Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

IgorBR, kazdy spravny kapitalista ked vidi ze mu pracou pre neho zabezpecujes vyssie zisky nez kolko ti plati a ze lacnejsiu a pritom rovnako vykonnu nahradu za teba nenajde ... tak ti peniaze proste da. Preto je kapitalista.
Mne sa tiez manager stazoval (nadriadeny mojho priameho nadriadeneho) ze mu zo zasady neberiem telefony mimo pracovnej doby, vraj to by mi nikde inde netolerovali a podobne ... a som mu povedal nech mi da 3 mesacne odstupne a ja sa kludne behom hodiny zbalim a sme boli vybaveni. Uz nikdy mi podobne nezmysly nehovoril.
Ked mi budes tvrdit ze to si trebars nejaky chlapik v 55-ke nemoze dovolit - tak ver tomu ze moze. Ak za jeho robotu berie malo a lacnejsieho nenajdu - kludne si to moze dovolit.

A ako tu uz bolo spomenute - existuju aj sociatlisticke krajiny a zo SK zatial mame moznost ist zit pripadne aj tam ak sa nam zachce.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Pette,
kam si prišiel k tým číslam? :D Zrejme to budú len byty na papieri. Reálne keď sa človek pozrie na tie sídliská, tak sú také isté ako predtým. Toľko k tvojím "faktom". Daj mi výsledky, a ja ti spravím štatistiku, ako povedal niekto známy.
---------------
Ach jaj. Prisiel som k nim zo scitania 2011. Rast bytoveho fondu v SR je nespochybnitelny. To, ze ty "vidis sidliska ako boli predtym" je demagogia, bullshit a tazko potom s tebou vobec o niecom debatovat. Ja sa pozriem na satelitnu snimku z 2000 a 2017 a vidim fakty. Alebo sa raz prejdi po meste, a pocitaj. Alebo si pozri http://bratislavayimby.blogspot.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

https://ekonomika.sme.sk/c/20292061/poz ... slave.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Domov a bytoviek pribuda a pribuda, a starych sa bura minimalne.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

To je tvoja bratislavská zaujatosť. To je bratislavský región. Bratislava =/ celé Slovensko. Prejdite sa a aj po republike a uvidíš. Nie len si myslieť, že Bratislava je celé Slovensko.

Každopádne, uniká ti PODSTATA, o ktorej tu hovorím.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mne osobne je Bratislava nesympaticka, ale zo sedliackeho rozumu mi vychadza ze - naco stavat dalsie cinziaky v regionoch z ktorych ludia utekaju do BA?? Aby tam opustene stali a aby prakticky neboli peniaze ani na ich dostavanie, ani na ich udrzbu, ani kupci by tam neboli?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

mna skor zaujima, aky vyznam ma aby bol kazdy v BA.
vyhra z toho kazdy, alebo len mensina? ak mensina, ktora mensina?
lebo keby kazdy vyhral a mal sa lepsie, tak to odporuje matematike, aby sa mala vacsina lepsie ako priemer...
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:To je tvoja bratislavská zaujatosť. To je bratislavský región. Bratislava =/ celé Slovensko. Prejdite sa a aj po republike a uvidíš. Nie len si myslieť, že Bratislava je celé Slovensko.
Ja si to nemyslim, ale som z Bratislavy a preto sa vyjadrujem k tomu, co poznam a kde ti viem nazorne ukazat priklady.

Kedze si ale opat neuviedol ziadne fakty proti mojim faktom (statisticky urad, satelitne snimky...), tak debata s tebou nema zmysel.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Stále nechápeš podstatu.

Presne tak, ty si ako ten Američan, čo si myslí, že Amerika je celý svet. Tak sa prejdi po republike, aby si mal prehľad. "Štatistiky". Áno, hlavné mesto sa trochu zmenilo. Ale pozri sa aj po republike. Hlavné mesto je outlier. Podľa teba asi každý zarába 800 eur, veď štatistika, priemer :D a zvyšok sú len malé, malopočetné odchýlky. Takých štatistík sme už mali habadej, raz tu nám jeden tvrdil, že plyn klesol o 90 %. Na faktúre nevidím rozdiel o 90 %, ale to čo vidím ja nie je realita, realita je tá štatistika, máš pravdu. ;)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

https://reality.etrend.sk/reality-grafy ... bytov.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.etrend.sk/klucove-slova/713 ... avane.html" onclick="window.open(this.href);return false;
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Na tebe Istiach sa mi najviac páči, ako povieš, že už ťa táto debata nezaujíma, už sa nebudeš zapájať, ale stále potajme to tu sleduješ. :D
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Stále nechápeš podstatu.
Ty si zacal debatu tym, ze dnes je narocnejsie mat vlastne byvanie ako kedysi. Ja ti vravim, ze dnes mas ovela sirsie moznosti od starych bytov, starych domov, cez usadlosti, samoty, panelaky, novostavby domov, satelity, novostavby bytov v mestach. Bytovych jednotiek je viac ako za komunizmu.

Pracovat mozes hocikde, nikto ti nebrani ani odist zo Slovenska. Niekto tu riesil, ze neexistuje letenka na novy zeland za 500 eur, ze je to len nejaka economy trieda - no a co? ved si zaplat first class za 12 000 eur.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

IgorBR napísal:Na tebe Istiach sa mi najviac páči, ako povieš, že už ťa táto debata nezaujíma, už sa nebudeš zapájať, ale stále potajme to tu sleduješ. :D
Ano, nebavi ma hadat sa s tebou.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette napísal:Ty si zacal debatu tym, ze dnes je narocnejsie mat vlastne byvanie ako kedysi.
Nehovor, že dnes nie je ťažšie mať vlastné bývanie. Pozri sa na tie ceny nehnuteľností.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

Nehovor, že dnes nie je ťažšie mať vlastné bývanie. Pozri sa na tie ceny nehnuteľností.
neviem kolko mas rokov, ale stari by ti vedeli rozpravat, ako komancovia po mesiacoch alebo rokoch cakania povedali, ze ked chces druzstevny byt, tak dones do 3 dni 20000KCS inac byt padne inemu...

Volakedy si si proste nemohol kupit byt, dnes mozes. Jedine kriteriou je vcelku objektivne - su nim peniaze.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pette napísal:
Pracovat mozes hocikde, nikto ti nebrani ani odist zo Slovenska. Niekto tu riesil, ze neexistuje letenka na novy zeland za 500 eur, ze je to len nejaka economy trieda - no a co? ved si zaplat first class za 12 000 eur.

to som bol ja, za 500eur sa nedotanes na novy zeland, ani keby co*... alebo ak ano, tak mi daj link prosim, ved nemoze to byt tak tazke vyhladat to (ja som to skusal cez azair a pelikan), dostal som sa na 755 (jednosmerna, to nehovorim o dostani sa domov ak tak, neviem ci si myslel jednosmernu alebo spiatocnu)

* muselo by ist o absolutne vypredajovu letenku, alebo o chybnu cenu, a to druhe zahrna rizika.
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Nehovor, že dnes nie je ťažšie mať vlastné bývanie. Pozri sa na tie ceny nehnuteľností.
A co si myslis, ze za sociku si mal byt za tri platy? Nie. Boli na ne poradovniky a brali sa ne hypoteky, len sa volali napr mladomanzelske pozicky. Alebo sa na byt skladala a setrila cela rodina do 5. kolena. Alebo sa svojpomocne staval dom na dedine - ked spocitas vlozeny cas, stal dom tolko co dnes...

Ale ano, je lahke si o minulosti mysliet, ako dobre bolo a ako to je dnes zle. A potom sadnut do moderneho auta, ist na veceru do mesta a vecer sa vratit do vlastneho byvania - sice na hypoteku, ale vlastneho.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Sadnut do moderneho auta?
nezabudaj ale aj na negativa - tuknes to moderne auto a hned je skoda x tisic eur.. (1 svetlo ma stalo 2500eur s opravou, aj ked svietilo! len tam bolo zlomene nieco, nejaky xenon ci co)
tukol si MB120? pravdepodobne to, do coho si ju tukol sa zlomilo, rozbilo (lavicka, zvodidla) a MBcka ficala dalej...ziarovku si si vymenil sam, dnes treba dat dole naraznik, obcas aj blatnik.
aj ked, dnes kupis auto aj za 1 mesacny plat
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg - nikto ti nebrani jazdit na skode 120 alebo favorite za 150 eur...

o tom je ten posun, vtedy sa nedalo, dnes sa da. ci v byvani, ci v autach, ci v cestovani.

je to len a len a na rozhodnuti cloveka a toto IgorBR nechape, ide si svoje o uzasnom komunizme.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pette

no ale zaujima ma este 1 vec..
kedysi bola len skoda 120, to je fakt..
ale ked sa dve skody 120 zrazili, mal si vyssiu sancu, ako dnes keby sa so skodou 120 zrazis co i len s fabiou, nehovociar o 2tonovych a viac autach...
cize dnes jazdit na skode 120 / favorit 150 je samovrazda, aj ked jasne ze nikto nesada do auta aby sa isiel naburat...
je pravda, ze staci napr 2000 a clovek ma relativne bezpecne auto, netreba hned kolos za 20 tisic.. (2000 pouzite, stale moze mat slusnu bezpecnost)
ale chapem ako to myslis, urcite je cestovanie lacnejsie, aj ked.. neviem kolko stal liter benzinu vtedy a dnes v pomere k hodnote peniazom... ale obrovsky rozdiel tam nebude.. dnes mozem slobodne ist do zahranicia tankovat o 10-15% lacnejsie, co v minulosti nebolo mozne...

osobne mam pocit, ze dnes sa zije lepsie, ale nie zadarmo - ma to svoju dan, a ta dan je cas/praca... a ci je ten pomer lepsi, alebo horsi, tj pomer praca/placa... neviem, zrejme to zalezi od konkretneho pripadu.. upratovacka sa mala v minulosti lepsie, myslim si. dnes sa ma horsie ako v minulosti.. (jej plat nestupa s dobou - aj ked nie extremen dramaticky rozdiel, ale tipnem si 20% tam asi bude), ale kreativnejsie povolania sa maju lepsie, aj ked zasivarny boli aj vtedy a bolo ich viac nez dnes...

nedavno som bol niekde, kde som sa bol checkinovat.. v dobe, ked kazdy bojuje o novy iPhone alebo Android 8000000000 som na stol polozil NAVON za 14 eur z tesca.. a s tym normalne ide balit baby... recepcna sa smiala, ze new phone? mne to staci... absolutne famozny phone... extremne spolahlivy, nabijat staci raz za tyzden ked prevolam aj gate, ked nie tak mesacne.. za 14 eur ma tolko funkcii, ze 1 android aplikacia stoji viac, pricom blbne a nefunguje.. v tomto sa doba zmenila velmi... mame viac moznosti optimalizovat.. mozem si zarobit "vela" a minat "malo" , samozrejme len tam kde to ide.. paprika stoji 1 euro. dovoz.. odpad.. jedna paprika, nie kilo. kaufland.. 1eur je 2/5 z minimalnej hodinovej mzdy. v 2000-2001 bola minimalna mzda 25Sk - je to zbytocne zlozite ist do podrobnosti, ci bolo euro vtedy na 40sk alebo nie, ale neviem kolko paprik si mohol kupit vtedy za 1 hodinu.. dnes dve a pol.. vtedy? neznam.. pamatam si, ze pozemky boli lacne, praca lacna, urody kopec.. domacej a kvalitnej.. ale aj nokia 3310 bola draha na tu dobu...

asi je zbytocne rozprudit debatu, nikto nic nevyriesi :D stroj casu neexistuje.. SUBJEKTIVNE si pamatam ale toto:
ako dieta som sice mal nintendo, ale vacsinu casu som travil s dedom v prirode. PC som dostal ako 9 rocny, ale to boli 2-3hod maximalne denne, potom sa poakzil atd, za PC sedim 8hod denne az po 20tke, 18tke, tak nejak...
mam brata, ktory je o dekadu mladsi, on do prirody prestal chodit znacne skor ako ja, 5 rokov? tazko povedat.
aj ked je pravda, ze socialne zije, ma kamaratov, ale ta IT doba zmenila mladi...
co je lepsie, alebo horsie, neviem...
dnes?
kolko 10 rocnych chlapcov ma tolko statia, ze ich dedo ma 55 rokov? a babka 45 ? kolko ludi si uvedomuje, resp ma hodnoty ako rodina tak vysoko, ze su vdacni za cas s nimi? ja ano.. a viem to porovnat s autami (rychle), dovolenkami (exoticke) a prebytku vsetkeho, co sa da... vyrastal som tak, ako 95% z nas, v chudobe... nie som za vodou, ale mam dostatok, ako vacsina.. ale nemam drahy mobil (s nim by som ten dotatok uz nemal)...
ale byvala doba mi neublizila.. nebolo tam zle..
a co tato doba? je stresujucejsia, aj ked nemam pravo to hodnotit, nemozem hodnotit nieco ako 10 rocny a ako 30 rocny.. je to iny vnutorny svet, ina zodpovednost..
moji rodicia, tak ako vela inych, mali byt v 25tke, 2izbak, panelak, balkon, sidlisko ktore bolo OK, v meste blizko BA. otec makal, aj v zahranici, neviem ci mali pozicku, alebo aku, nemali kontakty.. a byt kupuli az po revolucii. otec makal, zivil nas, troch, neskor styroch, prestahovali sme sa do 3izbaku, cez dekadu zili tam.. potom vymenili za dom.. odstahoval som sa..
co tym chcem povedat je toto:
keby zoberieme mojich rodicov, resp ich ekvivalent s 1 dietatom na krku od 18tky, dokazali by sa rovnakym usilim vypracovat tam, kde su, tak ako sa to podarilo "vtedy" ?
rozmyslam....rozmyslam....rozmyslam....
tak bezny muz si moze zarobit 1500 za mesiac, z toho ma nejake naklady, hypoteka sa da vtesnat do 300, po fixnych nakladoch sa da aj usetrit (podotykam my sme na dovolenke nikdy ako rodina neboli)
cize ano, da sa to.. otazne len je, po akom case mali vtedy byvanie "vyplatene" a po akom case by ho mali dnes
moji rodicia este maju hypoteku na krku, lebo dom trebalo rekonstruovat...
cize neviem, asi je to jednoduchsie dnes, aj ked za cenu viac stresov, ale zas, aj viac ovocia...
nezil som vtedy, ale zivot ala idem do fiktivnej roboty, inkasujem 4000sk, vydrzi mi to v pohode na vsetky obmedzene potreby (neobmedzene neboli), aj si nieco odlozim, kupim auto v cash (do 100 tisic luxusne na ten cas, ktore drzi po kope aj dnes!) versus dnesny svet (kazdy ho ma iny, tak to nerozpisem)
co ja viem.. niekto dovolenkuje DOMA len preto, ze sa mu to paci, niekto dovolenkuje pri mori, prave ze sa mu to len paci... niekto je fixovany na ronde miesto, niekto rad lieta..
cize asi preto je ta doba pre kazdeho ina, jeden z tisic dovodov? :D
Odoslané z počítača
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette, ty nechápeš, že produktivita práce rastie a reálne mzdy stagnujú.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

IgorBR napísal:Pette, ty nechápeš, že produktivita práce rastie a reálne mzdy stagnujú.
ako komu... mne napriklad nie...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

slovenko ma kolko uardnikov?
200 000 cca ?
tymto ludom sa zvysuje plat o kvazi inflaciu, cca 1-2% rocne..

a sme zas pri "inflacia"
byvanie islo hore, cestovanie islo hore, stravovanie islo hore.. sluzby isli hore..
daleko rychlejsie, nez 1-2% rocne

ja len hovorim.. fakty z mojho realneho okolia... ze je kopec ludi ktory do nestagnujuceho modelu nezapadaju...

realny priklad
rok 2008, plat 500 v hrubom,
rok 2017, plat 600 v hrubom,
zda sa tu niekomu, ze naklady na zivot za 9 rokov stupli o 20% ?

200 tisic ludi, neviem kolko je pracujucich na slovensku, tak milion sesto ?

ale poznam aj ludi, co maju vyssi plat, rok co rok, a porazaju inflaciu... velku rolu tam hraju skusenosti a povaha, kontakty a peniaze taktiez. je to tak 50 na 50 nejak.. v mojom okoli.. ale to nepovauzjem za nic.. nepatrna vzorka.. a je to kratky casovy usek.. kedze tema je skor o 1989 a pred...

otazne len je, co so strednou triedou ? vymiera? rozmaha sa ?
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:Pette, ty nechápeš, že produktivita práce rastie a reálne mzdy stagnujú.
Bullshit. Realne mzdy rastu a rastu zasadne.

Ba priam extremne a zacina to byt problem, respektive je to jedno zo semiacok krizy, firmy nebudu schopne to onedlho platit. Nebavme sa o globalnych nadnarodnych retazcoch, ale o SK firmach. Ak Lidl dvihne platy skokovo o 30 percent za 4 mesiace, postihne to aj SK firmy. Zacne sa spirala a pride kriza.

Samozrejme budes oponovat, ze niekde vo Velkom Krtisi mzdy nerastu. Okej, ale rastu velkokrtisanom v BA, KE, NR, BB atd atd - to je trh. Opat ten trh, mobilita pracovnej sily v ramci SR nie je nicim limitovana, a teda logicky platy rastu tam, kde je po pracovnej sile dopyt.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A nebude to preto, ze za aktualny plat nechce nikto robit?
Mam rad tie reci v mediach "nemame odbornikov, skaldnikov, soferov VZV"
No ehm.. ani ja nemam zaujem o 400eur v cistom za moj mesiac zivota.. Tak ano, potom nemate ani vy volnu pracovnu silu, lolkovia...
3 800 ľudí. neurobi dieru do slovenskeho trhu..
ci si myslis ze teraz z billa tesco kauflandu budu hufne migrovat do lidlu?
20 tisic sa do 4 tisic nezmesti

V čistom zarobil 88,4 milióna eur. Tržby najväčšieho reťazca Tesco presahujú 1,3 miliardy eur.

tesco mozno bude druhe..

otazne taktiez je, ako rastli mzdy v LIDL poslednych 7 rokov.. lebo tieto skokove nic nedokazuju.. aj akcie rastu aj o 70% p.a. ale vies co to znamena... vie niekto graf rastu mzdy v LIDL poslednych vela rokov ?

EDIT:
aj v BA sa deje taketo nieco:
makas 3 roky, ako uradnik v sukromnej poistovni, ta zozerie mensiu konkurenciu, teba vyhodi, lebo tvoje meisto obsadi personal z tej zozranej konkurencie. mozes ist na urad prace.. vyhodi ta preto, lebo si tam najmladsi/najcerstvejsi pracovnik.
vies co sa dialo vo vyrobni pri TT ? najali lacnych korejcanov, cim nutili slovakov pracovat za menej a menej a/alebo horsich podmienok.
to je rast platu?
tieto dva priklady zazil 1 moj znamy, cize viem podrobnosti dolozit, preukazat.
ale ano, LIDL zvysil platy, tak mzdy rastu extremne hyperinflacne...
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg8 napísal:A nebude to preto, ze za aktualny plat nechce nikto robit?
nie, naozaj momentalne je v SR malo volnych praceschopnych a praceochotnych ludi. Slovensko starne a vekove kategorie 19-35 su hufne v zahranici. Firmy reaguju rastom platov a teda aj realnych miezd, a natahuju sa o ludi navzajom. Spomenul si soferov VZV, existuje mozno jeden z 1000, co pred zmenou zamestnania nerobil u priamej konkurencie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tak to je potom dobre no...

inak, akurat mam od znameho, co bol v azii, ze neuveritelne to tam zdrazelo, byvanie atd.. (aj ked aj teraz sa da najst hostel za 20e s kupelnou, pred 5-6 rokmi to bolo za 10e), hned ako som to pocul, som si na tuto temu spomenul, ze to MUSIM napisat :) :) :) ten clovek nebol jediny, ale snad vsetci mi to potvrdili.. ale snad to nikto nebude brat ako plakanie, len tak pisem, co som si vsimol, postrehol (sam som bol na mieste, kde som bol pred 4 rokmi a videl som zdrazenie ubytovania, jedine co tam pokleslo bol prenajom auta a benzin),

- tak uvazujem, ci uz nahodou nie je vo svete prilsi vela penazi, a nezacina nejaka "inflacia", neviem... mozno sa len dostavaju ceny na "normu" z pred 2008 alebo nejak tak.. letenky isli dole celkom, ved ropa je dole, sice u nas euro tiez, ale to ubytovanie neviem preco islo hore, inak mi to hovorili ludia, co maju default menu aj inu ako EUR... nevie sa k tomu niekto vyjadrit ? ci je to len taky pocitovy hoax, alebo proste rast ?
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

A co chces pocut. Comu uveris? Ked pride Draghi a povie ze inflacia nieje, ty povies ze je. Tak co riesime? :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

mas pravdu, nic.. :D zbytone..
lebo sice ubytovanie tam islo hore o 50-100%
ale ja platy u nas ci u nich.. resp mozno ani nie platy, ale objem, ale zaroven ja platy...
cize inflaciu ma len ten, kto nerobi a zije z uspor...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

Neber to potom zle. Ja len tak ze sme sa uz o tej inflacii bavili a nedosli sme k zaveru.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

viem viem, pamatam :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

prave mi zdrazel material, co som planoval kupit, o 30%, co bude stat minimalne o tisicku navyse.
inflacia 0 :D
ropa, sezona, mozno aj dolar/euro, kartel.. ale inflacia 0
sranda, ze nemam co napisat, ze zlacnelo...
Odoslané z počítača
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

iceberg8 - standardna inflacia sa meria ako kos spotrebitelskych cien. asi nenakupujes material za 3 tisic eur pravidelne.

a zlacnelo? kompletne vsetka elektronika, auta... teda ked si preratas, ze pracka stala kedysi 20 000 sk a dnes stoji 300 eur (lepsia kvalita), tak ide o zlacnenie po zaratani inflacie aj o 70 percent. To iste auta, dobre auto mas dnes za 15 tisic eur, kvalitativne neporovnatelne s tym pred 10-15 rokmi. Takze ano, na velkych polozkach vies usetrit.

Na vsetkom, kde sa ukazuje ludska praca ako na zakazkovej vyrobe (pecivo, sluzby, gastro...) samozrejme inflacia je a je kludne 100 percent od vstupu do EU/prijatia Eura.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

ako za komancov, ked sa vravelo, ze sice zdrazie mlieko a rozky, ale zase lokomotivy zlacneju :) :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

rmaly, ano, nastastie auto kupujes castejsie ako lokomotivu:)

ono, bud sa nadava na inflaciu alebo rastu platy, to je jedno s druhym - ak nebude napr gastro draziet, tazko bude mat kuchar vyssi plat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak ja som to tu uz asi aj pisal, ja si sledujem svoju "osobnu inflaciu" (osobne vydaje za prakticky rovnake veci za poslednych dajme tomu 15 rokov co byvam vo vlastnom)... a musim povedat, ze sa velmi nemozem stazovat. Byvanie rovnako (mozno trosku menej), auta zlacneli o hypo ani nevravim... akurat jedlo kupujem kvalitnejsie, tak je trosku drahsie...
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette napísal:Bullshit. Realne mzdy rastu a rastu zasadne.
No určite, že nerastú, a sú aj na to štúdie, ktoré to potvrdzujú, že nerastú, takže bullshit je toto tvoje tvrdenie. Jedine čo zásadne rastie sú hlúposti, ktoré tvrdíš.

Možno by nebolo na škodu si vypočuť niečo aj od ekonóma, nie len robiť domnienky zo svojich pocitov:
https://www.youtube.com/watch?v=TXF7xJP6hW8" onclick="window.open(this.href);return false;

Pochopil by si skutočne tú tvoju "free market" economy.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

bolo to na skodu si to vypocut, 15 minut mojho zivota v pecku.

Kukal som ci ho nenajdem v diskusii s nejakym inym ekonomom, ale nejak sa mi nepodarilo.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Istiach ty si taký čitateľný provokatérik, že je každému jasné z tvojho spôsobu vyjadrovania sa, že si to vôbec nepozeral.

Si vravel, že už ťa diskusia so mnou nebaví a pod., ale stále to tu potajme sleduješ a snažíš sa provokovať. Tvoje správanie je na diagnózu pre odborníka.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Pette »

IgorBR napísal:No určite, že nerastú, a sú aj na to štúdie, ktoré to potvrdzujú, že nerastú, takže bullshit je toto tvoje tvrdenie. Jedine čo zásadne rastie sú hlúposti, ktoré tvrdíš.
okej, nerastu. vsetci maju take platy ako pred 15 rokmi.

Koncim debatu, maj sa.
IgorBR
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Št 26 01, 2017 7:09 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa IgorBR »

Pette napísal:okej, nerastu. vsetci maju take platy ako pred 15 rokmi.

Koncim debatu, maj sa.
Podľa mňa sa ešte vrátiš, budeš mať stále také nutkanie niečo napísať, tak ako Istiach.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prečo je dnes ťažšie mať vlastné bývanie ako kedysi?

Príspevok od používateľa Istiach »

No ved ked ty si taky milucky nu nu nu, radost ti pisat hluposti :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"