Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
TomasD
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 10 03, 2010 3:36 pm
Bydlisko: Trnava

Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa TomasD »

Jedným z "málo objavených" trhov vhodných na priame investovanie do nehnuteľností je práve turecký. V súčasnosti pôsobím práve na tomto trhu (sprostredkovanie kúpy nových realít a zabezpečenie ich spätného prenájmu) a vidím neuveriteľný potenciál so zaujímavým horizontom návratnosti. Zaujímal by ma Váš názor, resp. názor väčšiny na tieto otázky:
1. Čo si myslíte o zmene ceny novej nehnuteľnosti po prípadnom vstupe Turecka do EU (r.2015) a čo by táto zmena mohla znamenať pre slovenského individuálneho investora?
2. Prečo je táto krajina vhodná pre investovanie do nových realít tak málo známa medzi Slovákmi (sme v ďalekom závese za Nemcami, Angličanmi, Írmi, Grékmi ....atď) ?
3. Čo slovenského klienta môže odrádzať od investovania do zahraničnej nehnuteľnosti všeobecne?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na otazky sa mi odpoved nechce, len by som dodal, ze takato investicia je sucasne spekulaciou na menu. Teda ak sa clovek nezahedguje.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Pette »

No, tlacit investovanie do nehnutelnosti si mal na zaciatku svetovej manie v 2002 a na zaciatku slovenskej v 2005:) teraz uz na "neuveritelne moznosti" skoci tak 1/50 ludi:)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

TomasD napísal: .... vidím neuveriteľný potenciál so zaujímavým horizontom návratnosti.
1. Čo si myslíte o zmene ceny novej nehnuteľnosti po prípadnom vstupe Turecka do EU (r.2015) a čo by táto zmena mohla znamenať pre slovenského individuálneho investora?
2. Prečo je táto krajina vhodná pre investovanie do nových realít tak málo známa medzi Slovákmi (sme v ďalekom závese za Nemcami, Angličanmi, Írmi, Grékmi ....atď) ?
3. Čo slovenského klienta môže odrádzať od investovania do zahraničnej nehnuteľnosti všeobecne?
Neuveriteľný je akurát tvoj optimizmus.

Nemyslím si, že slováci zbožňujú Turecko natoľko, aby si tam kupovali nehnuteľnosti.
Moslimská krajina, ďaleko od nás, polovica v Ázii, je fajn si tam užiť dovolenku a vypadnúť. Trochu horúco na môj vkus.
Šanca, že vstúpi do EU je tak 50/50. A keď vstúpi, tak čo?
Polovica Turecka zaplaví EU miesto toho, aby európania zaplavili Turecko.
Nevidím väčší potenciál ako videli veľké oči v Španielsku, Bulharsku, Rumunsku.
Ja by som volil Turecko na poslednom mieste. Na prvom asi Mallorcu.
Myslím si, že celý ten ,,boom investovania do nehnuteľnosti v cudzine,, nemá budúcnosť.
Nemci a Angličania sú iné kafé. Ich krajiny sú drahé, oni skôr hladajú niečo teplé a lacné na penziu, plus majú prebytok kapitálu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vilo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 02, 2010 7:46 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Vilo »

TomasD napísal:Jedným z "málo objavených" trhov vhodných na priame investovanie do nehnuteľností je práve turecký. V súčasnosti pôsobím práve na tomto trhu (sprostredkovanie kúpy nových realít a zabezpečenie ich spätného prenájmu) a vidím neuveriteľný potenciál so zaujímavým horizontom návratnosti. Zaujímal by ma Váš názor, resp. názor väčšiny na tieto otázky:
1. Čo si myslíte o zmene ceny novej nehnuteľnosti po prípadnom vstupe Turecka do EU (r.2015) a čo by táto zmena mohla znamenať pre slovenského individuálneho investora?
2. Prečo je táto krajina vhodná pre investovanie do nových realít tak málo známa medzi Slovákmi (sme v ďalekom závese za Nemcami, Angličanmi, Írmi, Grékmi ....atď) ?
3. Čo slovenského klienta môže odrádzať od investovania do zahraničnej nehnuteľnosti všeobecne?

TomasD, preposielam ti odklik na jednu relaciu na TV JOJ, ked budes mat cas pozri si ju. Jedna sa o predaj apartmanov v Egypte. Ak chces investovat v moslimskych krajinach tak si to pozri. http://televizia.joj.sk/tv-archiv/nove- ... 54694.html" onclick="window.open(this.href);return false;
S manzelkou sme rozmyslali jeden kupit, cena je tam asi 70.000€ co je nic oproti nasim cenam. Nakoniec sme sa na to vykaslali, tie ceny tam prave nepojdu hore, pretoze konkurencia novych apartmanov je tam neuveritelna, a stale pribudaju nove a krajsie mikrosvety na kupu. Cize tie apartmany ktore su uz postavene 5 az desat rokov, ich cena nestupala ale klesala.
A samozrejme je tu problem, nestabilita, narod, atd.
No neviem ako s Tureckom, najprv by som pockal ked vstupi do EU.
Naposledy upravil/-a Vilo v Št 11 03, 2010 9:23 am, upravené celkom 1 krát.
Vilo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 02, 2010 7:46 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Vilo »

TomasD napísal: Zaujímal by ma Váš názor, resp. názor väčšiny na tieto otázky:

3. Čo slovenského klienta môže odrádzať od investovania do zahraničnej nehnuteľnosti všeobecne?
No jedina vec. Este nie sme zvyknuty kupovat nehnutelnosti inde ako na slovensku, pricom mam pocit ze vsade je to lacnejsie ako u nas.
http://www.hornilan.cz/vyber-bytu.do?akce=byt&byt=98" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Este nie sme zvyknuty kupovat nehnutelnosti inde ako na slovensku
lenže na investovanie to nie je, lebo tie ceny budú všeobecne skôr klesať, takže aký má Slovák dôvod kúpiť si apartmán v Śpanielsku, alebo v Turecku? Investícia je to zlá a prenájom na tie 2 týžne v roku ho vyjde omnoho lacnejšie.

jediný rozumný dôvod na kúpu je sťahovanie - ak teda niekto má rád teplé krajiny, more a podobne. Ale na investovanie, ale kvôli 2 týždňom dovolenky je to rozhodne blbosť. Väčší úžitok tie peniaze už urobia aj na termiňáku.
Vilo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 02, 2010 7:46 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Vilo »

filip glasa napísal: jediný rozumný dôvod na kúpu je sťahovanie - ak teda niekto má rád teplé krajiny, more a podobne. Ale na investovanie, ale kvôli 2 týždňom dovolenky je to rozhodne blbosť. Väčší úžitok tie peniaze už urobia aj na termiňáku.
Hm, ved to. Ja patrim medzi takych co takto sporia. Stavebne sporenia a terminaky.
S obdivom tu citam co robite s peniazmi Vy a mate chut sa v tom zdokonalovat a podavat si informacie. Pre mna je to spanielska dedina :D

Inak myslel som aj prenajom tychto apartmanov inym. Slovaci radi chodia na dovolenku k moru.

Celkom dobra stranka.
Naposledy upravil/-a Vilo v Št 11 03, 2010 10:30 am, upravené celkom 1 krát.
TomasD
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 10 03, 2010 3:36 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa TomasD »

jediný rozumný dôvod na kúpu je sťahovanie - ak teda niekto má rád teplé krajiny, more a podobne. Ale na investovanie, ale kvôli 2 týždňom dovolenky je to rozhodne blbosť. Väčší úžitok tie peniaze už urobia aj na termiňáku.

Spätný prenájom znamená prenajatie vlastnenej nehnuteľnosti tretej osobe. A to celoročne, pričom mesačná renta je naozaj zaujímavá. No ale ak je teda takáto investícia práve v Turecku toľkými prispievateľmi potvrdená ako "blbosť", prečo teda viac ako 22.000 Nemcov kúpilo nehnuteľnosť práve v Turecku? To naozaj len kvôli teplu? Prečo teda nekupujú v Španielsku a podobne? Nie je náhodou jediný problém v tom, že práve my, Slováci nie sme zvyknutý kupovať zahraničné reality a preto možno prakticky nepoznáme podmienky (jeden príspevok v tomto duchu tu bol....)?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

A to celoročne, pričom mesačná renta je naozaj zaujímavá.
Nemci kupovali preto, prečo všetci ľudia na svete kupovali reality v dobe boomu - kvôli nádeji na ďaľší rast ceny. Boom sa skončil, ceny klesajú a tých 22 000 Nemcov by rado tie apartmány predali. Možno aj Slovákom.

Keď je tam 22.000 voľných apartmánov, ktoré investične kúpili tí spomínaní Nemci, tak je tam taký prebytok apartmánov na prenájom, že nejaké zaujímavé výnosy z toho určite nevytiahne nikto.

Suma sumárum - prenájom neistý, vyťaženosť 20-30% v roku, klesajúce ceny prenájmu aj samotného apartmánu po niekoľko rokov.
Vilo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 02, 2010 7:46 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Vilo »

filip glasa napísal:
1,Nemci kupovali preto, prečo všetci ľudia na svete kupovali reality v dobe boomu - kvôli nádeji na ďaľší rast ceny. Boom sa skončil, ceny klesajú a tých 22 000 Nemcov by rado tie apartmány predali. Možno aj Slovákom.

2,Keď je tam 22.000 voľných apartmánov, ktoré investične kúpili tí spomínaní Nemci, tak je tam taký prebytok apartmánov na prenájom, že nejaké zaujímavé výnosy z toho určite nevytiahne nikto.

3,Suma sumárum - prenájom neistý, vyťaženosť 20-30% v roku, klesajúce ceny prenájmu aj samotného apartmánu po niekoľko rokov.
1,Davova psychoza, kupuje sused kupim aj ja a dva.

2, No suhlasim uz som to pochopil.

3, prachy zostanu na terminaku,nic sa kupovat nebude.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

mne pripadajú celkom atraktívne tieto nehnuteľnosti pri mori pre niekoho, kto to chce ako náhradu chaty na Orave. Cena rovnaká aj nižšia, väčšinou novostavby a komu viac vyhovuje more ako hory, tak hor sa do toho.

Ale investične to bude horšie ako 2i byt na Dlhých Dieloch :lol:
Vilo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 22 02, 2010 7:46 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Vilo »

filip glasa napísal:mne pripadajú celkom atraktívne tieto nehnuteľnosti pri mori pre niekoho, kto to chce ako náhradu chaty na Orave. Cena rovnaká aj nižšia, väčšinou novostavby a komu viac vyhovuje more ako hory, tak hor sa do toho.
Svoju chatu na Orave by som nevymenil za nic. Jeden z najkrajsich krajov na Slovensku, a to Slovak nie som. Mam ju skoro pod Oravskym hradom.
To tie nehnutelnosti pri mori nestoja potom za nic. Len skoda ze Orava je tak malo spropagovana. A to je asi problem celeho Slovenska.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja preferujem cestovať po svete, stále niekde inde.
Keď mám chuť na more, tak idem k moru.
Keď mám chuť na Paríž, Rím, Londýn, tak idem tam.
Keď na Tatry, Oravu, Slovensko, tak zostávam doma.
Stále sa mi menia chute, ale jedno zostáva: sloboda rozhodovania.
Nechápem ľudí, čo si kúpia nehnuteľnosť 1000 km od domova a potom zistia, že majú na krku o starosť viac.
Ak by som trávil pri mori 2-3 mesiace v roku, tak by som o tom uvažoval.
Aj tie apartmány v Tatrách, kde núkajú spolupodielníctvo a pobyt na 1-2 týždne v roku sa mi nevidia rozumné.
Chalupa na Orave, v Tatrách a pod. Súhlas.
Ale len pre tých, čo bývajú v paneláku.
Ak sa býva v rodinnom dome, tak málokto túži starať sa ešte o ďalšiu nehnuteľnosť.

Kupovať len na investíciu v cudzine - to sa mi vidí nerozumné.
Mali by sme investovať tam kde sa najlepšie vyznáme a keď do nehnuteľností, tak tam, kde to máme pod kontrolou.
Egypt a Turecko nie sú politicky stabilné.
Nie sú súčasťou EÚ, nie je tam právna garancia, ani politická stabilita.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

JUGGLER napísal:....... Kupovať len na investíciu v cudzine - to sa mi vidí nerozumné.
Mali by sme investovať tam kde sa najlepšie vyznáme a keď do nehnuteľností, tak tam, kde to máme pod kontrolou.
Egypt a Turecko nie sú politicky stabilné.
Nie sú súčasťou EÚ, nie je tam právna garancia, ani politická stabilita.
Kto tvrdi, ze Turecko nie je politicky stabilne? Osobne by som si to nedovolil tvrdit. Cela turecka ekonomika isla hore, urobili obrovske pokroky. Ak by nebolo stabilnou krajinou, tak by tu iste nepodnikali nemecke, francuzske firmy atd, taktiez by tu nezilo hodne cudzincov, najma enklavy talianske, anglicke, norske, holandske.

Kupit nehnutelnost napriklad v Turecku je celkom vyhodne, najma v primorskych letoviskach, lebo moze byt trvale zdrojom prijmov, cim sa investicia zhodnocuje. Taktiez je zaujimave podnikanie v Turecku, len to by musel aj byt zaujem a predpokladom su ludia bez predsudkov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslim, ze nikto tu nepovedal, ze je to zarucena zla investicia. Len my sme tu zvyknuty preberat aj rizika. Lebo kazda investicia ma svoje rizika. Niekde su vacsie, niekde mensie, nieco je uplna hovadina. Netreba to brat tak, ze nieco apriori odmietame .. len robime prirodzenu opoziciu. Ja keby som uz nevedel co s peniazmi = zrealizoval by som uz vsetky investicie s podla mna lepsim RRR = tak by som si nejaky apartman asi kupil. Len neviem kde :) Egypt, Turecko, Bulharsko, USA, Spanielsko .. tych moznosti je dnes vela :)
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Tibor »

peter.cmorej napísal:Len neviem kde :) Egypt, Turecko, Bulharsko, USA, Spanielsko .. tych moznosti je dnes vela :)
Nepoznáte niekto nejakú dobrú stránku, kde sa rozoberajú možnosti kúpy nehnuteľnosti a pobytu v zahraničí?
Včetne podmienok pre získanie nejake formy rezidenčného statusu?

Nepoznáte nejakú realitku (SR, ČR), ktorá by bola zameraná na kúpu/prenájom nehnuteľností v zahraničí s príslušným servisom?
Ja som pozeral nejaké anglické, či nemecké, ale tam sú neskutočne vysoké ceny.
Oproti lokálnym realitkám v danom štáte. A nebolo to len v exotických, kde si našinec legálne nemôže kúpiť nehnuteľnosť za "domácich" podmienok.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa osamely chodec »

cau Hobby ak je to Turecko take super, tak preco turecka lira od zaciatku roka oslabila cez 13%?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

Kazda mena oslabi, posilni. Neviem, co sa vie o Turecku, ale investicia napriklad do realit, je vyhodna. Uz aj preto, ze Turecko je z Europy dosazitelne aj a najma po pevnej zemi. Plus firmy tam poskytuju spravcovsky servis pocas nepritomnosti majitelov, aky ani u nas nie je.

No a keby ekonomika Turecka bola nestabilna, tak by tu asi neinvestovalo zo zahranicia nielen do realit, ci turistiky, ale ani do priemyslu. Zaujimave je, ze len Slovaci maju k vsetkemu komentare a ini, co kaslu na nejake predsudky, alebo kecy o islame a podobne, v Turecku podnikaju. A peniaze hybu svetom a nie pocity ludi. Zaujimave je, ze Nemci, Francuzi, podnikatelia z Azie, ale aj bratia Cesi, tam podnikaju roky celkom uspesne. Takze nejake tie komentare o tom, ze mena oslabila, su k smiechu. Rad by som bol, keby vsetci Slovaci zarabali aspon tolko, co kvalifikovana sila v Turecku, kde z toho ludia vedia vyzit, co sa neda povedat o situacii u nas. Keby to bolo v Turecku absolutne nevyhodne, preco by tam ludia z UK, Norska, Svedska, Ruska kupovali nehnutelnosti?

Na margo spominanych realit, nehnutelnosti este taka malickost ako hypo. V tureckej banke je mozno dostat hypo aj iba s 1 - 1.5 % urokom. .... Kde je nase mile Slovensko??

No a bonbonik, ak by niekto chcel investovat, tak napriklad v letovisku je k dispozicii dom za 285 000 EUR ( priblizny prepocet z YTL ), ktory ma 5 bytov (skor 6 lebo 2 boli spojene v jeden ). O rok, dva, bude jeho hodnota okolo 400 000.... To je, ako sa hovori, zlata investicia, lebo Turecko sa na rozdiel od inych ekonomik, zajtra nepolozi na lopatky a cena toho domu pojde iba hore.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

No a bonbonik, ak by niekto chcel investovat, tak napriklad v letovisku je k dispozicii dom za 285 000 EUR ( priblizny prepocet z YTL ), ktory ma 5 bytov (skor 6 lebo 2 boli spojene v jeden ). O rok, dva, bude jeho hodnota okolo 400 000.... To je, ako sa hovori, zlata investicia, lebo Turecko sa na rozdiel od inych ekonomik, zajtra nepolozi na lopatky a cena toho domu pojde iba hore.
:!: :!: :!: :?: :?: :?: :?:
Výmysel čisto z brucha. Ani turecký priemiér netuší koľko budú stáť domy v Turecku o dva roky.

Ale len tak pre zaujímavosť napíš k tomu domu tieto údaje:
1. za koľko sa prenajíma v sezóne
2. za koľko mimo sezóny
3. aká je obsadenosť v sezóne a mimo sezóny
4. ktoré mesiace sú úplne mŕtve
5. koľko platíš agentúre ktorá zháňa turistov na ubytovanie
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa sufo »

Rodičia boli pred mesiacom v Turecku precestovali iba cast krajiny ale vraveli, ze hotely su sice pekne ale za nimi su ploty a potom iba chudobne chatrce. Vela veci rozostavanych a mimo letovisk bola tiez citit chudoba.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hobby, popracuj na aurgumentacii. Mohol by si mat aj 3x pravdu, ale cele to potopis tym, ze vydavas svoje dojmy za argumenty.
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

peter.cmorej napísal:hobby, popracuj na aurgumentacii. Mohol by si mat aj 3x pravdu, ale cele to potopis tym, ze vydavas svoje dojmy za argumenty.
Nevydavam nic za svoje argumenty, len to tak citim a mal som moznost vidiet. Len som reagoval na nejaky prepad liry. A prispevok predtym, kde nic nie je, tak sa da budovat, ci nie? Z nuly sa lahsie ide hore ako zo 100 o stupienok vyssie.
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

[quote="...........koľko platíš agentúre ktorá zháňa turistov na ubytovanie[/quote]

Nic neplatim ziadnej agenture, lebo ani nikomu nic nezhanam. Ako pekne vies ze turecky premier netusi.... Ani slovensky premier netusi, co bude... To ze ma Turecko zaujima, snad nie je zakazane a je tam, ci chceme, nechceme, velky trh. A ze hladam, citam, to je snad moja vec, najma ked tak chcem nejaku nehnutelnost casom zakupit. Vyjadril som nazor pan administrator, s ktorym nemusi nik suhlasit. Netrpim davovou psychozou.

Nasa slavna EU, to uz len je ekonomika, mam prirovnanie - pilcik piliaci konar, na ktorom sedi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nic neplatim ziadnej agenture, lebo ani nikomu nic nezhanam.
jasné, ale ak tam mám apartmán, tak mi tam niekto dovedie ubytujúcich a za toto platím.
Ako pekne vies ze turecky premier netusi.
predpovedať rast ceny domu na dva roky s presnou cenou ako si to uviedol je rovné vešteniu z kávy.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Hobby ,ja som sa iba pytal, preco lira prepadla dole.Fundamentalne je vacsinou rast HDP sprevadzany silnejucou menou. Na moju otazku si neodpovedal, stacilo povedat ze neviem, lebo ani ja to neviem, Turecko nesledujem a myslel som si ze mas nastudovane makro ukazovatele Turecka.Ak to tak nie je tak minimalne, pre investovanie v danej krajine je tento prepad meny varovny prst. Trhy byvaju niekedy aj efektivne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

kocinavi napísal:Hobby ,ja som sa iba pytal, preco lira prepadla dole.Fundamentalne je vacsinou rast HDP sprevadzany silnejucou menou. Na moju otazku si neodpovedal, stacilo povedat ze neviem, lebo ani ja to neviem, Turecko nesledujem a myslel som si ze mas nastudovane makro ukazovatele Turecka.Ak to tak nie je tak minimalne, pre investovanie v danej krajine je tento prepad meny varovny prst. Trhy byvaju niekedy aj efektivne.
Mas pravdu. Tiez vsetko neviem.
Hobby
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 15 04, 2011 6:49 am

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Hobby »

@Filip Glasa:

Nemam tam nic, polozil som provokativnu otazku, lebo ma zaujimali "fundovane" nazory. No a k druhej casti odpovede. To je ako vsade na svete, ked sa naokoli vsade stavia, tak s nedostatkom pozemkov v centrach, kde je o ne zaujem, uz aj stavajuci pozemok je atraktivny a obvykle sa zhodnoti.
Snad tu nemusim rozpisovat priklad, ze ked bude fliacik zeme s domom napriklad v Bratislave a v atraktivnom prostredi, ze hodnota s novou kvalitou na okoli by mala rast a nie klesat.
Dakujem vsetkym za nazory, boli opat raz velmi poucne. Vsetkym prajem prijemny den.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa filip glasa »

Snad tu nemusim rozpisovat priklad, ze ked bude fliacik zeme s domom napriklad v Bratislave a v atraktivnom prostredi, ze hodnota s novou kvalitou na okoli by mala rast a nie klesat.
A prečo potom posledné roky tá cena klesá?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Pette »

Vsetky teorie postavene na "cena by mala rast" trosku zabudaju nato, ze sa musi najst niekto, kto tu stale rastucu cenu za tu nehnutelnost realne da. Pocet bohatych ludi nie je neobmedzeny a aj ked pomaly rastie, neznamena to, ze vsetci su bezdomovci, chcu byvat prave tam a chcu kupit prave ten fliacik zeme s tym konkretnym domom.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Tibor »

Pette napísal:Vsetky teorie postavene na "cena by mala rast" trosku zabudaju nato, ze sa musi najst niekto, kto tu stale rastucu cenu za tu nehnutelnost realne da.
Presne tak. Základný zákon dopytu a ponuky nezmení sebaprefíkanejšia teória. Ja osobne by som rád investoval do nehnuteľnosti niekde pri mori. Ale odrádza ma práve to, že nedokážem získať odpoveď na otázku, ktorá destinácia by bola vhodná. A to mne pritom nejde ani tak o rast hodnoty, ako o to, či tam bude "život" ešte aj o 20-30 rokov.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Lance »

No Tibor ,
to by som bral aj ja.Ja by som destinaciu mal celkom vyriesenu,takze jednoznacne Australia(zil 5 rokov),ale by bol docela problem to tam kupit si myslim,takze asi zostava niekde europa,spanielsko,port.(aby to malo stale slnko a dobre vlny na surfovanie):))).Ty si nad ,ktorymi krajinami uvazoval?
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Tibor »

Lance napísal:Ty si nad ,ktorymi krajinami uvazoval?
V Európe sa mi páči Madeira, možno aj Kanárske (musí ešte prekuknúť).
Mimo EU som zvažoval Kostariku, páči sa mi v Ázii, ale tam neviem, či by to nebol veľký kultúrny rozdiel.
Tiež je ťažké rozhodnutie či kúpiť, alebo prenajať si.
Pretože kúpna cena býva aj 10-15 ročných prenájmov a prenájom je viac slobodný (dá sa ľahšie odísť inde).

Aký problém je kúpiť nehnuteľnosť v Austrálii? Cena?
Koľko tam výjde prijateľné bývanie pre dvoch ľudí (cca 60m2 obytnej plochy)?
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Lance »

Autralia,tak cena v pohode si myslim vzdy sa da nieco najst,skor asi by bol problem kupit,kedze je tam problem dostat co i len viza.Neviem presne cenu,ale nie je problem zistit,mozem sa spytat,myslim,ze jeden s kamosov tam dokonca robi pre realit.kanc.
Jo tiez neviem co by bolo lepsie ci len prenajat alebo kupit,prenajom poskytuje slobodu pripadneho neskorsieho presunu,co by mi asi viacej vyhovovalo.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Tibor »

Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Gabriela Alanya
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 07 07, 2012 4:49 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Gabriela Alanya »

Dobry den,

vdaka Googlu narazila na toto forum. Zijem v Tureckej Alanyi 6 rokov, v oblasti tureckych realit podnikam rokov 5 a i ked na zaciatku to bolo s nazormi Slovakov na Turecko poriadne "divoke" (kedze chybali informacie a skusenosti), mrzi ma, ze niektore z predsudkov zotrvali dodnes.
- rada by som podotkla, ze Turecko je moslimska krajina, no nie je arabska krajina (u nas tieto dva terminy casto stotoznujeme). K teme politicka stabilita by som dodala zopar faktov: Turecko je demokraticka a sekularna krajina (islamske nabozenstvo striktne oddelene od riadenia statu) od roku 1923 takze nemaju dovod menit politicky system ako v inych krajinach pocas arabskej jari, volebne pravo zeny dostali uz v 1930 co je skor ako napr. v nasich ociach kultivovane Francuzsko, vlada v Turecku je vladou jednej politickej strany, vdaka comu zaznamenava pomerne stabilny vyvoj, v 1. polroku 2011 dokonca najvyssi rast HDP 10,2% pred Cinou. Ked sledujem politicku situaciu na Slovenku, tak mi pride az smiesne, ze my tvrdime o Turecku, ze je politicky nestabilne.
- vyvoj kurzu podrobne nesledujem ani ho nebudem prognozovat. Zarabam vsak v eurach a viem, ze pred 2-3 mesiacmi som za 1 zarobene euro dostala cca 2,37 lir, zatial co dnes zan dostanem nieco malo cez 2,2. Ak chce niekto ziskat blilzsi prehlad o vyvoji, nech si pozrie: http://www.euroekonom.sk/aktuality/kurz ... z-try-eur/" onclick="window.open(this.href);return false;
- komentare typu - pochybujem ze by slovaci mali radi Turecko natolko, aby tam kupovali nehnutelnost - je subjektivny nazor a hrube zovseobecnovanie. Z vlastnych skusenosti poviem tolko - Slovaci v Turecku kupit mozu, kupuju pricom pohnutky su rozne. S tvrdeniami, ze dnes dom stoji tolko a o x rokov bude tolko by som si dala vacsi pozor... sucasnu situaciu a prognozy si moze preverit kazdy a zaver nech si vyvodi podla vlastneho uvazenia. Kazdopadne prijimat alebo odmietat "investiciu v Turecku" takto z brucha je nonsens. Preco? Pretoze su neuveritelne rozdiely medzi - oblastami Turecka, typmi navstevnikov tych ktorych oblasti, ponukanych nehnutelnosti a hlavne typmi investicii.
Na zaver jeden moj osobny nazor - dufam, ze Turecko do EU nevstupi. Na financnu "podporu" z EU nie je odkazane a stratilo by svoju samostatnost a slobodu v rozhodovani.
P.S. - Pocas chvenia sa Europy pred druhymi greckymi volbami sa vela europanov rozhodlo "vyviezt" alebo investovat prave mimo EU ako do istejsieho investicneho prostredia, tu je Turecko jednou z alternativ.

Prajem prijemny den.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Rokosák »

Gabriela, vyssie je spomenutych 22,000 nemeckych investorov do tureckych nehnutelnosti. Mas informacie, kolko z nich je tureckeho povodu? Zeby vsetci?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Gabriela, vyssie je spomenutych 22,000 nemeckych investorov do tureckych nehnutelnosti. Mas informacie, kolko z nich je tureckeho povodu? Zeby vsetci?
Tipujem, že všetci.

,,V roku 2010, orgány vyhlásili, že v Nemecku žije 3,5 milióna ľudí tureckého pôvodu a ďalšie 3 milióny Turkov strávili časť svojho života v Nemecku. Súčasné odhady sa pohybujú okolo 4 miliónov, ktorí majú turecký pôvod.,,

P.S. Právo žien voliť bolo síce v Turecku zavedené skôr ako vo Francúzsku, len či je aj postavenie žien v Turecku také isté ako vo Francúzsku.. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Gabriela Alanya
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 07 07, 2012 4:49 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Gabriela Alanya »

Rokosák napísal:Gabriela, vyssie je spomenutych 22,000 nemeckych investorov do tureckych nehnutelnosti. Mas informacie, kolko z nich je tureckeho povodu? Zeby vsetci?
Dobry den,

podla poslednych informacii je pocet nemcov vlastniacich nehnutelnost v Turecku vyse 29,000. Informacie o tom, kolko z nich je tureckeho povodu nemam. No kedze v Turecku je povolene dvojite obcianstvo, silne pochybujem, ze by si "nemecky turek" kupoval nehnutelnost v Turecku pod svojim nemeckym obcianstvom (cize ako cudzinec, aby bol vykazovany ako nemec), kedze kupit ako turek je niekolko krat jednoduchsie a neporovnatelne rychlejsie.

Pokial ma niekto zaujem o posledne udaje centralneho katastralneho uradu zo dna 10. 07. 2012, moze si ich sam pozriet tu: http://www.tkgm.gov.tr/yabancilar/" onclick="window.open(this.href);return false; - statistika vypoveda o tom, v akych oblastiach a ake narodnosti kupuju (alebo zeby vsetci boli povodom turci ? :) ). Vysvetlivky: 3. stlpec sprava = pocet kupenych nehnutelnosti, 2. stlpec sprava = vyjadrene spolu v m2, 1. stlpec sprava = pocet osob.

Pekny den,

Gabriela
Gabriela Alanya
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 07 07, 2012 4:49 pm

Re: Investovanie do nehnuteľností v Turecku

Príspevok od používateľa Gabriela Alanya »

JUGGLER napísal:P.S. Právo žien voliť bolo síce v Turecku zavedené skôr ako vo Francúzsku, len či je aj postavenie žien v Turecku také isté ako vo Francúzsku..
Dobry den prajem,

pokial mate na mysli rovnopravnost muzov a zien: Zeny a muzi su si pred zakonom v Turecku rovni, bola to jedna z prvych reforiem po zalozeni republiky v roku 1923. Pokial si predstavujete podradenost zeny v spolocnosti a pred zakonom, tak tato situacia bohuzial stale pretrvava v krajinach, ktore nie su sekularne (cize stat sa riadi podla niekdajsich nabozenskych noriem). V Turecku sa taketo spravanie stale vyskytuje u Kurdskej mensiny na vychode krajiny. Kedze vo Francuzsku som nezila, neviem vam to postavenie porovnat z ineho hladiska.

Gabriela
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"