Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Deiky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 17 02, 2010 9:36 pm

Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Deiky »

Dobrý den, píšem prácu o nefinančných komoditných derivátoch. Neviem či tu táto tema práve zapadá, ale chcem Vás poprosiť o zopár rád. Moja práca je v teoretickej časti zameraná všeobecne na deriváty komoditné s prikladmi na energetiku (elektrika a plyn). No este stale zhanam k praci nejaké dalsie praktické materiálzy. Súčastne práca obsahuje forwardový vzorec pre vzpočet plynu a jeho rozobratie, a zopar príkladov, nazvem to cvičení, ktoré ukazuju, ako sa da derivátmi zafixovat pozícia.... Chem vás poprosiť o radu ake praktické materialy možno ešte do práce pridať. (menové, úrokové, atd... materiály, to nechem, chem ostat pri energetike alebo pri komoditach vseobecne) kazdy nazor ocením... Popripade pokial viete miesta skade by som mohl cerpat grafy a statistiky... Napriklad pomer zobchodovaných termínovaných kontraktov a spotových alebo pomer burzových a mimoburzovźch derivatových obchodov... Kludne ocenim aj priklady k swapom a opciam, ku ktoremukolvek nástroju... Cokolvek prakticke ocením... aj nápad : ) Dakujem vopred... Taktiež ak viete o zaujimavých odkazoch sem s nimi ;)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Lobista »

Ahoj,

skus sa pozriet na Commitment of Traders report -- najdes to na stranke CFTC:

http://www.cftc.gov/marketreports/commi ... /index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

To je statistika kto drzi ake pozicie -- industrials, financials a small traders myslim su tie skupiny. Pozri si zalozku Natural Gas products na tej stranke.

Este by som mozno skusil pozriet stranku BIS, su tam statistiky pre OTC derivaty, aj komoditne.

http://www.bis.org/statistics/derstats.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Tie grafy a interday ceny by si nemal mat problem zohnat -- skus si pozriet napr. Yahoo finance.

Este byt tebou tak sa pozriem na plynove ETF, resp. ETC a nieco o nich napisem, resp. to porovnam s futures ako nastrojom na ziskanie exposure k danej komodite.

Mas uz aj nejaku predstavu o tom, co budes robit v tej praktickej casti?
Deiky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 17 02, 2010 9:36 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Deiky »

No v tej praktickej casti mam ten forwardovy vzorec komplet rozvrhnutý príklad pre dodávku plynu pre urcite obdobie na základe vzorca... Je to vyuzivane v ramci predaja plynu v SR... je to forward... potom su tam konkretne priklady tie este nemam sfinisovane. pre priklad som primyselny zakaznik a mam urcitu spotrebu napr elektriny a chem si zaistit poziciu ceny pre napr rok 2011... a tam je popisane aky produkt ci forward ci futures... co ak jeden co ak druhy....mozny spôsob stanovenia ceny.. podla EEX atd.. to este nemam dotiahnute... A este nieco by som k tomu pridal.. Dik za info idem popozerat :) Este tam pohazdem nejake vyvoje cien napr base loadu za urcite obdobie na urcitý rok podla priemerných denných hodnôt z PXE a tak :)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Lobista »

Mozno by bolo zaujimave zobrat si nejake obdobie /najlepsie intraday data/ a zanalyzovat co na ne najviac vplyvalo /napr. ake spravy, resp. nejake korelacie skusit najst/. Pripadne zobrat denne data a povenovat sa bubline z roku 2008, alebo nejakemu inemu obdobiu. Len ma to tak napadlo :P . Aj ked ty to podla toho co pises vedies skor smerom risk management, takze asi sa ti tam viac hodi nieco ine.


Vsak ked to dokoncis a obhajis, tak nam to tu mozes potom zavesit -- kopa ludi tu obchodovala a este asi aj obchoduje plyn, tak by si to urcite radi precitali.
Deiky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 17 02, 2010 9:36 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Deiky »

Este mam jednu vec : )
V praci chem este napisat aj par riadkov o burzach ja som pracoval len s EEX a holandskou a jednou platformou a potrebujem cca 3 burzy k plynu a 3 k elektrike samozrejme tie likvidne : ) dakujem : ) EEX uz nepiste : ) Nemyslim tym ze mi tu mate onich pisat staci adresu nane..
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ahoj Deiky
skus pozriet tieto linky:
http://www.cmegroup.com" onclick="window.open(this.href);return false; v sekcii energy je pekna tabulka s ng kontraktmi
http://www.timingcharts.com" onclick="window.open(this.href);return false; tu su dobre znazornene graficky COT reporty pre jednotlive instrumenty
http://www.eia.doe.gov" onclick="window.open(this.href);return false; stranka o energiach v usa
tiez sa zaregistruj na financial times a dostanes sa zdarma k par clankom o plyne a elektrine, ja sa zaujimam iba o plyn.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte

Nasiel som tuto temu, tak v nej budem pokracovat. Budem pisat diplomovu pracu - "Ocenovanie financnych derivatov na baze Blackovho-Scholesovho modelu". Zatial nemam presnu anotaciu, ani nic podobne. Skor ma napadlo, ci sa s tym niekto nestretol, alebo nepozna zaujimave linky na najdenie info.

Dakujem
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
senor valasco
Silver Member *
Príspevky: 264
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 12:32 pm
Bydlisko: HUMENNE
Kontaktovať používateľa:

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa senor valasco »

na toto si zrejme narazil link
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa marco »

dakujem ti velmi pekne :wink:
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skus ICAP http://www.icapenergy.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa marco »

Ahojte, ak je tu nejaky odbornik na opcie v ramci BA (pripadne blizke okolie). Onedlho sa pustim serioznejsie do mojej diplomovej prace (Ocenovanie financnych derivatov na baze Blackovho-Scholesovho modelu). Velmi by mi pomohlo mozno osobne stretnutie s niekym, kto to obchoduje realne a mal by cas a zaujem sa somnou stretnut a pokecat o opciach. Nejde ani tak o matematicky aparat, ako o realne skusenosti a info, ktore by som vedel pouzit. Dakujem.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa filip glasa »

kontaktuj cloveka s nickom laty
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa marco »

Caute, nepohybuje sa tu niekto / resp. nepoznate niekoho, kto by vedel nieco popisat na temu vyuzitie opcii (financnych derivatov) v suvislosti so Solvency II (pripadne Basel) ? dakujem pekne
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Poprosim o radu a pomoc pri práci na temu deriváty

Príspevok od používateľa marco »

nevie niekto poradit, kde by sa dali zohnat pekne grafy ohladom vyvoja obchodovania derivatov / historicke atd /

EDIT: uz som nasiel zhruba co som potreboval - ale ak by niekto mal nieco k teme, rad si pozriem
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"