Opcie na futures/ETF

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Mne nemusíš vysvetľovať kedy zarobíš, ja sa týmto živím. :D Sdieľam tvoj pohľad na trh. Síce obchodujem SPX namiesto SPY z dôvodu typu opcií, ale je to v podstate to isté. Myslím, že trh porastie a otestuje nové high na 50 day SMA. Prvá rezistencia by mohla byť na 1810-1820 a potom na dlhšie obdobie 1848. Každá nepredvídaná udalosť môže však všetko zmeniť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

jasné, sorry.

Inak Rado, máš skúsenosti aj s opciami na futures ? Pretože začínajú sa mi viac páčiť, ako opcie na ETFs

Napr. teraz som na deme zrealizoval takýto obchod (vertical spread):

BUY (NQH14) FEB14 3680 call 8,50
SELL (NQH14) FEB14 3670 call 11,00

teda zinkasoval som 50 USD (11*20 - 8,50*20).

Jedna vec, čo sa ťa alebo vás ostatných chcem spýtať, že či rozumiem správne, že môj max. zisk je týchto 50 USD a moja max. potenciálna strata je 200 USD ((3680 - 3670)*20) ?

A druhá vec, ako presne funguje expirácia ? viem, že pri opcií na futures dochádza k tzv. cash settlement, teda nič, také že by som bol zrazu long alebo short u NQ...takže jednoducho sa stane iba to, že ak trh bude pod 3670, tak mi zostáva prémium a keď trh bude 3670, tak mi broker automaticky vypočíta stratu ? (nejako alikvotne, ak trh nebude velmi vysoko?)

Inak RRR úplne na hovno, nie ? :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Neobchodujem nič okrem opcií na indexy takže skúsenosti nemám žiadne. Tvoj výpočet je asi správny. Opcie na akcie predstavujú 100ks akcií, tak by tvoja strata predstavovala 20x100x10 tzn. 20000$.
Cash settlement znamená, že si zikový do ceny 3672,5$. Pri akciách prebieha tak, že všetko nad tvoj vypísaný strike sa automaticky vysporiada. Pri tejto cene by ti tak z účtu odišlo 2,5$x20ks (50$).

RRR nič moc, to je fakt. Pravdepodobnosť je však na tvojej strane. V bežnom živote podobné RRR majú poisťovne alebo casína. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

nerozumiem, ako si sem zakomponoval tých 20 000 USD ? to sa viaže akože k môjmu obchodu ?

nechcem sem miešať akcie, ale aj tak sa spýtam: ak vypíšem call na akciu pri strike 100 (dnes stojí 95) a zajtra sa bude akcia obchodovať za 101, tak ja okamžite budem short 100 ks akcií ? určite hneď okamžite ? :D vždy sa to musí stať ?

ešľte nechápem, že pri akej cene by mi z účtu odišlo 50 USD ? :D

A k tomu RRR - to vždy je pri opciách RRR také na p... ? lebo zatial som priaznivé RRR pri vypisovaní spreadov s 1 strikovým rozdielom nevidel...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

heldus napísal:nerozumiem, ako si sem zakomponoval tých 20 000 USD ? to sa viaže akože k môjmu obchodu ?
Napísal som, že opcie na akcie predstavujú 100ks, tak v prípade, že by išlo o akcie mal by si túto sumu blokovanú ako margin a bola by to aj výška maximálnej straty.
heldus napísal: ešľte nechápem, že pri akej cene by mi z účtu odišlo 50 USD ? :D
Pri cene 3672,50$. Všetko nad vypísaný strike sa vysporiada cash. Pri cene 3671 to bude 1$x20, pri cene 3673 3$x20, pri cene 3679 9$x20. Dúfam, že je to zrozumiteľné.

RRR je pri spreadoch stále nevýhodné. Paradoxne čím viac budeš riskovať, tým lepšie RRR budeš mať.
heldus napísal:
nechcem sem miešať akcie, ale aj tak sa spýtam: ak vypíšem call na akciu pri strike 100 (dnes stojí 95) a zajtra sa bude akcia obchodovať za 101, tak ja okamžite budem short 100 ks akcií ? určite hneď okamžite ? :D vždy sa to musí stať ?
V prvom rade treba rozlišovať typ opcie. Európsky si uplatníš len v deň expirácie a vysporiadava sa len cash podobne ako pri futures. Americký typ si môžeš uplatniť kedykoľvek počas trvania opcie a priraďuje sa pozícia long pri call a short pri put. (pre predávajúceho opačne)
Dám ti tu príklad z pohľadu kupujúceho call opcie. Predstav si, že je 6.2 15:40 a trhy začali po predchádzajúcich poklesoch rásť.
Prílohy
1.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Rozhodneš sa kúpiť 10 ks call opcií za 0,64$/ks. Celková investícia 640$.
Prílohy
2.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

12.2. pri otvorení trhov 15:40 bol takýto stav:
Cena SPY 182,57$. Môžeš si uplatniť svoju opciu a na účet tak dostaneš 1000ks SPY v cene 180$. Ak ich hneď predáš, tak realizuješ zisk 2570$.
Opcia má však aktuálnu cenu 3,115$. Nemusíš použiť ďaších 180000$ na nákup SPY stačí ak nakúpené opcie predáš a realizuješ zisk 3115$.

Z tohto dôvodu nie je pre kupujúceho výhodne si opcie uplatňovať pred expiráciou, ale je lepšie ich predať. Každá opcia sa skladá z vnútornej hodnoty a časovej. V tomto prípade je vnútorná hodnota 2,57$ (aktuálna cena SPY - strike) a časová hodnota 0,545$ (aktuálna cena opcie - vnútorná hodnota). Môže sa stať, že si ju niekto uplatní hoci napríklad z neznalosti. Je však malá pravdepodobnosť, že sa tak stane a už vôbec nie okamžite len čo cena "preletí" strike. Najviac by som sa uplatnenia obával v čase expirácie, keď už opcie budú mať len vnútornú hodnotu. Do tej doby sa budú predávať a ten komu ostane na ruke "čierny Peter" sa potom rozhodne. :D
Prílohy
3.jpg
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

Rozumiem.

Inak môžem sa ťa, ako človeka, čo sa opciami živí, spýtať, akú stratégiu odporúčas začínajúcemu obchodníkovi s opciami s účtom 3 000 USD ? Ani náhodou nečakám extra zhodnotenie účtu, som trpezlivý. Len rád by som od niekoho skúseného počul, že ako by bolo najvhodnejšie začať. Pretože začiatky sú vždy najdôležitejšie. Díky.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som robil kreditné spready na indexy. Ako margin by som použil max. 2000$. Nič zmysluplnejšie vzhľadom na výšku účtu nevidím. Skúšam tu robiť Covered Call na Coca Colu a účet 10000$ je na to málo. Možno by do úvahy pripadal aj ratio spread, ktorý skúšam, ale vzhľadom na potenciálne neobmedzené riziko by som ho na začiatok neodporúčal. Je tam treba poznať podklad ešte lepšie ako pri indexoch. Robil by som ho len na akcie, ktoré treba mať odsledované.
S kreditnými spreadmi sa môžeš hýbať s výnosom od 15-70% za rok, čo je dosť na to, aby si musel ešte niečo pridávať. Ak budeš chcieť väčšie výnosy, tak pridáš kapitál. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

Aj ja som si vravel, že kreditné spready budú asi najlepšia voľba. Ale ako postupovať ? Vypisovať ATM opciu a k nej kúpiť najbližší strike ?

Napr. v pondelok vypíšem marcovú call opciu na ES pri strike 1830 a následne kúpim marcovú ES call 1840 ? Zinkajsujem možno nejakých 100 USD (max. strata 500 USD)

To je všetko ? Teraz čo ? čakať mesiac kým vyexpirujú ?

Alebo v ten pondelok zreazlizovať viac takýchto spreadov až kým si nezablokujem tých 2 000 USD (napr.) ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Spready otváraš naraz jedným príkazom.
heldus napísal:
To je všetko ? Teraz čo ? čakať mesiac kým vyexpirujú?
Ak všetko pôjde ako má, tak to je všetko čo budeš robiť.

Pri spreadoch je však všetko o vstupe. Treba si trpezlivo počkať na príležitosť. Otvárať postupne aj počas viacerých dní. Je pravda, že účet nemáš veľký a ak by si obchodoval RUT alebo SPX, tak otvoríš max. 2 kusy. Veľa toho nevymyslíš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

"Otvárať postupne aj počas viacerých dní."

Týmto myslíš, že tých spredov vytvorím viacero ? Ak hej, tak pre ten istý kontrakt, alebo pre iné ?

A s tým načasovaním vstupu to ako myslíš ? Ako by si v súčasnosti hral/hráš na SPX ? bearish alebo bullish ?

Inak povedz mi na rovinu, je lepšie obchodovať opcie europskeho typu alebo amerického typu ? Ono všade sa píše, že aj ked obchoduješ americký typ opcií a cena podkladu prestrelí strike, tak sa neni treba priradenia obávať, ak je expirácia ešte ďaleko.

Ale zas opcie europskeho typu sú tušim menej likvidné, alebo sa mýlim ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Spready vytváraš postupne a môže to byť aj na viaceré podklady (indexy).

Čo sa týka SPX, tak mi zajtra expirujú bull put spready. Ku call som sa nedostal. Na marec mám nejaké put odrolované z februára. Aktuálne to vidím tak, že pokiaľ sa vytvorí rezistencia, tak budem pri raste trhov otvárať call spread nad 1850, pri poklese zase put spready pod 1740. Sú 4 týždne do expirácie, tak na vstup je ešte more času.

Ja obchodujem prevažne európskeho typu. SPY som mal otvorené možno niekedy začiatkom minulého roka. Nesúvisí to však s likviditou. S účtom 3000$ problém mať nebudeš. Nemal by si ani s účtom s hodnotou 1 mil. USD.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

inak ešte v predošlom príspevku si napísal, že spred otváraš jedným príkazom. To ale nemusím že ?

Ja môžem aj tak obchodovať, že ja síce otvorím spread, ale potom niekedy sa zbavím iba vypísanej opcie a kúpenú si ponechám. Dá sa to, že ?

Ale ja som chcel skôr vedieť, že aký máš dôvod, že obchoduješ práve europskeho typu ? nejaký musíš mať :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Spread môžeš otvoriť aj postupne. Môžeš, ale aj nemusíš dostať viac. Sú to však drobné aj pri väčšom účte aký chceš obchodovať. Nebudeš mať kedit napr. 0,5$, ale 0,53$ resp. 0,47$. Podľa mňa to za to nestojí.

S opciami v spreade môžeš robiť čo chceš. Sú všetky samostatné. Spread je kvôli marginu. Potom už však nerobíš nesmerovú, ale smerovú stratégiu. Neviem aký dôvod by si na to mal mať. Ak s nesmerovou stratégiou urobíš napr. 50% za rok, tak také vylepšenia ti majú priniesť čo? 55%? Obchodovať opcie do smeru nie je to isté ako obchodovať do smeru akcie. Otočí sa trh a prídeš o všetky zisky, ktoré si vytvoril možno aj za pár mesiacov. Lepšie je sa držať jednej stratégie a nevybíjať sa na všetkom čo je možné. Dodatočný výnos a možné riziko podľa mňa nestoja za to, ale je to tvoja vec.

Obchodujem opcie európskeho typu lebo otváram spready na indexy a tie sú európskeho typu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa heldus »

Vieš prečo ? Lebo napr:

vypíšeš spread (avšak každú nohu zvlásť), zinkasuješ napr. 200 USD
ak sa trh bude bude približovať k strike, tak zpozorniem a ak sa vypísaná opcia stane ATM, tak sa jej zbavím a hneď nato vypíšem daľší spread (len neviem, či pre ten istý mesiac, alebo pre ďalší). Takže z ATM opcie budem mať napr. stratu 150 USD a z dalšieho výpisu budem mať dalších 200 USD. Takže niečo mi zostatne

+bonus: tá prvá kúpena call opcia je stále v hre, takže aj z nej možno veľa vyťažiť, keď trh pôjde stále proti mne

čo ty nato ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Vypisovanie spreadu postupne. Dám ti dva príklady s tým, že skúsim napísať, čo budeš mať v hlave.

1. Vypisovanie call spreadu SPX február (1830,1840) 6.2.2014 15:55. Výpis naraz príkazom ti na účet prinesie 0,625$.
Postupné vypisovanie by prebiehalo najskôr nákupom SPX 1840 15:55 za 0,575$. Potom by si čakal. Trh rástol a tak otváraš kompletný spread predajom call na 1830 za 1,2$. Inkasuješ celkovo 0,975$ za spread. Si na tom lepšie o 0,35$ na spread. Spravíš o 3,5% vyšší výnos ako pri výpise naraz.

2. Vypisovanie call spread SPX február (1850,1860) 3.2.2014 15:55. Výpis naraz 0,675$.
Postupné vypisovanie nákup SPX 1860 15:55 za 1,075$. V čase 15:55 je cena call 1850 1,75$. Čakáš.
16:00 trh padá a cena call 1850 je 1,475$. Keďže chceš získať viac a v hlave máš benchmark cenu za spread 0,675$ pri otvorení naraz, tak počkáš.
16:05 trh sa trochu spamätal. Cena 1,525$. Čakáš ďalej lebo to vyzerá lepšie.
16:10 trh znova nabral smer na juh. Cena 1,45$. Keď si pred 10 minútami počkal, tak počkáš znova.
16:15 pokles naberá na sile. Cena 1,275$. Teraz môžeš predať opciu. Bude problém dostať túto cenu lebo pri poklese kupujúci majú tendenciu čakať. Ak sa to podarí, tak cena za spread bude 0,20$, čo je dosť málo vzhľadom na to, že riskuješ 800$.
16:20 Cena sa skoro nepohla 1,30$.
16:25 Cena 1,275$.
16:30 Trh znova klesol cena 1,20$. Ak si zaváhal pred 15 minútami, tak si na tom ešte horšie.
16:35 Cena už len 1,175$. Za spread už máš len 0,1$.
16:40 Cena 1,10$.
16:45 Cena 1$. Kreditný spread sa mení na debetný. Budeš musieť čakať mesiac, aby sa odblokoval margin a z pôvodných 1000$ bude 993$. (poplatky nepočítam)
Ak by si čakal do 17:55, tak predáš opciu za 0,825$. 18:55 podobne ako v príklade zo 6.2. by znamenalo predaj za 0,775$ a stratu 0,3$/spread.

19.2., dva dni pred expiráciou (SPX 1842$), by si ešte tŕpol, aby trh nešiel ďalej hore a ty si nemusel spread rolovať lebo by to znamenalo ďalšie náklady a zvyšovanie už pôvodnej straty. Ako by si sa na seba hneval ani nepíšem. Pre holuba na streche si prišiel o vrabca.

Na celom ma odrádza pracnosť a riziko. Obchodovanie spreadov nie je daytrading, aby som čumel na monitor a obchodoval pre lepší výnos, ktorý bude o mesiac. Predaný spread naraz 6.2. by sa hneď dostal do zisku a pil by si kávu možno občas pozrel na trhy. Namiesto toho by si si hrýzol nechty a nebola by s tebou reč celý večer a to by trvalo asi až do doby pokiaľ by si stratu nedohnal. (možno marec) To všetko, aby výnos nebol ako v 1. prípade 6,25%, ale 9,75%? Nie ďakujem. Voľný čas a život bez stresu si cením viac. Cesta k vyšším výnosom vedie cez zvyšovanie obchodného kapitálu a nie cez takéto podľa mňa zbytočné riziko či predám alebo nepredám opciu za viac.

Posledná veta platí aj na tvoju úvahu o spätnom odkupe stratovej ATM pozície a predaja ďalšieho spreadu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

Prosím vás, ak som bol priradený na futures na akciový trh, tak o koľkej presne sa mi otvorí pozícia ?? Ihneď ako sa začne obchodovanie na elektronickom trhu (teda 00:01) alebo až ked sa začne riadne obchodovanie (15:00) ??

Ak platí prvý prípad, tak čo potom keď nemám dostatok peňazí na overnight margin pre danú pozíciu ?? (...totiž niekto si asi náhodou uplatnil OTM opciu, alebo platforma mi ukazuje hlúposti)
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Opcie na futures/ETF

Príspevok od používateľa qwerty »

nikto ani len myšlienka ? :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"