nedotovane FVE pre vlastnu potrebu

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

nedotovane FVE pre vlastnu potrebu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ma niekto FVE pre vlastnu potrebu, nedotovane? Co som od ludi pocul, udajne je navratnost tak 7 rokov, pokial sa spotrebuje vsetka energia, a bez baterii (tie by boli drahe, pokial by neboli nejake DIY olovene a podobne). 7 rokov je celkom fasa, ved to je 14% p.a. - ale nechce sa mi verit, ze v tom nie je ziadny hacik (sneh v zime, nepsotrebovanie 100% vyroby). A z inej temy pozeram, ze par ludi skusenosti ma, tak preto tato tema.
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: nedotovane FVE pre vlastnu potrebu

Príspevok od používateľa jogo »

Skusim tu nieco prepocitat z dostupnych zdrojov na internete.

http://www.solar-eshop.sk/p/fv-modul-amerisolar-270wp/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tento solar ma spickovy vykon 275W a stoji 180 Eur. To znamena, ze v idealnych podmienkach(poludnie, jasno,kolmy dopad slnecneho svitu) dodava 275W vykonu.
Tento panel ma ucinnost 16,29%, takze logicky vyplyva, ze musi na neho dopadat 275/0.1629 = 1688W slnecneho svetla v idealnych podmienkach.
Na zemsky povrch u nas dopada idealne 1000 W slnecneho svetla, cize panel ma plochu 1.688 metra stvorcoveho.
Rocne u nas na 1m^2 dopada priemerne 1000KWh energie zo slnka. Na tento panel dopadne 1688KWh energie, ktora sa premeni pri ucinnosti 16.29% na 275KWh elektrickej energie.
Ja platim za 1kwh elektrickej energia 13 centov(vratane pausalov, poplatkov za prenos energie atd).
Cize panel by u mna "zarobil" 275x0.13=35.75 Euro
Navratnost 180/35.75=5 rokov, takto ti to odprezentuju nadsenci fotovoltaiky :)

Odporcovia fotovoltaiky ti zapocitaju dalsie naklady v maximalnej moznej kvalite na montaz, menic, kable, automatiku, akumulatory.Ak to das robit odbornej firme, tak ti navratnost nasobne stupne, co som pozeral ceny komplet hybrydnych systemov.
Ak to dokazes urobit sam a nezalezi ti az tak na kvalite menica, tak to nebude az take hrozne. Len budes musiet sa odpajat od verejnej siete, ked pojdes na baterku(automatika). A samozrejme naklady na baterky budu asi najvacsia polozka.(na ulozenie len 1kwh elektrickej energie by si potreboval 2 autobaterky)
Keby sa mi to oplatilo, uz to mam na streche svojpomocne zmontovane, ale kvoli 25 euram, co mesacne platim za elektriku sa mi s tym neoplati zapodievat.

p.s: Este tu rozoberiem, ako to je s vyrokom fotopanel ako baterka tzn. ze vyrobi len tolko energie, co sa spotrebuje pri jeho vyrobe.
Nakupnu cenu elektriny mam 4 centy bez ostatnych poplatkov. Rocne by tento panel zarobil 275x0.04=11 eur.
Navratnost 180/11 = 16 rokov a to sa uz blizi k zivotnosti panela. Zda sa, ze vyrok je pravdivy, vsak Jaro :wink:
Ale...toto je maloobchodna cena panela. Netusime, ake su tam obchodne marze, aka je vyrobna marza a kolko z tejto ceny tvoria naklady na energiu pri vyrobe.
Tu som nasiel clanok z roku 2012, kde sa tvrdi, ze v roku 2016 bude uz vyrobna cena fotopanelu 0.57$. Tym by navratnost klesla skoro na polovicu a uz horeuvedeny vyrok neplati.

http://www.kurzy.cz/zpravy/308235-gartn ... jich-cena/" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: nedotovane FVE pre vlastnu potrebu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

nj toto je jeden z politickych problemov energii samo o sebe
obcan nemoze mat energiu zadarmo, inak by bol nebezpecny, inak by nemusel chodit do prace a zhodil by nam cely system otrocky.
trochu paranoje, ale kusok pravdy tam vidim, skor kusisko - keby mam kurenie, resp energiu zadarmo, tak som farmarsky sebestacny aj pri -20C. potom jedine co by som potreboval kupit je mobil.
jeden nazor z inde spomenuteho konspiracneho radia slovenskeho - energia zadarmo by znamenala Bozsku vyhodu napriklad pri opracovani kovov, kde na tonu treba napr 8MWh - hutnicky priemysel by zosalel, keby NIEKTO ma energiu zadarmo...
cize solarna asi nie, mozno veterna nejak svojpomocne... tu sa mozno este da zostrojit na kolene...
jogo, 2.3MWh rocne je celkom OK na domacnost, ja to mam tiez v 2i byte, najviac zerie asi nonstop PC, pracka, umyvacka.. ale keby chcem kurit elektrinou, tak to bude uz dvojnasobok minimalne. ale ani 50eur mozno nestoji za to, no vlastne urcite nestoji, temu som zalozil skor z principu, aj keby je solarna energia za +10% napriklad, dam si rasdej to, nez podporovat ZSE, principialne pre dobro sveta, nerad koncentrujem prilis velku energiu na jednom mieste.
ale system by ma odpojil keby chce, jednoduchou vyhlaskou, kde povie, ze FV je zlo a majitelia su teroristi.
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"