Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR - ake dane plati na Slovensku clovek, ktory je dobrovolne nezamestnany a bude ignorovat aj zdravotne poistenie? (so vsetkymi nasledkami...)

ano, spotrebne dane a DPH pri nakupe, ale nikto ta nenuti nakupovat. Takze fakt by som Slovensko nenazyval totalitnym rezimom.

Ludi stale viac a viac nie je, Slovensko vymiera. Kazdym rokom pocet obyvatelov klesa. Pocet obyvatelov rastie - stahovanim sa - v mestach a ekonomickych centrach - a to je trh, to sa ti tu snazime vysvetlit.
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Edina »

Na sociálnych sieťach človek ešte očakáva vyjadrenia typu "Slovensko je totalitný štát", ale tu som to veru nečakala :)) (srry za malé vmiešanie sa do diskusie)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Pockaj si ked pojdu volby. To tu bude kovbojka.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

jaroslav80 napísal:Stat je organizovane nasilie.
jaroslav80,
Otázka je, či to tak musí byť. Je rok 2017, nie 1017. A treba si uvedomiť, že štát sú ľudia, to nie je nejaká abstrakcia. Štát tu má byť pre ľudí, nie ľudia pre štát. Je to reprezentácia ľudu. Štát sme my.


jaroslav80 napísal:IgorBR - ake dane plati na Slovensku clovek, ktory je dobrovolne nezamestnany a bude ignorovat aj zdravotne poistenie? (so vsetkymi nasledkami...)

ano, spotrebne dane a DPH pri nakupe, ale nikto ta nenuti nakupovat. Takze fakt by som Slovensko nenazyval totalitnym rezimom.
Pette, s tou totalitou som to pretlmočil, aby ste sa v tom videli niektorí vy sami. Aby ste sa neoháňali so slovom totalita či treba alebo nie. Ak raz tvrdíš, že niečo čo štát spraví je totalitné, tak je to totalitné asi vždy, podľa teba. Niektorým je dnes jednoduchšie všetko onálepkovať kadejakými prívlastkami, ak nemajú zmysluplné argumenty. To je to vaše oháňanie sa slovami ako "komunistický", "totalitný" a pod. Onalepkovať a hotovo.

S tými daňami si absolútne protirečíš. Tak platí taký človek či neplatí dane? Vyber si. 1 alebo 0. Áno alebo nie. Keď neplatí ani pri nákupoch, teda vravíš že nenakupuje - tak je potom mŕtvy. Ešte aj bezdomovci a žobráci nakupujú. Jasné, nezískali peniaze asi produktívnou činnosťou, ale platia dane pri nákupe. Nakupovať musíš, ak nenakupuješ, si mŕtvy. Inak, otázka je skôr, že či aj keby sa nejakí bezdomovec chcel vrátiť do "systému", či má nejakú motiváciu kvôli tomu nezmyselnému dlhu v zdravotnej poisťovni.

Áno, ĽUDÍ VYMIERA na Slovensku. Som veľmi rád, že si to spomenul. A vieš prečo tomu tak je? Kto zodpovedný si bude dnes zakladať rodinu, keď si nevie zabezpečiť bývanie? Chápeš už či ešte stále nie? Preto ľudia vymierajú, pre nedostupné bývanie. Ľudia ledva prežijú z mesiaca na mesiac, nie to ešte aby mali dostupné bývanie a starali sa prípadne o rodinu. Až som zvedavý na ten tvoj vymyslený dôvod, prečo Slovensko vymiera, lebo podľa teba to určite nebude bytová situácia. Zrejme budeš tvrdiť, že to treba vyriešiť nekontrolovanou migráciou utečencov. Takým opäť "systémovým" riešením. Alebo je to podľa teba azda správne, že Slovensko vymiera? Však funguje tu trh, a trh je absolútne správny. Survival of the fittest. To je najdôležitejšie podľa teba. Ľudia vymierajú, lebo tvoj trh je na absolútnom vrchole všetkých hodnôt.

Ja sa ti snažím zase vysvetliť, že čo z toho, že ľudia pôjdu do tých "ekonomických" centier, ak tam aj tak nemajú dostupné bývanie? Len na to, aby boli k dispozícii ako pracovná sila? Kedy sa začne pozerať na ľudí aj viac, ako len na ekonomický zdroj? Jediná "výhra" je, že majú prácu a sú držaní ako tak pri živote. Ale či to je aj život. Sú otrokmi akéhosi systému, o ktorom niektorí tvrdia, že je to ten úžasný trh, a preto je to správne.

Ťažko vysvetliť niečo egoistom, ktorí nevedia nič o ekonomike a majú pred očami len akýsi krátkodobý zisk. A teraz si myslia, že je to najvyššia a najdôležitejšia inštancia. Nechápete hlbšej podstate a ste zaslepený finančným ziskom, nie skutočnou hodnotou. Ak jedného dňa by tu bola všade navôkol skládka a vy by ste boli zapriahnutí niekde v jarme ako dobytok, očividne by to bolo podľa Vás ok, lebo trh, a to je dobré.

Ako sa vraví, common sense is not so common. Len sa tu zacyklujete so svojími pseudoargumentmi, ale podstata Vám stále uniká, strata času mi tu niečo písať.
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Edina »

Žiadny systém nie je dokonalý, ani ten súčasný. Ale daj skupine ľudí (vláde) príliš veľké právomoci a uvidíš, čo sa stane. Ľudí príliš veľa moci opíja, preto sa aj z komunizmu stal totalizmus. Je o tom veľmi dobrá kniha, kt. Ti odporúčam prečítať, sú to denníky z veľkej ruskej revolúcie 1917, aj tam chceli robotníci ľuďom dobre, nakoniec sa mali dobre len tí, čo dostali funkcie, ostatní hladovali viac ako pred revolúciou, navyše sa štát v rukách jednoduchších ľudí premenil na teror - a strieľali aj tých, čo boli červení. Moc robí z väčšiny ľudí psychopatov, to je dôvod, aby nebolo všetko v rukách jednej skupiny ľudí. Knihu napísala Aľa Rachmanovová a volá sa Študenti, láska, čeka a smrť.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Edina, ďakujem pekne za tip na knihu, pridám si ju do svojho už dosť dlhého "to-read-listu". Áno súhlasím, ak má človek príliš dlho veľkú moc, prepne mu z toho.

Tieto veci, o ktorých tu píšem jednotlivec samozrejme nezmení. Úspech bude, ak sa aspoň zmení celospoločenský názor na to. Z politického hľadiska by bol najväčší úspech ak by ľudia pochopili a vynútili si zrušenie preludu menom politické strany. Politická strana reprezentuje záujmy samej seba alebo svojho mecenáša. Určite nie ľudí, všetky tie reči sú vo väčšine prípadov len marketing. Robí sa v tom "lepšom" prípade len politikárčenie, ktoré rozdeľuje ľudí na modrých, červených, oranžových a neviem jakých. A aj keď niekedy u niekoho vznikne nejaký dobrý návrh, tak sa nepodporí, lebo väčšina bude pekne počúvať vodcu, alebo si povie, ja nepodporím vás, lebo vy ste fialový (a teda víťazia nejaké nepísané pravidlá oponujúcej strany, alebo ego, ale nevíťazí prospech občana).
Reálne sa stane, že ak je napr. 30 členná strana a jeden vodca rozhodne ako sa má hlasovať, tak 30 členov hlasuje tak, ako rozhodne "vodca" (to čo robí napr. Laššáková a teraz myslím Glváč v SMERE so svojimi prštekmi). Keď 30 ľudí má na nejakú vec rovnaký nekritický názor a poslúchne to, čo im niekto nadiktuje, tak zrejme tých 29 je tam zbytočných. Možno hŕstka ľudí v politike je správnych, ktorí si naivne myslia, že v takom nefunkčnom systéme niečo zmenia.

Treba zrušiť politické strany. Lebo realita je taká, že po voľbách jednu stranu potiahne "vodcovská osobnosť" a nakoniec sa do parlamentu dostanú také indivíduá, o ktorých by to človek nikdy nepovedal. Chceš ísť do politiky? Chceš mať moc? Chceš rozhodovať o veciach a zastupovať ľudí? Choď si pekne vyzbierať od občanov určitý počet podpisov. Každý politik sám za seba. Politik má reprezentovať občana, tak nech je to bližšie realite.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Inak ako tak pocuvam ako sa maju ludia zle, ze nikto si nemoze zalozit rodinu, niesu peniaze, nieje byvanie je tu chudoba, celkom by ma zaujimalo, ci to vskutocnosti pocitujete tak isto aj vy, lebo ja vobec.

MOze admin hodit na zaciatok tejto temy hlasovanie o tom, ako sa zije ludom na slovensku?
Napr s jednodychymi otazkami ako:
Ako sa vam zije na slovensku po materialnej stranke:
1 Som chudobny ako kostolna mys
2 Niesom uplne najchudobnejsi, ale rozhodne mam malo
3 Mam dost
4 Mam dost ale mohol by som mat viac
5 Mam tolko penazi ze neviem co s nimi
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach,

pokojne nech tu je taká anketa. Ale dokážeš na základe tohto "prieskumu" zhodnotiť "cítenie" celej spoločnosti? Reprezentatívnu, dostatočne veľkú vzorku, tu asi nenájdeme.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

O to ani nejde, bolo by to len tak pre zaujimavost.

Mimochodom ty tiez svoje tvrdenia nezakladas na ziadnej reprezentativnej vzorke alebo vyskume.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Na niektoré veci postačuje zdravý rozum, aby si si uvedomil realitu.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Praveze nie. To je iba blud ktoremu bohuzial clovek lahko podlahne. Hovori sa tomu mat patent na rozum.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Ako má rásť počet obyvateľstva ak sa nestavajú byty? Kde majú ľudia bývať? 20-ti po podnájmoch aj s deťmi? Alebo majú ľudia vyhynúť? Nechápeš, že hypotéky nie sú riešenie? Hypotéka nie je reálny produkt. Na to potrebuješ výskum? Na to potrebuješ zdravý úsudok, a ten očividne nemáš. Pozastavujem sa nad tvojimi príspevkami.

Chceš nejaké výskumy, tak si napr. pozri aspoň niečo z Ekonomického ústavu SAV. Počul si už o príjmovej polarizácii? Asi nie. 80 % ľudí nedokáže ušetriť takmer nič.

Alebo napr. sú dôchodcovia, ktorí majú odrobených 40+ rokov ťažkej manuálnej práce a ich výška dôchodku nedosahuje ani výšku minimálneho dôchodku. Vieš koľko je minimálny dôchodok? Vedel by si z toho ty vyžiť? Koľko máš ty odpracovaných rokov ťažkej manuálnej práce? Áno môžeš povedať, že sa mohol učiť, alebo použiť rozum a robiť niečo iné, lenže v konečnom dôsledku potrebujeme rôzne druhy práce a danú prácu eventuálne musí niekto robiť. A to, že sa síce možno neučil, nebol šikovný, ale na druhej strane ťažko pracoval a vytváral hodnoty, to neznamená, že má byť trestaný do konca života, aby živoril. Mnohí si v zamestnaní zničili zdravie fyzicky a psychicky, a teraz to málo čo im ostane pôjde na lieky. Ale veď má zdravotné "poistenie", tak preto si dopláca.

Ale dobre, neriešme dôchodcov a späť k pracujúcim. Vieš ak majú problém vôbec niečo ušetriť, tak je to živorenie. Prečo potom ľudia berú toľko spotrebných úverov? Lebo nemajú peniaze a sú zúfalí. Zúfalí ľudia, zúfalé činy. Samozrejme, už vidím, že ty si tu vypichneš svoju čerešničku a spomenieš takých, čo berú úvery na dovolenky a na darčeky na Vianoce. Vieš koľko je na Slovensku exekučných konaní? 400 000 alebo koľko? Tak asi nie je niečo v poriadku, keď to tak funguje. Tak netvrďme, že všetko je ok.

Tam, kde sú ľudia zamestnaní okrádaním samých seba, nemajú čas na vytváranie skutočných hodnôt. A toto sú dnešné pôžičky, úvery, dnešný systém. Každý chce zarobiť, nikto nechce špiniť si ruky s vytváraním hodnôt, a keď niekto niekoho zamestná, najradšej by bol, ak by mu zaplatil 10€ na mesiac.

Samozrejme, ty môžeš žiť finančne niekde úplne mimo, k čomu Ti blahoželám. Ale v takých prípadoch je veľká pravdepodobnosť, že žiješ mimo realitu a netušíš o pomeroch priemerného človeka. Samozrejme, keď niekto začne rozprávať o takýchto spoločenských problémoch, tak ho určite budeš označovať za hlúpeho plebejca a pod. Ty si farizej.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Preco sa pozastavujes nad mojimi prispevkami? Ved vacsinou ani nic nepoviem, len si rypnem, a ty si myslis ze som nieco povedal a potom si to sam aj vyvratis :) Sam si dokonca vydedukoval ze som bohaty a ostatnych ludi povazujem za luzu, k comu ti samozrejme gratulujem :D

Okrem toho, budem rad ak tu teda uverejnis nejake oficialne statistiky, ja sa rad necham poucit. Viez aby sme sa bavili vecne a nie od buka do buka o tom co si ty myslis a co ako citis.

Tak isto co si akoze predstavujes pod vytvaranim hodnot. To by ma zaujimalo, lebo ak mam byt uprimny, tak vytvaranie hodnot je pre mna iba taky komunisticky prvoplanovy slogan. Nic urcite a kazdy si pod tym predstavi nieco ine. To sa potom tazko rozprava ked jeden si predstavi pod hodnotou olej do motora a druhy piest v motore a treti cely motor.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Načo tu mám niečo písať, keď ty aj tak chceš len rýpať do človeka.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Ved pis vecne, daj linky statistiky a mozeme sa bavit na urovni.

Patos ma nezaujima.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4028
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

IgorBR napísal: A treba si uvedomiť, že štát sú ľudia, to nie je nejaká abstrakcia. Štát tu má byť pre ľudí, nie ľudia pre štát. Je to reprezentácia ľudu. Štát sme my.
Z mojho pohladu si v tomto dost mimo chlape. Stat praveze je abstrakcia. Statne utvary existuju uz tisicrocia a mohol by si skusit v starovekom Rime vysvetlovat nejakemu otrokovi (alebo v USA v roku 1850) ze stat je jeho reprezentaciou, ze stat je on, stat je tu pre neho. V nacistickom Nemecku stat bol Hitler a nasledne jeho prisluhovaci.
No suhlasim s tezou ze tento narod ma taku vladu aku si zasluzi. Ked si pozries sposob myslenia >80% ludi tak proste tento stat je uplne prirodzeny dosledok toho.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Ako má rásť počet obyvateľstva ak sa nestavajú byty? Kde majú ľudia bývať? 20-ti po podnájmoch aj s deťmi? Alebo majú ľudia vyhynúť? Nechápeš, že hypotéky nie sú riešenie? Hypotéka nie je reálny produkt. Na to potrebuješ výskum? Na to potrebuješ zdravý úsudok, a ten očividne nemáš. Pozastavujem sa nad tvojimi príspevkami..
No neviem, bytov a domov je v SR dost. 1 941 176 bytov a domov, aby sme boli presni. Data stare 6 rokov. Dovod, preco netreba ovela viac je ten, ze ludia zomieraju a rodia sa, nehnutelnosti zostavaju.

Ano, stahovanim obyvatelstva treba viac bytov BA, KE, BB atd... a menej na dedinach. To je prirodzeny vyvoj. A riesenim je volny trh, trh naplni potreby - preto sa len v BA v Q4/2016 predalo 1500 bytov v uplnych novostavbach. Docela dost na male Slovensko, ze?

Takze ako ti vyssie napisal Istiach, zacni sa pozerat na objektivne fakty a nepis veci "Kde majú ľudia bývať?". Nie sme v roku 1900, ked boli 3 generacie v jednom byte/dome beznou vecou. Teraz je to vynimka.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

A teraz si prečítaj bod A v mojom prvom príspevku. Je totiž páru subjektov, ktoré vlastní veľké množstvo bytov, ktoré poskupovali za babku. Je to správne? Umelo ovplyvňovať trh a špekulatívne zarábať? Načo im také majetky? Do hrobu? Obmedzuje to druhých. Inak by mala mať teraz podľa tvojich čísel v krajine takmer každá dvojica vlastné bývanie. Ako zložito/jednoducho sa získalo bývanie vtedy a ako teraz? Také sumy platiť za nehnuteľnosti, zamýšľate sa vôbec nad tým, či je to normálne? To naozaj nikomu neprekáža? Veď je to hriech od Boha také ceny...

A vieš v ktorých rokoch sa tých bytových jednotiek najviac postavilo? Nebudú to náhodou roky 1946 - 1990?
Keď už sa tak oháňame číslami, povedz mi koľko sa postavilo od roku 1990 doteraz. Alebo aspoň tých 27 rokov pred a po 90.-tom roku. Bol baby boom, z ktorého sú už dnes mnohí dospelí. Situácia na realitnom trhu sa tomu neprispôsobila. Mnohí si z tej generácie nezakladali rodiny hlavne z finančných dôvodov. Aký je teraz priemerný vek sobášu? Získania vlastného bývania? Koľko % mladých sa teraz berie? A hlavne koľko sa rozvádza a z akých dôvodov? Z tých čísel nevieš nič pochopiť? Prečo počet obyvateľstva nerastie? Či chceme aby vývoj stagnoval a vymrelo Slovensko?

Ľudia z mnohých dedín odišli aj preto, lebo spravilo sa z nášho poľnohospodárstva čo sa spravilo. Kedysi ste mali takmer v každej dedine družstvo a vlastnú produkciu. Dnes máme potravinový odpad. Ale hlavná vec, že funguje trh. Je to také ekonomické. Priviezť paradajky zo Španielska, ako keby mala fungovať lokálna produkcia. A ku školstvu sa ani nevyjadrujem, čo pred 15-timi rokmi končilo na učilišti, je dnes na gymnáziu. Dnes nič nefunguje a ten systém je bordel, vo všetkom. V ničom absolútne žiadna dlhodobá koncepcia. Len krátkodobé zisky namiesto reálnych ekonomických úžitkov.

Už keď sme pri tej výstavbe a číslach, vedeli by ste mi povedať koľko sa postavilo za 27 rokov či koľko je tu tá demokracia:
- škôl,
- elektrární,
- nemocníc,
- kúpeľných zariadení,
- futbalových štadiónov,
- zimných štadiónov,
- plávarní...

Kto teraz vlastní tie elektrárne a kto ich vybudoval? Tu máte ten Váš trh, ktorý choro uctievate ako modlu.
Teraz je problém postaviť 3 km cesty.

Skúste dať dneska dieťa na nejaký šport, či Vám nesekne výrazne do rozpočtu. Ale načo deťom športovať, že? Hlavná vec, že majú PC a mobily. Prípadne, keď chcú hrať taký hokej, tak nech deti idú do práce a na školu sa vykašlú. Veď trh a keď chcú hrať hokej, tak nech si zarobia. Alebo nech si zoberú pôžičku.

Kedysi ste šli k lekárovi, predpísal Vám nie len lieky, ale aj vitamíny. Dneska si za všetko doplacáte. Hlavná vec, že máte to zdravotné "poistenie".

Otvorte oči a rozmýšľajte. Dnes už fakt sa tí ľudia stávajú zombici. V mnohých veciach bol minulý režim lepší. Jednoznačne. Pseudorevolúcia, ktorú nám vystrojili doslova herci. Menšina rozhodla o väčšina a úplne odpísala túto krajinu. Väčšina ľudí, s ktorou som sa mohol rozprávať a zažila aj minulý režim a si to teda môže porovnať, jednoznačne konštatuje, že to boli lepšie časy a ľudia boli šťastnejší. Všetko ostatné je vaša kapitalistická propaganda. Kapitalizmus vezme ten svet do hrobu, z ľudí robí žijúce trosky. Niekde vo svete si to už ľudia pomaly uvedomujú, snáď aj na to zaostalé Slovensko raz príde. Aká je najdôležitejšia kapitalistická komodita? Dlh.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak ze tie statistiky nebudu hej?

No hlavne ze za komunistov bolo lepsie, to je zaklad.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Položil som v predchádzajúcom príspevku jednoduché otázky, nevieš mi nájsť k nim štatistické odpovede ty?
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Podla principu onus probandi ja niesom ten kto ma dokazovat.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:A vieš v ktorých rokoch sa tých bytových jednotiek najviac postavilo? Nebudú to náhodou roky 1946 - 1990?
Keď už sa tak oháňame číslami, povedz mi koľko sa postavilo od roku 1990 doteraz. Alebo aspoň tých 27 rokov pred a po 90.-tom roku.
od 1990 do 2011 - 208 070 bytovych jednotiek. Plus nezistene 229 tisic, tam kludne mozu byt aj z tohoto obdobia.

Teda rast bytovych jednotiek zodpoveda rastu populacie (resp klesaniu). Nezalezi od rezimu, ale od populacie a teda trhu. To vravia cisla....

Este stale nedas ziadne fakty aj ty?


"Priviezť paradajky zo Španielska, ako keby mala fungovať lokálna produkcia." - nuz, okej, tak jedz paradajky len v lete a 2 extra mesiace v roku, kedy ich na Slovensku dopestujes v sklenikoch. Alebo zeby mas chut na paradajky aj koncom decembra, tak ako clovek v 21. storoci?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4028
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

A teraz si prečítaj bod A v mojom prvom príspevku. Je totiž páru subjektov, ktoré vlastní veľké množstvo bytov, ktoré poskupovali za babku. Je to správne? Umelo ovplyvňovať trh a špekulatívne zarábať? Načo im také majetky? Do hrobu? Obmedzuje to druhých.

Nuz za komunizmu miestna komunisticka garnitura vystavala byty na cudzich pozemkoch cudzimi rukami a potom ich rozdelovala. Ziadna vyrazna zmena - len vtedy si musel byt komunista a teraz musis mat peniaze.

_________________________


A ku školstvu sa ani nevyjadrujem, čo pred 15-timi rokmi končilo na učilišti, je dnes na gymnáziu. Dnes nič nefunguje a ten systém je bordel, vo všetkom. V ničom absolútne žiadna dlhodobá koncepcia. Len krátkodobé zisky namiesto reálnych ekonomických úžitkov.


Robis si iluzie o komunizme, skolstvo aj tam bolo na grcanie a ucili sa tam hluposti.

_________________________


Skúste dať dneska dieťa na nejaký šport, či Vám nesekne výrazne do rozpočtu. Ale načo deťom športovať, že? Hlavná vec, že majú PC a mobily. Prípadne, keď chcú hrať taký hokej, tak nech deti idú do práce a na školu sa vykašlú. Veď trh a keď chcú hrať hokej, tak nech si zarobia. Alebo nech si zoberú pôžičku.


Sport je otazka osobnych preferencii. Mas to ako keby sa niekto rozhodol postavit novy kostol v tvojej blizkosti a peniaze by od teba nechcel ako milodar ale ako povinnost. Na sport stat tiez dava peniaze bez ohladov na to kto si co mysli. Lyziarsky skokansky mostik nie je zadarmo - ak chces skakat zaplat si. Ak mas dojem ze je to zlata bana postav skokansky mostik a prenajimaj ho skokanom. Uvidime kolko na tom zarobis. Skakat zadarmo by chceli mnohi, ked treba zaplatit zakaznicka zakladna sa ti zuzi na minimum. Samoregulacia trhom.

_________________________


Kedysi ste šli k lekárovi, predpísal Vám nie len lieky, ale aj vitamíny. Dneska si za všetko doplacáte. Hlavná vec, že máte to zdravotné "poistenie".


Ak chces ty vsetkych okolo teba obmedzit povinnymi dvojnasobnymi zdravotnymi odvodmi, tak este nadalej propaguj taketo veci. Doktor ti potom predpise aj tie vitaminy.

_________________________


Pseudorevolúcia, ktorú nám vystrojili doslova herci. Menšina rozhodla o väčšina a úplne odpísala túto krajinu.

Mensina rozhoduje o vacsine od dob faraonov az doteraz a este dlho bude. Ty mas pocit ze za komunizmu to tak nebolo??
Samozrejme ze to bola zohrana fraska ako uz vela krat v historii. Len tyrani sa odvazili otvorene hovorit ze chcu dobre sebe a na ostatnych im nezalezi. Bezne vlady si to dovolit nemozu, len potajomky to tak robia.

_________________________


Aká je najdôležitejšia kapitalistická komodita? Dlh.

Peniaze su dlh ostatnych voci tebe. Ked pre niekoho nieco urobis, nezaplati ti tovarom ale peniazmi vo viere ze ktokolvek iny ti za ne zase poskytne protisluzbu aka sa ti hodi lepsie nez ktoru by ti mohol poskytnut on. Myslienka penazi nie je zla. Zle je ze niektori sa k nim dostavaju aj bez toho ze by nieco uzitocne poskytli ostatnym. A teda zadarmo ziskaju dlh ostatnych voci nim.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette,

kam si prišiel k tým číslam? :D Zrejme to budú len byty na papieri. Reálne keď sa človek pozrie na tie sídliská, tak sú také isté ako predtým. Toľko k tvojím "faktom". Daj mi výsledky, a ja ti spravím štatistiku, ako povedal niekto známy.
---------------


Jaro, strašne zaujímavé, ako vtedy bolo peňazí na všetko a teraz na nič. Žiadne dvojnásobné odvody do poisťovne by netrebalo. Skús si radšej prečítať v úvode, čo som napísal ohľadom zdravotných poisťovní. Tie tvoje poisťovne a odvody sú teraz len pračka. Jasné, dieťa nemá peniaze na šport, tak nech sa radšej fláka, nech tu máme feťákov a lenivcov bez nejakej disciplíny a zodpovednosti (hlavne že sa peniaze ušetrili). Alebo nech si zoberie pôžičku ak chce športovať. Ide o to, aby pri finančne náročných projektoch pomáhal štát - kolektív - väčšina. Netreba sa pozerať len na finančné zisky, ale aj na nefinančné úžitky. Komunizmus mal nevýhody, ale ľudia sú teraz nešťastnejší ako predtým. Oveľa viacej vecí fungovalo, teraz nefunguje nič. Môžeš si hovoriť čo chceš. Keď 50% ľudí v Prahe a v Bratislave možno povie, že komunizmus bol zlý, tak to bude veľa. To je len ilúzia páru ľudí žijúcich v hlavných mestách. Zvyšok republiky uprednostní vtedajší režim ako terajší. Neveríš, rozprávaj sa s ľuďmi. A nie veriť nejakým pochybným anketám na markize alebo jojke, kde takú otázku položia piatim vytipovaným ľuďom. Ide o to, ako sa má väčšina a nie menšina. A väčšina je teraz na tom horšie. V krajine vidno len to, čo postavil komunizmus, a čo zdrancoval kapitalizmus.

A vysvetli mi, čo to znamená súkromné vlastníctvo pôdy/pozemku? Na počiatku si aj tak niekto len daný pozemok vyhliadol a privlastnil (už keď sme retrospektívni, tak buďme aj objektívni). A potom sa už len tá pôda buď dostala do iných rúk predajom alebo krvou. Už keď sa bavíme o krádeži, poďme pekne poporiadku. Pôda je proste statok, ktorý by mal byť vlastníctvom v prospech všetkých a určite by nemalo byť povolené, súkromné vlastníctvo pôdy. Nie je už stredovek, ľudia by to mohli pochopiť, čo je to prírodný zdroj. Či je to niečo, čo vytvoril človek, že má vôbec právo nárokovať si vlastníctvo na to. Auto si vlastni, mobil si vlastni, ale súkromné vlastníctvo prírodných zdrojov je chorá myšlienka. Zaujímavé, že ešte vzduch si nikto neprivlastnil. Ak dokážeš zväčšiť objem planéty Zeme, rozšíriť a vytvoriť pôdu, tak si ten surplus pokojne privlastni. Alebo ak si vieš vyrobiť planétu, tak si ju vlastni.

Kapitalizmus je rakovina, komunizmus je stále lepšia alternatíva. Je na zamyslenie jak je ľudstvo obmedzované a zneužívané kvôli páru dogmám kapitalizmu. Skús si pozrieť niečo aspoň o Venus projekte.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Najpodstatnejsia veta od Igora zatial: Môžeš si hovoriť čo chceš.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Lance »

S tym,aby boli prirodne zdroje(poda)zostatnena budu suhlasit iba ludia,ktori ju nevlastnia.Navrhni toto cloveku co ju vlastni a je z tej starsej komunistickej generacie a na 100% ti povie,ze nesuhlasi.Co sa tyka sportu,tak az je talent tak urcite dostane sancu bud na Slovensku alebo mimo .
No a az by sme sa bavili iba o hokeji.Tam nie je ten najvacsi problem s nedostatkom talentu,tam je velky problem s metodikou(ale samozrejme,ze treneri a funkcionari radi pouzivaju argument''chudobne deti sancu ukazat ake su dobre''),staci sa pozriet na Finsko/Svedsko.
Vacsine ludi(hlavne tej komunistickej generacii)nema rada sutaz a z nej vyplyvajuci stres a to je hlavny dovod preco nariekaju za systemom.No a na druhej strane ten komunisticky system mal inu kvalitu npr.v Polsku a inu na Slovensku.Nie som si isty,ze az by si slovensky komunisticky nadsenci vyskusali ten polsky,ci by aj nadalej nariekali za nim.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

https://ekonomika.sme.sk/c/20463691/pat ... ml?ref=trz" onclick="window.open(this.href);return false;
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4028
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

IgorBR napísal: Pôda je proste statok, ktorý by mal byť vlastníctvom v prospech všetkých a určite by nemalo byť povolené, súkromné vlastníctvo pôdy.

...

Ak dokážeš zväčšiť objem planéty Zeme, rozšíriť a vytvoriť pôdu, tak si ten surplus pokojne privlastni. Alebo ak si vieš vyrobiť planétu, tak si ju vlastni.
Na spochybnovanie sukromneho vlastnictva by si si mal davat pozor. Kvoli tomu boli uz aj vojny a dost kruty experiment 70 rokov v ZSSR. Dnes prichadzas ty a spochybnujes sukromne vlastnictvo pody. Zajtra by prisiel dalsi dobrodruh a spochybnoval by vlastnictvo toho vytvoreneho surplusu Zeme.
Takze, najrozumnejsie bude ak sa legalnou cestou skusis dostat k moci a potom tieto tvoje navrhy presadis. A zase na 70 rokov rozhadzes cely kataster kym dalsej generacii zapali ze tvoj krasne znejuci navrh bol cire sialenstvo. ZIjes medzi chamtivymi ludmi, skus si to nejako zapracovat do teorii.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Zase netreba prekrúcať moje slová. Povedal som spochybnenie vlastníctva prírodných zdrojov, nie súkromného vlastníctva úplne. Potom príde samozrejme taký ako ty, ktorý prekrúti celú túto myšlienku, aby jej dal punc niečoho zlého. Nie moja myšlienka, ale tvoje prekrúcanie je nebezpečné. A medzi tým je obrovský rozdiel. Aj preto je kapitalizmus aký je, kvôli práve tomuto bezhlavému, neobmedzenému, chamtivému vlastníctvu prírodných zdrojov. Je to proti humanite, zdravému rozumu (ktorým tak niektorí opovrhujete). Na začiatku "vlastníctva" bol zlodej/špekulant, ktorý si zmyslel, že je to jeho. Nikto to nekúpil od Boha alebo od nejakého pravlastníka. Súkromné vlastníctvo prírodných zdrojov je vo svojej podstate úplný nezmysel.

Presne tak, žijeme medzi chamtivými ľuďmi. Chamtivosť - vlasnosť ktorá by už konečne mohla byť spoločnosťou otvorene považovaná za najhoršiu ľudskú vlasnosť. A kapitalizmus práve velebí takéto vlastnosti, chamtivosť, individualizmus, ja ja ja a po mne potopa. Všetko spoločensky/kolektívne prospešné je automaticky označované za zlé a socialistické. Najdôležitejší je individualizmus. Aby si nemusel jedného krásneho dňa platiť za vzduch, lebo príde nejaký právnik a kapitalista a si zmyslí, že vzduch niekomu z nejakého dôvodu patrí. Jasné, že nemôže sa toto všetko zaviesť naraz, ale postupne treba človeku vštepovať do hlavy bludy typu, že štát nemá na všetko peniaze, zdravotné poistenie ti všetko nepokryje. Treba ísť neskôr do dôchodku, lebo nie sú peniaze. Nakoniec nebudú ľudia chodiť vôbec do dôchodku, lebo spoločnosť to bude bez rozmýšľania označovať za socialistickú utópiu. Ešte ani vládu si ľudia v skutočnosti nevolia, ale oligarchovia, lebo je tu plutokracia. A to opäť dovoľuje najmä kapitalizmus.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Lance »

https://www.youtube.com/watch?v=HraaYH-sJBI" onclick="window.open(this.href);return false;
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 486 times
Been thanked: 170 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Prva veta musi byt dolezita, lebo aj tak ma prestane citat mnoho ludi, co plne chapem :D

Tu je moja prva veta - bez ohladu na rezim, kazdy chce dosiahnut iste blaho, lenze toto stara dobra fyzika nedovoli, lebo je to proti gravitacii, aby lietalo/levitovalo viac hmoty, ako nelieta/stoji na mieste.. tym chcem povedat, nikdy nemoze byt vacsina bohatsia, to proste fyzicky a matematciky nejde. system je o dopyte a ponuke..

IgorBR, aj ked sympatizujem s nazorom, resp vacsinou, napis mi ako to vidis, daj realny priklad, ale garantujem ti, nedopocitas sa... lebo tiez verim a som zastanca, ze aj ta upratovacka musi zit pekne, stale neklameme priemer, a nemoze zit nadpriemerne, lebo potom niekto iny zije podpriemerne a obavam sa, ze PRAVE z dovodu SSYTEMU ponuky a dopytu neexistuje riesenie typu, rozdam 1000eur mesacne kazdemu len tak, a bude nam hej. nebude. inflacia a ROZDELENIE bohatstva bude rovnake.. tj. hypoteticky, ak je priemerny plat 1000 dnes, a k tomu das 1000 extra len tak, tak vsetko vyleti na dvojnasobok, a zas, aj ked budes mat 2000, si budes moct dovolit len to, co predtym..

problem tohto systemu, ale to asi kazdeho, je ten, ze musis stoj co stoj precikat zvysok, vacsinu. aspon niekoho, aby si sa mal lepsie ako vacsina, alebo aspon ako ten niekto.

zial, inak to nejde.. nastatie pre snazivych, je stale dost lenivych, aj ked latka sa posuva hore, a asi o tom pises, co si asi malokto vsimol. aj tvoji kritici na tomto fore by sklopili chvost, keby sa najde dost ludi, co by ich precikali v snazivosti, oni by sa potom mali ako dnesne upratovacky. prirodzeny vyber? nemam odpoved. doba sa meni. dnes expert, o 10 rokov bezdomovec.

upozornenie, znizena kvalita prispevku:
osobne, po extremne dlhsich uvahach ako mas dnes ty, som dospel k nazoru, ze je to neriesitelne, lebo FYZIKA nepusti. skusim posledny priklad: co je zaklad zivota? jedlo! ale to jedlo treba nejak urobit. ulovit.. hladnemu sa lovi dobre, ale sytemu nie.. ked bude syty kazdy clovek, kto bude lovit? malo jedincov do zasoby.. preco? chcu sa mat dobre, pohodlne ked budu zas o hlade. otazne je, ci by mohol lovit kazdy jeden clovek naraz.. moze mat kazdy jeden jedlo v zasobe ? niekto ho musi aj zasadit, neda sa len lovit (obmedzene zdroje).. lenze ten co sadi.. chce plat.. a uz sme v kolobehu systemu.. moze sadit kazdy? moze, ale nechce.. alebo skor nemoze, lebo nie kazdy ma pozemok.. nie vzdy sa uroda podari..

problem je mozno v chamtivosti, kedze to je prvy problem prerozdelenia majetku. mam napad, idem podnikat, dam upratovacke 400eur, aj keby mi ta 200vka navyse neublizila.. potom si vypyta viac udrzbar.. mozem dat viac kazdemu? mozem, ale to by bol uz skor rodinny podnik. kazdy by potom mal niest urite riziko. system taketo podniky systematicky likviduje. tj, male podniky. aky mas mobil? ake sluzby vyuzivas, kde nakupujes? ak odpovies telekom/orange a nie lokalny ISP, ak odpovies tesco/lidl/billa a spol a nie lokalny predajca, ak odpovies ajdajdiajs a naajkiiii, zasa zle, nepodporujes suseda, susedu, domacu produkciu.. kde dovolenkujes? kto by si odoprel more?

je to nad moje chapanie, ale stale si myslim, ze v mojej teorii "vacsina nemoze mat nadpriemer" nieco je, len to neviem dobre rozpisat... a mozno by to aj slo... otazne je, ci sa to da BEZ ukoru na nieco alebo niekoho ineho.

je ale nevyvratitelne, ze su krajiny, kde je tak isto kapitalizmus a ludia si dokazu nasetrit viac, ako my slovaci, bez ohladu na to, ze ich naklady su vyssie. cize slovensko stale ma co zlepsovat.. a bez ohladu na slova kritikov, ze tam je zivot tiez tazky, tak da sa lahko dokazat, ze ten zivot je tam MENEJ tazky. (ale ano, su krajiny kde je zivot VIAC tazky ako na slovensku, to je fakt tiez)
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Neboj iceberg, lacna energia a kolonizacia vesmiru tieto problemy vyriesi.

Teda aspon v to dufam :lol:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 486 times
Been thanked: 170 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pette napísal:
Verim. Ano, platim dane, a mam za ne obdobie bez vojny, viem sa v noci bezpecne prejst po meste, autom sa dostanem do kazdej dediny, vsade je elektrina, mozem za par eur cestovat po celej EU na obciansky alebo do 500 eur vsade po svete na SK EU pas. Zijeme najlepsie obdobie ludstva.

A holt, ak si niekto musi zobrat hypoteku na byvanie v Bratislave alebo Kosiciach, tak je to dnes tak. Nikto nikomu nebrani si kupit hektar pozemku niekde na lazoch a postavit si tam drevenicu za 10 tisic. Chapes?

nemozes, ukaz mi letenku za 500eur do noveho zelandu, bez toho aby to bol len error...
a nic v zlom, chapem ako to myslis, ale porovnavas letenku za 500eur kamkolvek, s nicim, pricom byt v BA a dom na lazoch porovnavas. letenka za 500eur do NZ je nieco ako dom na lazoch, ale kolko stoji ta letenka v midcost triede ? nepisem 1. trieda umyselne, lebo to by bolo 10-20tisic, ale ten midcost stoji uz 1500 tiez.. co je 3x ako ten masivny lowcost v takmer error cene. pozemok na lazoch vs byt v BA tiez ma nejaky pomer v cene.. otazne je, aky.
islo mi o to, ze nemozes porovnavat nizkonakladove cestovanie a presadzovat ze je to super a potom obhajovat luxus BA/KE a zhadzovat lazy..
isiel som s Emirates, aj s lowcostom (Iberia), viem to porovnat.. technicky ti poviem, ta Iberia bola rovnako draha ako Emirates, s tym rozdielom, ze namiesto peniazmi som platil casom, nervami, a zdravim, co v defacto znamena, ze som platil s viac peniazmi za daleko horsie sluzby. (viem to aj matematicky dokazat)
tolko k lowcost rieseniam dnesnej doby... su drahsie, ako tie kvalitnejsie. a to plati vsade.. byvanie, cestovanie, stravovanie, zabava, zdravie.
ANO, mozes sa najest lacno z paradajok zo spanielska AJ v zime, co predtym nebolo mozne, ale taky humus ti zaruci zdravotne komplikacie, ktore by si v minulosti vdaka tomuto rozhodnutiu nemal.

chapes co sa snazim povedat?

Istiach.
:D
kolko ludi by muselo byt, aby sme zaplnili vesmir? :D to by bolo rozmonozovania sa...
sice sa toho nedozijem, ale to je zabavna predstava.. planeta 687897 je nanic, je tu vela ludi, idem na planetu 987114.. hm, tu maju zelene strechy, tu sa mi nepaci :D
no kazdopadne, ked clovek ignoruje zivotne problemy, ludia aspon chapu vtipom a dokazu sa presmiat az do vytuzenej smrti :)
Odoslané z počítača
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

iceberg,

Tie problémy v ekonomike sú samozrejme komplexné a ovplyvnené mnohými premennými. Ja vidím jeden zo zásadných problémov dnes v tej príjmovej polarizácii spoločnosti. To znamená, že produktivita práce sa zvyšuje ale pracujúci ľudia z toho neprofitujú. Ich mzdy nerastú. Čiže ak je niekto usilovný, pracovitý, šikovný, stále to nie je garancia k "úspechu". Samotný zamestnanec má veľmi slabú vyjednávaciu silu, takmer žiadnu.

Zároveň aké trendy vidíme v dnešnom svete? Nabaliť človeku toľko práce, aby ju v riadnej pracovnej dobe nestíhal a aby ju robil nad rámec pracovnej doby, poprípade si ju nosil domov.

Áno, súhlasím, že je to veľmi determinované dopytom/ponukou (ktoré sú prítomné v každom režime) a taktiež chamtivosťou.

Pre ostatných (ako je napr. istiach), aké mám dôkazy, choď na stránku:
https://ideas.repec.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
kde máš publikované výskumy rôznych ekonómov z celého sveta. Napr. si môžeš pozrieť "The Relationship between Labour Productivity and Real Wage Growth in Canada and OECD Countries" v rokoch 1980-2005. Samotný odkaz na štúdiu ťa dovedie tu: http://www.csls.ca/reports/csls2008-8.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Samozrejme predpokladám, že sa Ti to nechce celé čítať, tak stačí sa ti pozrieť do úvodu alebo záveru, kde je podstata zhrnutá nasledovným:

"Between 1980 and 2005, the median real earnings of Canadians workers stagnated, while labour productivity rose 37 per cent."

Analogický trend je v celom svete. V kapitalistickom svete doslova "platí" ten cynický nápis, ktorý poznáme zo žiaľ neslávneho miesta: "Arbeit macht Frei."
Človek sa oslobodí upracovaním sa k smrti.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Alebo si najde napr lepsiu pracu. Ja ked som mal vela prace, tak som povedal ze to robit nechcem a nebudem a prelozili ma. take jednoduche to je, predstav si <3
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

A čo k výskumu/faktom sa už nevyjadruješ?

A aký výskum si spravil, že toto môže spraviť väčšina ľudí? To je len tvoj subjektívny dojem z tvojej špecifickej situácie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

A co ti k tomu mam povedat? Mam sa hadat ze to nieje pravda? CI co chces akoze pocut?

Ak je pravda ze: "Between 1980 and 2005, the median real earnings of Canadians workers stagnated, while labour productivity rose 37 per cent." z toho nevyplyva: Človek sa oslobodí upracovaním sa k smrti.

Sranda ako pouzijes pri sebe DOSLOVA ale "plati" das do uvodzoviek. Tak bud plati, alebo neplati, a nie ze doslova "plati".

Ale popravde uz ma ta debata nebavi.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

istiach,
K tomu "platí". V úvodzovkách preto, lebo som to myslel tak, že ťa to nerobí slobodným v pravom slova zmysle, ale v tom zmysle, že sa dostaneš na druhý svet. Preto tie úvodzovky, ale ty si samozrejme vyberieš malichernosť (v podobe nejakej gramtiky, štylistiky, mekčeň, čiarka, úvodzovka...) namiesto tej podstaty. Napr. povedal by som, že ma napadla skvelá myšlienka a povedal by som, že čo. Ale ty sa nevieš vecne vyjadrovať, tak by si sa nevyjadril k myšlienke, ale jedine by si povedal to, že myšlienka ma napadnúť nemohla. Myšlienka MI mohla napadnúť. Napadnúť MA mohol medveď. Takže asi toľko k nejakej zmysluplnej diskusii s tebou.

No vidíš, tak načo tebe nejaké fakty, keď ťa potom už debata nebaví? Si len provokatérik a takých je veľa. Nebaví ťa debata so mnou, ale stále sa tu držíš ako kliešť.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 757 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

Mna teda debata prestala bavit uz davno, ale v kazdom pripade, viac ludi uteka z komunistickych / socialistickych (alebo postsocialistickych) krajin do kapitalistickych ako naopak...
proti gustu ziaden disputat ale...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 486 times
Been thanked: 170 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No podla mna az tak zle to nie je.
Ak mas kvalitne remeslo, da sa najst praca...
Len zvacsa ti ludia piju a fajcia, takze sa im peniaze rozkotulaju...
co ja osobne poznam ludi, ich cena praca ide masivne hore..
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"