím do svojho repertoáru, ale len za určitých podmienok. Vyskúšam, uvidím.
Prílohy
BSWN a LVSX potenciál.jpg
BSWN a LVSX potenciál.jpg (34.81 KiB) 6480 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BSWN a LSVX čo som kúpil idú zatiaľ divne. Ale sedia s podkladom. BSWN je v miernej strate, ale LVSX je zhruba 7% dole po dvoch turbulentných dňoch, medzi ktorými bol jeden deň poklesu volatility. XIVH klesá v súlade s mojími očakávaniami. Žeby sa oplatilo miesto BSWN long hrať XIVH short?..aj to je alternatíva na zamyslenie pokial ide o menší timeframe.

Dnes som mal možnosť porovnávať opcie na VXX a VIX. VXX opcie sa stále dali predať in the money (ITM), kým VIX opcie začali zaostávať za cenou najbližších VIX futures (VIX i futures vyskočili +25%). To zaostávanie bolo na vzdialených expiráciách. Napr. SEP 27 strike 12 som nevedel predať za 6,70 ked futures vyskočili na 18,70 ...dalo sa za cca 6,30 (aj to trebalo čakať). Potvrdilo sa mi to, na čo upozorňoval MYK (platí to len pre európsky typ opcií ).

Prax mi zatial ukazuje, že opcie na VIX sú fajn, ale treba využívať predovšetkým bližšie expirácie. Čiže využiť týždňové opcie a radšej nakúpiť viac OTM za nižšiu cenu, ako menej drahších ITM. Tie vzdialenejšie ITM sa mi síce pekne nafúkli, ale s väčšou cenou a negatívnou prémiou zrazu držím podobný inštrument ako futures VIXu. Proste tých pár opcií má zrazu dvojnásobnú cenu, ale mám strach, že tá cena môže ľahko vyfučať. A ťažko sa predávajú. OTM bližšie expirácie som nakupoval napr. za 15 centov, ale teraz majú cenu 2-3 dolárov a v pohode sa dajú predať. Čiže oplatí sa radšej riskovať pár stovák do blízkej expirácie OTM s vedomím, že o nich prídem (expirujú bezcenné)... ale keď sa obchod vydarí, tak zisk sú tisíce %.

Priebežné ponaučenie z mojích opčných experimentov: na bežné obchody s akciami sú fajn ITM...na špekulácie s VIXom radšej OTM .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mám 2 otázky k volatilite.

1. niekde som čítal, že za normálnych okolností v piatok index VIX klesá a v pondelok stúpa. Tento pohyb vraj futures neberú do ceny. Presvedčil som sa o tom pred 3 týdňami, ked trhy boli mierne plus a VIX padol v piatok -10%. Potom v pondelok rástol i ked trhy bolo okolo nuly. Další piatok bol Bloody Friday ...to bola výnimka (VIX +50%). A tento piatok sa tento jav znova potvrdzuje, lebo trhy celý deň padajú ( do -0,5% ), no VIX nestúpa, ale klesá. Teraz sú trhy -0,35% a VIX -4%.

Vie mi niekto vysvetliť tento jav? Ja len tak tipujem, že: 1.buď je v piatok malý záujem o nákup opcií, alebo 2. ceny prémii klesajú, dopredu odpočítavajú časovú hodnotu víkendu.

2. Druhá otázka sa týka špecificky týždňových opcií na index VIX. Tu sa cena odvíja od ceny futures. Najbližšie futures sú SEP a stoja teraz 16,30 USD. Ďalšie sú OCT a stoja 17,85. Mám ITM opcie s exp. 27 SEP ktoré sa teraz oceňujú podla SEP futures. SEP futures však na budúci týždeň expirujú (SEP 21) a najbližšie ostanú OCT. Zoberme si modelovú situáciu, že by SEP futures i VIX skončili v expirácii na 16,30. Znamená to, že cena mojích opcii, ktoré expirujú o týždeň neskôr vzrastie , lebo sa začne oceňovať podľa futures OCT? Logicky by mala vzrásť vnútorná hodnota, ale časová prémia klesnúť...

Ďakujem za odpovede.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Dobrý článok, pekná vizualizácia:

After Last Night's Fireworks, Citi Unveils The "Insanity Index"

http://www.zerohedge.com/news/2016-10-0 ... nity-index" onclick="window.open(this.href);return false;
Prílohy
g10%20insanity%20index%202_0.png
g10%20insanity%20index%202_0.png (69.16 KiB) 6221 zobrazenia
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa Myk »

Juggler:
Ano, ten páteční pokles by měl souviset s víkendovým rozpadem opcí. Market makeři totiž snižují ceny opcí už v pátek, protože kdyby je nesnížili, tak by jim tradeři prodali opce a v pondělí si je koupi zpět a přenesli by tak víkendový časový rozpad na market makery.
http://www.optionpit.com/option-educati ... he-weekend" onclick="window.open(this.href);return false;
V podstatě to může být i tlak ze strany traderů, kteří se opravdu zbavují opcí před víkendem a v pondělí nakupují nové opce.

VIX index je kalkulován jako aktuální cena 30 dní do expirace, takže se počítá z nejbližších dvou expirací. Aktuálně OCT (ta má 14 dní do exp) a NOV (ta má 42 dní do exp). Takže index se počítá jako vážený průměr, ale postupně se váha pořád posouvá z OCT expirace do NOV. Index si žije svým životem počítačového algoritmu a počítá si nějaké hodnoty z opcí.

Futky jsou budoucí hodnota a jsou cash settlement. Oproti fyzickým komoditám i akciovým indexům nejde VIX zahedgovat - nejde koupit ropu do tankeru ani nejde koupit ETFko jako SPY a zahedgovat si cenu proti SPX. Proto futky mohou vykazovat odchylky od indexu - rozhodující bude hodnota VIX až v den settlementu, do té doby to může lítat sem tam a nemusí to tak přesně kopírovat index.Cena futek je daná trhem - poptávkou a nabídkou, market makeři zohledňují jen contangem carry costs, což vu vixu nejsou náklady na držení, protože nic koupit nemohu, ale jsou to spíš prémie pro sellera futky za to, že VIX může vyskočit a long strana vydělá balík. Naopak backwardation je prémie pro longaře, protože se tuší, že VIX se dlouho neudrží a spíš spadne - pak jdou futky do backwardation.

Cena tvých opcí nevzroste, protože se oceňuje pravděpodobně podle váženého průměru těch dvou futek a postupně se mění poměr.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:Dobrý článok, pekná vizualizácia:

After Last Night's Fireworks, Citi Unveils The "Insanity Index"

http://www.zerohedge.com/news/2016-10-0 ... nity-index" onclick="window.open(this.href);return false;
Tá linka z úvodu Insanity indexu..tá mi pripadá zaujímavá...podáva aspoň aké také vysvetlenie.

http://www.zerohedge.com/news/2016-10-0 ... c-pounding" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: VOLATILITA - nové hedžované ETNs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Myk napísal: Cena tvých opcí nevzroste, protože se oceňuje pravděpodobně podle váženého průměru těch dvou futek a postupně se mění poměr.
Nevzrostla...bolo to tak ako vravíš. Stále vážený priemer. Dík za príspevok. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"