Opce-obchody-strategie-hedging

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rambajs

Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Zalozil jsem toto tema,jako okrajove,pro diskuzi s lidmi,co opcim fandi,a jeste lepe pro ty,co je pouzivaji v beznem obchodu...Pouzivate tu nekdo opce prakzicky,bud na zajisteni,ci lepe jako vypisovani ziskovych pozic?

Je tu jinde diskuze,o tom jak svizelne je prekonat index samotnym nakupem pouheho indexu...
Je to samozrejme nesmysl,ze nelze vydelavat-prekonat index,tim,ze musite vybirat samostatne akcie...
Pokud pouzivate vypisy/nakupy krytych/nekrytych call opci do trendu,nebo se kryjete pred pady nakupem put,nebo vypisem put,prekonate index bez problemu o 10-15%...zcela konzervativne...
Taktez prekonate akcii samotnou...

P"okud se chce nekdo o tom pobavit-ci dat sem nejaky obchod,urcite to cast lidi na diskuzi uvita...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

To krytie opciami - nejak mi to nesedí. Každá opcia niečo stojí. Ak kúpim index SP 500 a zároveň put opcie naňho, tak som prerobil. Ak kúpim lepšie akcie (výkonnejšie) z SP 500 a zároveň put opcie na zaistenie, snáď niečo zarobím v každom prípade. Ale rozhodne sa mi to nezdá také jednoduché.
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Dobre,ze jsi to napsal Filipe...
Ok...
Takze pratele covered call,je prave opacny priklad toho co napsal filip...
Pokud chcete,rozepisi to podrobneji...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak to rozpíš :lol:

Ešte ma zaujíma, či používaš aj rôzne tie stratégie 90/10, ../.., čo sa mi zdá menej rizikové. Laicky povedané malo by ísť o zaistenie sa s tými povedzme 90% do nejakého bezrizikového nástroja, a 10% dať na rizikový opčný (alebo aj iný) obchod.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Honzajs »

rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Ja jsem nemyslel tu vysvetlovat zaklady...
Ale nebraniomn se tomu...
Cesky tedy covered call,je to,co je kryte vypisovani,a da se uplatnit uplne vsude!
Tedy zvlaste na akciich ktere mame,a tady je zasadni chyba!-pokud je uz nyni nedelame!
to plati pro vsecny drzitele papiru vcetne LADISLAVA!
Utocim tedy asi na jeho slavu :mrgreen: guru,ktery vlaste anií nevi,co muze delat...)
Zasadni vec je opce vypisovat do trendu!
Ne je kupovat,jak bezny amater...proc celit tomu silemnemu riziku?
Protoze pravo po vas,ve vetsinu casu nikdo nebude chtit!
Covered calus,jako takovy je vypisopvani-cili prodavani opci do trendu,pricenz vy mate aspon 100 kusu nap=r SaP....Vy v podstate shortujete svou pozici,ale dostavate za to uz ted penize...
Podstata plneni cili dodani podkladu je miziva...Ze 100 pripadu,vas pozadaji snad 20x...
Me se to za 15 pripadu jeste nestalo....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Niekde som to čítal, presne ako popisuješ - štatisticky veľmi málo krát sa opcia využije. Ale niekde ten háčik musí byť :lol:
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

V krytem vypisovani je hacek v tom,ze cena vypsane napr 1dne call opce,kdyz pak kurz pada,nepokryje tve ztraty,musis pak vypisovat casto,abys umirnil ztraty...proti tomu se da zajistit pak obcasnym nakupem put opce se vzdalenym strike za par slupek...
Ve vetsine pripadu tak prekonas vzdy index v case o tech 10-15% upne lehce,pokud ovsem nechytis ten hypoteticky vrchol na nasdaq-napr...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Podľa čoho stanovíš cenu opcie, s použitím SW?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa Ladis »

http://nr1a.com/tec-akcie.htm
Nun , meine Kinder , nelamte si hlavu se opcemi , Lynch + Fisher + Buffett povídají , že na úspěšné vydělávaní na burze stačí rozum a matematika 11-letých dětí z 5. třídy ZDŠ.
Za další : na burze se nedělají peníze hlavou , ale zadkem.
Za další : nejvíc se vydělá , když se s levnými akciemi od rostoucích podniků od 2003 do 2010 nehýbe.
Katastrofy nastávají během velkých krachů , nebo s akciemi malými , nebo s akciemi podniku s prolhaným chefem , nebo s akciemi předraženými.
A hubené zisky 7% až 10% ročně nastávají , když se drží akcie desítky let přes všechny krachy , nebo s akciemi od nerostoucího podniku , jako je Daimler.
http://nr1a.com/tec-akcie.htm
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Cenu opce na vypis stanovim casem,a rozpetim volatility kazdeho papiru (mam na to svuj graf),myslim,ze pokud by nekdo chtel opce pouze kupovat,napr.na 10 titulu,je soft temer uz nezbytnym pomocnikem,ale je to otazka nahledu,a praxe...Softy ocenuji opci stejne dost hypoteticky...
Na indexy,je dobre vypisovat opce v poslednim mesici zivota,a tam uz soft podle mych zkusenosti,neni potreba,protoze cas zere opci velmi silne,a k jejimu narustu hodnoty (koupene opce),potrebujes vzdalenejsi strike-napr. u SaP cca 100-150 bodu,a prudky pohyb kurzu na tvou stranu...
U akcii se daji v nakupech,pak pouzit vzdalene opce,a velkym mnozstvim casu :rok-dva...Snad se jim rika leaps-cili nejak jako skok,vyskok,doskok...byvaji za prijatelne ceny-do 100 dolaru,a dokazou vydelat,pri urceni spravneho smeru...
Kazdy kdo ma nejaky papir,na ktery jde vypisovat do smeru,se sidi,kdyz nevypisuje,a je to skoda...To patri take do jednoduchych poctu 11leteho decka...
Co muze provest takova put opce-ci call opce,koupena v pravy cas?
Sledoval jsem cca 14 dni opci na index SaP, put/17-august/strike 1465...
Opce stala 0.6 dolaru,coz je pro vas pri nakupu polozka 30 dolaru a max risk je take 30 dolaru,v patek stala neco kolem 25 dolaru,a to je pro vas prodej za 1250 dolaru...Index udelal pohyb do teto doby od vrcholu cca 100-120 bodu,a opce bude zit do patku,pak bud uplatni majitel pravo jit short do ndexu za cenu 1465,nebo ji radeji proda,a pravo neuplatni,coz je zase vetsina pripadu...
Jsem zvedavy co s ni ted udela poslednich 5 dni...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tá nízka strata z opcií nie je aź tak pravda. Ak stratím len tých 30 dolárov, tak je posúdenie toho či je to málo/veľa záleží na pomere obhodu v rámci celého portfólia. Ak by som mal 90% v cashi a s 10% by som skúšal s opciami, tak je to málo. Ak to nedodržím a na slubný obchod dám viac, je to veľká strata. V porovnaní s akciami - ak by som na jednotlivé opcie dal toľko čo na jednotlivé akcie, tak som v obrovskom riziku.

Mimochodom o vypisovaní opcií sa niečo spomínalo aj W: Buffettom a Coca-colou.
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Opce nejsou od toho,abys do nich daval vsechen kes...
Opce maji paku,takze v uvedenem prikladu,vezmeme li paku 10x,coz neni moc,bych ztracel 30 dolaru,pri poklesu 300 dolarove hodnoty portfolia,o 10% s akciemi...
Tva ztrata je tedy pri nakupu opce jasne limitovana,i kdyz podklad predvede saltomortale o 30% proti tobe...Na podkladu je tedy omezeno riziko cislem 0-slovy nula-cili prd...
A ted opacne...pokud tedy tve portfolio 300 usd v akciich jde tvym smerem a stoupne o 10% vydelas tedy 30 dolaru,ale s opci na ten smer,vydelas 100%...
Pokud opci vypises,neni tve riziko nijak omezene,pokud se nejistis...Pri uplatneni prava proti tobe,mas omezeny vydelek...
V pripade klasickeho covered call,tedy na uvedenem a hodne zjednodusenem prikladu vyse,vydelas tedy premium 30 dolaru+10% z podlkadoveho aktiva 300 dolaru...pokud neni uplatneno pravo proti tobe...
Pokud nekdo mermomoci chce to pravo,dodas mu uz vlastnene akcie,zisk z vypisu se umaze,ale porad jsi vydelal tech 10% z akcii,ktere muzes nakoupit znovu,a jak osel porad delat to stejne dokola...
OK?...
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

dne 10.8 jsem vypsal tyto 2 opce...
ES-sep07 (futures zari na SaP)...put/strike-1355/17-aug/opce vyprsi v patek...
Ceny-mimoburzovni behem noci 3,8 (nejaky omyl nebo totalni zacatecnik si ji vzal),
...........................................2.4 (normalni obchodni hodiny 10.8.)
Opci za 3.8,jsem si odkoupil zpet mimoburzovne dnes v noci za cenu 0.9...
Na dalsi davam odkupni cenu za 0.6...
Tak uvidime...zda se ze nejpozdej dnes v noci si ji ode me nekdo koupi...
Pokud ano,muj zisk bude 235 dolaru...
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Pozice za 0.6 se mi nyni uzavrela...ja odjizdim na chalupu...
At se dari...
Jeste jsem udelal preklep ve strike,neni-nebyl 1355,ale 1350...
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

dnes byly vypsany tyto opce na ES-SEP-07...
put/1250/7.5
put/1300/11.5
put/1310/12.75

dale nabizim:ES-AUG/07
call/1560/4

nechcete je nekdo?...:-))
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na mňa je to priznám sa príliš zložité
A keby som tomu rozumel, možno preto by som do toho nešiel :D
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

S tim si nelam hlavu,nejlepsi veci jsou zadarmo,a nejslozitejsi veci jsou vlastne jednoduche...
Az budes chtit,tak to pak pochopis velmi rychle...Chgce to cas...
Me trvalo ,a to se priznam bez muceni,pochopit czcela dopodrobna SHORT obchod,cely rok...
Stravil jsem tim cely rok od roku 2002-2003...
Ale nemyslel jsem porad jen na burzu (tolik na mou omluvu)... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa kadu »

rambajs napísal:S tim si nelam hlavu,nejlepsi veci jsou zadarmo,a nejslozitejsi veci jsou vlastne jednoduche...
Az budes chtit,tak to pak pochopis velmi rychle...Chgce to cas...
Me trvalo ,a to se priznam bez muceni,pochopit czcela dopodrobna SHORT obchod,cely rok...
Stravil jsem tim cely rok od roku 2002-2003...
Ale nemyslel jsem porad jen na burzu (tolik na mou omluvu)... :mrgreen:
:idea: Psychologove rikaji: Zkusenost je neprenosna... Tedy smele do toho, zkus to co sam nezkusis nepoznas a nepochopis... Teorie je fajn, ale k cemu je kdyz nevis jak to aplikovat?
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Zatim se cela pozice vyviji slibne,pokud tedy index otoci na happy,sklidil bych temer 1600 dolaru...
Na to ja ale necekam,protoze opcni obchodnik je mazany (spise musi byt mazany)..
Proc?
Protoze celi neomezenemu riziku,a proto musi byt co?....Mazane stridmy,a ne nenazrany...
Do ted mi vsechny opce udelaly slusnou castku,za par dni,a proto zadam sve prvni pokyny,ze chci nejake penize zpet...Nakrmime vrabecky,a jede se dal...
At se vsem dari...
Po zrealizovani obchodu,sem hodim odkupni ceny...
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Dnes v noci se mi mimoburzovne uzavrela pozice na put/sep07/1250...opci jsem si vzal zpet na cene 1.8...
Dalsi vyvoj bude urcujici,pro me dalsi kroky,na zbyvajicich 2 pozicich...
put/1250/7.5...close 1.8...zisk 285 dolaru...pct. zisk 76%...pocet dni v drzbe - 3dny
dale uz se nebudu rozepisovat takto podrobne...
Vdrzbe jsou jeste tyto pozice...
put/1300/11.5
put/1310/12.75
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

rambajs to vypisujes naked puts?
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

jj,samy nahace...
opce kupuju malokdy...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

a nebojis sa ze dopadnes ako isty slavny trader victor niederhoffer? :lol:
prekonate index bez problemu o 10-15%...zcela konzervativne...
ze lahko prekonas index sa nehadam, problem akorat je ze ti to moze vygumovat konto dost rychlo... ne az tak konzervativne.. co keby zajtra padol index 10%?
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

:idea: Zitra to asi nebude,pac je sobota,a v nedeli se nedela :idea:

OK,a ted vazne,pokud zitra padne index,o 10%,nestane se proste nic jineho,nez ze se zpotim az na zadku,vyvalim oci jako vy,prcnu si do gati,protoze,padne li SaP o 10%,padnou vase (vetsina) papiry o 50%,a zacnu uvazovat o nejakem hedgingu,nejlepe o vypsani 3x tolka opci put,ktere budou predrazene asi o 2.000%...a nakoupeni call opci,ktere by staly 1 dolar v te dobe...

To je jedna varianta...
Druha varianta,je,ze se proste nachystam na long 2x kontrakt na SaP (pri uplatneni prava proti mne),a budu hold sedet u komplu a srdnate pozorovat,jak panika funguje,uz po xkrate v zivote,a jak vsici skacou z okna:-))

Nejpravdepodobnejsi varianta, by byla,ze bych do ceny strike proste nedelal vubec nic,a pokud by jsi pozorneji cetl,videl bys,ze pokud by index zahucel o 10%,cena by stale byla jeste cca 35 bodu nad mym strike,opce by ovsem byla nechutne draha pro okamzity zpetny odkup...To ja ale neresim,protoze to za mne vyresi za 3 dny ten druhej-muj nejvetsi kamos,co ostatnim haze porad toho falesnyho zolika...To je cas...Pri zpetnem svihu,ktery by jiste nastal,aspon intradene a byl by v radu odhadem 3%,by opce zahucely minimalne o 50% zpet,a pri mem nakupu na 11-13,bych je myslim celkem pohodlne odkoupil...
Taky nezapomen,ze opce mnou vypsane budou jeste zit cca 30 dni! Do te doby si nikdo pravo nelajzne,protoze je to uplne zbytecne,a podle mych info,to ani nejde...
Vsecko je risk,to je pravda,a nahy putky nejsou my oblibeny obor,ale nic jinyho se ted proste delat neda...Bez rizika nevydelas,to bys potom nemohl mit ani jakoukoliv malou firmicku,ci pracovat sam na sebe,protoze neplaticu faktur je daleko vice,nez pruseru na trhu...

Tak at se dari...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

mna len trocha zaskocilo to spojenie "naked puts" a "zcela konzervativne"...

tiez ma nezajima 10%, ale urcite nebudem svoju strategiu nalepkovat slovom "konzervativna".
ono to totiz teraz moze pre niekoho kdo sa nevyzna vyzerat, ze si bude vypisovat opcie, brat tisice dolarov a nic sa nedeje.. fantasticke... az pride jeden spatny den.. :idea:
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

:idea: Ty neumis cist?...Nebo pisu pozpatku?... :idea:
To ze celite neomezenemu riziku,prece pisu,tak co te stve?
Pokud vytrhnes veci z kontextu,je to proste napytel,to souhlasim...

Jakmile tento obchod uzavru,tak uz sem nehodlam nic psat,co se tyka mych pozic,zdrzuje to jak me samotneho,tak i tady nenachazim nikoho,kdo by se se mnou o tom pobavil z praxe...
Chtel jsem jen ukazat,ze vsecko jde,kdyz se chce,a vy vite,co delate...
Tak to asi vse,a zaverem prikladam cely prispevek,ze ktereho jsi tu vetu vysupnul...

**********************************************************************
Je tu jinde diskuze,o tom jak svizelne je prekonat index samotnym nakupem pouheho indexu...
Je to samozrejme nesmysl,ze nelze vydelavat-prekonat index,tim,ze musite vybirat samostatne akcie...
Pokud pouzivate vypisy/nakupy krytych/nekrytych call opci do trendu,nebo se kryjete pred pady nakupem put,nebo vypisem put,prekonate index bez problemu o 10-15%...zcela konzervativne...
Taktez prekonate akcii samotnou...

*******************************************************************
V krytem vypisovani je hacek v tom,ze cena vypsane napr 1dne call opce,kdyz pak kurz pada,nepokryje tve ztraty,musis pak vypisovat casto,abys umirnil ztraty...proti tomu se da zajistit pak obcasnym nakupem put opce se vzdalenym strike za par slupek...
Ve vetsine pripadu tak prekonas vzdy index v case o tech 10-15% upne lehce,pokud ovsem nechytis ten hypoteticky vrchol na nasdaq-napr...
*******************************************************************
Tak, ted je vsechno na jednom miste,...
Pekne prehledne...
Pratele,dekuji,ja odchazim na pivko...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

chcel som nieco napisat ale vidim ze sa ta moje poznamky dotkli, tak racej nenapisem nic.. asi by ta to moc nepotesilo :wink:

Obrázok
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Peknej obrazek:-))

Prdlajs dotkly,ja jen porad nechapu o cem mluvis...Vse jsem snad rozepsal jasne.
To ze obchody sem nebudu dale rozepisovat jsem psal-predesilal,u uzavreni sep07/put/1250...
Jen si to precti...

:idea: Ja se tu nesnazim nikomu motat hlavu,clovece nestastna :idea:

Je tu popsana opravdu velmi konzervativni kryta strategie,,a vice agresivni strategie,ktere si kdo vezme jako odpich pro zvazeni pro sebe,je jen na nem...V te nejkonzervativnejsi-popsane,predbehnes ten index o 10-15% uplne lehce...
Pokud pujdes na agresivnejsi veci,neni vubec zadna vyjimka,ze vydelas 50-100% uctu rocne...
Takze pak si ho treba muzes nechat vygumovat-pokud pravidelne stahujes zisky domu-ok?
Ja opce vypisuji cca rok na papire a 4 mesice naostro-velmi opatrne...Takze zadnej super mazak nejsem...Operny bod kazdeho opcare je vynikajici technicka analyza-ale ne nejake rsi,macd,a podobne orientacni oscilatory-ty jsou uplne k nicemu,kdo pouziva takove kraviny na opce, pak dopadne jak zebrak...

Me je uplne jedno,co si myslite o tomto zpusobu obchodu,jen sem chtel ukazat nevericim tomasum on line,ze funguje,a ze si je necucam z prstu-tedy,ze neblabolim uplny hovadiny...

Theorii oceneni opci a vlastni strategie si musi zvolit kazdy sam,takze tvuj dobry postreh,nekde vycteny,jako exemplarni priklad blbosti,jak se to nema delat s opcema ,se mi nesnaz prisit na triko...

Myslim,ze pokud nekdo necemu nerozumi,tak se zepta,a ja mu podle svych zkusenosti rad odpovim...Od toho jsem toto tema zalozil,a snad taky tady hledal spriznenou dusi,co mi treba pomuze v diskuzi,nebo me bude prakticky oponovat-tzn rekne mi treba ze strike se mu nezda,a ze on pouziva toto a toto apod...

Nehodlam tu polemizovat o pribehu cloveka,ktery vygumoval ucet,protoze takovych je denne desitky,a vubec ne jen v opcich...
Pokud se tedy chces bavit konkretne,ja budu rad,ale chtel bych rozebrat vecne argumenty,ne kraviny typu,co kdyz zitra vybuchne cernobyl,padne mena,nebo DJ udela 10% minus...
Na to musime byt pripraveni uz driv,nez vlezeme na burzu!

Ty plakaty priste vylepuj radej mensi jo?
:D
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Po vcerejsi debate o nicem,bych rad trosku rozebral skutecna rizika,pri obchodovani s opceni

Za temer 3roky,co se o opce intenzivne zajimam,a obchoduji je,jsem si uz zvykl na to,ze vetsina lidi,o techto nastrojich nevi temer vubec nic,a podle toho pak diskuze vypada...
Za prvni rok nadseneho kupovani opci,jsem zjistil,ze je nekde chybka,a ze nakupovani opci,zejmena warrantu,je vysoce rizikova zalezitost,sice s jasne omezenym rizikem,ovsem s velmi malou uspesnosti...Zacal jsem proto pracne shanet informace,nechal jsem si prekladat ruzne clanky z webu (uz ani nevim,kde je mam) a budovat svuj technicky system na opce,tak,abych mohl tyto veci provadet zcela opacne-tedy ne je kupovat,ale prodavat.

Nyni k veci,a taky trosku k tem straslivym pribehum o vypisovani opci:
Vypisem zcela nahe-nekryte opce celite neomezenemu riziku ,jak jsem jiz zminil vyse,a podle toho se take musite chovat.Uspesnost,ze se vam vas zamer podari,je ovsem velmi vysoka.Neni zadna vyjimka,ze jedinym obchodem v radu tydne,nebo par tydnu vydelate 5-10% z celeho uctu,pokud delate opce na futures-ktere maji paku,a chovate NORMALNE,ne jako blbec.Materialy,jak se mate chovat,a cemu zkutecne celite,si musi kazdy nastudovat a sestavit sam,a sam si zvolit krizovy scenar,pro tyto pripady.Zaklad,je nenechat si veci prerust prez hlavu,a divat se na kurz-k vasi pozici z dostatecne dalky.To je diskuze k pivu a ne na par radek..

Konzervativni strategie,kterou jsem nastinil take vyse,a ktera byla oznacena jako vysoce rizikova
Spociva v tom,ze mate nejake papiry,ci indexy ve svem PTF,a kolem nich vypisujete opce...
Toto je kryta strategie,ktera je -svete div se,daleko bezpecnejsi,nez vlastnictvi JEN samotnych papiru,ci indexu.Pri spravnem pouziti,generuje slusne zisky s velmi nizkym rizikem,pokud se tomu vubec riziko da rict.Kombinuje se jeste s nakupovanim opci,pro lepsi vyvazeni pripadnych saltomortale na kurzu vaseho milacka.

Famy o opcich
Vseobecne se veri fame-vzdy z nejakeho hloupeho clanku ci nestastneho pribehu,ze nejrizikovejsi vec je vypsat nahate opce put.
Je to samozrejme kravina,protoze vas risk je sice obrovsky,ale je presto limitovan cislem kurzu podlkadu 0, slovy nula-cili prd...Pokud by jste tedy vlastnili v danne chvili ono podkladove aktivum,ktere spadne na nulu,v poctu kusu 100,vase ztrata bude:
(0 x nakupni cena) x 100
u opce put v den expirace to bude:
(0 x strike price) x 100
Naproti tomu nahe (tedy pry ty bezpecne nahe) opce call,vam utrhnou prdel,pokud se vam podari odvazne vypsat opci na pate grafu,a kurz s vami vyjede za par mesicu o 150%,a vy neprovedete patricne kroky,aby jste ztraty bud omezili,nebo zcela zastavili.

Obecne-co jsem pochopil,a pouzil za ty 3 roky
Opce je lepe vypisovat na nejakem kosi aktiv,protoze pokud vas potka gap,jako to casto provadi nektere akcie po vysledovkach,muzete se u nahatych opci pekne zapotit,a u kryteho vypisovani,zase prijdete o urcity zisk dany rozdilem kurzu a strike price opce...
Nesmite byt u vypisovani nenazrani,a to za zadnych okolnosti.
Pokud mate napr jen ucet 5.000 dolaru,da se na takovy ucet vypsat az 3 opce,na jeden smer,a az 6 opci pro opcni spread. Zisk z takoveho jednoho obchodu na futures opcich,pokud by vysel alespon z velke casti je mnohdy vynos temer 75% velikosti uctu...
To vas nesmi dostat do hamizneho silenstvi,musite vzdy pocitat s tim,ze se budete muset jistit,a to za vsech okolnosti...
Je lepe delat kratke rychle obchody,v radu vynosu 5-10% uctu,a v trhu nezustavat prilis dlouho,s nahatymi opcemi...
Kupovat opce na smer,se vyplati bud jen jako jisteni,nebo pak dlouhe LEAPS,s co mozna nejvetsim poctem casu-nejlepe rok,s rozumne vzdalenym strike price,za rozumne penize.
Parametry,si jiste,pri pozorovani opci snadno kazdy brzy stanovi sam.
Zkuste si vzdy aspon pul roku obchody na papire-lepe u sveho brokera na paper trade,a stavte se k nim,jako by to byly skutecne obchody..
Zkuste si vypsat alespon parkrat nejake nebezpecne blizke opce,a pak kalkulujte ztraty,tak jako by to byly ztraty zkutecne,a abyjste videli,co s vami opce provede,kdyz vam to nevyjde,a vy nezareagujete,tak jak mate...Obcas drzte tuto ztratovou pozici az do samotne expirace,a pocitejte stim,ze vas VZDY nekdo pozada o plneni zavazku...


Takze ja jsem myslim timto uvedl veci snad na spravnou miru,a kdokoliv k tomu chce cokoliv dodat,nebo me opravit,budu rad...
Nechci se ale tady dohadovat o zakladech,nebo o tom,jestli je ma strategie pro toho-ci onoho,dostatecne konzervativni,nebo o tom,ze nejaky osel vygumoval ucet svuj,ci svych klientu tim,ze byl nezodpovedny a nenazrany...

At se dari...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

rambajs napísal:Je to samozrejme kravina,protoze vas risk je sice obrovsky,ale je presto limitovan cislem kurzu podlkadu 0, slovy nula-cili prd...
Obrázok

cili prd znamena, ze putom na akciu ABC zarobis $300 a pokial ABC padne na 0, prerobis $6700, cili prd.
inymi slovami ak by si za vsetky peniaze vypisal puty na ABC (keby to margin umoznoval), tvoja "cili prd" strata by sa rovnala -2133% teda prerobis svoje konto 21-NASOBNE!

nechcem sa stebou hadat ale tvoj pohlad na riziko je velmi skresleny. opce nesu tlaciarnicka na peniaze, ktore ti umoznia zarabat viacej s mensim rizikom. su to akcie/atd. s pakou a ked lahko spravis +15% nad indexom TAKISTO LAHKO spravis 15% pod indexom. opcie su zero-sum game a vsetky tvoje zisky idu z vacku niekoho ineho, kdo nam tu moze tvrdit to iste co ty. nemozu natom zarabat vsetci.
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Spravna pripominka zase o zakladech obchodu s opcemi
Sice nevim proc jsi ten prd pouzil zase vytrzeny z kontextu,protoze ja jsem nerekl,ze bys prodelal prd ty filuto jeden :lol:

Myslim ze pokud si vezmes vzorecek ktery jsem napsal jako vypocet ztrat,je tvuj prizpevek s grafem uplne bezcenny,kazdy snad umi pocitat,a taky se sve ztraty dopocitat...

To,ze 1dna opce,je 100kusu akcii je snad jasne,pokud se chceme bavit normalne.
A to,ze pokud bych mel v te dobe nejake akcie cehokoliv v poctu kusu 100 za cenu 100,
a tudis,pokud by akcie spadla na ten prd,tak 10.000 dolaru,pro me prd neni...A neni to pro me ani BEZPECNEJSI,mit tedy zrovna ty papiry...

Pokud by jsi mel ovsem put opci za strike 85,prodelal by jsi vuci podkladu za prd=0 v uvozovkach pouze (8500 dolaru-tva premie) rekneme 200 dolaru (to je uplne zanedbatelna castka,proto jsem ji do vzorecku ani neuvadel)

Ja tu jeste nejaky takovy zabedneny vtipalek,s podobnou novinkou,ci zpravou o hruzach opcniho vypisovani?

Opakuji nebudu tu resit zaklady,naucte se zaklady,a pocitani opci,a pak se muzeme bavit konkretne...Ne tu resit to,co by mel kazdy,pokud chce jit na opce vedet a znat...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

no som rad ze sa zhodneme aspon vtom.. (nechcem rypat, ale ten tvoj vzorec (0 x nakupni cena) x 100 vychadza 0 :wink: , tak som predsalen radsej ked to tu je jasne napisane.)

ale k veci: potom nechapem co je kravina natom, ze vypisovat naked puts je nejrizikovejsi vec?

neni snad nieco, co ma ma pomer max zisk napriklad +300 voci max strate -6700, rizikova vec jak hovado?

ak toto neni podla teba extremne rizikova vec, co potom je?
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

ahaa...jasne:-))
vzorecek mam original jako 0+nakupni cena...jde to snad obratit nakupni cena x 0...
asi to bohuzel jiz nejde opravit,podivam se na to...trapny preklep...
chyba na me strane...omlouvam se...

Tak opravit to snad muze jedine Filip.
Snad to logicky dojde...:-))
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

*ale k veci: potom nechapem co je kravina natom, ze vypisovat naked puts je nejrizikovejsi vec?*
Nejrizikovejsi vec,je vypsat nahe cally,viz muj prizpevek vyse-protoze v pripade,ze se budes na to jak te opce zere,jen divat,tve ztraty jsou oproti nahemu put-neomezene...
Dalsi vec je,ze pokud si urcis na cene podkladu cenu,ktera se ti proste libi,ale momentalne neni pro tebe dostupna na trhu,vypises nahy put,a na uctu si vyclenis castku na 100 akcii,jdes na trh a zadas si buy-limit-100 (cena strike price),a premium ti zustane,vcetne nakoupeni papiru na tebou akceptovatelnych cenach (strike price)tve opce.Predcasne tak splnis zavazek,aniz by te o to nekdo zadal...
Muzes take poseckat s nakupy na expiraci,jestli cena neklesne jeste nize,napr na dolar,a po dosazeni tve strike ceny opce,zadas sell-stop-market-100 (cenastrike price)...Tim hedgujes pozici,a premium ti zustava...Toto premium pouzijes pripadne pro svuj stop loos,a celou transakci muzes uzavrit na nule,nebo na prodelku do 300 dolaru...

*neni snad nieco, co ma ma pomer max zisk napriklad +300 voci max strate -6700, rizikova vec jak hovado?*
To vychazi logicky z toho,ze prodavas / kupujes 100 akcii,za (v ten cas) zcela hypotetickou cenu prava pro tveho obchodniho partnera-cili protejsek...

*ak toto neni podla teba extremne rizikova vec, co potom je?*
Je to pakovy obchod,a podle toho se taky musis chovat..uspesnost techto obchodu,je ve srovnani s jinym typem obchodu vysoce uspesna,protoze obchodujete 2...
Ty a cas...Zamyslel jsi se nekdy nad tim proc tak vysoce rizikovou vec vubec nekdo vypisuje v desitkach tisic kusu? Nebo ne.Myslis si snad,ze na kazdem tom vypisu LEAPS,a jinych opci burza prodelava?...Ja tedy ne,ale myslel jsem si to kdysi taky...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

rambajs napísal:Nejrizikovejsi vec,je vypsat nahe cally,viz muj prizpevek vyse-protoze v pripade,ze se budes na to jak te opce zere,jen divat,tve ztraty jsou oproti nahemu put-neomezene...
ano suhlasim, to riziko je tam este vacsie ale je to ta ista kategoria, kde potencionalna strata je v NASOBKOCH investicie..
Toto premium pouzijes pripadne pro svuj stop loos,a celou transakci muzes uzavrit na nule,nebo na prodelku do 300 dolaru...
mozes to skladat hocijak, nikdy z toho nevycarujes bezrizikovy zisk. vzdy to moze ist proti tebe, alebo bude tvoj zisk 0 (resp. strata poplatky a slippage).
Je to pakovy obchod,a podle toho se taky musis chovat..uspesnost techto obchodu,je ve srovnani s jinym typem obchodu vysoce uspesna,protoze obchodujete 2...
problem je ze z dlhodobeho hladiska hraje cas proti tebe, pretoze ta "velmi nepravdepodobna vec" sa proste obcas stane. ten trader co som ho spominal neni nejaky "blbec".. ale (okrem ineho) dow -7.2% ho zrusil..
Zamyslel jsi se nekdy nad tim proc tak vysoce rizikovou vec vubec nekdo vypisuje v desitkach tisic kusu? Nebo ne.Myslis si snad,ze na kazdem tom vypisu LEAPS,a jinych opci burza prodelava?...Ja tedy ne,ale myslel jsem si to kdysi taky...
ide o to, ze pokial to chces robit 50 rokov a mas sancu 1:12500 ze sa stane jedneho dna nieco, co ti posle konto pa-pa, tak z dlhodobeho hladiska je to naprd.

no alebo to potom mozes robit tak, ze si vyrhadis peniaze na pokrytie celej straty, teda 6700 dolarov na 300 zisku. to je zisk 4.5% a to uz neni ziaden zazrak, mas po pake..
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

No, to mas proste tak,tradera,ktereho zrusil 8% skok na DOW,sem vubec neplet,to byl proste diletant,co si rozjel gamble,na ktery nemel jisteni...
Nehodlam o tom dal diskutovat-na ucet 10.000,by jsi mel mit otevreny pouze 2 pozice nebo 4 na spredech...

Cas je prave muj velky pritel,a hraje mi do not kazdou hodinu,protoze i ted kdyz pisu,jde proti tem,co si ode me tu opci koupili,a to je sobota pratele!

Pokud se ti opce nelibi,vymenili jsme si nazory a je to,ja si tu vlasne stejne jen tak pisu,protoze se mnou zatim nikdo moc nediskutuje o vecech kolem praktickeho zamereni...Porad se tu resi to bojim-bojim-a riziko,ovsem ja porad o tom diskutuji s lidmi,co snad ani jednu opci v zivote nevypsali,a maji jen svy pribehy o katastrofach,nekde z netu...

Opce jsou od toho aby te dobre jistily,pokud s nimi umis zachazet,a jsou i od toho,aby jsi docilil s relativne malym kapitalem,celkem velmi nadstandartnich vynosu...
Na to ale nestaci bezne grafy,musis si udelat nadstandartni graf,ktery ti rekne kdy je velka pravdepodobnost,ze kurz pujjde do strany,nebo otoci...Tady nemluvim o nejakym zazracnym softwaru,tady mluvim o zkusenosti,a porozumeni,jak se trh pohybuje,kdy vypsat,a kdy nakoupit opci,jakou zvolit strike price apodobne velmi dulezite veci,pro vas rychly uspech
Vse ostatni zaridi za me prave uz ten druhej trader,a ja vydelam,zatimco ty koupis papir a tvrdnes v ten samy okamzik na miste s nezanedbatelnym mnoztvim penez...
Kdyz ja uz pak za tyden jsem z vydelkem pryc,kurz se rozjede proti tobe,celis ztrate ty-ne ja.Ja v ten cas zase uz cekam,kdy nekomu prodam slibne vyhlizejici pravo,a oskubu ho na kost...

Tva statistika je dobra,nicmene,statistiika opci je na me strane...
Tim lepe si poslechnut,co si ostatni mysli o opcich,aby clovek vydelal jeste vice a pohodlneji...
Narvete tedy vsecky penize jen do akcii,bez paky a ten trh vam pak jednou opravdu ukaze to,co obnasi,ta jistota za svy:-)

Budete se bat sortovat,a pak az se rozhoupete pozice zavrit se ztratou,a jit sort,budte jisti ze je to prave to dno,kde ja uz budu zase vam prodavat ty put opce,a nakupovat cally,ktery nebude nikdo chtit,s jistotou,ze pokud si trh jen psoukne nahoru,ja budu mit penize doma,ale vy si bez 10% pohybu nevydelate...

Tak toliko obrazne k opcim,kdy vesele skubete lidi i kdyz kurz stoji,pada,stoupa...

At se dari
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa jonatanus »

rambajs napísal:No, to mas proste tak,tradera,ktereho zrusil 8% skok na DOW,sem vubec neplet,to byl proste diletant,co si rozjel gamble,na ktery nemel jisteni...
Nehodlam o tom dal diskutovat-na ucet 10.000,by jsi mel mit otevreny pouze 2 pozice nebo 4 na spredech...
ten trader diletant spravoval stovky milionov dolarov :lol: (a robil 35% rocne)
LTCM malo tiez statistiku na ich strane...

a jsou i od toho,aby jsi docilil s relativne malym kapitalem,celkem velmi nadstandartnich vynosu...
s adekvatnym rizikom.. a mozme to uzavriet.


nech si kazdi traduje jak chce, ale nech mi nikdo nevyprava ze existuje sposob jako zarobit ovea viacej, s ovela mensim rizikom,
NA BURZE SKRATKY NEEXISTUJU
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

O zadne zkratce jsem nemluvil,o tech mluvis ty...
To ,ze nejaky clovek spravuje stovky milionu,vubec neznamena,ze to neni diletant...
Ostatne,jak dokazuje jeho zarny priklad,prave toto,byl velky diletant,protoze nezvladl rizeni rizik... :shock:
Ten mistr musel neustale vypisovat spoustu nahych opci,bez jakehokoliv kryti-ostatne proc,kdyz to nejsou jeho penize ze?...
V pripade kryteho vypisovani ktere jsem popsal jako velmi konzervativni,zadna rizika nevidim-asi jsem tedy slepy...
Timto koncim tuto podivnou diskuzi,a budeme si kazdy delat dal to svoje-jo?... :D
rambajs

Re: Opce-obchody-strategie-hedging

Príspevok od používateľa rambajs »

Dovolim si tedy zde poprosit,o dodrzovani nasledujicich pravidel
Vzdy kdyz mi polozite zde nejakou otazku,zaroven ji klasifikujte (ma otazka se tyka) alespon temito zakladnimi ctyrmi pravidly,protoze opcnich strategii je spousta,jsou ruzne pojmenovane,ale v podstate jsou jen ctyri:
Kryte vypisy (prodej)
Nekryte vypisy (prodej)
Spready
Nakupy opci

Rychlej se v tom zorientuju,a pro ty,kteri v opcich zacinaji,to bude zaroven daleko jasnejsi.
Vyhneme se take timto (alespon doufam) debate,kdy jeden o koze,druhy o voze...
Pokud vas zajimaji tedy rizika,a jejich pristup k nim-tak podle techto pravidel se posuneme dal daleko rychleji,a otazky a odpovedi musi byt konkretnejsi-v uzssim specifiku...
Nejprve si tedy nastudujte hruzostrasne pribehy,pak alespon zaklady opci,a typy obchodu-nakup prodej,a pak se ptejte...
Pokud budu mit cas,odpovim,ale neresme tu kraviny typu "vis ty vubec kolik muzu prodelat kdyz do toho vlezu"...Bavme se konkretne:
Co chcete udelat,kolik se na tom da vydelat,jak to provest,jake mam riziko,a co delat kdyz jde pozice proti mne...Opravdu me dost unavuje obhajovat opce pred lidnmi co vedi jen kolik muzou prodelat,nebo kdy se kde nejaky mistr totalne utal,ale kde byla chyba uz nevedi...
Vzhledem k tomu,ze poskytuji svuj cas "zcela zdarma" ( pekna fraze :D ) zde v tomto koutku,by jste mohli tedy respektovat moji prosbu...
Dekuji...
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"