Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Knihy o investovaní, školenia a iné vzdelávacie produkty v oblasti investovania
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.fin-knihy.sk/nau-te-se-investovat.html

Kniha píše o investovaní do akcií. Popisuje výber pomocou fundamentálnej analýzy aj s praktickou ukážkou. Veľmi dobrý začiatok na investovanie do akcií. Priekopníkom FA bol Benjamin Graham. Dnes je jej najznámejší predstaviteľ Warren Buffett.

Autor v minulosti zaločil českého o.c.p. Atlantik, bol riaditeľom ABN Amro AM v Česku. Dnes spravuje svoj a prvý český hedge fond Vltava.

Rozhovor s ním http://financie.etrend.sk/57823/moje-in ... investovat


Ešte info, že v screeningu podľa knihy je treba zadať Debt to Equity 60 a nie 0,6. Od času kedy Gladiš knihu napísal to reuters zmenili priamo na percentá.
Obrázok
8x

Príspevok od používateľa 8x »

Prave citam jeho knihu Naučte se investovat, som skoncil 4. kapitolu, zatial som velmi milo prekvapeny, je to neskutocne vynikajuce citanie.
Zaujimave, ze v podstate podobnu filozofiu a kriteria na investovanie do akcii som mal aj ja este pred citanim...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja sa podla nej snažím investovať do akcií. Kritéria pre výber akcií sú staré ešte od B.Grahama. Teda aspoň tie základné.
Ten screening je samozrejme len taká pomôcka aby sa investor nemusel prehrabávať cez tisícky akcií. Niečo sa v ňom neobjaví aj keď kritéria splňuje a niečo zas kritéria splňuje, ale po preštudovaní fin. výkazov a prepočítaní to už nevychádza.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

on ten reuters z knihy je myslím celkom dobrý na to, že je zadarmo. Dá sa o dosť lepšie nastaviť. Akurát, že sú tam len americké burzy. Ale myslím, že ani nie je nejaké free databáza toľkých ukazovateľov na európske burzy.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

Knihu som uz docital, je naozaj dobra, dvoma slovami: parada, odporucam. Stala za tie peniaze. Stokrat si rozmyslim, ci budem spekulovat s investovanim, ked mi ide uz o skutocne peniaze a nie len o tie fiktivne z trenazera...
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

:idea: Nekde v knize je psano , ze firma s nejlepsimi bilancemi nemiva casto tu nejvynosnejsi akcii :!:
Taky je v knize psano , ze ty nejlepsi akcie , co byly vyfiltrovany z indexu S&P500 rostly jen +6% za 1,5 roku , zatimco index S&P500 tou dobou rostl 18%. A akcie CEZ asi +100%. To je velika uprimnost , ja bych se to stydel napsat do knihy. Tedy ta Gladisova filtrace vubec nefungovala !
Tedy nebudeme kontrolovat bilance , nebudeme pozadovat dividendy , nebudeme hledat P/B pod 1,5 , zcela zapomeneme zadluzeni !

Zapomeneme vsechny screeningy sveta a bereme i akcie EVROPY
A akcie Evropy i USA zaskrtame v nemeckem casopise Der Aktionär za 3,50 euro , jen ty co maji vyssi ocekavany rust rocniho zisku nez je P/E=KGV , tedy PEG 0,1 az PEG 0,8 , P/E=KGV pod 20 a lepe pod 15 a P/S=KUV pod 2 a lepe pod 1 , P/B=KBV pod 2 a lepe pod 1

a ty akcie kontrolujeme na http://www.onvista.de - Fundament. Analyse - Kennzahlen
Tedy je-li v magazinu Der Aktionär ( a Onvista s tim souhlasi ) nejaka akcie s P/E 11 a P/S 0,2 a P/B 0,4 a ocekavany rust rocniho zisku +50% , pak nas asi +50% nebo +100% rust kurzu akcie za rok nebo za 2 roky NEMINE. A bilance a zadluzeni a dividendy je nutno zapomenout. A takto vypadala pred 2 roky akcie Volkswagen a rostla taky +150% za 1,5 roku a ja ji taky mam , ne podle screeningu , ale podle magazinu Der Aktionär a Börse-Online a http://www.onvista.de
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

V knihe sa tiež píše, že filtrovanie/screening je len prvý krok. Každý týždeň ti v podobnom screene vyjde 20-30 spoločností. Každý ďaľši 1+2 pribdnú odpadnú. Podľa Gladiša však nakúpiš max. 10-15 za rok ak máš štastie. V skutočnosti možno len 2-3.
Aj tvoj spôsom je len inak navrhnutý filter.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Rad bych tady sdelil , ze v knize je nekolik detinskych nesmyslu , ktere uz se asi nebudou opakovat , az bude psat Gladis za 10 let nove vydani te knihy. On totiz prilis spechal s tou knihou. Jeho vedomosti mely jeste dalsich 10 let zrati. Ja s moji knihou nespecham , ja ty vedomosti necham uzrat do 2010 , ale pak tu knihu budu chtit mit i spanelsky , francouzsky , anglicky , nemecky a cesky.
Clovek nefiltruje 12x rocne nadejne akcie , ale staci 2x rocne se podivat do tech dvou nemeckych magazinu , ktere akcie jsou fundamentalne levne s P/E P/S P/B od podniku , ktery ceka vice nez 20% rust rocniho zisku , pokud mozno +50% nebo +100% rust rocniho zisku a pak tu akcii asi 2x nebo 3x rocne clovek prikupuje a dalsi roky prikupuje zas 1x a soucasne pridava kazdy rok penize na jine akcie od roku 2003 do 2009.
Nema smysl vymenovat kazdy rok nejake akcie za jine , ale nechat si je vsechny od 2003 do 2010 , jestli nebudou ocekavati ty podniky pokles zisku.
Tedy bude-li z mych akcii ocekavat napriklad Ericsson nebo Volkswagen pristi rok pokles zisku , asi je s tezkym srdcem prodam s vydelkem. Kdybych je mel v minus , neprodal bych a pockal do 2010 , ze budou v plus. No a akcie bank Britanie a USA , ty nechci prodat nikdy v zivote , i kdyby mely poklesnouti zisky a trzby tech bank , ale ja budu asi od dubna 2010 ziti jen z dividend techto bank , tedy je nemohu prodat nikdy.
Tedy si hrajte s filtrovanim a hlavne nezapomente na akcie Evropy , ktere filtruje http://www.onvista.de = "profi vergleich"
Ja nepotrebuju filtrovat vubec , ja musim prikoupit jeste 2x behem 2007 akcii Koenig&Bauer ( vyrobce tiskaren z Würzburgu ) a pak musim 2007 prikupovat britske banky. A 2008 bych mohl prikoupit Integralis , Epcos , Singulus , Solon , Koenig&Bauer , kterych mam malo , ale hlavne prikoupit britske banky a US banky , tedy asi nebudu muset nikdy filtrovat , protoze vim co kupovat od 2007 do 2009. Jedine kdyby nejakej fondsmanager zacatecnik nevedel do jakych akcii ty miliardy korun od klientu rocne dati , mohl by filtrovat. Ale pouhych 100.000 nebo 400.000 korun ročně se snadno rozdeli na akcie léta predem naplanovane = bez filtrace.
Taky pisou nejaci detinove v knihach a jini detinove to pouzivaji , jakmile akcie +100% vydelava , pak se polovina kusu prodá a ty na akcii na pocatku vsazene penize jsou uz zase doma a ty ponechane akcie uz mame jakoby zadarmo. To je peknej nesmysl , kterej odporuje jinemu nesmyslu : vydelek nechte pokracovat rusti a ztraty omezte prodejem s malou ztratou. Tady je spravne : akcie ktere vyrostly +100% nebudeme z poloviny prodavat , ale nechame si je vsechny , at rostou dal. Ale kdo si koupil letos od ledna do dubna nejakou techno akcii z Nemecka , jako Solon nebo Singulus , ten je dnes asi 35% v minus a vubec to nemel prodavat v kvetnu se ztratou jen -15% , protoze Solon i Singulus maji pred sebou vysoky rust rocniho zisku , tedy se nekdy od ledna 2007 snadno dostanou do plus a do roku 2010 pár stovek procent do plus , proc je tedy prodavat se ztratou letos mesic po nakupu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Gladiš napísal snáď jedinú knihu v českom a slovenskom jazyku o hodnotevej anylýzy. Pre niekoho kto si na anglické knihy zatiaľ netrúfa je to dobrá kniha na začiatok. Asi ani prekladov o hodnotovej analýze akcií nie je veľa.

Ty ani ja nevieme aké má Gladiš portfólio, resp. čo drží jeho hedge fond. Takže neviem akým štýlom presne investuje. V tej knihe dáva dosť veľký priestor na čitateľa.
Mal by si napísať aspoň niektoré nezmysly, ktoré tam popisuje. Zatiaľ si napísal len o tom, čo v tej knihe nie je. Napríklad nikde nepíše, že máš každý rok vymieňať akcie ani, že máš pri prudkom raste predávať a podobne.
Má iný prístup ako ty a nemá význam sa hádať, ktorý je lepší. Radí kúpiť podhodnotené akcie na základe ukazevateľov opísaných v knihe ( ty máš svoje vlastné) a predať keď už podľa týchto ukazovateľov nebude akcia atraktívna (čiže dosť subjektívne).
Ak by sme postupovali podľa jeho návodu traja, každý z nás by si pravdepodobne vybral inú akciu. Nedáva taký presný postup ako ty, ale len možný smer.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

filip glasa napísal:Ak by sme postupovali podľa jeho návodu traja,
:) Ani jeden by nemel postupovat podle navodu Gladise. :) Jestli nekdo chce drzet akcie jen 1 rok nebo 2 roky , pak je nejdulezitejsi , aby podnik ocekaval vysoky rust rocniho zisku (jako +200% nebo aspon +50%) a taky se opravdu nejaky ten rust zisku dosahl , i kdyz namisto +50% treba jen +25%. A pak je dobre , aby o tu akcii nebyl zajem a byla spadla a byla levna s P/E P/S P/B. A jak jsem povidal , kdo chce akcie na 1 rok nebo na 2 roky , ten se nemuze starat o zadluzeni podniku ani dividendy. Naopak , na 1 rok nebo 2 roky se vyplati nejlepe ty nejhorsi akcie od podniku , ktery dela nekolik let ztraty a od pristiho roku konecne zacne dosahovat positivni a rostouci zisk.(jako Sun Microsystems).
A podle Gladise , ktery chce drzet akcie stejne jen pár let , ten chce , aby zisk podniku rostl uz 10 let aspon +4% rocne a bilance poslednich 5 let byly perfektni a dluh nizky a dividenda placena 10 let a tim padem mu ta akcie pak roste opravdu jen +4% za rok jako i zisk podniku. No a opravdu se stalo za 1,5 roku mu rostly ty vyfiltrovane akcie od perkeftnich firem jen 6%. A S&=500 index +18% a CEZ +100%. Tedy nekupujme akcie od perfektnich firem na pár let , ale spadlé turnaround akcie od podniku , které se znacne zlepsí. A kdo chce akcie perfektní na 50 let , tak jako takové akcie na stálo a s dividendou 3,5% mám Barclays , Royal b.o. Scotland , Bank o. America , Citigroup a Wells Fargo.
Dalsi malickost , Gladis pise v knize stale Buffet namisto Buffett.
Pouziva 50 let starou strategii Grahama , kterou Buffett v 80. letech znacne vylepsil. Gladisovo P/B maximálne 1,5 ? Kdyz Buffett kupoval 1989 akcie CocaCola , bylo P/B 4 a P/E 15 a rust zisku podniku +17% rocne a akcie pak rostla prumerne +30% rocne. Chyba se stala az 1999 , kdy mela byti akcie prodana pro pokles zisku podniku , jenze Buffett se uz dnes nestara o zisk podniku ani o rust akcie , ten chce jen vlastnit aspon 10% vsech akcii nejake firmy , at je to jeho CocaCola nebo jeho AnheuserBusch , pro nas ty akcie nejsou dobre , pro spatny rust zisku a P/B 13 u AnheuserBusch.
Tedy i Gladis by mel prejiti na tu modernejsi strategii Buffetta z 80. let Nebo pouzivat strategii Lynche , ktery pozadoval PEG 0,1 az 0,9

Roku 2003 shledal chybne , ze index S&P500 má P/E 24 a proto se nedají americké akcie vubec koupit pro víceletou investici. Ale roku 2003 mel S&P500 jen P/E 16. A pak , P/E indexu je lhostejné , kdyz kupuje jen jednotlivé akcie s P/E pod 15.
50x se zminuje v knize o dulezitosti kupovati akcii za kurz pod vnitrni hodnotou a nakonec se ukaze , ze jakykoliv z 3 vypoctu vnitrni hodnoty prinese jen nesmysl , proto nakonec nezbývá nez vnitrní hodnotu zapomenout a starati se o P/E a P/B a P/S. P/S je jeste dulezitejsi nez P/B , protoze P/B je zkreslene vysoke pri vysokem zadluzeni podniku = kurz / vlastni kapital , viz P/B 13 u AnheuserBusch , zatimco P/S dava drahost akcie pravdive , jde jen o pomer kurzu a trzby podniku bez zavislosti na zadluzeni.
Gladis vychvaluje výhody hedgefondu , protoze si sám hedgefond zalozil , jenomze polovina vloni zalozených hedgefondu behem roku zkrachovala. Tedy jestli nebude v jeho hedgefondu kupovat samé líné levné akcie jako jeho nejvetsí vzor Graham a bude riskovat s opcemi a nekupovat jen za hotovost , ale brát velké kredity , pak jeho hedgefond ceká taky krach.
Ty nesmyslne vypocty vnitrni hodnoty akcie : Porovnava se P/E akcie a P/E u 10-letych statnich dluhopisu. Kdyz bylo 2003 P/E 25 u dluhopisu , vychazel tedy nesmysl , ze akcie je pod vnitrni hodnotou pri P/E 24 a mene u te akcie. My vsak nesmime porovnavat P/E dluhopisu a akcii a starat kazdy rok bez ohledu na dluhopisy o P/E pod 15 a u akcii od elektroniky P/E pod 20.
Jeste vetsi nesmysl je komplikovany vypocet dnesni vnitrni hodnoty akcie , kdyz se secte cash flow rostouci odhadovana procenta rocne 10 pristich let a pak se to kazdy rok vydeli urokem dluhopisu , ktery se odhadne na 10 pristich let. Nesmysl totál , nikdo nemuze odhadnout uroky dluhopisu a hodnotu cash flow na 10 pristich let a nema vyznam ztraceti s tim presnym vypoctem ani sekundu , kdyz jsou v presnem vypoctu nesmyslne odhadovane hodnoty pro uroky a cash flow.
Kdyby jsi se nezastaval Gladise , ale mne , pak bys mi mel dati medaili za tento dlouhy proslov , ktery ma cenu penize a je zde zadarmo ! :)
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zastávam sa Gladiša preto, lebo ty píšeš skôr o tom, čo si myslíš, že v tej knihe je. Nie o tom čo v nej skutočne je a čo tým autor myslel. Nemá zmysel to tu popisovať celé. Len ako príklad zopakujem už napísané: Gladiš nepísal o tom, že máš kúpiť akcie z toho filtra. A ty to tu stále používaš ako argument. Podobne je to s PE indexu SP 500. Tiež písla len o tom, že trh je predražený a akcie podhodnotené nájdeš ťažko. Nikde nepísal, že ich nenájdeš. Sám v tom období nejaké kupoval. S popisom vnútornej hodnoty je to podobné. Vyvraciaš niečo, čo sám autor nenapísal - nenapísal, že máme podľa týchto vzorcov vyberať akcie.
Čo sa týka hedge fondov, tak asi každému kto do nejakého vloží peniaze je jasné, že ich stratégie môžu byť riskantné. Práve preto je vstup do nich obmedzený. Záleží na nich len na tom, či verím stratégií fondu a či fond túto stratégiu aj naozaj dodrží. Pokiaľ viem Gladišov fond investuje do akcií podobným spôsobom ako radí v knihe a nepoužíva páku a deriváty na špekulácie.

Ty dávaš tipy na konkrétne akcie, Gladiš dáva návod ako si sám nájdeš vhodné akcie. Ak mi tento návod nevyhovuje, sám si môžem kritériá prispôsobiť, keďže viem o čo pri nich išlo.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

? Tak se ti nelibilo , jak jsem ten prispevek krasne nabarvil a krasne napsal ? A ja na tom pracoval 2 hodiny. To je nevdek.
Nemohl bych psati recensi nebo kritiku knihy , kdybych ji nemel doma. Nepisu tedy co si myslim , ze v knize je , ale pisu to , co v knize vidim.
V knize je psano : " stanoveni vnitrni hodnoty akcie je alfou a omegou uspechu " . S tim jiste souhlasis. Ale ja nesouhlasim. Protoze roku 2003 bylo u dluhopisu P/E 25 a pak si Gladis muze myslet podle toho , co napsal , ze vnitrni hodnota akcie je ten kurs , pri kterem by akcie roku 2003 mela P/E 25. A to neni O.K. A nesmime zapominat na ten komplikovany vypocet vnitrni hodnoty akcie dnes , kdyz se odhaduje soucet cash flows podniku na pristich 10 let a kdyz se odhaduji uroky dluhopisu na pristich 10 let ! To se ti taky libi a souhlasis s tim zcela ? To je ten " presny vypocet s odhadovanymi hodnotami " , neboli jen vtip.
V knize je psano : " Screening je 1. krokem k investici , je neco jako podminkou nutnou , 2. krokem , ktery da definitivni odpoved , zda tyto vybrane spolecnosti koupit , je jejich rucni posouzeni ". S tim jiste souhlasis. Ja ale nesouhlasim. Protoze kdyby nekdo zjistil napriklad v prosinci 2004 , ze akcie Volkswagen ma P/E 12 P/B 0,3 P/S 0,2 a ceka se 2005 rust rocniho zisku +60% , i kdyz jen snizenim vydaju a ne zvysenim trzby , rozumný investor by tu akcii musel ihned koupit a drzet aspon 2 roky , nebo drzet akcii , dokud rocni zisk Volkswagenu bude rusti. A alfu a omegu = vnitrni hodnotu a screening = podminku nutnou a rucni posouzeni = bilance poslednich 5 let ? To nema vyznam , ztracet s tim cas ! Protoze bilance Volkswagenu jsou jedny z nejhorsich a akcii by nedovolily koupit. A VW akcie rostla od kvetna 2005 do prosince 2006 +150% i bez screeningu a bez vnitrni hodnoty a bez dobrych bilanci 5 let.
? A vnitrni hodnota akcie je u P/E shodnym s P/E dluhopisu dluhopisu ? s tou vnitrni hodnotou akcie je clovek nadsen jen 1 mesic po precteni nejake knihy od Grahama ! To si nevymyslim , ale poznal jsem to na sobe , taky jsem byl jen 1 mesic nadsen s vnitrni hodnotou akcie , po zjisteni , ze je to ( zisk / uroky dluhopisu ) a ze to Buffett a Graham pouzivali. Byl jsem tim nadsen , dokud jsem o tom jeste nezacal premyslet. Jakmile ale clovek zacne premyslet , pak vidi , ze 1 rok je u dluhopisu P/E 25 a za 10 let zas P/E 10 a ma pak treba akcie Citigroup vnitrni hodnotu tu , kdyz ma P/E 25 a jindy zase u P/E 10 ? Ne ne !
Behem 2 let se necha nejvice vydelat s akciemi podniku , ktery zvysuje jeden rok rocni zisk +50% az +200% a jestli je P/E pod 20 nebo i pod 15 , pak uz je vsechno ostatni O.K. a ostatni kriteria je mozno uz zapomenout , protoze clovek tu akcii nechce drzet 20 let , ale jen 2 - 3 roky. Ale hledati si akcie od podniku s perfektnimi bilancemi poslednich 5 nebo 10 let , kdyz podnik zvysuje zisk jen +4% rocne , to prinese pak logicky zase +4% rocne rust akcie , nebot logicky odpovida rust zisku podniku rustu kurzu akcie a kdyz ne kratkodobe , tak dlouhodobe.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nemyslel som to tak, že si ju nečítal. Ale len to, že si ju vysvetľuješ po svojom. Pri tom ručnom posúdení po screeningu práve môžeš zohladniť predpokladané budúce zisky a podobne.
Inak neviem či to nazvem správne, ale tvoja stratégia je snáď rastová, čiže sa nezaujímaš o finančnú situáciu firmy, ale o budúce zisky a z toho rast ceny. Graham, Buffett, Gladiš hľadajú podhodnotené akcie s dobrým fin. základom a predpokladajú návrat ceny k vnútornej hodnote akcií. Pritom si tú vnútornú cenu nevypočítavajú presne podľa vzorca (snáď len na porovnanie s ostatnými parametrami pri výbere). Takže celý ten screening a ručné posúdenie podľa Gladiša slúži na to aby som mal väčší margin of safety (keďže použijem veľa prísnych parametrov). Ak po ňom zostane akcia, ktorá má veľký predpokladaný nárast ziskov, tak je to len dobre. Ak nájdem 2 takéto akcie za rok, tak za 5 rokov mám plné portfólio. Predám, keď sa akcia vzdiali od mojich kritérií (čiže sa vzdialy od nie presne určenej vnútornej hodnoty).
Je v tom kopec subjektivity a preto si každý nájde nejakú iný akciu a každý bude prikladať váhu niekam inam.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Na co urcovati nepresne vnitrni hodnotu , kdyz ji lze urcit presne a proc ji urcovat , kdyz je to nesmysl.
Jak jsem povidal , mely pred par lety dluhopisy P/E 25 a kdyby mely i akcie bank miti svoji vnitrni hodnotu pri kurzu odpovidajicimu P/E 25 , pak vidime nejlepe , ze urcovati vnitrni hodnotu je nesmysl a ztrata casu.
Protoze akcie banky je levna u P/E 10 , zacina byti draha u P/E 16 a je predrazena u P/E 20 a je zcela jedno , jestli toho roku maji 10-lete statni dluhopisy = bonds P/E 25 nebo P/E 12. Lepe je neporovnavat P/E akcii a P/E dluhopisu.
V podstate , chce-li clovek drzet akcie 2 roky a ne 20 let , mel by kupovat akcie s PEG 0,1 az PEG 0,7
a nestarat se o zadluzeni podniku ani o bilance podniku poslednich 10 let a nestarat se o vnitrni hodnotu a nestarat se , aby byla akcie levnejsi nez ucetni hodnota s P/B 0,5
Pak ujde i P/B 3 i P/S 3 i P/E 20 a dluh vyssi nez vlastni kapital , ujde i kdyz podnik delal leta ztraty , hlavne ze podnik zacne dosahovat positivni zisk letos a hodne zisk zvysovat aspon 2 - 3 roky , s PEG pod 0,7.
Gladisovi stacilo , aby zisk podniku rostl rocne aspon 4% , ale logicky by tomu mel odpovidat i rocni rust kurzu akcie. Proto hledame radeji podnik s ocekavanym rustem zisku vice nez 20% za letosni rok , nejlépe +100% a logicky tak muze rusti behem 1 - 2 roku i ta akcie. Tedy zadnou nudu s +4% yearly EPS growth.
Kdyz budes studovat tim samym tempem akcie jako dnes , za 10 let napises tvoji vlastni knihu o akciich lepsi nez Gladis , pravda ?
A tvoje kniha bude nejlepsi slovenska kniha o akciich vsech dob , pravda ?
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa Ladis »


Predstavte si , predstavte si ,
kdyby jste nenasli odpoved na cokoliv zde v diskusi ,
muzete se zeptat taky e-mailem Daniela Gladise
a dostanete maximalne za 24 hodin odpoved
a taky to Gladis pise v jeho knize , piste na :
investor@gladis.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

ty si dostal odpoveď do 24h? A na čo si sa pýtal?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3764
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa Ladis »

:lol: Ptal jsem se Gladiše
jak už to tak bývá :
kolik je hodin :lol:
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

další trošku suchší rozhovor:
http://ihned.cz/3-22687420-naj%EDt+dobr ... 00000_d-0c

ale toto sa vyplatí vyňať:
HN: Co byste poradil investorům, kteří nemají dostatek prostředků a chtějí investovat jen malé částky, řekněme přibližně do padesáti tisíc korun?

Teď je lepší nedělat nic. Důležitou podmínkou k úspěšnému investování je někdy nečinnost. Pokud se už investovat musí, pak doporučuji vybrat některý z indexových fondů, jenž působí ve větším regionu. Tedy třeba v celé Evropě nebo úplně globální.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa BGuru »

ale toto sa vyplatí vyňať:
HN: Co byste poradil investorům, kteří nemají dostatek prostředků a chtějí investovat jen malé částky, řekněme přibližně do padesáti tisíc korun?

Teď je lepší nedělat nic. Důležitou podmínkou k úspěšnému investování je někdy nečinnost. Pokud se už investovat musí, pak doporučuji vybrat některý z indexových fondů, jenž působí ve větším regionu. Tedy třeba v celé Evropě nebo úplně globální.
No ja doporucujem investorom naucit sa trejdovat. Toto obdobie je zlata bana, ale suhlasim s potencialnymi oponentami, ze to treba vediet. Aby neboli pochybnosti, narychlo som stiahol aspon moj posledny mesiac trejdov. Uploadol som to sem: http://rapidshare.com/files/81938086/eminyS_P500.doc
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

prílohy do pol mega je možné vkladať aj do príspevkov.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa BGuru »

a kde a ako ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

práve som zmenil oprávnenia. malo by to byť pod tlačítkami Ukážka, odoslať, uložiť, zrušiť pri písaní príspevkov.

tu sú pravidlá:
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=1&t=765
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa Bobikpp »

No super - dik Filip - uzu davnejsie som sa snazil pripojit sem nejaku prilohu k textu a nic...konecne viem kde bola chyba :lol:

Ozaj - ked sme uz pri tom - nedalo by sa tu zariadit nejake okno pre online chat? TAke ake je napr. na http://www.traders.cz? Ja myslim, ze by to mohlo byt dobre :roll:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja chatovanie nemam rád, tak som to ani neskúšal. Ale pozriem na to.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vltava Sicav, jehož průměrný roční výnos v korunách je 27 procent
na hedge fond je to aj dosť. dájú sa niekde nájsť porovnania-údaje o hedge fondoch?

mimochodom teraz tú knihu čítam znova a fakt sa mi zdá dobrá. a hlavne po nejake dobe viacej rozumiem tomu čo je tam písané.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa embe »

tak som si ju prave u teba v polici objednal :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

vďaka - tak potom daj vedieť ako sa ti páčila
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa embe »

Niet za co. Hlavne sa velmi paci toto forum a som rad, ze som ho nasiel. Dufam, ze mi pomoze pri investovani a hlavne ze ho snad za 100 rokov docitam :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

Iba pre aktualizáciu:

princípy z tejto knihy platia síce stále, ale podľa konkrétnych kritérií ktoré sa tam uvádzajú ( PE, PB, ..) by si dnes mohol investor kúpiť úplne všetky akcie.

Keďže nízke PE a PB má dnes každá firma, tak by sa malo viac pozerať na udržateľnosť ziskov, finančnú silu a porovnať s konkurenciou, keďže absolútne stanovené kritériá môžu ukazovať dobrý nákup všade.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

pokračovanie som rozdelil a dal sem:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=1685" onclick="window.open(this.href);return false;
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa marco »

zvazujem objednat si tuto knihu. je to fajn na studium ohladom obchodovania akcii ? je toto vydanie este aktualne, alebo odporucate mi nieco ine z tejto oblasti ? (zaciatocnik, mierne pokrocily teoretik :D ) dik
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa rabdo »

marco napísal:je to fajn na studium ohladom obchodovania akcii ? (zaciatocnik, mierne pokrocily teoretik)
na štúdium ÁNO a pre začiatičníka teoretika tiež ÁNO :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marco napísal:zvazujem objednat si tuto knihu. je to fajn na studium ohladom obchodovania akcii ?
Obchodovania? Gladiš predsa neobchoduje. On vrazí peniaze do akcií a drží ich. Nemyslím si že ten človek zvláda nejaké umenie obchodníka..napr. časovanie vstupov a výstupov, riadenie rizika ( stop loss a pod. ). V kríze takýto staromôdny investor vždy zahučí. Gladiš padol o 50% , alebo tak nejak....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa marco »

juggler - investovania do akcii, opravujem sa. viem, ze sa to velmi nezhoduje s tvojim fungovanim na trhu, osobne ma ale celkom zaujima dlhodobejsie investovanie do dividendovych akcii (s tym by som mozno za nejaky cas chcel zacat v malom aj realne - mat nejaku cast portfolia prave v blue chips a podla situacie predat, prikupit atd. - kedze som mlady, tak z dlhodobeho hladiska by to mohlo davat vyznam). zarobit peniaze sa budem snazit inak ako tradingom. aspon zatial mam taky pocit. burza ma fascinuje a rad o nej citam, ale zaroven mam pred nou respekt.

co v tejto oblasti by sa dalo odporucit ? net je dobra vec, ale ja rad citam aj knihy a na vianoce si treba spravit radost.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa filip glasa »

Gladis vychadzal z Grahama (inteligentny investor, analyza cennych papierov) - aj ked Gladis to popisal jednoduchsie. V podstate je jedno co kupis - nieco okolo financnej analyzy. Gladisova kniha je dobra v tom, ze je jednoducha. Zvycajne tie FA knizky byvaju zlozitejsie.

Na zaklady FA si tu knihu kludne kup ale potom treba viac studovat nejake realne pripady co dnes manazeri fondov kupuju a preco. Napriklad v listoch akcionarom a vyrocnych spravach (Buffett, Icahn, Prem Watsa, a kopec dalsich ma firmu na burze a preto su o nich dostupne vyrocne spravy a listy akcionarom).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15772
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1385 times

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marco napísal:... ale celkom zaujima dlhodobejsie investovanie do dividendovych akcii (s tym by som mozno za nejaky cas chcel zacat v malom aj realne - mat nejaku cast portfolia prave v blue chips a podla situacie predat, prikupit atd. -
co v tejto oblasti by sa dalo odporucit ? net je dobra vec, ale ja rad citam aj knihy a na vianoce si treba spravit radost.
Tak ako vraví Filip. V podstate je jedno, čo kúpiš. Ak nie si 100% in english, tak tých kníh v SK a CZ o burze nie je veľa...
Môžeš kludne začať beletriou ako je Snehová guľa o Buffettovi a pokračovať cez špekulantov ako Kostolány a Niederhoffer. Neviem či ti nejaká hlbková analýza pri dividendových blue chips pomôže...skôr by som sa sústredil na umenie špekulovať a riadiť riziko ( aby si rozumel tomu, čo sa na trhoch deje, správne načasoval investície a v správnom čase sa ich aj zbavil , či už výberom zisku, alebo zastavením straty. To by sa dalo nazvať ako aktívny investing.
Ak sa hrnieš do skutočných investícií, tak poštuduj ETF. To sú hotové , diverzifikované fondy, ktoré vieš kúpiť ako akciu.
Pri takom investovaní ťa nikto nevycuciava ( ako vo verejných akciových fondoch, IŽP, bankách a pod. ) a nemusíš s nimi veľmi špekulovať. Jednotlivé akcie sú pre začiatočníkov zabiják, lebo stále budeš mať nutkanie niečo meniť, niečo predať a niečo prikúpiť ako naznačuješ... Som presvedčený, že jednoduché portfólio z pár etf a z jednoduchými pravidlami riadenia rizika dokáže dlhodobo priniesť viac ako ktorýkolvek svetovo známy investičný fond, vrátane priemerného hedge fondu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kniha Naučte se investovat - Daniel Gladiš

Príspevok od používateľa marco »

dik Juggler, Kostolanyho som nedavno cital (Penize a burza) a je to skvele citanie. velmi vela vyrokov mi ostalo v pamati (je to kniha o zaujimavom zivote zaujimaveho cloveka, kde hra trading hlavnu ulohu, ale informacie su podavane skor zo zivota ako len cisto fakticky). chystam sa aj na buffeta.

s anglictinou nieje ziadny problem, ale tento titul od Gladisa ma zaujal. o ETF nemam este vela informacii, bude rozhodne aj na to priestor. aktivny investing je presne termin, ktory by sa mi pozdaval (teda mat urcite percento penazi v niecom takom a zaroven mat urcity priestor si investicie riadit). na druhej strane sam urcite vies, ze teoria a prax su dve veci. zatial sa snazim nabalovat informacie, preto som aj na tomto fore :wink:
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Knihy, literatúra o investovaní"